3.4. Шланговий протигаз з ретельно підіпнаним шоломом-маскою та відрегульованою подачею повітря робітник одягає безпосередньо перед тим, як спуститись до ємкості. Герметичність складання, припасування протигаза та справність повітродувки перевіряє особа, відповідальна за виконання робіт. Забірний патрубок шланга протигаза виводять назовні не менше ніж на 2 м та закріплюють в зоні чистого повітря, при цьому шланг необхідно розмістити так, щоб виключити МОЖЛИВІСТЬ перекриття доступу повітря внаслідок перепинання, перекручування або перетискування при наїзді транспортних засобів, переході людей тощо.

3.5. Рятувальну линву прив'язують до кільця поясу та пропускають крізь кільце, закріплене на схрещених шлейках на рівні лопаток з таким розрахунком, щоб у разі евакуації потерпілого з ємкості за допомогою рятувальної линви положення його тіла було б вертикальним - головою догори.

Вільний кінець линви повинен бути виведений назовні та надійно закріплений. Вузли на линві роблять на відстані 0.5 м між собою.

3.6. У випадку роботи з застосуванням ПШ-2 на кожного працюючого окрім дублера повинен бути призначений працівник, який спостерігає за роботою повітродувки.

3.7. Дублер зобов'язаний бути в тому ж спорядженні, що і працюючий усередині ємкості.

3.8. При виявленні будь-яких несправностей (прокол шлангу, зупинка повітродувки, обрив рятувальної линви тощо), а також при спробі працюючого зняти шолом-маску протигаза робота усередині ємкості має бути призупинена, а працюючого треба підняти з ємкості.

3.9. У разі втрати працюючим в ємкості свідомості дублер зобов'язаний негайно підняти потерпілого з ємкості. При необхідності спуститись до ємкості для рятування потерпілого дублер терміново викликає допомогу і лише після їі прибуття спускається до ємкості.

3.10. Якшо під час роботи в ємкості робітник відчує слабування, він зобов язаний подати сигнал спостерігачеві, припинити роботу та піднятись з ємкості.

3.11. Тривалість одноразового перебування працюючого в протигазі не повинна перевищувати 15 хвилин з наступним відпочинком на чистому повітрі не менше 15 хвилин.

3.12. Роботи усередині резервуарів та апаратів, в яких можливе утворення вибухопожежонебезпечних сумішей, повинні виконуватись за допомогою інструменту та інвентарю, які виключають можливість іскроутворення. Виконання робіт усередині подібних резервуарів та апаратів в комбінезонах, куртках та іншому одязі з матеріалів, що електризуються, не дозволяється.

3.13. При очищенні силосів не використовуйте обдування стисненим повітрям, щоб уникнути утворення вибухонебезпечних сумішей.

3.14. При руйнуванні склепінь і завислих мас борошна і цукру не допускається знаходження людей під силосом або бункером. Зачищувати силос методом "підкопу" не дозволяється.

3.15. Електроінструмент повинен бути III класу і відповідати вимогам ГОСТ 12.2.013.0 - 91.

Вмикати до мережі електроінструмент, прилади електроосвітлення та інші струмоприймачі за тимчасовими схемами через автотрансформатори, дросельну катушку, резистор, потенціометр не дозволяється.

3.16. Трансформатор для переносних електросвітильників повинен встановлюватись поза ємкістю, його корпус і вторинна обмотка повинні бути заземлені.

Безпосереднє стикання проводів та кабелів з гарячими, вологими, замащеними поверхнями не допускається.

3.17. Працівник, що спускається до ємкості або піднімається з неї, не повинен тримати в руках жодних предметів. Всі необхідні матеріали та інструмент слід спускати чи, відповідно, приймати від нього в спеціальній сумці або інструментальному ящику.

3.18. Проникнення працівників до ємкості, яка має верхній та нижній люки, повинне здійснюватись лише крізь нижній люк прм обов'язково відкритому верхньому.

3.19. Вогневі роботи в ємкостях виконуються при повністю відкритих люках (лазах) та в умовах повітрообміну, який забезпечує повітряний режим в зоні праці у відповідності з вимогами норм.

При їх проведенні оформлюється наряд-допуск, а також дозвіл на проведення вогневих робіт у відповідності з вимогами "Типової інструкції з організації безпечного ведення вогневих робіт на вибухонебезпечних І вибухопожежонебезпечних об'єктах" (ДНАОП 0.00-5.12-74).

Поєднувати вогневі роботи усередині ємкості з іншими видами ремонтних робіт не дозволяється.

3.20. При виконанні зварювальних робіт, як усередині ємкості, так і назовні, ємкість повинна бути заземлена. Електрозварювальне устаткування, яке знаходиться під напругою, також мусить бути заземлене.

У випадку застосування електрозварювання та ручного електрифікованого інструменту робп"ники повинні мати II кваліфікаційну групу з електробезпеки та відповідне посвідчення. Такфоботи повинні виконуватись під контролем спостерігача, який знаходиться назовні та має кваліфікаційну групу не нижче II,

При виконанні зварювальних робіт усередині ємкості повинні застосовуватись електродотримачі з механічним та електричним блокуванням, яке виключає можливість заміни електроду при ввімкненому струмі.

Електрозварювальні установки для зварювання всередині металевих ємкостей повинні бути оснащені пристроями автоматичного вимикання холостого ходу або обмеження його до напруги 12 В з часовим інтервалом не більше 0.5 с і розміщуватися поза силосом, бункером. При перервах у роботі, а також по закінченні робіт електрозварювальна апаратура повинна бути вимкнена з мережі При зварювальних роботах усередині ємкості електрозварник, окрім спецодягу, повинен бути забезпечений також діелектричними рукавицями, калошами, килимками, шланговим протигазом з примусовою подачею повітря. Для захисту голови електрозварника від механічних травм та ураження електричним струмом повинні видаватись захисні каски з струмонепровідних матеріалів.

3.21. Порядок організації та безпечного виконання

. газонебезпечних робіт на підприємствах повинен відповідати вимогам «Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт» (ДНАОП 0.00-5.11-85). Проведення вогневих робіт усередині ємкості з застосуванням зрідженого газу або використання газорізів не дозволяється.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. По закінченні робіт усередині ємкості начальник цеху (зміни), де проводились роботи, повинен особисто перевірити відсутність усередині ємкості людей, інвентарю, інструмента, дати письмовиі^ дозвіл на зняття заглушок на трубопроводах та на закриття люків.

4.2. Оглядові колодязі повинні перекриватись чавунними (бетонними) кришками.

4.3. Приберіть інвентар у відведене місце. Повідомте особу, що відповідає за виконання робіт про закінчення робіт у силосі.

4.4. Особа, відповідальна за проведення робіт, повинна особисто перевірити відсутність людей, а також інвентарю та інструмента всередині силосу чи бункера, дати письмовий дозвіл на зняття заглушок, встановлених на комунікаціях, та на закриття люків.

4.5. Зніміть спецодяг та засоби індивідуального захисту, прийміть душ.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. Негайно вживіть заходів щодо витягання працівника з силосу у випадках:

- якщо не одержано відповіді від працюючого;

- несправності шланга;

- обриву рятівної вірьовки;

- поганого самопочуття;

- виникнення пожежі.

Сповістіть безпосереднього керівника про те, що сталося. При виникненні пожежі в підсилосному, надсилосному чи іншому виробничому приміщенні:

- вимкніть припливно-витяжну вентиляцію;

- сповістіть пожежну охорону (ДПД) та адміністрацію:

- розпочніть гасіння, використовуючи кран внутрішнього протипожежного водопроводу або за допомогою первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників, води, піску).

5.2. Надайте першу (долікарську) допомогу потерпілому при аварії згідно з інструкцією з надання першої допомоги.