3.12.15 Клин, що використовується для притиснення перехідного патрубка до циліндра, перед його установкою необхідно перевірити. Він повинний бути рівним і не мати зазублин на кінцях. Видалення невеликих зазублин проводиться за допомогою ковальського зубила.

3.12.16 Забивання і вибивання клина, а також видалення зазублин ковальським зубилом виконує другий горновий, одягнений у спецодяг, із захисним щитком або окулярами.

3.12.17 3 появою зазублин під час вибивання клина роботу необхідно припинити і доповісти майстрові доменної печі.

3.12.18 Слюсар-ремонтник і різальник, що прибувають за викликом майстра печі, обрізають різаком зазублини. Після вибивання клина подальше його використання визначає старший горновий.

3.13 Під час використання засобів механізації горнових робіт

3.13.1 Всі роботи з експлуатації механізмів печі та їхнього ремонту повинні виконуватися відповідно до вимог биркової системи.

3.13.2 Старший горновий зобов'язаний прийняти, а потім здати по зміні ключі-бирки всіх машин і механізмів, що обслуговуються горновими.

3.13.3 Включення механізмів в роботу допускається тільки за наявності ключа-бирки (жетона-бирки) і при відсутності людей поблизу механізмів.

3.13.4 Користуватися механізмами пересування ковшів (штовханами) при несправних звуковій і світловій сигналізації, а також при захаращенні або засміченні постановних залізничних колій, по яких переміщається штовхач, не дозволяється.

3.13.5 В разі несправностей механізмів пересування ковшів випускати чавун або шлак потрібно в стаціонарні жолоби.

3.13.6 Після закінчення робіт всі механізми повинні бути відведені у вихідне положення і знеструмлені.

3.13.7 При застосуванні для набивання корінного жолоба і канав електровібротрамбовок старший горновий зобов'язаний викликати чергового електрика, разом з ним оглянути корпус, кріплення і вушка для підйому трамбовок, кабелі і штепсельні коробки, перевірити їхню працездатність і справність заземлення.

Присутність чергового електрика під час роботи електровібротрамбовки обов'язкова.

3.13.8 Ущільнення вогнетривкої маси електровібротрамбовкою при відсутності укриття зверху не дозволяється.

3.13.9 Електровібротрамбовку потрібно встановлювати в жолоб за допомогою електромостового крана ливарного двору і спеціальних вантажозахватних пристроїв.

3.13.10 Перед набиванням вогнетривкої маси за допомогою електровібротрамбовки, чавунні і шлакові жолоби необхідно очищати повністю до вогнетривкої цегли.

3.13.11 Проведенням ущільнення вогнетривкої маси електровібротрамбовкою повинен керувати старший горновий. Він же подає команди на включення та виключення електровібротрамбовки.

3.13.12 За необхідності повторного набивання жолоба необхідно знеструмити електровібротрамбовку і електромостовим краном ливарного двору встановити її спочатку ділянки жолоба, що ремонтується.

3.13.13 При відхиленні електровібротрамбовки від робочого положення необхідно її знеструмити за допомогою рубильника і ключа-бирки і встановити електромостовим краном ливарного двору в необхідне положення для подальшої експлуатації.

3.13.14 Дозволяється трамбування електровібротрамбовкою проводити тільки рівних ділянок жолобів.

3.13.15 Повороти і хрестовини чавунних і шлакових жолобів трамбувати можна тільки ручними трамбовками.

3.13.16 При натязі або зачепленні кабеля електровібротрамбовки за сторонній предмет, в результаті чого може відбутися розрив кабелю і ураження електричним струмом людей, що знаходяться поблизу, старший горновий зобов'язаний дати команду на відключення електровібротрамбовки й усунути натяг кабелю струмонепровідним предметом.

3.13.17 Під час роботи електровібротрамбовки знаходитися людям на відстані менше 1 м від неї не дозволяється. Також не дозволяється стояти перед трамбовкою по ходу її руху, знаходитися на ній або доторкатися до неї руками під час роботи.

3.13.18 Закінчивши роботу, слід відключити штепсельну коробку, акуратно змотати кабель, прибрати трамбовку в призначене для її зберігання місце.

3.14 Під час роботи з вантажозахватними механізмами

3.14.1 При виконанні підкранових робіт необхідно використовувати тільки справні і випробувані чалкові і вантажозахватні пристрої з клеймом або биркою, на яких зазначена вантажопідйомність, дата випробування та номер. Використання випадкових пристосувань, ланцюгів і т.ін. не дозволяється.

3.14.2 Не дозволяється користуватися тарою (коробкою, контейнерами і т.ін.) без маркування її маси, при відсутності або ослабленні цапф, серег, а також талями, що мають зовнішні дефекти.

3.14.3 Перебування людей у зоні дії вантажопідйомних механізмів не дозволяється.

3.14.4 При стропуванні вантажу чалковими пристосуваннями потрібно переконатися в надійному закріпленні їх на гаку крана.

3.14.5 Обв'язувати і зачеплювати вантаж необхідно чалковими пристосуваннями, які відповідають масі вантажу, що підіймається, з дотриманням схем стропування.

3.14.6 При обв'язуванні вантажу чалкові канати або ланцюги повинні накладатися без вузлів, петель, перекручувань.

3.14.7 Для зачіплювання вантажу необхідно використовувати канати і ланцюги з довжиною, що забезпечує кут нахилу між вітками не більш як 90°

3.14.8 Невикористані для зачіплення вантажів кінці канатів і ланцюгів необхідно закріпити.

3.14.9 Перед поданням сигналу на підйом вантажу необхідно:

- перевірити, що на вантажі, який підіймається, немає незакріплених деталей та інструменту;

переконатися, що вантаж не може під час підйому зачепитися, а також в тому, що він не затиснений.

3.14.10 Під час піднімання вантажу він повинен бути попередньо піднятий на висоту не більш як 200-300 мм для перевірки правильності стропування і надійності дії гальма.

3.14.11 Розворот вантажу при переміщенні його магнітною шайбою необхідно робити сухою дерев'яною палицею, а під час проведення робіт у вологих місцях надягати гумові рукавиці.

3.14.12 3 метою безпечного виконання робіт не дозволяється:

- проводити стропування (зачеплення) вантажів, на які відсутні схеми схропування (зачеплення), вантажів, маса яких перевищує вантажопідйомність крана, тельфера, чалкових пристосувань без бирок, а також вантажів, засипаних, завалених, примерзлих, закріпленими болтами або зварюванням і тих, що знаходяться в нестійкому положенні;

- переміщати вантаж в тарі, заповненій вище її бортів (висота наповнення повинна бути на 100 мм нижче країв її бортів);

- користуватися для закріплення ланцюга і троса прутками, болтами і т.ін.;

поправляти ударами молотка, лома та іншими предметами чалкові канати і ланцюги на вантажі, що підіймається;

- утримувати, чалкові і вантажозахватні пристрої, що зісковзують при підйомі вантажу. При виявленні зісковзування негайно дати сигнал про опускання вантажу;

- знаходитися під піднятим вантажем, а також на тому, що переміщається;

- знаходитися при підйомі вантажу в безпосередній близькості між вантажем і стінкою, колоною або устаткуванням;

- відтягати вантаж і тримати ланцюги, канати, гаки під час підйому, переміщення або відпускання вантажу, контейнерів, коробок і т.ін.;

- підкладати підкладки рукою під висячий вантаж;

- піднімати і перевозити вибухо- і вогненебезпечні матеріали, кисневі балони без спеціально пристосованих для цих цілей контейнерів;

- кантувати коробки з відтягненням;

- піднімати вантаж, коробки, контейнери і т.ін. при косому натязі троса,

каната;

- вивантажувати і складати вантажі в межах габариту шляхів або на проході;

- під час навантаження в автомашини переміщати вантаж над кабіною, а також знаходитися в кузові при навантаженні та розвантаженні автомашини;

- підніматися на крани і підкранові колії.

3.14.13 Чалкові пристосування можна знімати з гака, що знаходиться на висоті не більш як 0,2 м від підлоги чи помосту.

3.14.14 При експлуатації грейферного крана на ливарному дворі необхідно:

а) одноканатний грейфер підвішувати на гак за допомогою кільця, вплетеного в канат грейфера. Гак крана повинен бути обладнаний пристосуванням, що перешкоджає випаданню кільця, при ослабленні каната грейфера;

б) при захопленні матеріалів грейфером до його підйому перевірити замок закриття щелеп, і якщо він не закритий, закріпити його гачком;

в) для підтримки і повертання грейфера користуватися гачками;

г) після закінчення роботи грейфер установити на спеціально відведену площадку.

3.14.15 Під час експлуатації тельфера або крана-балки необхідно ористуватися тільки справним тельфером або краном-балкою з вказаними на них

вантажопідйомністю і датою чергового технічного огляду.

3.14.16 Тельфером або краном-балкою працювати не дозволяється при:

- відсутності проходу і доступа до пускача, при обриві або ушкодженні ізоляції живильного електрокабеля, несправності пускових кнопок, ушкодженні кришок, а також за наявності вологи на кнопках керування;

- несправності вантажопідйомної тари і чалкових пристосувань;

- несправності вантажного каната (обриви пасма, 10-% знос;

- неправильному намотуванні каната на барабан;

- поява незначного шуму під час роботи механізмів, рух ривками, зсув онорейки;

- несправності блокової підвіски-гака;

- несправності обмежника підйому або кінцевих вимикачів.

3.14.17 При «заїданні» кнопок пересування механізмів тельфера або крана-балки необхідно натиснути кнопку протилежного руху, зупинити механізм, відпустити або відгородити вантаж, відключити рубильник і викликати електрика.

3.14.18 Під час роботи тельфером або краном-балкою не дозволяється:

а) одночасно включати більш одного контролера;

б) користуватися обмежниками як робочим органом для відключення механізму;

в) ударяти краном -балкою в кінцеві упори;

г) братися руками за робочу частину троса.

3.14.19 Вантажні канати не повинні торкатися струмопровідних частин і кабелю.

3.14.20 При перервах і після закінчення роботи грейфер та інші пристосування, що начеплюються, необхідно опустити на підлогу, поставити тельфер (кран-балку) на місце стоянки, чалкові пристосування зняти, а гак підняти на висоту не менш як 2,5 м від долівки і відключити рубильник.

3.15 Газобезпека

3.15.1 Горнові зобов'язані знати, що природний газ - без кольору, без запаху, невидимий і не містить отруйних речовин, однак при високих концентраціях діє задушливо на організм людини. Для визначення наявності природного газу в повітрі робочих приміщень до нього домішують речовину, що легко випаровується, рідина (етилмеркаптан), яка має неприємний запах. Наявність від 5 до 15% природного газу в суміші з повітрям вибухонебезпечно. Така суміш займається від незначних джерел вогню.

3.15.2 Гранично допустима концентрація природного газу в повітрі робочих приміщень складає 0,4% в об'ємі за метаном. Місця, де можливе виділення природного газу, відносяться до 1У групи газонебезпечних місць.

3.15.3 Для доменного цеху складається і затверджується технологічним керівником підприємства перелік газонебезпечних місць з розбивкою їх на групи.

3.15.4 Входити на площадки розпару, шахти печі, колошника і верхні площадки пиловловлювачів під час роботи печі, які звичайно загазовані, можна з дозволу майстра, в присутності газорятівника та наявності наряду-допуску.

3.15.5 Сушити жолоби, горнові канави, чавунні льотки і футляр слід природним газом.

3.15.6 Проведення вогневих робіт, а також паління і використання відкритого вогню поблизу газопроводів і шланг із включеним газом не дозволяється.

3.15.7 Обдувати природним газом ливарні двори, електрогармати, спецодяг не дозволяється.

3.15.8 Не допускається перебування людей біля повітронагрівачів, газопроводів, перекидних клапанів та інших пристроїв, де можливе виділення газу.

3.15.9 Сушити футляр чавунної льотки і жолоба потрібно за допомогою переносних пальників. Гумотканинні шланги, що підводять до них природний газ, повинні бути розраховані на тиск не менш як 6 кг/см і не мати тріщин і розривів. Довжина шланга не повинна перевищувати 30 м. Складатися шланг повинен не більш як з 3-х кусків одного діаметра.

3.15.10 Кожен шланг повинен мати на загальному газопроводі самостійне відключення у вигляді пробкових кранів. Кінці шланга повинні з'єднуватися ступінчастими ніпелями з обтягуванням їх хомутами. Приєднувати шланг до газопроводу і з'єднувати шланги між собою за допомогою дротових скруток замість хомутів не дозволяється.

3.15.11 Подачу газу і запалювання його на пальниках повинен виконувати черговий водопровідник. Перед запалюванням газу всі люди повинні бути виведені з жолоба.

3.15.12 Запалювати газ необхідно від смолоскіпа, встановленого на відстані 100-200 мм від вихідного сопла пальника. При запалюванні газу перегинати шланг, тримати пальника в руках, подавати повітря раніш як газ не дозволяється.

3.15.13 Якщо смолоскип погас або відбувається витікання газу зі шланга слід негайно перекрити подачу газу і відключити пальник від газопроводу.

3.15.14 Після тривалої зупинки газ, що виділяється з нещільностей печі, повинен бути підпалений у присутності газорятівника.

3.16 Електробезпека

3.16.1 Горновий повинен пам'ятати, що приводи механізмів, які обслуговуються живляться напругою 380 В. Напруга понад 42 В небезпечна для життя, особливо в умовах підвищеної вологості, запиленості.

3.16.2 Торкатися руками до струмопровідних предметів, до оголених електропроводів, тролей не дозволяється.

3.16.3 Горновим не дозволяється брати участь у будь-яких ремонтах електроустаткування, ліній електропередач, вставляти і виймати запобіжники, користуватися несправними рубильниками й автоматами, робити заміну перегорілих ламп освітлення і сигналізації.

3.16.4 Входити в камери трансформаторів, заходити за огородження електроустаткування, у приміщення щитів напруги 220-380В горновим не дозволяється.

3.16.5 Підключати кабель до електровібротрамбовки повинен черговий електрик печі.