3.23. При ремонтних роботах використовувати гайкові ключі, розміри яких відповідають розмірам гайок, на робочих площинах ключів не повинно бути збитих щік, а на ручках - задирок.

3.24. Не дозволяється відкручувати і закручувати гайки, закладаючи між ними та ключем металеві пластини, а також нарощувати ручку ключа за допомогою іншого ключа чи обрізку труби, так як це може призвести до травмування рук, інших частин тіла та викликати іскроутворення.

3.25. Машиністу підіймача дозволяється користуватись тільки тим електроінструментом, яким його забезпечила адміністрація підприємства для даного виду робіт.

3.26. Перед запуском механізмів провести їх детальний огляд, а також інших приводів, переконатися у відсутності сторонніх осіб у небезпечній зоні, подати звуковий чи інший сигнал про пуск, витримати коротку паузу, дочекатися сигналу-відповіді, подати знову сигнал і тільки тоді провести включення.

3.27. Спуско-підйомні операції повинні проводитись лише при повністю встановлених відтяжках вишки і працездатним індикатором ваги.

3.28. Перед виконанням спуско-підйомних операцій слідує додатково перевірити та занести у журнал перевірки обладнання:

■ кріплення кронблока, стан талевого блока;

■ кріплення нерухомого («мертвого») кінця талевого каната і рухомого кінця на барабані лебідки;

■ стану гальмівної системи, правильності намотування каната;

■ стану щогли, фундаментів, центрування щогли відносно устя свердловини, кріплення відтяжок та якорів.

3.29. Машиніст підіймача повинен виконувати спуско-підйомні операції за умови наявності пристрою для правильного намотування каната на барабан лебідки і обмежувача підіймання талевого блоку під кронблок.

3.30. При виконанні будь-яких робіт при ремонті свердловин дозволяється використовувати тільки суцільні канати (без зрощення).

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Після закінчення технологічного процесу по сигналу керівника робіт машиніст підіймача повинен вимкнути усі механізми та двигун.

4.2. Привести у порядок робоче місце - прибрати інструмент, пристосування, прибрати спецодяг, захисні запобіжні засоби і пристосування у спеціально відведені для них місця.

4.3. Усе обладнання і пристрої, що використовувались у роботі повинні очищатись від бруду і за необхідності змащуватися.

4.4. Повідомити машиніста, який приймає зміну про усі несправності обладнання, інструменту, а також усі розпорядження і вказівки майстра, механіка.

4.5. При роботі в одну зміну у холодну пору року злити воду з двигуна (якщо він не заправлений антифризом).

4.6. Про всі виконані роботи та виявлені недоліки машиніст підіймача, при поверненні на місце базування техніки, повинен доповісти особі, відповідальній за безпечну експлуатацію та стравний стан підіймача, і, у разі необхідності, за його вказівкою, вжити заходів щодо усунення недоліків.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. Машиніст підіймача повинен знати свої обов'язки згідно Плану локалізації та ліквідації аварійних ситуацій та аварій, в якому розроблені заходи щодо сповіщення про виникнення аварійних ситуацій та аварій і про першочергові дії у разі їх виникнення.

5.2. Види аварійних ситуацій, що можуть виникнути при експлуатації установки по ремонту свердловин (підіймача):

■ порушення центрування вишки відносно осі свердловини;

■ порушення цілісності відтяжок вишки, якорів;

■ падіння талевої системи, інструменту, прихоплення інструменту;

■ газопрояви;

5.3. Дії машиніста підіймача в аварійних ситуаціях:

При виникненні вищенаведених або інших аварійних ситуацій машиніст підіймача

повинен діяти згідно з ПЛАС.

Першочергові дії машиніста підіймача такі:

■ відключити усі механізми, обладнання та електроживлення, доповісти відповідальному за виконання робіт і у подальшому діяти під його керівництвом;

■ при виявленні порушення центрування вишки відносно вісі свердловини необхідно зупинити роботи і ослабити відтяжки, а потім за допомогою трактора чи спеціальної лебідки відцентрувати вишку;

■ при порушенні цілісності відтяжок вишки та якорів роботи призупиняються, оцінюється обсяг робіт і вживаються заходи щодо усунення несправностей.

■ для запобігання падіння талевої системи необхідно щозмінно контролювати стан талевого каната, справність протизатягувача, справність гальмівної лебідки, справність роликів талевої системи. Протизатягувач повинен спрацьовувати при досягненні талевим блоком відстані до кронблока не менше двох метрів;

■ при ознаках газопроявів машиністу підіймача необхідно зупинити ДВС, погасити технічні та побутові джерела відкритого вогню.

5.4.Послідовність надання першої допомоги:

• припинити дію на організм факторів, що спричинили нещасний випадок, які загрожують здоров'ю чи життю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести з ураженої зони, загасити полум'я, у тому числі одяг, що спалахнув, витягти з води) і оцінити його стан;

• визначити характер і важкість травми, найбільшу загрозу для життя потерпілого, послідовність заходів щодо його рятування;

• вжити необхідних заходів щодо рятування потерпілого в порядку першочерговості (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, накласти пов'язку тощо);

• викликати швидку допомогу чи лікаря або вжити заходів для відправки потерпілого в найближчий медичний заклад;

• підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичної допомоги.