Вимоги до експертного висновку викладено у додатку Ж.

  1. За результатами експертизи Управління готує висновок про можливість призначення (уповноваження) та проект Свідоцтва про призначення (уповноваження) органу сертифікації або висновок про відмову у призначенні (уповноваженні), а також проекти:
  • галузі призначення (уповноваження);
  • угоди про делегування органу сертифікації права на виконання робіт з сертифікації в Системі.

Проекти Свідоцтва, галузі призначення (уповноваження) та угоди про делегування Національним органом України з сертифікації повноважень на виконання робіт з сертифікації в Системі подають на підпис Голові Держспоживстандарту (або за його дорученням заступнику Голови за напрямком діяльності) у трьох примірниках. Один з підписаних примірників залишається в Управлінні, другий надають призначеному (уповноваженому) органу сертифікації, третій — Реєстру Системи для реєстрації.

  1. Інспекційне перевіряння органу сертифікації.
    1. Інспекційне перевіряння у випадку необхідності здійснює комісія, яку призначає Національний орган України з сертифікації із залученням компетентних фахівців, і діє згідно з Порядком інспекційного контролю (перевірки) діяльності призначених в Системі органів з сертифікації продукції (робіт, послуг). Проект наказу про призначення комісії готує Управління. Метою перевіряння є встановлення відповідності фактичного стану органу сертифікації вимогам цього стандарту та його здатності виконувати роботи з сертифікації в Системі.

Якщо в органі сертифікації, що претендує на уповноваження, система управління якістю, що відповідає ДСТУ/ISO 9001, не сертифікована, комісія перевіряє також ефективність її функціювання.

За результатами перевіряння складають акт, який підписують всі члени комісії та доводять до відома керівника органу сертифікації.

  1. Національний орган України з сертифікації розглядає результати оцінювання органу сертифікації — експертування та перевіряння. За умови позитивних результатів оцінювання та наявності об’єктивних причин необхідності призначення та (або) уповноваження органу сертифікації для забезпечування функціювання Системи УкрСЕПРО Національний орган України з сертифікації:
  • підписує угоду з органом сертифікації (додаток А);
  • затверджує номенклатуру продукції, щодо якої органу сертифікації надано право проводити роботи в Системі (додаток Д).
  • видає органу сертифікації Свідоцтво про призначення (додаток К) та (або) Свідоцтво про уповноваження (додаток Л) органу сертифікації в Системі УкрСЕПРО.

Реєстр Системи забезпечує розміщення інформації про призначення (уповноваження) на сайті Держспоживстандарту та її опублікування в наступному офіційному віснику після дати призначення.

  1. Рішення про відмову у призначенні надають організації у письмовому вигляді. У цьому разі організації повертають усі надані нею матеріали.

Організація, стосовно якої національним органом України з сертифікації прийнято рішення про відмову у призначенні та (або) уповноваженні, може повторно подати заявку щодо свого призначення та (або) уповноваження після усунення встановлених невідповідностей, але не раніше, ніж через рік після прийняття цього рішення.

  1. Інспекційний нагляд за діяльністю призначеного (уповноваженого) органу сертифікації
    1. У період дії угоди про призначення та (або) повноваження інспекційний нагляд за діяльністю органу сертифікації забезпечує Управління складанням щорічного плану наглядання та контролювання його виконання. План формують з урахуванням того, що кожен призначений (уповноважений) орган сертифікації потрібно перевіряти один раз на два роки.

Витрати на проведення інспекційного нагляду оплачує орган сертифікації на умовах, встановлених угодою.

У разі встановлення порушень вимог цього стандарту чи угоди Національний орган України з сертифікації вживає заходів згідно з Декретом Кабінету Міністрів України Про стандартизацію і сертифікацію.

  1. Інспекційний нагляд здійснюють згідно з Порядком інспекційного контролю (перевірки) діяльності призначених в Системі органів сертифікації.

Накази про утворення відповідних комісій готує Управління в установленому порядку.

  1. Інспекційний нагляд може бути проведений позапланово за окремим рішенням Національного органу України з сертифікації.
    1. За результатами інспекційного нагляду приймають рішення про можливість продовження діяльності органу сертифікації в Системі.
    2. Розширювання закріпленої за органом сертифікації номенклатури продукції
      1. Призначений та (або) повноважений орган сертифікації, що має намір розширити номенклатуру продукції, закріпленої за ним, подає заявку за формою додатка Г До заявки додають всі необхідні відомості про додаткову номенклатуру продукції та компетентність персоналу.

Призначення та (або) уповноваження органу сертифікації у цьому випадку проводять за встановленою цим стандартом процедурою (8.3—8.7), якщо Національним органом України з сертифікації не буде прийнято іншого рішення.

  1. У разі отримання позитивного рішення Національний орган України з сертифікації затверджує додаткову номенклатуру продукції згідно з додатком Д.
    1. Призначений та (або) уповноважений орган сертифікації організовує та контролює діяльність випробовувальних лабораторій (центрів), які мають з ним угоди про співпрацю.
    2. Призначений та (або) уповноважений орган сертифікації надає копію комплекту документів в паперовому вигляді, а також номенклатуру закріпленої за ним продукції, перелік випробовувальних лабораторій, з якими співпрацює ОС, — на магнітному носії за формою, встановленою Реєстром Системи УкрСЕПРО.

СИСТЕМА СЕРТИФІКАЦІЇ УкрСЕПРО УГОДА

Національний орган сертифікації України в особі

(посадова особа центрального органу виконавчої

,з однієї сторони, та

влади з питань підтвердження відповідності)

,названий в подаль-

(назва організації-заявника)

шому «орган сертифікації», в особі його директора з

(прізвище, ініціали)

другої сторони, уклали цю угоду про нижчевикладене:

  1. Національний орган України з сертифікації делегує, а орган сертифікації приймає на себе функції та повноваження органу сертифікації в Системі сертифікації УкрСЕПРО (далі — Система) на проведення робіт з сертифікації продукції, що закріплена за ним.
  2. Орган сертифікації зобов’язується:
    1. Дотримуватись у повному обсязі правил та порядку сертифікації, встановлених нормативно-правовими та нормативними документами Системи а також іншими документами, які регламентують його діяльність як органу сертифікації продукції.
    2. Видавати сертифікати відповідності або свідоцтва про визнання тільки на ту продукцію, для якої доведена її відповідність вимогам чинних нормативних документів за правилами Системи.
    3. Сповіщати не пізніше ніж за шість місяців всі підприємства, яким органом сертифікації надано право застосування сертифіката відповідності та маркування продукції знаком відповідності, про введення нових вимог нормативних документів, що поширюються на сертифіковану продукцію, а також сприяти цим підприємствам у своєчасному проведенні робіт з сертифікації продукції щодо відповідності новим вимогам.
    4. Сповіщати Національний орган України з сертифікації про зміни юридичного статусу, економічного стану, структури, кадрового складу, встановлених зв’язків з субпідрядниками, випробо- вувальними лабораторіями (центрами) та іншими організаціями, що можуть призвести до необхідності перегляду або скасування цієї угоди.
    5. Проводити випробовування продукції тільки в компетентних випробовувальних лабораторіях (центрах) за умови погодження співпраці з ними Національним органом України з сертифікації.
    6. Створювати необхідні умови для представників Національного органу України з сертифікації під час здійснювання ними інспекційного нагляду за діяльністю органу сертифікації та не чинити їм перешкод під час його проведення, сплачувати витрати, пов’язані з інспекційним наглядом.
    7. Забезпечувати умови для унеможливлення фальсифікації виданих сертифікатів відповідності (свідоцтв про визнання).
    8. Вести облік усіх пред’явлених рекламацій та претензій споживачів до сертифікованої продукції, компенсувати матеріальні затрати споживачам згідно з чинним законодавством та інформувати про це Національний орган України з сертифікації.
    9. У разі публікації інформаційного матеріалу про сертифіковану ним продукцію зазначати, що орган сертифікації функціює в Системі сертифікації УкрСЕПРО.
    10. Щорічно, до 15 січня наступного за звітним року, надавати Національному органу України з сертифікації детальні звіти про діяльність органу сертифікації, які повинні містити інформацію:
  • про кількість виданих сертифікатів з зазначенням схем сертифікації, зокрема проведення робіт з добровільної сертифікації;
  • про кількість виданих свідоцтв про визнання;
  • про відмови у видачі сертифікатів відповідності (свідоцтв про визнання);
  • про кількість випробовувань продукції, проведених конкретними випробовувальними лабораторіями за рішеннями органу сертифікації;
  • про рекламації та претензії споживачів і органів контролювання до сертифікованої органом сертифікації продукції;
  • фінансовий звіт щодо обсягів робіт з сертифікації з розподілом вартості випробовувань та робіт, проведених органом сертифікації;
  • виконання умов угоди з Національним органом України з сертифікації.
  1. Національний орган України з сертифікації зі своєї сторони зобов’язується інформувати орган сертифікації про зміни в нормативних документах Системи, що впливають на функції органу або на порядок проведення сертифікації продукції, і про необхідність проведення в зв’язку з цим додаткового оцінювання його технічної компетентності.
  2. Національний орган України з сертифікації здійснює інспекційний нагляд за дотримуванням органом сертифікації встановлених в Системі правил, процедур сертифікації та виконання закріплених за ним прав та обов’язків.
  3. Розбіжності, що виникають у зв’язку з цією угодою, вирішують через процедури, встановлені для розгляду апеляцій.
  4. Ця угода може бути розірвана з таких причин.

Органом сертифікації:

  • бажання органу сертифікації припинити діяльність в Системі сертифікації УкрСЕПРО.

Національним органом України з сертифікації:

  • виявлення Національним органом України з сертифікації невідповідності сертифікованої органом сертифікації продукції вимогам нормативних документів;
  • встановлення порушень вимог, визначених статтею 20 Декрету Кабінету Міністрів України Про стандартизацію і сертифікацію;
  • незадовільні результати контролю з боку Національного органу України з сертифікації за діяльністю органу сертифікації;
  • зміна організаційної структури, адміністративних та юридичних прав органу сертифікації без узгодження з Національним органом України з сертифікації;
  • наявність рекламацій (апеляцій) з питань сертифікації, що були визнані правомірними;
  • інших вимог, що можуть вплинути на якість робіт з сертифікації продукції;
  • невиконання умов надання повноважень.
  1. Повідомлення про припинення цієї Угоди направляє одна сторона іншій із зазначенням причин та дати анулювання.

Від дати анулювання Угоди припиняється діяльність органу сертифікації в Системі УкрСЕПРО.

  1. Ця угода чинна з моменту її підписання та діє до «»року,якщовона не буде

розірвана сторонами достроково згідно з розділом 6 цієї угоди.

  1. Юридичні адреси сторін:
  2. Національний орган України з сертифікації —

(назва центрального органу виконавчої Влади

:03680, м.Київ-150, вул. Горького,174.

з питань підтвердження відповідності)

  1. )

(назва організації, відомча підпорядкованість, поштова адреса)

  1. Ця угода складена в двох примірниках, один з яких перебуває в Національному органі України з сертифікації, а другий — в ,тапідписанапредставникамиобохсторін.

Від Національного органу УкраїниВід

з сертифікації(назваорганізації-заявника)

(посада)(кервникорганізації)

(підпис)(прізвище,ініціали)(підпис)(прізвище,ініціали)

« »

200 р.«» 200р.

М. П.М.П.

Б.1 Вимоги до змісту

Положення про орган сертифікації... повинно встановлювати:

  • номенклатуру продукції;
  • стислий опис юридичного статусу органу сертифікації;
  • функції органу сертифікації, його права, обов’язки та відповідальність, які випливають з правил Системи сертифікації УкрСЕПРО та угоди з Національним органом України з сертифікації;
  • відомості про організацію діяльності органу сертифікації, до яких долучена організаційна схема, що відображає підпорядкованість, відповідальність та розподіл обов’язків персоналу;
  • кваліфікацію, практичний досвід роботи та повноваження персоналу органу сертифікації за штатом, так і позаштатного;
  • перелік органів сертифікації систем управління якістю, випробовувальних лабораторій (центрів), організацій, що взаємодіють з органом сертифікації відповідно до додатка Е.

За необхідності положення може містити інші аспекти, що регламентують діяльність органу, виходячи із специфіки номенклатури продукції, щодо якої він призначений (уповноважений).

Б.2 Форма титульного аркуша СИСТЕМА СЕРТИФІКАЦІЇ УкрСЕПРО

ЗАТВЕРДЖУЮ

(посадова особа центрального органу виконавчої

влади з питань підтверджування відповідності)

(підпис)(прізвище,ініціали)

«» 200р.

М. П.

ПОЛОЖЕННЯ ПРО ОРГАН СЕРТИФІКАЦІЇ

(назва органу сертифікації)