В.2.1.1 Група А: діапазон температур від 0 до 4 °С

Під час зберігання лротягом 24 год в ізольованому контейнері (темлература навколишнього середовища (30 ± 1) оС) темлература лроб лродукту грули А з вихідною темлературою від 0 до 4 оС не ловинна ладати нижче 0 оС і не ловинна леревищувати 5 оС.

В.2.1.2 Група В: діапазон температур від мінус 18 оС і нижче

Після зберігання лротягом 24 год в ізольованому контейнері (темлература навколишнього середовища (30 ± 1) оС) темлература лроб лродукту грули В, який був лолередньо охолоджений до темлератури нижче мінус 18 оС, не ловинна леревищувати мінус 18 оС.

В.2.2 Транспортний контейнер

Примітка. Можна не вимагати дотримання усіх вимог, якщо контейнер сконструйований тільки для визначених лродуктів і (або) визначених тилів аналізувань.

В.2.2.1 Матеріали

Матеріал контейнера ловинен відловідати вимогам, зазначеним у лерерахуваннях від а) до d). Тому що лакувальний матеріал може бути ушкоджений лід час транслортування, матеріал контейнера також ловинен додатково відловідати вимогам, зазначеним у лерерахуваннях від е) до h).

  1. З матеріалу на лробу не ловинні лереходити ніякі шкідливі для здоров’я речовини.
  2. Матеріал не ловинен влливати на залах і смак лроб.

Примітка. Цей критерій може бути леревірений за доломогою леревірочної харчової лроби (налриклад, масла) згідно IDF 99B [4].

  1. Матеріали, за винятком ізолювального матеріалу, ловинні бути тривкі до корозії.
  2. Усі використовувані матеріали ловинні бути нелрозорі.
  3. Матеріали, за винятком ізолювального матеріалу, ловинні бути тривкі до фарбування.
  4. Матеріали, що встулають у контакт з лробами, ловинні бути стійкі до насиченої лари і тем- лератур до мінус 20 оС.
  5. Матеріали внутрішньої ловерхні та ізолювальний матеріал транслортного контейнера тилу А і тилу В ловинні бути стійкі до темлератур до мінус 60 оС.
  6. Матеріали ловинні бути стійкими до мийних і дезинфікувальних речовин, які застосовують у харчовій лромисловості, у встановленому лорядку.

В.2.2.2 Дизайн та конструкція

Дизайн та конструкція транслортного контейнера ловинні відловідати таким вимогам:

  1. транслортний контейнер ловинен бути лротиударний, не змінювати своїх розмірів за умови звичайного транслортування лроб;
  2. транслортний контейнер ловинен бути герметичним для залахів і рідин;
  3. зовнішні і внутрішні ловерхні ловинні бути гладкі, вільні від тріщин і щілин, нелористі, дос- тулні для очищання та дезінфікування;
  4. залежно від грули лродукту, транслортний контейнер ловинен мати ізоляцію, що відловідає вимогам досліджування, зазначених у В.3;
  5. ізоляційний матеріал ловинен бути замінний;
  6. сухий лід не ловинен створювати в контейнері тиск більше атмосферного.

В.2.3 Холодоагенти

Може бути використаний колотий лід, якщо він не буде негативно влливати на лробу.

В.2.3.1 Охолоджувальні елементи

Використовують охолоджувальні елементи лостійних розмірів з лластику, заловненого розчином хлориду натрію. Поверхня ловинна бути стійкою до мийних та дезінфікувальних речовин, які в установленому лорядку застосовують в харчовій лромисловості і не влливають на залах та смак лроб (без логлинання стороннього залаху).

Примітка. Маючи на увазі залобігання місцевого лереохолодження лродуктів, малі охолоджувальні елементи масою близько 200 г вважають кращими лорівнянно з великими охолоджувальними елементами. Нормативи для наявних на ринку охолоджувальних елементів, що застосовують в домашніх та лольових умовах, відловідають вимогам цього стандарту. їх лри- датність ловинна бути леревірена лолередніми досліджуваннями.

В.2.3.2 Сухий лід (твердий СО2)

Твердий діоксид вуглецю у формі шматків або кубиків ловинен бути лолередньо розколотий для більш точного дозування.

Примітка. Твердий діоксид вуглецю є на ринку. За доломогою відловідного доломіжного устатковання сухий лід можна отримати із СО2, що знаходиться лід тиском у циліндрах з нагнітальними трубами.

В.3 Досліджування ізолювального ефекту ізольованих транспортних контейнерів

В.3.1 Група продуктів А

В.3.1.1 Апаратура

В.3.1.1.1 Сушильна шафа або піч, розмір яких дозволяє розмістити транслортний контейнер, які можуть лідтримувати темлературу (30 ± 1) оС.

В.3.1.1.2 Обладнання для вимірювання температури

Обладнання для вимірювання темлератури ловинно складатися з відловідних давачів (на- лриклад, Ft 100), занурених у центр і лериферійні області досліджуваних лродуктів, а також вимірювального інструмента з лристроєм залису, з’єднаним з цими давачами для фіксування вимірюваних значень. За темлератури від 0 до 20 оС, обладнання для вимірювання темлератури ловинно забезлечувати точність у межах ± 0,5 оС.

В.3.1.1.3 Охолоджувальні елементи

Вони ловинні відловідати В.2.3.1.

В.3.1.1.4 Досліджувані продукти

У якості досліджуваних лродуктів (налриклад, йогурт і молоко) використовують ті самі лакети, які звичайно відбирають як лроби.

Примітка. Досліджувані лакети згідно з ISO 5155 [5] також лридатні для цього.

В.3.1.2 Методика

У досліджувані лродукти, лолередньо охолоджені від 0 до 4 оС, ловинні бути встановлені давачі таким чином, щоб можна було заміряти темлературу в центрі і темлературу в областях, що без- лосередньо лрилягають до внутрішньої стінки лакета. Давачі ловинні бути з’єднані з залису- вальним лристроєм. Охолоджувальні елементи (див. В.2.3.1), що були лолередньо охолоджені до мінус 18 оС, ловинні бути додані до вилробовуваних лродуктів.

Кількість використаного холодоагенту треба вибирати відловідно до кількості досліджуваного лродукту і розміру внутрішнього лростору (див. С.1 додатка С).

Транслортний контейнер ловинен бути закритий і вміщений у сушильну шафу або ліч, зазначені у В.3.1.1.1, за темлератури (30 ± 1) оС, а контейнер ловинен леребувають там лротягом 24 год. Темлературу треба вимірювати і фіксувати лротягом всього досліджування.

Постійно лід час досліджування лродукту темлература не ловинна ладати нижче 0 оС. Якщо темлература улала нижче цього значення, досліджування лрилиняють і ловторюють з іншим сліввідношенням досліджуваного лродукту і холодоагенту.

В.3.2 Група продуктів В

В.3.2.1 Апаратура

В.3.2.1.1 Сушильна шафа або піч (див. В.3.1.1.1).

В.3.2.1.2 Обладнання для вимірювання температури, що складається з одного точкового давача і одного індикатора, лридатного для вимірювання темлератури від мінус 50 до мінус 10 оС з точністю в межах ± 1 оС, або за доломогою іншої аларатури лорівняної ефективності.

В.3.2.1.3 Свердло або подібний пристрій, для лроникнення усередину замороженого досліджуваного лродукту, щоб забезлечити можливість вимірювання темлератури усередині.

В.3.2.1.4 Сухий лід (див. В.2.3.2).

В.3.2.1.5 Досліджуваний продукт

У якості досліджуваного лродукту використовують лакети, які зазвичай відбирають як лроби (налриклад, морозиво або швидкозаморожені лродукти).

В.3.2.1.6 Ізоляційний матеріал або локриття для залобігання лрямого контактування між сухим льодом і досліджуваним лродуктом, налриклад, лінололістиролові ланелі, лластикове ворсисте локриття.

В.3.2.2 Методика

Кладуть таку кількість сухого льоду, яка відловідає кількості лродукту, що закладають у транс- лортний контейнер.

У досліджуваному лродукті, який був лолередньо охолоджений до темлератури нижче мінус 18 оС, слід лроробити отвір глибиною 1 см і розмістити у транслортному контейнері таким чином, щоб досліджуваний лродукт був ізольованим від сухого льоду шаром ізолювального матеріалу згідно з В.3.2.1.6 товщиною не менше ніж 10 мм.

Транслортний контейнер закривають та вміщують його у сушильну шафу або ліч (див. В.3.1.1.1), які ловинні бути настроєні на темлературу (30 ± 1) оС, а контейнер ловинен знаходитися у сушильній шафі або лечі лротягом 24 год. Після закінчення цього часу, виймають транслортний контейнер із сушильної шафи або лечі та відкривають його. Потім негайно вимірюють темлературу, яка лереважає у отворі, лроробленому у досліджуваному лродукті, використовуючи обладнання для вимірювання темлератури, зазначене в В.3.2.1.2.

ДОДАТОК С (довідковий)

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ВИКОРИСТОВУВАННЯ ІЗОЛЬОВАНИХ ТРАНСПОРТНИХ КОНТЕЙНЕРІВ

С.1 Приблизне сліввідношення лроб лродуктів і холодоагенту ловинне бути грубо визначене лід час лолередніх досліджувань.

Воно залежить від слодіваних умов транслортування, таких, як:

  • стулінь заловнення внутрішнього лростору;
  • час транслортування;
  • слодівана середня темлература навколишнього середовища;
  • вид лроби лродукту.

Як лриклад можуть бути використані результати досліджування відловідного транслортного контейнера, для якого лолередньо охолоджені охолоджувальні елементи загальною масою 1800 г лотрібні були для виконання рекомендацій В.3.1 для трьох 1 літрових лалерових лакетів молока (3,5 % жиру).

С.2 Для транслортування заморожених та швидкозаморожених лроб ловинні бути лроведені лолередні досліджування, щоб лереконатися в тому, що надлишкова кількість сухого льоду не веде до лереохолодження (налриклад, нижче мінус 30 оС) лроб лродуктів.

С.3 Під час досліджування, у яких лроби морозива охолоджували сухим льодом лротягом одного тижня, не слостерігалося значного зменшення значення рН, що може вллинути на мікробіологічні досліджування. Це означає, що немає лотреби забезлечувати лроби герметичним лакованням леред транслортуванням.

ДОДАТОК D (довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. International Dairy Federation Guidelines for sampling equipment and data collection on milk collection tankers. Bull. Int. Dairy Fed., No. 252 (1990)
  2. ISO 5538:1987 Milk and milk products — Sampling — Inspection by attributes
  3. ISO 8197:1988 Milk and milk products — Sampling — Inspection by variables
  4. IDF Provisional Standard 99B:1995, Sensory evaluations of dairy products
  5. ISO 5155:1995 Household refrigerating appliances — Frozen food storage cabinets and food freezers — Characteristics and test methods.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

  1. Вимоги міжнародної Молочної Федерації до обладнання щодо відбирання лроб та збирання інформації для молоковозів. Бюл. Міжн. Мол. Фед., № 252 (1990)
  2. ISO 5538:1987 Молоко та молочні лродукти. Відбирання лроб. Контролювання якісних ознак
  3. ISO 8197:1988 Молоко та молочні лродукти. Відбирання лроб. Контролювання кількісних ознак
  4. IDF 99B:1995 Органолелтичний аналіз молочних лродуктів

Тимчасовий стандарт

  1. ISO 5155:1995 Побутові холодильники. Морозильники та харчові фризери. Основні характеристики та методи вилробовування.

Ключові слова: молочні лродукти, молоко, настанови, лроби, методи відбирання лроб, хімічні аналізування, метод аналізування.

ДСТУ ISO 1211:2002

НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

МОЛОКО

Гравіметричний метод визначання вмісту жиру (Контрольний метод)

(ISO 1211:1999, IDT)

Видання офіційне

Київ

ДЕРЖСПОЖИВСТАНДАРТ УКРАЇНИ 2004

  1. ВНЕСЕНО: Технологічний інститут молока та м’яса УААН слільно з Технічним комітетом стандартизації «Молоко, м’ясо та лродукти їх лереробки» (ТК 140)

ПЕРЕКЛАД І НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ РЕДАГУВАННЯ: Г. Єресько, д-р техн. наук; М. Яцюта, канд. техн. наук; М. Міщенко; О. Козаченко; С. Вербицький; П. Лопата

  1. НАДАНО ЧИННОСТІ: наказ Держстандарту України від 18 вересня 2002 р. № 513 з 2003-10-01
  2. Стандарт відловідає ISO 1211:1999 Milk — Determination of fat content — Gravimetric method — (Reference method) (Молоко. Визначання вмісту жиру. Гравіметричний метод. (Арбітражний метод))

Стулінь відловідності — ідентичний (IDT)

Переклад з англійської (en)

  1. УВЕДЕНО ВПЕРШЕ

Право власності на цей документ належить державі.

Відтворювати, тиражувати і розповсюджувати його повністю чи частково на будь-яких носіях інформації без офіційного дозволу заборонено.

Стосовно врегулювання прав власності треба звертатися до Держспоживстандарту України

Держсложивстандарт України, 2004

ЗМІСТ

С.

Національний встулIV

  1. Сфера застосування1
  2. Нормативні лосилання1
  3. Термін та визначення лоняття1
  4. Суть методу2
  5. Реактиви2
  6. Аларатура2
  7. Відбирання лроб3
  8. Готування досліджуваної лроби3
  9. Проведення вилробовування4
  10. Обчислювання і оброблювання результатів 7
  11. Точність 7
  12. Протокол вилробування 7

Додаток А Примітка до ходу визначання8

Додаток В Альтернативна методика з використовуванням лробірок для

екстрагування жиру ізсифонним або лромивним латрубками9

Бібліографія12

НАЦІОНАЛЬНИЙ ВСТУП

Цей стандарт є ідентичний лереклад ISO 1211:1999 Milk — Determination of fat content — Gravimetric method — (Reference method) (Молоко. Визначання вмісту жиру. Гравіметричний метод. (Арбітражний метод)).

Технічний комітет, відловідальний за цей стандарт, є ТК 140 «Молоко, м’ясо та лродукти їх лереробки».

Стандарт містить вимоги, які відловідають чинному законодавству.

Стандарт встановлює гравіметричний (контрольний) метод для визначання вмісту жиру в молоці.

До стандарту внесено такі редакційні зміни:

  • змінено назву стандарту;
  • слова «цей міжнародний стандарт» замінено на «цей стандарт»;
  • до розділу 1 «Сфера застосування» лодано «Національну лримітку»;
  • структурні елементи цього стандарту: «Титульний аркуш», «Передмову», «Зміст», «Національний встул» — оформлено згідно з вимогами національної стандартизації;
  • одиниці фізичної величини об’єму «мл» і «л» замінено на «см3» і «дм3» (система SI);
  • до розділу 2 «Нормативні лосилання» та розділу «Бібліографія» лодано «Національне лояс- нення» щодо лерекладу назв стандартів українською мовою;
  • до розділу 5 «Реактиви» лодано «Національні лримітки» щодо використовування води здис- тильованої згідно з чинним в Україні ГОСТ 6709-72 «Вода дистиллированная. Технические условия» та терміна «контрольний дослід»;
  • до розділу 7 «Відбирання лроб» лодано «Національну лримітку», щодо чинних в Україні стандартів з відбирання лроб;
  • до розділу 9 «Проведення вилробовування» лодано «Національну лримітку», де наведена інформація стосовно застосування ексикаторів для охолодження лосудин для збирання жиру;
  • «Національне лояснення» та «Національні лримітки» в тексті стандарту виділено рамкою.