6 ВИМОГИ до ЗМІСТУ МВВ

  1. Назва документа на МВВ повинна відповідати вимогам державної системи стандартизації (ДСТУ 1.5) з урахуванням специфіки вимірювання конкретної фізичної величини.

Наприклад: «МДУ... Технологічна інструкція. Метрологія. Методика виконання вимірювання маси товарної нафти в резервуарах нафтоперекачувального комплексу».

  1. У розділі «Сфера застосування» зазначають сферу застосування МВВ. Розділ викладають, наприклад, у такій редакції: «Цей стандарт (ця технологічна інструкція) поширюється на МВВ

(назва фізичної величини чи технологічного параметра)

за ДОПОМОГОЮ ВК»

(назва і тип ВІС чи АСК ТП)

За необхідності зазначають специфіку вимірювання. Специфіка вимірювання фізичної величини (параметра) може бути зазначена діапазоном вимірювання, конкретним видом продукції чи технологічного процесу, до яких віднесено цю фізичну величину (параметр), галуззю, міністерством або конкретним методом вимірювання чи ВІС або ЗВТ.

У цьому розділі також наводять:

  • діапазон вимірювання;
  • специфіку вимірювального параметра та вимірювального процесу в часі та просторі;
  • умови, необхідні для забезпечення ідентичності роботи об’єкта (технологічного процесу) під час повторних вимірювань.

Примітка 1. Якщо МВВ встановлює правила вимірювання властивостей складного об’єкта, такого, як поле значень тиску, температури, тяги, коефіцієнта корисної дії, що підлягають вимірюванню та визначенню, то в цьому розділі роблять перелік фізичних величин та параметрів, що підлягають вимірюванню та визначенню.

Примітка 2. Якщо МВВ будуть використовувати для вимірювання параметрів технологічного процесу, регламентованого чинними НД, то слід дати посилання на ці документи.

У разі посилання на конкретну продукцію в цьому розділі зазначають шифр нормативного документа, ЯКИЙ поширюється на цю продукцію. Наприклад, «Ця технологічна інструкція встановлює МВВ для визначення характеристик магнітно-м’яких сплавів згідно з ГОСТ 10160 у будь-якій точці петлі гістерезису».

  1. У розділі «Унормовані значення похибок вимірювання» зазначають числові значення похибок вимірювання, наведені в цій МВВ, або дають посилання на документ, в якому їх зазначено. Форма подання результатів вимірювання повинна відповідати розділу 6 ГОСТ 8.207, а в разі подання приписаних характеристик похибок вимірювання — вимогам рекомендацій [4] із збереженням заданої кількості значущих цифр.

Перший пункт розділу викладають у такій редакції: «МВВ забезпечує виконання вимірювання з похибкою, що не перевищує».

(числове значення похибки)

Примітка 1. Допустимі значення похибок вимірювання однієї і тієї самої фізичної величини можуть бути різними для кожного із значень діапазону вимірювання цієї величини, різної продукції, різних умов виконання вимірювання та галузей використання результатів вимірювання.

Примітка 2. Під час вибору форм подання похибки вимірювання враховують алгоритм її контролю з технічної та з економічної точок зору.

  1. У розділі «Структурна(-ні) схема(-и) вимірювання» наводять:
  • структурну схему вимірювання, яка охоплює ВК, об’єкт контролю, місце встановлення периферійних пристроїв цього об’єкта, первинного вимірювального перетворювача, ЗВТ, що складають ВК, допоміжні пристрої та прилади, розташовані між вимірюваним об’єктом і ВК, а також між окремими ЗВТ, та ЛІНИ зв’язку між ними;
  • до структурної схеми додають перелік або специфікацію всіх ЗВТ та допоміжних пристроїв, що складають ВК, їхні технічні та метрологічні характеристики згідно з нормативними документами на них.

Перший пункт цього розділу слід викласти в такій редакції; «Вимірювання фізичної величини (вказати якої) виконують за схемою, поданою на рисунку. Під час виконання вимірювань застосовують такі ВК і допоміжні пристрої:

».

(перелік ЗВТ та допоміжних пристроїв)

Примітка 1. У випадку великої кількості ЗВТ та допоміжних пристроїв їх перелік подають в таблиці, котру оформляють як додаток до документа на МВВ, такого змісту:

Таблиця 2

Порядковий номер ВК та допоміжного пристрою, їхні назви

Стандарт, ТУ, тип ЗВТ, їхні MX, посипання на креслення

Назва вимірюваної величини

Примітка 2. У разі складної структури ВІС (АСК ТП), яка містить декілька підсистем, структурна схема вимірювання повинна відображати всі основні зв'язки між окремими підсистемами (частинами) ВІС або АСК ТП.

Приклад побудови структурної схеми вимірювання наведено в додатку Б.

  1. У розділі «Вимоги до ВК ВІС (АСК ТП), допоміжних засобів та периферійних пристроїв технологічного об’єкта контролю» зазначають, що вимірювання за цією МВВ виконують ВК ВІС (АСК ТП), які мають відповідні свідоцтва про ДМА, а ЗВТ, що входять до складу ВК, внесено до державного Реєстру чи пройшли ДМА, відповідно до вимог ДСТУ 3215, а периферійні пристрої технологічного об’єкта контролю відповідають вимогам ДСТУ 3451 і виготовлено відповідно до нормативних документів (вказують назви нормативних документів).

Перший пункт цього розділу слід викладати в такій редакції; «Вимірювання за цією МВВ виконують атестованими ВК та допоміжними пристроями, допущеними до експлуатації», наводять їх перелік.

  1. У розділі «Метод(и) вимірювання» описують методи (способи) або сукупність методів порівняння розміру фізичної величини з розміром одиниці вимірювання відповідно до фізичного принципу, покладеного в основу методу.

Якщо для вимірювання однієї фізичної величини (одного параметра), наприклад, в різних діапазонах вимірювання необхідно застосовувати декілька методів, то опис кожного методу слід подати в окремих підрозділах (підпунктах).

Перший пункт розділу (підрозділу) слід подати в такій редакції; «Вимірювання

виконують методом

(назва фізичної величини (параметра))

».

(назва та опис фізичного принципу методу)

Наприклад:

«Вимірювання температури паропроводу виконують контактним термоелектричним методом за допомогою ВК температури, первинним вимірювальним перетворювачем якого є платиновий термометр опору»;

або за непрямих вимірювань маси брутто нафтопродукту подають в такій редакції:

«Вимірювання маси брутто нафтопродукту виконують непрямим об’ємно-масовим методом, за якого вимірюють об’єм та густину продукту за однакових або зведених до одних умов (температури, тиску), а масу брутто нафти визначають як добуток значень цих величин продукту. У цьому разі об’єм продукту в резервуарах визначають за допомогою градуювальних таблиць і за виміряними значеннями рівня ВК, а густину продукту — за показами ВК густини».

  1. У розділі «Вимоги до техніки безпеки» зазначають правила техніки безпеки, виробничої санітарії, охорони довкілля та протипожежної безпеки щодо об’єктів контролю та ВК ВІС (АСК ТП), які реалізують МВВ.

За наявності НД, які регламентують вимоги техніки безпеки під час виконання вимірювань, роблять на них посилання.

Перший пункт розділу викладають у такій редакції: «Під час виконання вимірювань

виконують вимоги».

(назва фізичної величини)(переліквимог)

  1. У розділі «Вимоги до кваліфікації операторів або фахівців, що виконують вимірювання» зазначають вимоги до рівня кваліфікації (професії, освіти, практичного досвіду тощо).

Перший пункт розділу викладають у такій редакції: «До виконання вимірювань та оброблення їх результатів допускають осіб».

(зазначають відомості про їхню кваліфікацію)

Примітка. Цей розділ включають у МВВ за наявності складних методів вимірювання та оброблення результатів вимірювання.

  1. У розділі «Умови виконання вимірювань» зазначають:
  • перелік впливових величин, їхні номінальні значення, а також допустимі значення відхилень від номінальних значень;
  • вимоги до об’єкта вимірювання, виконання яких забезпечать унормовані значення похибки вимірювання.

Перший пункт цього розділу спід викладати в такійредакції:«Під час виконаннявимірювань

підтримують умови, зазначені в додатку».

(номер та назва додатка)

Примітка. До числа чинників, що визначають умови виконання вимірювань, належать параметри довкілля, внутрішні імпеданси тощо відповідно до додатка В.

  1. У розділі «Правила підготовки до виконання вимірювань» подають алгоритм та опис підготовчих робіт, які необхідно виконати перед вимірюваннями, враховуючи чинні на підприємствах нормативні документи, інструкції тощо (для індивідуальних МВВ — відповідно до 4.4).

У процесі підготовчих робіт визначають фактичні значення впливових величин, а за необхідності виконують монтаж тимчасових схем контролю параметрів. Ці схеми слід подати в додатку до МВВ.

Перший пункт розділу викладають у такій редакції:«Під час підготовки вимірювань слід виконати

такі роботи».

(перелік та опис робіт)

Примітка. Якщо підготовчі роботи до виконання вимірювань регламентовано інструкцією чи іншим документом, то роблять на нього посилання.

  1. У розділі «Правила виконання вимірювань» зазначають;
  • перелік робіт та алгоритм їхнього виконання;
  • обсяг, періодичність та кількість вимірювань:
  • вимоги до послідовності виконання операцій;
  • опис виконання операцій;
  • вимоги до викладення результатів вимірювання (кількості значущих цифр проміжних і кінцевих значень величин).

Перший пункт цього розділу (підрозділу) викладають у такій редакції: «Під час виконання вимірювань виконують такі

(назва фізичної величини чи параметра)

операції».

(перепік операцій)

Примітка 1. Якщо правила виконання вимірювань встановлено відповідними документами, то роблять посилання на них.

Примітка 2. Якщо для вимірювання однієї фізичної величини (параметра) застосовують декілька методів, то їхній опис подають в окремих розділах (підрозділах) документа, що регламентує МВВ.

  1. У розділі «Правила оброблення результатів вимірювання» зазначають:
  • вимоги до оброблення результатів вимірювання згідно з вимогами ГОСТ 8.207;
  • алгоритми, розрахункові співвідношення щодо оцінення похибок;
  • вимоги до форм подання кінцевих та проміжних результатів прямих вимірювань відповідно до [4], а непрямих — відповідно до [5];
  • список довідкової інформації (значення контрольних сигналів);
  • характеристики режимів роботи об’єкта контролю.

Перший абзац цього розділу (підрозділу) викладають в такій редакції: «Оброблення результатів

вимірювання

(назва фізичної величини чи параметра)

виконують за правилами».

(опис цих правил)

Примітка 1. Якщо правила (алгоритми) оброблення результатів вимірювання регламентовано нормативним документом, то в цьому розділі достатньо зробити посилання на цей документ, наприклад, оброблення результатів вимірювання (далі — назва фізичної величини) виконують згідно з ГОСТ 8.207.

Примітка 2. За непрямих вимірювань результат кожного вимірювання реєструється одночасно з визначенням його похибки реалізацією відповідного алгоритму.

Примітка 3. Якщо процесом вимірювання не передбачено оцінення похибок результатів вимірювання в процесі його виконання, а лише сприймання результатів оператором візуально, то це слід зазначити в МВВ.

Примітка 4. Визначення похибок вимірювання виконують, враховуючи складники, подані в додатку В (В.2).

  1. У розділі «Правила оформлення результатів вимірювання» визначають вимоги до форм подання результатів вимірювання, а також до носія вимірювальної інформації (документа, магнітної стрічки реєструвального приладу, архівації, зберігання в пам'яті комп’ютера тощо) і його зберігання та правила подання звітного документа про результати вимірювання (у вигляді додатка до МВВ).

Перший пункт розділу викладають у такій редакції: «Результати вимірювання оформляють протоколом, форму якого подають у додатку до МВВ» чи «Результати вимірювання оформляють записом у журналі за формою, поданою в таблиці»або «Результати вимірювання

(номер таблиці)

оформляють в автоматичному режимі за програмою обчислення та документування результатів вимірювання ».

(назва програми обчислення)

Примітка. Якщо за результатами вимірювання складають підтверджувальний документ (протокол), то його підписує фахівець, що виконав вимірювання, а за необхідності — головний метролог організації (підприємства). їхні підписи повинно бути завірено печаткою організації (підприємства). Це стосується результатів вимірювання, які використовують у сфері державного метрологічного контролю та нагляду.

  1. У розділі «Контроль відповідності забезпечення цією МВВ заданої похибки результатів вимірювання» зазначають доцільність оперативного та періодичного контролю похибки вимірювання, а також опис методів та засобів періодичного контролю. За необхідності контролю похибки наводять вказівки щодо методів та засобів оперативного (періодичного) та інших видів контролю. Наприклад, «Контроль відповідності забезпечення похибки результатів вимірювання здійснюють періодично розв'язанням задачі, результат якої заздалегідь відомий».

(вказують якої)

  1. Розділ «Метрологічний контроль і нагляд» повинен складатися із двох підрозділів:
  2. «Державний метрологічний контроль і нагляд», що зазначає вимоги до державного метрологічного контролю, які слід виконувати за типовими та індивідуальними МВВ з метою додержання вимог Закону України № 113/98-ВР та інших нормативно-правових актів України і нормативних документів із метрології;
  3. «Метрологічний контроль і нагляд, що здійснюють метрологічні служби центральних органів виконавчої влади, підприємств і організацій», в якому викладають вимоги згідно із Законом України № 113/98-ВР.