11.2.32 Використання агрегатів для наплавлення рулонних матеріалів з потовщеним шаром допускається тільки при влаштуванні покрівель на залізобетонних плитах і покриттях із застосуванням негорючого утеплювача. Заправку паливом агрегатів на покрівлі слід виконувати в спеціальному місці, забезпеченому вогнегасниками і ящиком з піском. Зберігання палива для заправки агрегатів і порожньої тари з-під палива на покрівлі не допускається.

11.2.33 Для штучного прогрівання бетону дозволяється застосовувати пару, воду, повітря і електричний струм.

При цьому необхідно дотримуватися таких умов:

для теплозахисту бетону можуть застосовуватися будь-які матеріали груп горючості Г1, Г2 та негорючі, а також зволожена або оброблена вапняним розчином тирса;

для улаштування тепляків дозволяється застосовувати утеплювачі груп горючості Г1, Г2 та негорючі;

ділянки, що прогріваються електрострумом, мають знаходитися під постійним спостереженням кваліфікованих електриків.

Для живлення в зоні електропрогрівання слід застосовувати кабелі або ізольовані проводи з додатковим захистом гумовим шлангом. Забороняється прокладати кабелі безпосередньо по ґрунту.

У межах зони прогрівання необхідно встановлювати сигнальні лампи, що спрацьовують при подачі напруги в лінію. При їх перегоранні має відбуватися автоматичне відключення подачі напруги на лінії.

На ділянках електропрогрівання бетону мають бути вивішені попереджувальні плакати і написи "Небезпечно. Під напругою" та ін.

11.2.34 Для опалювання мобільних (інвентарних) будівель мають використовуватися парові і водяні калорифери, а також масляні обігрівачі заводського виготовлення.

11.2.35 Сушіння одягу і взуття має проводитись у спеціально пристосованих для цієї мети приміщеннях, будівлях або спорудах з центральним водяним опалюванням або із застосуванням водяних калориферів. Улаштування сушилень у тамбурах та інших приміщеннях, що розташовуються біля виходів з будівель, не допускається.

У будівлях з металевих конструкцій з полімерними утеплювачами на період проведення будівельних робіт допускається застосовувати тільки системи повітряного або водяного опалювання з розміщенням топок за межами будівель на відстані не менше 18 м або за протипожежною стіною 2 типу.

Відстань від трубопроводів з теплоносієм до захисних конструкцій має бути не менше 0,1 м.

11.2.36 Застосування відкритого вогню, а також вогняних, електричних калориферів і газових пальників інфрачервоного випромінювання в тепляках забороняється.

11.2.37 Не допускається застосування для сушіння і обігріву приміщень саморобних електронагрівальних приладів, жаровень, мангалів, електроприладів з відкритими електронагрівальними елементами.

11.2.38 Пересувні і стаціонарні установки з пальниками інфрачервоного випромінювання мають бути обладнані автоблокуванням, що припиняє подачу газу при згасанні пальника.

11.2.39 Пересувні установки з пальниками інфрачервоного випромінювання, установлювані на підлозі, повинні мати спеціальну стійку підставку. Балон з газом має знаходитися на відстані не менше 1,5 м від установки та інших опалювальних приладів, а від електролічильника, вимикачів та інших електроприладів - не менше 1 м. Відстань від пальників до конструкцій з матеріалів груп горючості Г3, Г4 має бути не менше 1 м, груп горючості Г1, Г2 - 0,7 м, негорючих - 0,4 м.

Черговий працівник, який займається експлуатацією пересувних установок, повинен наглядати за їх справним станом і реєструвати в журналі розміщення установок по поверхах.

11.2.40 У місцях, де працюють установки з газовими пальниками інфрачервоного випромінювання, забороняється зберігати речовини і матеріали груп горючості Г1 - Г4, а також проводити інші види робіт.

11.2.41 При експлуатації установок пальників інфрачервоного випромінювання забороняється:

використання їх в приміщеннях без природного провітрювання або штучної вентиляції з відповідною кратністю повітрообміну, а також у підвальних або цокольних поверхах;

застосовувати пальник з пошкодженою керамікою, а також з видимими язиками полум'я;

користуватися установкою, якщо в приміщенні з'явився запах газу;

направляти теплове проміння пальників безпосередньо в бік горючих матеріалів, балонів з газом, газопроводів, електропроводок та ін.;

користуватися газовими установками одночасно з установками на твердому паливі;

зберігати в приміщеннях, у яких проводиться сушіння, а також поблизу працюючої установки запасні балони;

користуватися відкритим вогнем поблизу балонів з газом;

при роботі на відкритих майданчиках (для обігріву робочих місць, для сушки зволожених ділянок) слід застосовувати тільки вітростійкі пальники.

11.2.42 Повітронагрівальні установки, що працюють на рідкому і газовому паливі, мають розміщуватися не ближче 5 м від будівлі, що будується. Ємність для палива має бути об'ємом не більше 200 л і знаходитися на відстані не менше 10 м від повітронагрівача і не менше 15 м від будівлі, що будується. Паливо до повітронагрівача слід подавати по металевому трубопроводу.

З'єднання і арматура на паливопроводі мають вмонтовуватися герметично, унеможливлюючи підтікання палива. На паливопроводі до агрегата, біля витратного бака слід установлювати запірний вентиль для припинення подачі палива до установки в разі пожежі або аварії.

11.2.43 При монтажу і експлуатації установок, що працюють на газовому паливі, слід дотримуватися таких правил:

у теплогенерувальних установках мають установлюватися стандартні пальники, що мають заводський паспорт;

пальники мають стало працювати без відриву полум'я і потрапляння його всередину пальника в межах необхідного регулювання теплового навантаження агрегата;

вентиляція приміщення з теплогенерувальними установками має забезпечувати триразовий повітрообмін.

11.2.44 При експлуатації теплогенерувальних установок забороняється:

працювати на установці з порушеною герметичністю паливопроводів, нещільними з'єднаннями корпусу форсунки з теплогенерувальною установкою, несправними димарями, що викликають проникнення продуктів згорання в приміщення, несправними електродвигунами і пусковою апаратурою, а також за відсутності теплового захисту електродвигуна та інших несправностей;

працювати при невідрегульованій форсунці (з ненормальним горінням палива);

застосовувати гумові або поліхлорвінілові шланги і муфти для з'єднання паливопроводів;

улаштовувати огорожі з матеріалів груп горючості Г3, Г4 біля установки і витратних баків;

відігрівати паливопроводи відкритим полум'ям; виконувати пуск теплогенерувальної установки без продування повітрям при короткочасній зупинці;

запалювати робочу суміш через оглядове вічко;

регулювати зазор між електродами свічок при роботі теплогенерувальних установок;

допускати роботу теплогенерувальної установки за відсутності захисних грат на повітрозабірних колекторах.

11.2.45 Не допускається застосування матеріалів груп горючості Г3, Г4 для м'якої вставки між корпусом електрокалорифера і вентилятором.

11.2.46 До початку основних будівельних робіт на будівництві має бути забезпечене протипожежне водопостачання від ПГ на водопровідній мережі або з резервуарів (водоймищ).

11.2.47 Освітлювальні прожектори на території будівельного майданчика необхідно встановлювати на окремих опорах. Забороняється встановлювати прожектори на дахах з горючих матеріалів і на будівлях з полімерними утеплювачами в захисних конструкціях.

11.2.48 Внутрішній протипожежний водопровід і АУПГ, передбачені проектом, необхідно монтувати одночасно із зведенням об'єкта. Протипожежний водопровід має вводитися в дію до початку оздоблювальних робіт, а АУПГ і АУПС - до моменту пусконалагоджувальних робіт (у кабельних спорудах - до укладання кабелів).

11.3 Вогневі роботи

До вогневих робіт належать усі види газозварювальних, паяльних робіт, електрозварювання, варіння бітуму і смол, а також інші роботи із застосуванням відкритого вогню або нагріву деталей до температури запалювання матеріалів і конструкцій, за винятком установок, де це передбачається технологічним процесом.

11.3.1 Загальні вимоги, підготовка до проведення вогневих робіт

11.3.1.1 До проведення зварювальних та інших вогневих робіт допускається персонал, що пройшов навчання і перевірку знань за фахом і з ПТМ та має відповідні посвідчення.

11.3.1.2 Посвідчення з ПТМ дійсне протягом року (до чергової перевірки знань). У посвідченні з ПТМ відмічаються допущені працівником порушення пожежної безпеки, а при грубих порушеннях посвідчення з ПТМ вилучається, що спричиняє позачергову перевірку знань відповідно до НАПБ Б.02.005-2003.

11.3.1.3 Місця проведення вогневих робіт можуть бути:

постійними, організованими в спеціально обладнаних з цією метою цехах, майстернях або на відкритих майданчиках;

тимчасовими, які влаштовуються безпосередньо в будівлях, що будуються або експлуатуються, спорудах, а також на території об'єктів АЕС з метою монтажу будівельних конструкцій, короткочасно при ремонтах і аварійно-відновлювальних роботах, у приміщеннях, на устаткуванні, якщо немає можливості винесення їх в місця проведення постійних вогневих робіт.

11.3.1.4 Постійні місця проведення вогневих робіт визначаються наказом, а після їх улаштування приймаються комісією за участю представників цеху, фахівців СПБ і державної пожежної охорони з оформленням відповідного акта. Постійні місця проведення вогневих робіт мають задовольняти такі вимоги:

площа окремого приміщення має бути не менше 10 м2, причому площа, вільна від устаткування і матеріалів, має складати не менше 3 м2 на кожен зварювальний пост. Висота стінок кабіни має бути не менше 2 м, зазор між перегородкою і підлогою - не більше 50 мм, захищений сіткою з негорючого матеріалу з розміром вічка не більше 1,0 х 1,0 мм. У разі руху над кабіною мостового крана верх кабіни має бути закритий сіткою з вічками не більше 50 х 50 мм;

захисні конструкції в цих місцях (перегородки, перекриття, підлога) мають бути з негорючих матеріалів;

якщо місце проведення вогневих робіт знаходиться не в окремому приміщенні, то воно має бути виділене негорючими перегородками заввишки не менше 2,0 м;

обладнано витяжною вентиляцією;

обладнано металевими ящиками (шафами), стелажами для інструменту;

ввідний щиток електроживлення, трансформатор електрозварювання, рампи або інші пристрої для установки газових балонів мають бути в справному стані;

наявність контуру заземлення;

добова норма ЛЗР, ГР і ГГ має знаходитися в окремому приміщенні і зберігатися в спеціальних металевих ящиках (шафах);

пожежні пости комплектуються не менше ніж двома вуглекислотними вогнегасниками, одним порошковим вогнегасником, азбестовим полотном або кошмою розміром не менше 1,5 м х 1,5 м, ємністю з водою або ящиком з піском;

не дозволяється розміщувати місця проведення постійних вогневих робіт у приміщеннях категорій А, Б, В;

місце проведення робіт має бути забезпечене інструкціями про заходи пожежної безпеки і необхідними плакатами про технологію проведення вогневих робіт;

балони з киснем, пропаном і ацетиленом для подачі газу в зварювальну майстерню мають установлюватися в окремих приміщеннях; перегородка, що розділяє ці приміщення, має бути протипожежною;

після закінчення робіт уся апаратура й устаткування мають бути відключені, а приміщення прибране.

11.3.1.5 У зварювальній майстерні за наявності не більше 10 зварювальних постів допускається для кожного поста мати по одному запасному балону з киснем і ГГ. Запасні балони мають бути або захищені щитами з негорючих матеріалів, або зберігатися в спеціальних прибудовах до майстерні.

11.3.1.6 При організації постійних місць проведення вогневих робіт більше ніж на 10 постах має бути передбачене централізоване електро- і газопостачання.

11.3.1.7 Запасні і порожні балони мають зберігатися в спеціально обладнаних місцях, провітрюваних прибудовах, що не згорають, або під спеціальним піддашшям для захисту від сонячного світла. Вони можуть розташовуватися не ближче 0,5 м від стін будівель, вхідних дверей і вікон першого поверху, а від вікон цокольних і підвальних поверхів, камер, колодязів - не ближче 3 м.

11.3.1.8 Забороняється спільне розміщення в приміщенні балонів з киснем та інших ГГ, фарб, лаків, масел, жирів і матеріалів.

11.3.1.9 Для безпечного проведення вогневих робіт необхідно виконувати такі організаційні заходи:

призначення працівників, відповідальних за безпечне проведення вогневих робіт;

видача наряду-допуску;

підготовка робочих місць;

допуск до роботи;

нагляд за виконанням роботи;

оформлення перерв у роботі та її закінчення.

11.3.1.10 Відповідальними за безпечне проведення вогневих робіт є:

особа, що має право видачі наряду-допуску;

працівник, що готує робоче місце та приводить устаткування в пожежобезпечний стан;

допускний - особа, відповідальна за пожежну безпеку приміщення, устаткування за місцем проведення робіт, або особа з числа оперативного персоналу, у зоні оперативного обслуговування якої є місце проведення робіт;

старший виконавець - керівник робіт;

виконавець - виробник робіт;

спостерігач - працівник, що здійснює нагляд за виконанням вогневих робіт під час їх проведення;

члени бригади;

представник пожежної охорони - особа, що узгоджує вогневі роботи;

допускається вписувати в наряд-допуск у рядок "виконавець" декілька виконавців робіт за умови, що вогняні роботи проводяться одним і тим самим зварювальним устаткуванням.

11.3.1.11 При проведенні вогневих робіт на тимчасових місцях (окрім будівельних майданчиків) керівник підприємства (або керівник структурного підрозділу) зобов'язаний видати наряд-допуск (додаток 9). У наряді-допуску мають бути вказані вид вогневих робіт, визначене місце їх проведення (будівля, споруда, номер приміщення і найменування устаткування), дата початку і закінчення робіт; заходи щодо забезпечення пожежної безпеки. Якщо зварювальні роботи проводяться в приміщенні, то вказується місце (осі, ряди, відмітки), у межах якого проводиться робота.