екзамену з основного методу (таблиця 7).

7.6. Зміст та оцінювання екзаменів на III рівень кваліфікації з НК:

Базовий екзамен та екзамен з основного методу проводяться в письмовій формі та оцінюються кожен окремо. Для сертифікації кандидат повинен скласти базовий екзамен і екзамен з основного методу.

Письмові відповіді кандидата базового екзамену (таблиця 6) та екзамену з основного методу (частини D та E - таблиця 7) оцінюються екзаменаційною комісією шляхом порівняння відповідей кандидата з правильними відповідями на екзаменаційні питання, затверджені ОСП. Екзаменаційні питання з RT методу НК підлягають погодженню з Держатомрегулюванням України. Кожна правильна відповідь зараховується як 1 бал, а оцінка письмових відповідей кандидата дорівнює сумі набраних балів. Частина F (розроблення однієї чи більше методик з НК) екзамену з основного методу оцінюється, виходячи із повноти опису (методика з НК) всіх основних параметрів і заходів, яких варто дотримуватися при використанні даного методу НК і техніки НК для вирішення конкретного завдання відповідно до встановлених стандартів, норм або технічних умов.

Для остаточного підрахунку оцінка кожної частини екзамену виражається у відсотках.

Щоб скласти кваліфікаційний екзамен на III рівень кваліфікації з НК, кандидат повинен набрати щонайменше 70 % за кожну його частину (A, B, C, D, E та F).

7.6.1. Базовий екзамен:

Під час цього письмового екзамену оцінюють знання кандидатом базових дисциплін, використовуючи мінімально необхідну кількість питань, наведену в таблиці 6. Екзаменаційні питання повинні вибиратися відповідальним співробітником ОСП із збірника питань, затвердженого ОСП.

Базовий екзамен рекомендовано складати першим. Його результат залишається дійсним за умови, що екзамен з основного методу буде складено не пізніше ніж через п'ять років після складання базового екзамену. Кандидат, що має чинний сертифікат III рівня кваліфікації, звільняється від необхідності перескладати базовий екзамен.

Таблиця 6

Мінімально необхідна кількість питань базового екзамену

Частина

Предмет екзамену

Кількість питань

A

Технічні знання в матеріалознавстві та технології фізичних процесів

25

B

Знання системи кваліфікації і сертифікації ОСП на основі вимог цих Правил

10

C

Загальні знання щонайменше чотирьох методів НК в обсязі II рівня кваліфікації, які обирає сам кандидат із зазначених у таблиці 1, щонайменше один з яких має бути об'ємним методом НК (UT або RT)

15для кожного з методів НК (всього 60)

Щоб скласти базовий екзамен, кандидат повинен набрати щонайменше 70 % за кожну частину A, B і C.

7.6.2. Екзамен з основного методу:

Під час цього письмового екзамену оцінюють знання кандидатом основного методу НК, використовуючи мінімально необхідну кількість питань, вказану в таблиці 7.

Таблиця 7

Мінімально необхідна кількість питань екзамену з основного методу

Частина

Предмет екзамену

Кількість питань

D

Знання фахівця III рівня кваліфікації, що стосуються цільового методу НК

30

E

Застосування методу НК у відповідному виробничому секторі, включаючи чинні технічні норми, стандарти і специфікації

20

F

Розроблення однієї чи більше методик з НК у відповідному виробничому секторі. Кандидат повинен мати у своєму розпорядженні чинні норми, стандарти і специфікації.Для кандидата, що вже розробляв методику з НК в рамках успішно складеного екзамену на III рівень кваліфікації, ОСП може замінити розроблення методики з НК на критичний аналіз існуючої методики з НК, яка містить помилки і/чи недоліки і стосується даного методу НК і виробничого сектору

-

Таблиця 8

Процентний розподіл балів при оцінюванні практичного екзамену на III рівень кваліфікації (розробка методики з НК)

Розділ

Максимально %

Частина 1: Загальні положення

а) сфера застосування (галузь застосування, продукція)

2

б) вимоги до управління документацією

2

в) нормативні посилання та додаткова інформація

4

Разом:

8

Частина 2: Вимоги до персоналу НК

2

Частина 3: Засоби, необхідні для проведення контролю

а) основне обладнання НК (включаючи вимоги до калібрування та перевірку експлуатаційної придатності)

10

б) допоміжне обладнання (стандартні зразки та калібрувальні блоки, видаткові матеріали, вимірювальне обладнання, візуальні засоби тощо)

10

Разом:

20

Частина 4: Об'єкт контролю

а) стан і підготовка поверхні (температура, доступність, видалення захисних покриттів, шорсткість тощо)

1

б) опис зони чи об'єму, що підлягає контролю, включаючи опорні величини

1

в) перелік несуцільностей, що підлягають виявленню

3

Разом:

5

Частина 5: Проведення контролю

а) метод(и) НК та способи НК, що мають застосовуватися

10

б) настроювання апаратури

10

в) проведення контролю (включаючи посилання на інструкції НК)

10

г) опис властивостей несуцільностей

10

Разом:

40

Частина 6: Критерії приймання

7

Частина 7: Процедури після контролю

а) управління невідповідною продукцією (маркування, консервування/відокремлення)

2

б) відновлення захисного покриття (за необхідності)

1

Разом:

3

Частина 8: Вимоги до оформлення протоколу контролю

5

Частина 9: Загальні вимоги до оформлення методики

10

Сумарна оцінка:

100

Щоб скласти екзамен з основного методу, кандидат повинен набрати щонайменше 70 % за кожну частину D, E і F.

Рекомендовані вагові коефіцієнти для оцінювання частини F письмового екзамену з основного методу наведено в таблиці 8.

7.7. Проведення кваліфікаційних екзаменів:

7.7.1. Усі кваліфікаційні екзамени повинні проводитися в АЦНК, визнаних та контрольованих ОСП.

7.7.2. На екзамені кандидат повинен мати при собі паспорт або інший документ, який посвідчує особу, та направлення ОСП на кваліфікаційний екзамен, які повинен пред'явити на вимогу екзаменатору чи особі, що здійснює контроль за проведенням кваліфікаційного екзамену.

7.7.3. Під час екзамену кандидат повинен дотримуватися таких правил поведінки:

не дозволяється обговорення отриманого завдання та екзаменаційних питань серед кандидатів;

кандидат повинен перебувати у визначеному приміщенні. Під час екзамену кандидат не має права залишати приміщення, де проходить екзамен, без відома екзаменатора. Якщо кандидат залишає приміщення (у випадку встановлених технологічних перерв або на прохання кандидата на короткий час), він повинен здати екзаменатору всі екзаменаційні матеріали та чернетки;

у приміщення, де проходить екзамен, не допускаються сторонні особи;

кандидату забороняється користуватися засобами мобільного та іншого зв'язку;

під час кваліфікаційних екзаменів у кандидатів не повинні знаходитися сторонні речі (сумки, портфелі, пакети, книги, зошити, папери тощо). Кандидат може з дозволу екзаменатора користуватися особистими канцелярським (ручки), креслярським (циркулі, транспортир тощо) приладдям, калькуляторами, не вмонтованими в засоби зв'язку, та іншими приладами;

екзаменаційні бланки та папір для чернеток кандидат отримує у екзаменатора. Бланк для чернеток повинен бути встановленої в АЦНК форми (містити назву, логотип або печатку АЦНК) та мати підпис екзаменатора. Аркуші паперу, які не містять вказаних атрибутів та виявлені на робочому місці кандидата, є підставою для відсторонення цього кандидата від екзамену;

приносити на екзамен та користуватися власними нормативними та довідковими матеріалами заборонено;

після закінчення відведеного для екзамену часу кандидати повинні здати екзаменатору або спостерігачу екзаменаційні протоколи та всі видані йому матеріали, а також чернетки;

використання на екзамені власного обладнання та апаратури повинно бути завчасно погоджено із ОСП.

7.7.4. Будь-який кандидат, який під час екзамену не дотримується екзаменаційних правил або допускає неетичні дії, чи є спільником у них, усувається від подальшого складання екзамену.

7.7.5. Результати екзаменів затверджує екзаменаційна комісія. Оцінювання та нагляд за екзаменом здійснюються екзаменаторами (при атестації на I або II рівень кваліфікації - 1 екзаменатор, при атестації на III рівень кваліфікації - 2 екзаменатори). Нагляд за екзаменом також здійснюють один чи більше уповноважених ОСП спостерігачів.

7.8. Переекзаменування:

7.8.1. Кандидат, який не склав кваліфікаційний екзамен за умови, встановленої підпунктом 7.7.4 пункту 7.7 цього розділу, має право на одну спробу переекзаменування. Для цього кандидат має звернутися до ОСП з проханням про переекзаменування не раніше ніж через дванадцять місяців від дати відсторонення від екзаменів за недотримання встановлених правил поведінки кандидата під час кваліфікаційного екзамену.

7.8.2. Кандидат, який не набрав прохідний бал (щонайменше 70 %) за якусь із частин кваліфікаційного екзамену, має дві спроби перескласти дану частину екзамену. Переекзаменування може бути проведене не раніше ніж через місяць, однак не пізніше 12 місяців після первинного екзамену.

7.8.3. Кандидат, який не склав усі дозволені спроби переекзаменування, може подати заявку до ОСП і скласти екзамен за встановленою процедурою як новий кандидат.

7.9. Звільнення від кваліфікаційних екзаменів:

7.9.1. Фахівці, сертифіковані на I або II рівень кваліфікації, які бажають пройти сертифікацію в новому виробничому секторі з того самого методу НК, повинні лише скласти спеціальний та практичний екзамени з цього методу НК для нового виробничого сектору.

7.9.2. Сертифіковані фахівці III рівня кваліфікації, які претендують на сертифікацію в новому виробничому секторі з того самого методу НК, звільняються від необхідності перескладати базовий екзамен та частину D екзамену з основного методу на III рівень кваліфікації (таблиці 6 та 7).

7.10. Строк проведення атестації одного кандидата на сертифікацію з одного методу НК не повинен перевищувати 5 робочих днів.

VIII. Сертифікація фахівців з НК

8.1. Сертифікацію фахівців з НК здійснює ОСП з урахуванням результатів кваліфікаційних екзаменів (протоколи окремих екзаменів), наданих АЦНК.

8.2. Рішення про сертифікацію (сертифікований або несертифікований) кандидата приймає керівник ОСП або його заступник на підставі результатів експертизи усіх поданих кандидатом документів, а також результатів кваліфікаційних екзаменів, наданих АЦНК.

8.3. При позитивному результаті сертифікації ОСП видає документи про підтвердження кваліфікації фахівців з НК - сертифікат та кваліфікаційне посвідчення, зразки яких наведено у додатках 1 та 2 до цих Правил.

8.4. При негативному результаті сертифікації ОСП офіційно письмово інформує про це кандидата із зазначеного питання.

8.5. Схема процедури проведення сертифікації фахівців з НК наведена в додатку 3 до цих Правил.

8.6. Строк дії сертифіката та кваліфікаційного посвідчення фахівців з НК I та II рівнів кваліфікації - 3 роки, III рівня кваліфікації - 5 років.

8.7. Сертифікат та кваліфікаційне посвідчення анульовуються у випадках:

закінчення терміну дії;

перерви у роботі в галузі НК більше 12 місяців;

особа за станом здоров'я не може виконувати свої професійні обов'язки, що підтверджується відповідною медичною довідкою (абзаци шостий, сьомий пункту 7.1 розділу VII цих Правил);

негативного результату інспекційного нагляду за виробничою діяльністю сертифікованого фахівця з НК (для фахівців з НК I та II рівнів кваліфікації).

8.8. Питання щодо анулювання сертифіката та кваліфікаційного посвідчення фахівця з НК є виключною компетенцією ОСП.

IX. Реєстрація фахівців з НК

9.1. Реєстрація фахівців з НК здійснюється ОСП з метою створення та ведення єдиного реєстру сертифікованих фахівців з НК машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - Реєстр).

9.2. Фахівці, які пройшли сертифікацію, заносяться до Реєстру, який розміщується в друкованих або електронних виданнях (наприклад - офіційна WEB-сторінка ОСП).

9.3. Фахівці, сертифікати яких анульовані (пункт 8.7 розділу VIII цих Правил), виключаються з Реєстру, про що їм повідомляється у письмовому вигляді. Інформація про виключення з Реєстру також розміщується в друкованих або електронних виданнях (наприклад - офіційна WEB-сторінка ОСП).

X. Інспекційний контроль за виробничою діяльністю фахівців з НК

10.1. У період дії сертифіката та кваліфікаційного посвідчення ОСП здійснює інспекційний контроль за виробничою діяльністю фахівця з НК, власника сертифіката та кваліфікаційного посвідчення.