На пересіченнях похилих стволів, бремсбергів та уклонів з проміжними виробками, якими пересуваються люди, влаштовуються обхідні виробки або містки.

2.1.7. З кожної очисної виробки (крім очисної камери) влаштовується не менше двох виходів: один з них – на вентиляційний, другий – на відкатний (конвеєрний) штрек (виробку).

За наявності виробок, що випереджають лаву, нижній вихід розташовується попереду очисного вибою. На крутих, крутопохилих і похилих пластах, крім розроблюваних стовпами за падінням (агрегатами щитовими (далі - АЩ) та ін.), де вугілля транспортується вздовж очисного вибою на штрек самопливом, обладнується не менше двох виходів на відкатний (конвеєрний) штрек, що не використовуються для спускання вугілля. Один з виходів розташовується попереду очисного вибою. У нижній частині лави розташовується магазинний уступ.

При комбайновому вийманні вугілля в лавах на крутих та крутопохилих пластах без залишення магазинних уступів, на дуже тонких пластах при транспортуванні вугілля риштаками, а також при роботі за схемою лава - штрек обладнується другий (додатковий) вихід на відкатний (конвеєрний) штрек з боку виробленого простору.

При підході очисних виробок до технічних меж допускається обладнання нижнього виходу через задні печі або гезенки.

За виймальної потужності пласта 1 м і менше кожна з послідовно провітрюваних очисних виробок повинна мати вихід через свої проміжні штреки на хідник, пройдений на всю висоту поверху та облаштований для пересування людей.

При відробці системами з повним закладенням виробленого простору на крутих пластах з кожного очисного вибою влаштовується один вихід на вентиляційний та один вихід на відкатний горизонти, обладнані для пересування людей.

При відробці пластів лавами за спадом (підняттям) на дільницях пластів, де є загроза прориву води (пульпи або глини), з кожної очисної виробки забезпечується вихід на вищерозташований горизонт.

2.1.8. У коротких очисних вибоях, де вугілля добувається гідравлічним або механогідравлічним способом без присутності людей в очисній заходці, дозволяється використовувати як другий вихід вентиляційні збійки перерізом не менше ніж 1,5 м2 або спеціально обладнані свердловини діаметром не меншим ніж 850 мм, що проводяться на сусідні виїмкові виробки (штрек або піч). Відстань між збійками або свердловинами повинна бути не більше ніж 30 м.

При системі підповерхового відбою другий вихід дозволяється мати на відстані не більше ніж 100 м від місця встановлення гідромонітора.

2.2. Проведення і кріплення гірничих виробок

2.2.1. При зміненні гірничо-геологічних чи виробничих умов паспорти виїмкової дільниці, проведення та кріплення підземних виробок переглядаються в добовий термін. До перегляду паспорта роботи необхідно вести з виконанням додаткових заходів щодо безпеки, зазначених у кінці нарядів дільниці, у наряд-путівках посадових осіб.

До початку робіт керівник дільниці або його заступник (помічник) ознайомлює працівників та посадових осіб дільниці під розписку із зазначеним паспортом, а також із змінами, що вносяться до нього.

2.2.2. На шахтах, підривні роботи слід виконувати відповідно до вимог „Единых правил безопасности при взрывных работах”, затверджених Держгіртехнаглядом України 25.03.92 (далі - ДНАОП 0.00-1.17-92), у тому числі із застосуванням пластичної інгібіторної забивки.

2.2.3. Поперечні перерізи гірничих виробок мають відповідати типовим перерізам.

Площа поперечного перерізу виробок у просвіті визначається розрахунком за факторами допустимої швидкості повітряного струменя (провітрювання), габаритів состава поїзда й устаткування з урахуванням мінімально допустимих зазорів, величини усадки кріплення після впливу гірничого тиску.

Вимоги до мінімальних площ поперечних перерізів горизонтальних і похилих виробок у просвіті, ширини проходів для людей і величини зазорів між кріпленням, устаткуванням або трубопроводами і кромкою габариту рухомого складу поїзда, яка виступає, викладені в таблицях 2.1 та 2.2.

Таблиця 2.1

Мінімальні площі поперечних перерізів горизонтальних і похилих виробок

Виробки

Мінімальна площа поперечного перерізу, м2

Мінімальна висота від підошви (головки рейок) до кріплення або устаткування, м

1

2

3

1. Головні відкатні і вентиляційні виробки, людські хідники для механізованого перевезення

9,0

1,9

2. Дільничні вентиляційні, проміжні, конвеєрні та акумулювальні штреки, дільничні бремсберги й уклони

6,0

1,8

3. Вентиляційні просіки, печі, косовики та інші виробки

1,5

0,7

4. Дільничні виробки, що знаходяться у зоні впливу очисних робіт, людські хідники, не призначені для механізованого перевезення людей

4,5

1,8

5. Головні відкатні та вентиляційні виробки, введені в дію до 1987 року:

а) закріплені дерев’яним збірним, залізобетонним, металевим кріпленням

4,5

1,9

б) закріплені кам’яним, монолітним, залізобетонним, бетонним, гладкостінним збірним залізобетонним кріпленням

4,0

1,9

в) дільничні вентиляційні проміжні і конвеєрні штреки, людські хідники, дільничні бремсберги й уклони

3,7

1,8

6. Виробки, в яких є контактний провід:

а) дільниці приствольних дворів, якими пересуваються люди до місця посадки у вагонетки

2,4

б) виробки, якими пересуваються люди, приствольні двори, майданчики посадочні та вантажно-розвантажувальні, сполучення з іншими виробками

2,2

в) виробки, якими здійснюється перевезення людей, за наявності окремих виробок (відділень) для пересування людей

2,0

Таблиця 2.2

Мінімальні величини проходів для людей і зазорів у гірничих виробках

Виробки

Вид

транспорту

Розташування

Мінімальна величина, м

Примітка

проходу

зазору

1

2

3

4

5

6

1. Горизонтальні,

ной безопасностиия Госнадзорохрантруда на соответствие объекта требованиям нормативно-правовых актов об охране труда и прпохилі

Рейковий

Між кріпленням і составом поїзда

0,7

0,25

При дерев'яному, металевому кріпленні та рамних конструкціях залізобетонного і бетонного кріплення

0,7

0,2

При суцільному бетонному, кам'яному та залізобетонному кріпленні

1,0

У місцях посадки людей в пасажирські вагонетки

Між составами поїздів на паралельних коліях

0,2

При двобічній посадці прохід завширшки 1 м робиться з двох боків

2. Горизонтальні,

похилі

Конвеєрний

Між кріпленням і конвеєром

0,7

0,4

Від верхньої виступної частини до верхняка

0,5

Від натяжних і приводних головок до верхняка

0,6

Продовження таблиці 2.2

1

2

3

4

5

6

3. Горизонтальні,

похилі

Монорейковий

Між кріпленням і составом поїзда

0,7

0,2

При швидкості руху до 1 м/с

0,85

0,3

При швидкості руху понад 1 м/с

Між дном посудини або нижньою кромкою

0,4

вантажу, що перевозиться, і підошвою виробки

4. Похилі

Канатно-крісельні дороги

Між кріпленням і віссю каната

Між сидінням канатно-крісельної дороги і підошвою виробки

0,7

0,6

??0,7

На висоті затискача підвіски

5. Горизонтальні

Конвеєрний з рейковим

Між кріпленням і складом поїзда

0,7

Між кріпленням і конвеєром

0,4

Між составом поїзда і конвеєром

0,4

6. Похилі

Конвеєрний з рейковим

Між кріпленням і конвеєром

0,7

При проведенні зазначених виробок прохід допускається мати з боку состава поїзда

Між кріпленням і составом поїзда

0,2 –0,25

Відповідно до пункту 1 цієї таблиці

Між конвеєром і составом поїзда

0,4

Продовження таблиці 2.2

1

2

3

4

5

6

7. Горизонтальні, похилі

Конвеєрний з монорейковими або наґрунтовими дорогами

Між кріпленням і составом поїзда

0,7

Між кріпленням і конвеєром

0,4

Між конвеєром і составом поїзда

0,4

8. Горизонтальні, похилі

Монорейкова дорога, розташована над конвеєром

Між составом поїзда і конвеєром

0,5 –0,6

Відповідно до пункту 2 цієї таблиці

9. Похилі

Канатно-крісельні дороги

Між віссю каната і конвеєром

1,0

10. Виробки, що служать для перепуску вугілля, породи або закладних матеріалів на відкатний горизонт самопливом і які мають два відділення або облаштовані металевими трубами

Пристрій для перепуску вугілля

Між кріпленням і відшивкою або металевими трубами

0,8

Примітки: 1. На двоколійних ділянках виробок усіх приствольних дворів, в одноколійних приствольних виробках клітьових стволів, зданих в експлуатацію у 1987 році і в наступні роки, і в тих, що є у стані проходки, а також у всіх інших двоколійних виробках у місцях, де проводяться маневрові роботи, зчіплювання і розчіплювання вагонеток або составів поїздів (у тому числі й на розминках), перевантаження обладнання і матеріалів з одного транспортного засобу на інший, біля стаціонарних навантажувальних пунктів продуктивністю 1000 т на добу і більше, біля транзитних перевантажувальних пунктів незалежно від продуктивності, проходи для людей влаштовуються по 0,7 м з обох боків.

2. Ширина проходів для людей і зазори мають бути витримані за висотою виробки, не менше за 1,8 м від підошви (тротуару). Проходи за всією довжиною виробки необхідно влаштовувати, як правило, з одного боку. Не допускається в двоколійних виробках влаштування проходів між коліями.

2.2.4. Виробки, що служать для перепуску вугілля, породи або закладних матеріалів на відкатний (проміжний) горизонт самопливом, повинні мати два відділення або з цією метою проводяться дві паралельні виробки, які збиваються між собою через кожні 8-10 м.

Переріз вуглеспускного (породоспускного) відділення визначається його паспортом.

Ходові відділення виробок відділяються від вуглеспускних (породоспускних) міцною суцільною відшивкою з вікнами, що зачиняються, для пропускання кусків вугілля і породи, що застрягають. У разі спускання вугілля (закладного матеріалу, породи) металевими трубами, відшивку ходового відділення можна не робити.

2.2.5. Порожнини, що утворюються за кріпленням, необхідно закладати (забучувати) або заповнювати важкогорючим матеріалом.