В окремих випадках вибір напруги кола постійного струму обмежено вимогами виходу постійного струму.

Цей стандарт застосовують до непрямих перетворювальних систем змінного струму, тому тільки вихід змінного струму таких систем повинен задовольняти його вимогам.

Вихід постійного струму

Рисунок А.3 - Одиночний АБЖ із виходами змінного та постійного струму

А.1.5 Одиночний АБЖ з обвідним колом А.1.5.1 Подвійне перетворення

В разі додавання обвідного кола (рисунок А.4) безперебійність електропостачання можна поліпшити активацією обвідного кола перемикальним пристроєм у випадку:

а)відмови АБЖ;

  1. перехідного стану струму навантаження (пусковий струм чи струми пошкодження);
  2. пікового навантаження.

Вхід змінного

АБЖ такий ,як на

Перемикальний

струму(примітка)

рис. А.1 або А.2

пристрій

Вхід змінного

Вихід змінного струму

струмуїпримітка)

Примітка. Вхідні клеми можуть бути об'єднані.

Рисунок А.4 - Одиночний АБЖ з обвідним колом

В разі додавання обвідного кола вхідна та вихідна частоти повинні бути однакові. У тому разі, якщо рівні напруги різні, потрібен трансформатор обвідного кола. Для деяких навантажень потрібна синхронізація АБЖ із входом змінного струму обвідного кола для забезпечення безперебійності електропостачання навантаження.

Примітка. Під час використання обвідного кола можуть виникнути завади змінного струму на вході , які впливають на навантаження.

А.1.5.2 Лінійна інтерактивна робота

У разі лінійної інтерактивної роботи живлення до навантаження подають від входу змінного струму через обвідне коло (інвертор працює без навантаження). За наявності неполадок вхідної потужності інвертор і акумуляторна батарея забезпечують безперебійність електропостачання. В цьому разі чинні всі обмеження, зазначені в А.1.5.1.

А.1.5.3 Робота за пасивного резервування

У разі пасивного резервування живлення до навантаження подають від входу змінного струму через обвідне коло. За наявності неполадок вхідної потужності активізується інвертор, що разом з акумуляторною батареєю забезпечує безперебійність електропостачання. В цьому разі чинні всі обмеження, зазначені в А.1.5.1.

А.2 Паралельний АБЖ

А.2.1 Паралельний АБЖ без обвідного кола

В разі застосування паралельних пристроїв АБЖ чи частково паралельних пристроїв систему треба розглядати як одиночний АБЖ.

Два приклади частково паралельного та паралельного АБЖ показано на рисунках А.5а) і А.5Ь).

Примітка. Вхідні клеми може бути об'єднано.

Рисунок А.5Ь - Паралельний АБЖ (із паралельними пристроями АБЖ)

У IEC 62040-3

Рисунок А.5а - Частково паралельний АБЖ (із паралельним інвертором)

А.2.2 Паралельний АБЖ з обвідним колом

Оскільки паралельний АБЖ працює так, як і одиночний АБЖ, то всі коментарі А.1.5.1 цілком застосовні, а конфігурація аналогічна наведеній на рисунку А.4.

А.3 Резервований АБЖ

А.3.1 АБЖ із виділеним резервом

У випадку відмови працюючих пристроїв АБЖ, резервний переключається на роботу і бере на себе навантаження, а пошкоджений АБЖ відключається.

А.3.1.1 АБЖ із виділеним резервом без обвідного кола

Ця система зберігає характеристики, зазначені в А.1, і реалізує метод поліпшення безперебійності електропостачання.

Примітка. Вхідні клеми може бути об'єднано.

Рисунок А.6 - АБЖ із виділеним резервом без обвідного кола

А.3.1.2 АБЖ із виділеним резервом з обвідним колом

Ланцюг обвідного кола може бути для ще більшого поліпшення безперебійності електропостачання, як зазначено в А.1.5 і, більш того, він забезпечує передавання навантаження від одного АБЖ до іншого. Через низький опір обвідне коло дає змогу струму повного навантаження протікати без значного зниження вихідної напруги.

Примітка. Вхідні клеми може бути об'єднано.

Рисунок А.7 - АБЖ із виділеним резервом з обвідним колом

А.3.2 Паралельний резервний АБЖ

Паралельний резервний АБЖ складається з пристроїв АБЖ, що розділяють струм навантаження. Загальна номінальна потужність паралельного резервного АБЖ буде перевищувати вимог навантаження, принаймні, на номінальну потужність одного пристрою АБЖ, тому один чи більше пристроїв може бути відключено зі збереженням безперебійності живлення.

А.3.2.1 Паралельний резервний АБЖ без обвідного кола

Примітка. Вхідні клеми може бути об'єднано.

Рисунок А.8 - Паралельний резервний АБЖ без обвідного кола

У випадку відмови пристрою АБЖ його необхідно ізолювати для запобігання впливу на інші пристрої таким чином, щоб пристрої АБЖ , що залишилися, могли продовжити живлення повного навантаження. Крім того, потрібно щоб була синхронізація кіл розподілу навантаження цих систем.

Примітка. Це можуть бути окремі складники паралельного резервного АБЖ, що є загальними для всіх пристроїв. Відмова такого загального компонента може спричинити втрату безперебійності електропостачання.

А.3.2.2 Паралельний резервний АБП з обвідним колом

Одне чи більше обвідне коло може бути підключено до такої ж системи, як у попередньому випадку, забезпечуючи можливості відповідно до А.2.2.

Додаток В (довідковий)

СХЕМИ ПІДКЛЮЧЕННЯ АГРЕГАТІВ БЕЗПЕРЕБІЙНОГО ЖИВЛЕННЯ

У цьому додатку наведено деякі типові схеми та режими роботи кожної блок-схеми. Можлива також інша топологія схем стосовно до загальної категорії кожного типу.

Додаткових деталей схеми, таких як фільтри вищих гармонік, ізоляції трансформатора й інших, для спрощення на наведених нижче рисунках немає. Технічний бік схем тут не розглядають і покупець повинен погодити придатність системи для обраного устаткування з продавцем.

Приклади застосування АБЖ наведено в наступних пунктах цього додатка.

В.1 АБЖ із подвійним перетворенням

Примітка 1. Вхідні клеми може бути об'єднано.

Примітка 2. Блокувальний діод, тиристор чи перемикальний пристрій.

Рисунок В.1 - АБЖ із подвійним перетворенням

У нормальному режимі роботи живлення навантаження постійне - від комбінації випрямляч- інвертор.

Якщо параметри напруги змінного струму живлення на вході виходять за попередньо встановлені межі, АБЖ переходить у режим роботи на накопиченій енергії, за якого комбінація акумуляторна батарея-інвертор продовжує підтримувати навантаження протягом часу роботи на накопиченій енергії, або доти, поки вхідна напруга змінного струму не повернеться в допустимі межі АБЖ, що, зазвичай, відбувається раніше.

Примітка. Такий тип часто називають «оп-line АБЖ». Це означає, що навантаження живиться завжди від інвертора незалежно від параметрів змінної напруги на вході. Але той же термін «оп-line» англійською мовою означає, що мережу ввімкнено. Щоб уникнути змішування двох різних визначень, цей термін уживати не рекомендується.

В.2 АБЖ із подвійним перетворенням та обвідним колом

Уведення обвідного кола дає змогу підвищити безперебійність електропостачання за допомогою перемикального пристрою у випадках:

  1. відмови АБЖ;
  2. перехідних станів струму навантаження (пусковий струм чи струм пошкодження);
  3. пікового навантаження.

Деякі обмеження щодо застосування обвідного кола полягають у такому і вхідна та вихідна частоти мають бути однакові, а якщо рівні напруги різні, то потрібен трансформатор обвідного кола. Для деяких навантажень синхронізація АБЖ і входу змінної напруги обвідного кола забезпечує безперебійність електропостачання.

Примітка 1. Під час використання обвідного кола можуть виникнути завади на вході змінної напруги, які впливають на навантаження.

Примітка 2. Живлення обвідного кола може бути пов'язане з входом змінної напруги випрямляча, якщо зазначено, що не потрібно резервного живлення.

Примітка 1. Вхідні клеми змінного струму може бути об'єднано.

Примітка 2. Блокувальний діод, тиристор чи комутаційний пристрій.

Рисунок В.2 - АБЖ із подвійним перетворенням з обвідним колом

У нормальному режимі роботи навантаження спочатку живиться від комбінації випрямляч/інвертор.

Якщо вхідна напруга змінного струму виходить за допустимі межі АБЖ, пристрій переходить у режим роботи на накопиченій енергії, комбінація акумуляторна батарея/інвертор продовжує підтримувати навантаження протягом часу роботи на накопиченій енергії, або доти, поки вхідна напруга змінного струму не повернеться в межі допустимих значень АБЖ, що відбувається, зазвичай, раніше.

У випадку відмови випрямляча/інвертора, або якщо сила струму навантаження стає надмірною тимчасово чи постійно, пристрій переходить у режим, за якого навантаження тимчасово живиться через обвідне коло від первинної чи резервної потужності.

В.3 Робота АБЖ у лінійному інтерактивному режимі

У нормальному робочому режимі стабільну потужність подають до навантаження через паралельне підключення вхідної напруги змінного струму та інвертора АБЖ. Інвертор чи інтер фейс блоку живлення працюють для забезпечення регулювання вихідної напруги та/чи заряджання акумуляторної батареї. Вихідна частота залежить від вхідної частоти змінного струму.

Вхід змінного

Інтерфейс блоку

Вихід змінного

струму

живлення

струму ^

І

-► Нормальний режим роботи

► Режим роботи на накопиченій енергії

Акумуляторна

батарея

Рисунок В.3 - Робота АБП у лінійному інтерактивному режимі

Якщо вхідна змінна напруга виходить за встановлені допустимі межі, інвертор і акумуляторна батарея підтримують безперебійне електропостачання в режимі роботи на накопиченій енергії, а інтерфейс блоку живлення відключає вхідну змінну напругу для запобігання зворотного зв'язку від інвертора.

Пристрій працює в режимі роботи на накопиченій енергії чи протягом часу роботи на накопиченій енергії, або доти, поки вхідна напруга змінного струму не повернеться в рамки розрахункових допустимих значень для АБЖ, що відбувається, зазвичай, раніше.

В.4 Робота АБЖ у лінійному інтерактивному режимі з обвідним колом

При додаванні обвідного кола безперебійність електропостачання може бути покрашена активізацією обвідного кола за допомогою перемикального пристрою в таких випадках:

  1. відмови АБЖ;
  2. перехідного стану струму навантаження (пусковий струм чи струм пошкодження);
  3. пікового навантаження.

Деякі обмеження, спричинені введенням обвідного кола, зазначено нижче.

При додаванні обвідного кола вхідна та вихідна частоти повинні бути однакові, якщо рівні напруги різні, то необхідно трансформатор обвідного кола.

Примітка 1. Під час використання обвідного кола можуть виникнути завади від мережі на вході змінної напруги, які впливають на навантаження.

Примітка 2. Живлення обвідного кола може бути приєднане до перемикача змінної напруги на вході, якщо зазначено, що треба резервне живлення.

Рисунок В.4 - Робота АБЖ у лінійному інтерактивному режимі з обвідним колом

У нормальному робочому режимі стабільну потужність подають до навантаження через паралельно підключені вхід змінної напруги та інвертор АБЖ. Інвертор чи інтерфейс блоку живлення працюють для забезпечення регульованої вихідної напруги та/чи заряджання акумуляторної батареї. Вихідна частота залежить від вхідної частоти змінного струму.

Якщо вхідна напруга змінного струму живлення виходить за допустимі межі, то інвертор і акумуляторна батарея підтримують безперебійність електропостачання в режимі роботи на накопиченій енергії. В цьому разі інтерфейс блоку живлення відключає вхідну змінну напругу для запобігання зворотного зв'язку від інвертора.

Пристрій працює в режимі роботи на накопленій енергії чи протягом часу роботи на накопиченій енергії, або доти, поки вхідна напруга змінного струму не повернеться в рамки розрахункових допустимих значень для АБЖ, що відбувається, зазвичай, раніше.

У випадку відмови функціонального пристрою АБЖ, навантаження можна підключати до обвідного кола, що живиться від первинної чи резервної потужності.

В.5 Пасивна робота АБЖ із виділеним резервом

Рисунок В.5 - Схема пасивної роботи АБЖ із виділеним резервом

У нормальному робочому режимі первинну потужність подають до навантаження від мережі змінного струму через комутаційний пристрій АБЖ. В цьому разі можуть бути наявні вбудовані додаткові пристрої для забезпечення регулювання потужності, наприклад, ферорезонансний трансформатор чи трансформатори з регулюванням напруги під навантаженням.

Якщо вхідна напруга змінного струму виходить за встановлені межі допустимих значень АБЖ, то пристрій переходить у режим роботи на накопиченій енергії активізацією інвертора. Під час цього навантаження підключають до інвертора безпосередньо чи через комутаційний пристрій АБЖ, який може бути електронним чи електромеханічним.

Комбінація акумуляторна батарея/інвертор продовжує підтримувати навантаження протягом часу роботи на накопиченій енергії чи, поки вхідна напруга живлення не повернеться у встановлені межі, або доти, поки навантаження не повернеться в початковий режим, що відбувається, зазвичай, раніше.

Примітка. Цей тип часто визначають як “off - line UPS”. Це означає, що стабільну потужність подають до навантаження тільки тоді, коли вхідна напруга змінного струму перебуває за допустимими межами. Термін «off - line» також означає «not-on - the - mains» (не підключений до мережі), коли фактично навантаження спочатку живиться від мережі в нормальному робочому режимі. Щоб уникнути змішування визначень, необхідно уникати цих словосполук та не вживати вищезгаданий термін.