9.1.9. Під час виконання операцій з вибирання чи ставлення знарядь лову не допускається здійснювати зміну промислової вахти. Зміна вахти повинна проводитися в повному складі.

9.1.10. Під час виконання промислових операцій кожний член промислової команди має бути в жилеті робочому страхувальному (ЖРС), спеціальній захисній касці, одязі, взутті, рукавицях або рукавичках і мати при собі на ремені у піхвах гостро заточений з двох боків ніж.

9.1.11. Особи, що виконують роботи поблизу сліпа, повинні бути в захисних поясах, закріплених страхувальними кінцями до обухів, приварених до суднових конструкцій. У штормову погоду ця вимога стосується також осіб, що працюють на палубі.

9.1.12. У темний час доби всі робочі місця, де виконуються промислові операції, мають бути освітлені. У разі, якщо через специфіку промислу неможливо освітити робочі місця, кожен член промислової команди повинен мати індивідуальний електричний ліхтар, що кріпиться до головного убору і має індивідуальне електроживлення.

9.1.13. Перед пуском промислових механізмів, промислових і вантажних пристроїв працівники з канатом, вантажем і знаряддями лову повинні бути про це попереджені. Для інших членів екіпажу вихід на промислову палубу має бути припинений, для цього вивішуються відповідні попереджувальні плакати біля виходів і проходів та робиться відповідне оголошення по судновій трансляції.

9.1.14. Під час вибирання й попускання канатів і знарядь лову не допускається до повного припинення вибирання розправляти кілочки (петлі) у разі їх утворення.

9.1.15. Під час роботи на турачках мають виконуватись такі вимоги безпеки:

а) на турачку перед вибиранням і попусканням має бути накладено не менше 5 шлагів, щоб уникнути прослизання каната. Шлаги накладають на зупинену турачку;

б) на горизонтальну турачку шлаги слід накладати так, щоб корінний і ходовий кінці каната розташовувались на турачці зверху, а не знизу;

в) допускається запускати механізми тільки після того, як на турачку будуть накладені шлаги;

г) під час вибирання й попускання ходовий кінець слід тримати руками на відстані не ближче 1 м (при роботі з капроновими канатами — 2 м) від турачки і перебувати від турачки з боку, протилежного корінному кінцю, і осторонь від лінії його руху (натягування);

ґ) вибраний кінець каната слід розносити й укладати в бухту в місцях, безпечних для працівників;

д) не допускається ставати ногами на канат, що вибирається або попускається;

е) не допускається вибирати і попускати канат (мотузки, шнури, ліні) одночасно двома турачками, розташованими або з одного боку лебідки, або з різних боків, але на одному валу.

9.1.16. Під час промислу промислова палуба має бути чистою і обмиватись водою для видалення луски, слизу, жиру, відходів риби й морепродуктів, снігу та льоду, звільнятись від сторонніх предметів.

9.1.17. Промислові інструменти мають бути закріплені на штатних місцях.

9.1.18. Усі двері, що виходять на промислову палубу, а також люки вантажних трюмів, рибних ванн під час виконання промислових операцій повинні бути зачинені. Відкривати люки трюмів та рибних ванн допускається тільки під час виливання вилову в них.

9.1.19. Поверхня палуб, майданчиків, сліпів, лотків та інших пристроїв, з яких проводиться закидання знарядь лову, має бути гладенькою і не мати щілин, виступів, прим’ятин тощо.

9.1.20. Перед закиданням (спусканням) знаряддя лову мають бути правильно укладені. При укладанні знарядь лову не можна допускати потрапляння в них сторонніх предметів.

9.1.21. Під час підіймання (вибирання) знарядь лову сіткову частину допускається брати руками тільки тоді, коли вона перебуває на планширі, не перегинаючись за борт.

9.1.22. При попаданні у знаряддя лову вибухонебезпечних предметів чи предметів, які викликають підозру, що вони вибухонебезпечні, а також ємностей з невідомою речовиною чи рідиною належить негайно припинити вибирання знарядь лову, доповісти капітану судна й діяти відповідно до його вказівок.

9.1.23. На судні мають бути визначені безпечні місця.

Безпечним може вважатися таке місце на палубі, в якому забезпечується повна чи максимальна безпека людей, що перебувають там, у разі обривів канатів, поломок блоків, промислового обладнання та механізмів.

9.1.24. Під час роботи зі знаряддями лову після закінчення виконання кожної окремої операції особи, що беруть участь у виконанні цієї операції, повинні відійти у безпечне місце й перебувати там до початку виконання наступної промислової операції.

9.1.25. Під час виконання промислових операцій не допускається:

а) переміщуватись з одного робочого місця на інше чи залишати робоче місце без дозволу або команди керівника робіт на палубі;

б) курити під час виконання роботи;

в) працювати на несправних промислових механізмах, промисловому й вантажному обладнанні;

г) застосовувати в роботі канати, мотузки, шнури та ліні, що не мають сертифікатів чи характеристик;

ґ) застосовувати сталеві канати, на яких кількість дротів, що лопнули, перевищує 5% на довжині, що дорівнює 10 діаметрам каната; д) застосовувати рослинні та синтетичні канати, мотузки, шнури та ліні, що мають зношеність більше допустимих меж;

е) застосовувати скоби, гаки, вертлюги, ланцюги тощо, не марковані, поламані чи такі, що мають зношеність діаметрів болтів, штирів та окремих частин понад 10%;

є) перевищувати припустимі паспортні навантаження промислових механізмів, промислового й вантажного обладнання, канатів, ланцюгів, блоків, гаків, скоб, вертлюгів тощо;

ж) переходити через неогороджені канати та знаряддя лову, що перебувають під навантаженням, поправляти їх руками, проходити під ними, торкатись до них частинами тіла та використовувати як опори під час виконання робіт;

з) ставати на бухти чи перебувати всередині них під час укладання канату, що вибирається;

и) під час попускання канатів і знарядь лову перебувати ближче 1 м від бухт;

і) під час роботи з канатами і знаряддями лову тримати руки ближче 1 м від обертових блоків, роликів, мальгогерів, турачок, шківів тощо;

ї) одній особі одночасно управляти механізмом і працювати з ходовим кінцем канату чи знаряддями лову;

й) одній особі одночасно вибирати канати й знаряддя лову та вкладати їх;

к) під час вибирання канатів, мотузок, шнурів та лінів, а також під час їх попускання й перебування під навантаженням, намотувати їх на руку чи навколо частин тіла;

л) накладати (закладати) канати й знаряддя лову на обертові робочі органи механізму, а також блоки, роли, мальгогери тощо або поправляти на них руками;

м) вибирати, попускати канати й знаряддя лову через блоки чи інші пристрої з незакритими чи незакріпленими відкидними щоками, а також відкривати щоки, коли блоки та інші пристрої перебувають під навантаженням;

н) перебувати безпосередньо на знаряддях лову, промислових буях тощо, які перебувають за бортом судна чи на плаву;

о) перегинатись за борт судна без страхувального кінця під час виконання робіт;

п) розправляти кілочки на рухомих канатах, вибирати й попускати канати, на яких є кілочки;

р) перебувати під блоками, шківами, барабанами тощо, які перебувають під навантаженням, а також поблизу них з боку внутрішнього кута натягнення канатів чи знарядь лову;

с) під час підіймання (вибирання) знарядь лову перебувати під ними, а також між ними та бортом судна, надбудовами тощо.

9.1.26. Під час виготовлення оснащення й ремонту знарядь лову, а також під час сіткових робіт не допускається перебувати під сітковою частиною та оснащенням, а також у мішку та мотні.

9.1.27. Випробування вантажопромислового пристрою проводяться за методикою, викладеною в документації заводу-виробника.

9.1.28. Всі знімні деталі вантажних пристроїв, що використовуються під час промислових операцій, повинні відповідати вимогам правил класифікаційного товариства.

9.1.29. Виловлювання невідомих предметів, що плавають у морі, і підіймання їх на борт не допускається.

9.1.30. Не допускається брати руками риб невідомих видів.

9.1.31. Великі риби, підняті на палубу, мають бути оглушені або вбиті перед тим, як з ними будуть проводитись будь-які роботи.

9.1.32. Під час роботи з оглушеною великою рибою не допускається:

а) торкатися до тіла риби руками без захисних засобів;

б) перебувати з боку хвоста риби;

в) ставати й сідати на рибу;

г) засовувати в порожнину рота риби руки й ноги;

ґ) стояти так, щоб риба розташовувалася між ніг.

9.1.33. Робота з бортовими знаряддями лову у свіжу погоду допускається після встановлення леєра з боку неробочого борту, а після припинення промислу — після встановлення леєра також з боку робочого борту.

9.2. Кормове тралення

9.2.1. Під час спускання і підіймання трала, а також під час тралення між стояками воріт сліпа має бути встановлене леєрне огородження. Під час спуску та після підйому мішка трала з уловом на палубу та під час переходів судна ворота сліпа повинні бути закриті.

9.2.2. Не допускається перебувати на похилій площині сліпа під час спускання та підіймання трала, а також під час тралення.

9.2.3. Проведення робіт на сліпі у період промислу допускається тільки під час хвилювання моря не більше 4 балів та за умови виконання таких правил:

а) судно має йти самим малим ходом носом на хвилю;

б) працівники під час роботи на сліпі мають бути одягнені в жилет робочий страхувальний (ЖРС) та каски, мати запобіжні пояси й підстраховуватись за допомогою страхувальних кінців;

в) керівництво роботою має здійснювати особисто старший майстер з видобутку або (у разі його відсутності) спеціально призначена особа з командного складу судна.

9.2.4. Не допускається під час спускання-підіймання різноглибинного трала перебувати в зоні руху тягарів-заглиблювачів і працювати з ними в районі сліпової канавки. Підняті на палубу тягарі-заглиблювачі мають бути надійно закріплені.

9.2.5. Під час вмикання або вимикання тралових дощок, заведення ваєрів у ролики і виведенні їх з роликів повинні бути виконані такі вимоги:

а) при виконанні операцій кріплення дощок на стопорні ланцюги і віддачі їх, вмикання та вимикання гаків шкентелів дощок і гаків стопорних відтяжок, заведення і скидання ваєрів на сліп, вибирання або попускання ваєрів має бути припинене, тралова лебідка зупинена, а її барабани застопорені;

б) вмикання й вимикання стопорних кінців має виконуватись тільки на промисловій палубі, а не на сліпі;

в) особи, що виконують вмикання або вимикання тралових дощок, а також заведення, виведення ваєрів з роликів і скидання ваєрів на сліп, мають перебувати від роликів з боку бортів судна і скидати ваєри на сліп у положенні “від себе";

г) операціями з підняття тралових дощок на палубу і виведення їх за борт повинен керувати старший майстер з видобутку.

9.2.6. Отримавши попередження про зачеплення трала, члени екіпажу, що перебувають на промисловій палубі і в найближчих небезпечних місцях, повинні укритися в найближчих безпечних місцях і перебувати там доти, доки не буде даний дозвіл покинути їх.

9.2.7. Під час тралення не допускається:

а) торкатись до ваєрів частинами тіла, використовувати їх як опори, перебувати між ними, а також переходити через них і пролізати під ними;

б) перебувати між ваєрами, а також між ваєром і сліпом;

в) перебувати під підвісними роликами та біля роликів з боку сліпа;

г) виконувати роботи та перегинатись через фальшборт у районі сходження ваєрів у воду.

9.2.8. Заведення стропів під час підіймання трала на палубу й під’єднання витяжних кінців (джильсонів) мають виконуватись при зупиненій лебідці.

9.2.9. У свіжу погоду грунтроп після підходу до тралової лебідки повинен бути взятим на стопор.

9.2.10. Під час підіймання мішка з уловом заведення ділильних стропів має здійснюватись плавно, без ривків. Мішок при цьому повинен підійматись над палубою на висоту не більше 10 см.

9.2.11. Підіймання мішка для виливання риби має проводитись тільки після того, як мішок взятий на стопор, а особа, що розв’язує гайтян мішка, відійде у безпечне місце.

9.2.12. Під час розв’язування гайтяна мішок з уловом повинен бути обов’язково опущеним на палубу.

9.2.13. Перед відкриванням кришки рибного бункера ті, що працюють з мішком трала, мають бути попереджені про це.

9.2.14. Під час роботи за схемою “дубль” виливання вилову повинно проводитись тільки після закінчення спускання другого трала.

9.2.15. Під час спускання-підіймання трала та виливання вилову не допускається:

а) ставати на оснащення трала, сіткові частини, ваєри, кабелі, перехідні кінці тощо, а також переходити через них і проходити під ними;

б) під час руху сіткової частини трала по сліпу намотувати на руку відтяжку спускового кінця та спусковий кінець, а також кріпити спусковий кінець за конструкції судна;

в) під час вмикання та вимикання стопорних кінців і попускання кабелів перебувати між стопорними кінцями та сліпом, а також між стопорними кінцями й кабелями;

г) перебувати між сліпом та ваєрами (перехідними кінцями) під час заведення їх у підвісні ролики, а також виведення з підвісних роликів та скидання на сліп;

ґ) під час приймання й кріплення тралових дощок на стопорні ланцюги та віддачі тралових дощок зі стопорних ланцюгів ставати на планшир і перегинатись через нього;

д) перебувати на промисловій палубі під час вибирання ваєрів та кабелів, підіймання сіткової частини трала та мішка з виловом на палубу;

е) під час виконання окремих операцій перебувати з боку сліпа біля підвісних та направляючих роликів;

є) під час попускання й вибирання ваєрів та кабелів розносити стопорні кінці (відтяжки) та витяжні кінці (джільсони);

ж) у момент виливання улову перебувати у рибних ящиках;

з) якщо маса вилову більше дозволеної вантажопідйомності вантажного обладнання, виливати улов з мішка без розподілу;

и) в момент підйому та розвертання мішка з рибою вантажним обладнанням перебувати на ньому;