Лакофарбові матеріали зі свинцевими пігментами необхідно наносити тільки щіткою або валиком, застосовуючи їх в готовому вигляді і перетертих на оліфі.

Фарбування перхлорвініловими фарбами, що мають високу токсичність, слід виконувати тільки в ізолюючих респіраторах або пневмокостюмах.

3.11.31 Під час фарбування мостових конструкцій не спрямовувати струмінь фарби на проводи та ізолятори контактної мережі та повітряної лінії подовжнього енергопостачання.

3.11.32 Роботу з антисептування дерев'яних мостів для захисту деревини від гниття необхідно виконувати в часи найменшого сонячного опромінення.

Для захисту відкритих ділянок шкіри працівникам необхідно застосовувати спецодяг і запобіжну пасту. Після закінчення роботи необхідно прийняти теплий душ.

3.11.33 Користуватись пневматичним устаткуванням, механізмами та інструментами, що застосовуються під час виконання ремонтних робіт на мостах, у разі їх випробування в установленому порядку та випробування перед початком робіт.

Не користуватися установками та апаратами, що працюють під тиском, у разі відсутності або несправності манометрів і запобіжних клапанів. Справність манометрів необхідно перевіряти щодня перед початком зміни. Необхідно перевіряти і цілісність корпуса, відмітку щодо повірки.

3.11.34 При суцільній заміні мостових брусів і при укладанні без баластового мостового полотна, що виконуються колієукладальними або консольними кранами, необхідно дотримуватися заходів безпеки під час роботи з цими кранами.

У разі одиночної заміни мостових брусів з висуванням їх убік від мостового полотна для виконання роботи та забезпечення безпеки застосовувати пристосування, що охороняють бруси від падіння вниз.

3.11.35 Для запобігання ковзання під час установки гвинтових або гідравлічних домкратів під підошву та на головку домкратів покласти типові прокладки. Не слід застосовувати прокладки з дощок.

Під час піднімання або опускання прогонової споруди здійснювати одночасну роботу домкратів тільки на одній опорі. При цьому необхідно вкладати страхувальні клітки, нарощування або розбирання яких виконувати по мірі піднімання або опускання прогонової споруди.

3.11.36 Працівники, що виконують польові гідрометричні роботи, зобов'язані вміти поводитись з плавучими та рятувальними засобами.

При промірних роботах повинні використовуватися справні стійкі плавучі засоби (човни, катери, судна, баржі), що знаходяться у віданні однієї відповідальної особи. Керування самохідним судном може бути довірено тільки кермовим, що мають право водіння судна. Кожне самохідне судно повинне мати для сигналізації: стаціонарні сигнальні ліхтарі; акустичний сигнал, що чутно на відстані не менше 1 км; прапор білого кольору для відмашки; два ліхтарі з білим і червоним вогнями.

3.11.37 Використовувати плавучі засоби, які оснащені рятувальним кругом, мотузкою, ковшем або цебром, а також сумкою з медикаментами та перев'язними засобами. Усі, хто знаходиться в промірному човні та на судні при хвилюванні більше 3 балів, повинні бути в рятувальних жилетах.

3.11.38 На річках зі швидкістю течії більше 2,5 м/с проміри глибин виконувати тільки із суден і катерів; при швидкостях течії 1,5-2,5 м/с - з понтонів і човнів, переміщуваних по тросу; на річках зі швидкістю течії до 1,5 м/с проміри глибин виконувати з гребних човнів. Не здійснювати плавання та проведення робіт на човнах і понтонах при вітрі понад 5 м/с або хвилюванні більше 3 балів, на річкових катерах - при вітрі понад 7,5 м/с або хвилюванні більше 4 балів, а також при тумані, льодоході та шузі.

3.11.39 Промірні роботи з льоду проводити при його товщині не менше 10 см без ополонок. При недостатній міцності такого льоду роботи вести тільки з настилу дощок. Група, що виконує роботи на льоду, повинна користуватися мотузками та міцними тичинами. Усі лунки й ополонки діаметром більше 20 см необхідно обгородити вішками.

3.12 Вимоги безпеки праці під час огляду та виконання робіт у тунелях.

3.12.1 Керівник робіт дає команду про початок проведення робіт після переконання:

а) у видачі попереджень машиністам локомотивів про особливу пильність при наближенні до тунелів і більш частої подачі сповіщувальних сигналів;

б) у справності освітлення;

в) у справності автоматичної світлозвукової сигналізації, а при відсутності або несправності її виставити необхідну кількість сигналістів у тунелі та за порталами по обидва боки на відстані не менше 1 км від порталу для спостереження за поїздами, що проходять, і своєчасним оповіщенням працюючих про наближення поїздів, указати працівникові нішу, у якій він повинний укритися при підході поїзда.

3.12.2 Перебування в тунелі дозволяється тільки особам, зайнятим оглядом, виконанням обстежувальних або ремонтних робіт.

Складування матеріалів і інструменту в тунелі біля стін здійснювати тільки на час виконання робіт.

Керівник робіт зобов'язаний стежити, щоб під час виконання робіт у тунелі не було сторонніх осіб, а матеріали та інструмент займали стійке положення з дотриманням габариту. Ніші, призначені для укриття працівників, і підходи до них повинні бути вільними. Сміття з тунелю видаляється під час технологічного „вікна" і після закінчення робіт.

3.12.3 У тунелях повинне бути постійне електричне освітлення, що забезпечує найменшу горизонтальну освітленість на рівні головок рейок 1 лк.

Роботи в тунелях довжиною більше 300 м на прямих і більше 150 м на кривих ділянках колії з огляду та обмірюванню оброблення, видаленню слабких каменів, розшивці швів, нанесенню набризкбетону, перекладці деформованих частин оброблення, заміні рейок, шпал, очищенню дренажних лотків проводити при освітленості у вертикальній площині на рівні по різному орієнтованої робочої поверхні не менше 50 лк, а вантажно-розвантажувальні роботи - не менше 20 лк на рівні поверхні баласту по горизонтальній площині.

3.12.4 Під час поточного огляду та проходу по тунелю необхідно користуватися переносними індивідуальними ліхтарями напругою 12 В, незалежно від наявності постійного електроосвітлення.

3.12.5 Спостереження за справністю електроосвітлення в тунелі повинен здійснювати тунельний майстер, а в місцях виконання робіт - керівник робіт.

3.12.6 Працівники, що знаходяться в тунелі та на передпортальній ділянці, необхідно завчасно оповіщати про наближення поїзда спеціально улаштованою автоматичною світлозвуковою сигналізацією.

У разі відсутності зазначеної сигналізації або її несправності керівник робіт виставляє по обидва боки (за порталами тунелю не ближче ніж за 1 км від місця роботи) сигналістів, зв'язаних з керівником робіт телефонним зв'язком. Телефонний зв'язок керівника робіт із сигналістами може замінятися таким числом проміжних сигналістів, забезпечених сигнальними духовими ріжками, при якому надійно забезпечується оповіщення про наближення поїзда.

Під час роботи у тунелях довжиною більше 100 м для одержання повідомлення про відправлення поїздів керівник робіт повинний мати телефонний зв'язок з найближчими станціями або поїзним диспетчером.

3.12.7 Якщо круті укоси виїмок, підпірні стіни тощо не дозволяють розміститися працівникам збоку від рейкової колії, то місце робіт необхідно обгородити сигналами зупинки з видачею попередження поїздам.

3.12.8 Перед проходом поїзда по тунелю працівники повинні укритися в нішах.

3.12.9 Під час виконання робіт на одній з колій двоколійного тунелю перед проходом поїзда по сусідній колії керівник робіт повинний дати сигнал про припинення робіт та подати команду прибрати інструмент і укритися в нішах, призначених заздалегідь кожному робітникові.

У випадку закриття однієї з колій двоколійного тунелю працівники, що працюють на діючій колії, перед проходом поїзда повинні ставати в один ряд у стіни з боку недіючої колії або укритися в нішах.

3.12.10 Після проходу поїзда керівник робіт, переконавшись, що видимість у тунелі відновилася, дає дозвіл працівникам вийти з ніш і приступити до робіт.

3.12.11 Під час виконання робіт у разі надходження інформації про відключення вентиляції через її несправність, та у випадку затримки поїзда в тунелі, за візуально обумовленій стійкій задимленості тунелю керівник робіт дає вказівку про негайне застосування протигазів, якими працівники заздалегідь забезпечуються до початку робіт у тунелі. Роботи поновлюються після організації контрольних вимірів, термінових ремонтних робіт з відновлення вентиляції.

3.12.12 У тунелях довжиною більше 500 м, а також у всіх недостатньо провітрюваних тунелях (у випадку підозри на застій у ньому забрудненого повітря) періодично відбираються контрольні проби повітря для аналізу на наявність в його складі продуктів неповного згоряння палива (окиси азоту, окис вуглецю, сірчистий ангідрид). Періодичність і місця добору проб визначають органи санітарного нагляду, дистанції колії, що обслуговують тунелі. Вони повинні бути забезпечені прободобірними та індикаторними трубками для забезпечення експрес-аналізу. У разі надходження від працюючих в тунелі заяв про ознаки отруєння (головний біль, подразнення дихальних органів тощо), а також при підозрі на можливість забруднення тунелю природними газами (сірководень тощо) керівник робіт повинний вжити термінових заходів щодо організації виходу працівників у протигазах з тунелю, першої допомоги постраждалим і проведення контрольних хімічних досліджень.

У залежності від результатів аналізу, за узгодженням з органами Санепідемнагляду залізниці, коректується режим і розпорядок роботи людей у тунелі.

3.12.13 Двигуни внутрішнього згоряння потужністю понад 4,4 кВт, що застосовуються під час ремонтних робіт, встановлювати поза тунелем. Не використовувати етилований бензин для двигунів, що працюють у тунелях. Двигуни, що встановлюються в тунелі, повинні бути обладнані нейтралізаторами вихлопних газів.

3.12.14 У всіх видах ремонту колії в тунелі, що не потребують зняття напруги з контактної мережі в період їх проведення, використовувати електровозну тягу для транспортування несамохідних колійних машин.

3.12.15 У разі складання технологічних схем ремонту колії в тунелі при знятті напруги необхідно віддавати перевагу самохідним машинам, що виключають додаткове застосування тепловозної тяги. Для кожної тунельної ділянки керівник залізниці на підставі перевірки рівня забруднення повітряного середовища в тунелі з урахуванням графіка руху поїздів затверджує режими колійних робіт у тунелях.

3.12.16 Бригади монтерів колії, що працюють у тунелі, під час пропуску колійних машин, а також машиністи колійних машин та їхні помічники в ході цих робіт повинні бути забезпечені протигазами з аерозольними фільтрами і використовувати їх у разі необхідності. Кількість монтерів колії, що знаходяться в тунелі під час пропуску машин, повинна бути не більше, ніж передбачена в технологічному процесі. Усі допоміжні та заключні роботи проводити не раніше ніж через ЗО хвилин після виходу останньої машини з тунелю. Працівники, що обслуговують тунелі, повинні знати правила користування протигазами та догляду за ними.

3.12.17 При тепловозній тязі в тунелях довжиною більше 1 км, а також у випадку недостатнього природного провітрювання у всіх тунелях, незалежно від довжини і виду тяги, виконувати роботи у разі наявності штучної вентиляції, яка повинна працювати в технологічному режимі, згідно з паспортними даними.

3.12.18 До керівництва роботами, пов'язаними з перекладкою тунельної обробки та зворотних зводів, із проходкою штолень і вентиляційних шахт, шахт, допускаються тільки особи, що мають право на виконання гірських робіт.

3.12.19 Підривні роботи в тунелях виконувати відповідно до спеціально розроблених проектів, погоджених з гірничо-технічною інспекцією.

Електрозварювальники, які виконують роботи та знаходяться на конструкціях, що зварюються, повинні користуватися типовими гумовими діелектричними килимками та рукавичками для захисту від ураження електричним струмом.

3.13. Вимоги безпеки праці під час виконання колійних робіт із застосуванням колійних машин і механізмів, загальні вимоги.

3.13.1 Відповідальними за охорону праці працюючих під час виконання робіт із застосуванням колійних машин є керівник робіт, який призначається начальником структурного підрозділу, та начальник колійної машини.

Експлуатувати машини та механізми, які оглянуті та випробувані у встановленому порядку, а також укомплектовані відповідно до інструкцій з їх експлуатації.

3.13.2 Відповідальність за дотриманням вимог безпеки праці та пожежної безпеки персоналом, що обслуговує машину, повинні нести особи, відповідальні за справний стан машини (начальник, головний механік, інженер-технолог або машиніст).

3.13.3 У разі необхідності залучення монтерів колії до робіт з колійними машинами, їм необхідно досконало знати технологію роботи машин та які операції їм дозволяється виконувати. У всіх випадках монтери колії, перш ніж приступати до робіт, пов'язаних з роботою машин, повинні бути проінструктовані.

3.13.4 Обслуговуючий персонал повинний бути навчений правилам пожежної безпеки та методам використання первинних засобів пожежогасіння.

3.13.5 Не слід зберігати та перевозити легкозаймисті речовини в кабінах машини.

3.13.6 Особи, допущені до обслуговування колійної машини, повинні мати при собі документи на право керування машиною та про здачу екзаменів з питань охорони праці.

Виконання колійних робіт з використанням колієукладальних кранів, виправно-підбивально-опоряджувальних машин, щебенеочищувальних машин, електробаластерів, стрілових кранів на електрифікованих ділянках постійного та змінного струму здійснювати зі знятою напругою з контактної мережі на весь період роботи, контактна мережа повинна бути заземленою.

3.13.7 Не слід палити в кабінах машини та у безпосередній близькості від неї, не користуватися відкритим вогнем при її обслуговуванні і поруч з нею.

3.13.8 Не приступати до роботи у разі несправності гальм, ходових частин, звукової і світлової сигналізації.