4.11. Пересувати кран під лінією електропередачі необхідно при опущеній стрілі (у транспортному положенні). Перебування стріли в робочому положенні в цьому випадку не дозволяється.

4.12. Установлення стрілового крана на краю укосу здійснюється з дотриманням відстаней, зазначених у табл. 4 цих Правил.

За неможливості дотримання цих відстаней укіс повинен бути укріплений.

4.13. Установлювати крани для роботи на свіжонасипному неутрамбованому ґрунті, а також на площадці з ухилом більше зазначеного в їх паспорті, не дозволяється.

4.14. Перед початком роботи необхідно зафіксувати стабілізатор автомобільного крана для зняття навантаження з ресор.

4.15. При роботі крана в радіусі дії його стріли не повинно бути людей.

4.16. Не дозволяється:

- піднімати вантаж, засипаний землею чи примерзлий до землі;

- підтягувати вантаж по землі чи піднімати краном при косому натягу каната;

- піднімати вантаж, якщо він ненадійно закріплений;

- піднімати вантаж з людьми, а також підтримувати вантаж руками;

- допускати ривки при підйомі й опусканні вантажу;

- піднімати і переміщати вантаж при хиткому положенні крана;

- звільняти затиснуті стропи краном;

- вирівнювати вантаж, що піднімається, власною вагою;

- працювати при силі вітру, що перевищує гранично допустимі показники при роботі даного крану.

4.17. При роботі автомобільного крана і крана-трубоукладача слід дотримуватись таких вимог:

- при установленні автокрана на додаткові опори під них необхідно вкладати підкладки;

- при переміщенні автокрана стріла встановлюється вздовж напрямку переміщення з гаком, зафіксованим за буксирувальні пристрої автомобіля та підтягнутим до стріли. Не дозволяється транспортувати вантаж на стрілі крана і повертати стрілу під час його пересування;

- не дозволяється робота трубоукладача на косогорах ухилом понад 8°;

- при вкладанні пліті трубопроводу в траншею не дозволяється піднімати трубопровід вище від поверхні землі;

- під час опускання пліті в траншею не допускається нерівномірний розподіл навантажень між трубоукладачами. У випадку перевантаження одного з трубоукладачів машиніст іншого повинен негайно вирівняти пліть трубопроводу підйомом стріли чи вантажного крана;

- при накладанні рушника чи тралів на трубопровід, а також при використанні універсального стропа необхідно керуватися сигналами стропальника (зачіплювача чи такелажника) і не допускати передчасного натягу вантажних канатів; при виході з ладу трубоукладачів трубопровід повинен бути негайно опущений на землю. У разі потреби заміни чи ремонту одного з трубоукладачів, щоб уникнути втрати стійкості інших, виведення несправного трубоукладача з колони слід робити після перехоплення трубопроводу трубоукладачем, що страхує;

- спільна робота кількох трубоукладачів з підйому і переміщення вантажів (опускання трубопроводу в траншею, транспортування пліті) виконується під керівництвом виконуючого роботи чи майстра; при цьому необхідно дотримувати відстань між трубоукладачами відповідно до технологічної схеми їх розміщення.

5. Вантажно-розвантажувальні роботи

5.1. Вантажно-розвантажувальні роботи слід виконувати механізованим способом за допомогою підйомно-транспортного устаткування і засобів малої механізації.

5.2. Вантажно-розвантажувальні роботи з використанням вантажопідіймальних механізмів дозволяється проводити спеціально навченим стропальникам-такелажникам з використанням справних промаркованих знімних вантажозахоплювальних пристроїв і схем стропування вантажів, що найчастіше піднімаються.

5.3. Стропальники і зачіплювачі повинні пройти інструктаж про способи правильної обв'язки і зачіпки вантажів, устаткування, матеріалів, конструкцій.

Не дозволяється допускати працівників, що не мають спеціальної підготовки, до робіт з піднімання і опускання вантажів.

5.4. Перед початком робіт і в процесі експлуатації вантажозахоплювальних пристроїв відповідальному за ці роботи необхідно їх оглянути.

5.5. При піднятті вантажу необхідно:

- канати і троси накладати на вантаж, що піднімається, рівномірно без вузлів і перекручування;

- гак піднімального механізму встановлювати точно над вантажем;

- предмети, що підвішуються до гака, міцно і надійно обв'язувати канатом чи ланцюгами;

- при подвійних гаках підвішувати вантаж рівномірно за обидва роги;

- на гострих ребрах предмета, що піднімається, під канат, трос чи ланцюг закласти спеціальні прокладки;

- стежити за правильною навивкою каната (троса, ланцюга) на барабан лебідки.

5.6. Піднімання вантажу, що має масу, близьку до вантажопідіймальності крана, необхідно проводити в два прийоми: спочатку на висоту від до для перевірки надійності підвіски, потім на необхідну висоту.

5.7. Піднімання і опускання вантажу слід проводити за сигналом, який подається стропальником чи спеціально призначеним сигнальником. При подачі сигналів слід користуватися звуковою сигналізацією.

5.8. Автомобілі, призначені для перевезення довгомірних вантажів, повинні бути без бортів і мати знімні чи відкидні стійки. Протилежні стійки автомобіля і причепа міцно зв'язують над вантажем ланцюгами. Відкидні стійки повинні бути обладнані замками з пристроями, що забезпечують можливість відкривання замків з торцевого боку або з боку, протилежного розвантаженню. Нарощувати відкидні стійки не дозволяється.

Під час перевезення довгомірного (більше ) круглого лісу автомобілі і причепи повинні бути обладнані металевими зубчатками.

5.9. При завантаженні автомобілів екскаватором чи краном водію та іншим особам не дозволяється знаходитись у кабіні автомобіля, не захищеній піддашком.

5.10. Укладання арматури, фасонних частин та інших вантажів на автомашину слід проводити рівномірно і щільно по всій площі підлоги кузова.

5.11. Матеріали, деталі і фасонні частини слід вивантажувати за допомогою крана чи спускати по похилих настилах.

5.12. Не дозволяється скидати з автомашини на землю труби, засувки, фасонні частини та іншу арматуру.

5.13. Під час перевезення плітей на підсанках тракторів необхідно, щоб довжина плітей була не більше .

5.14. При транспортуванні труб позаду кабіни необхідно встановити сталевий щит товщиною 8 - , що захищає кабіну від зсуву труб при спусканні машини під ухил.

5.15. Труби діаметром понад слід переміщати автокраном за допомогою безпечних вантажозахоплювальних пристроїв.

5.16. При ручному завантаженні труб на автотранспортні засоби і їх розвантаженні слід використовувати гальмові лебідки. Трубу необхідно тримати двома канатами.

5.17. Завантаження на автомашину і розвантаження важких труб, вантажів понад слід проводити за допомогою піднімальних кранів, а за їх відсутності - триногами, блоками і лебідками. При цьому необхідно звертати увагу на міцність тросів і кріплень вузлів.

5.18. Труби під час перевезення слід закріплювати на автомашині. При дво- і триярусному вкладанні між трубами повинні бути прокладки. Людям знаходитися на трубах, колодах і матеріалах під час руху транспорту не дозволяється.

5.19. При виникненні небезпеки падіння і розкочування труб не дозволяється звільняти їх від кріплення до приведення в безпечний стан. Розкантовування труб і колод потрібно починати з того боку, де відкриті стійки, попередньо вивести працівників з небезпечної зони.

5.20. При виконанні робіт з завантаження і розвантаження труб необхідно установити сигнали і працювати узгоджено.

5.21. Не дозволяється застосовувати прядив'яні і бавовняні канати в механізмах з машинним приводом, а також користуватися зрощеними тросами і канатами.

5.22. Вантажно-розвантажувальні роботи з плавзасобів необхідно проводити тільки при вертикальному положенні канатів, гака, що унеможливлює розгойдування вантажу, який піднімається.

5.23. За виконанням вимог безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах, які проводяться сторонньою організацією, з боку команди плавзасобів необхідний підсилений контроль.

5.24. Причал у темний час необхідно освітлювати. У разі відсутності електроенергії його слід освітлювати з плавзасобів.

5.25. Усі операції при проведенні вантажно-розвантажувальних робіт з плавзасобів необхідно виконувати за командою старшого з бригади стропальників. У тих випадках, коли зона, що обслуговується, повністю не оглядається з кабіни крана, для передавання сигналів з бригади працівників призначається сигнальник.

5.26. Не дозволяється при тимчасовому припиненні вантажних операцій залишати відкритими прорізи вантажних трюмів. Необхідно встановлювати огородження, що унеможливлюють падіння людей у трюм.

Не дозволяється використовувати при роботі вантажопідіймальних пристроїв сталеві троси, що мають на довжині більше 10 % порваних сталок.

5.27. При виконанні вантажно-розвантажувальних робіт на залізничних коліях, а також робіт, пов'язаних з використанням залізничного транспорту, крім вимог цих Правил, слід дотримуватись вимог НПАОП 63.21-1.22-90 "Правил техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных работах на железнодорожном транспорте ЦМ-4771", затвердженого Міністерством шляхів сполучення СРСР 15.02.90.

5.28. Завантаження великогабаритних вантажів слід виконувати за схемою завантаження, стропування й ув'язування вантажів на платформах. Схема затверджується адміністрацією виробничого підрозділу.

5.29. При відкриванні дверей вагонів, люків піввагонів і бортів платформи необхідно застосовувати спеціальні важелі. Не дозволяється знаходитися в зоні можливого падіння вантажу, борту і кришки люка.

5.30. Залізничні вагони і платформи уздовж фронту розвантаження (завантаження) слід пересувати локомотивами, мотовозами чи механічними штовхачами.

5.31. При переміщенні балонів зі стисненим газом, барабанів з карбідом кальцію, а також матеріалів у скляній тарі необхідно вживати заходів проти поштовхів і ударів.

Не дозволяється:

- переносити і перевозити балони з киснем разом з балонами з горючими газами і ЛЗР;

- переносити балони на руках або плечах.

5.32. Під час перевезення ЛЗР на автомашинах не можна допускати ударів бочок одна об одну; укладання повинне бути щільним. Бочки слід покрити брезентом, а зливальні отвори щільно закрити пробками.

Не дозволяється котити чи волочити тару з вогненебезпечними рідинами, а також переносити бочки на спині.

5.33. Скляні бутлі з кислотами, лугами та іншими хімічними речовинами слід переносити і перевозити в міцних плетених кошиках чи дерев'яних ящиках з ручками. Не дозволяється переносити бутлі одній особі.

5.34. Бензин та інші ЛЗР із температурою спалаху парів до 45° C необхідно зберігати тільки в металевій тарі.

5.35. Автоцистерни для перевезення ЛЗР і ГР повинні мати:

- металеві заземлювальні ланцюжки;

- пристрої для кріплення шлангів у їх неробочому стані;

- протипожежне устаткування, укомплектоване відповідно до норм, які встановлені органами державної пожежної охорони;

- штепсельну розетку на цистерні і шнур із двома вилками для заземлення цистерни;

- напис незмивною фарбою "Вогненебезпечно!".

5.36. Не дозволяється перевезення в автомашині етильованого бензину, балонів з киснем чи ацетиленом разом з іншими вантажами.

6. Перевезення працівників

6.1. Перед відправленням автомобіля в рейс на подорожньому листі необхідно зробити відмітки про придатність його для перевезення людей і про кількість пасажирів, що одночасно перевозяться. Ці відмітки повинні бути підписані начальником гаража або його заступником.

6.2. Вантажні бортові автомобілі, призначені для перевезення пасажирів, повинні бути обладнані сидіннями, закріпленими в кузові на відстані не менше від верхньої кромки борта і від до від підлоги. Сидіння, розташовані вздовж заднього чи бічного бортів, повинні мати міцні спинки. Бортові запори повинні бути надійно закріплені.

6.3. Вантажні автомобілі для перевезення пасажирів повинні бути обладнані тентом, сходами для посадки і висадки працівників, а також освітленням усередині кузова.

Кількість пасажирів у кузові автомобіля не повинна перевищувати числа обладнаних для сидіння місць.

За вантажопідіймальністю та кількістю пасажирів автомобілі поділяються таким чином:

Вантажопідіймальність, т 

1,5 

1,5 - 2 

2,5 - 4 

3,5 - 4,5 

5 - 7 

 7 

Кількість пасажирів 

16 

20 

24 

30 

36 

У кузові автомобіля повинен бути старший.

На стіні кабіни, зверненої до кузова автомобіля, призначеного для перевезення людей, повинні бути написи "У кузові не стояти!", "На бортах не сидіти!".

Не дозволяється перевозити пасажирів на необладнаних вантажних автомобілях.

6.4. Перевезення пасажирів (до 8 осіб, крім водія) у пристосованому для цього вантажному автомобілі дозволяється водіям, що мають стаж керування транспортним засобом більше трьох років і посвідчення водія категорії "С", а в разі перевезення понад указану кількість (уключаючи пасажирів у кабіні) - категорій "С" і "Д". Водії, що відробили одну зміну, до перевезення людей у другу зміну не допускаються.

6.5. Плавзасоби для перевезення працівників повинні обладнуватися спеціальними засобами безпеки. Використання шлюпок допускається за винятком і тільки в денний час.

Не дозволяється користуватися випадковими човнами для виробничої мети і переправи працівників.

6.6. Для забезпечення безпеки під час руху людей і транспорту по льодовій дорозі призначають відповідального, який:

- стежить за справним станом віх і знаків;

- вчасно вживає заходів щодо тримання дороги в справному стані;