5

Від мачт та опор освітлювальної мерсжі

4

Від підошви або внутрішньої грані підпорних стінок 3 Від підземних мереж :

1

1,5

газопроводів, каналізації

теплопроводів / від стінок каналів / та трубопроводів при безканальній прокладці

2

2

2

1

водопроводів, дренажів

силових кабелів та кабелів зв'язку

0,

7

Примітки: 1. Наведені нормативи стосуються дерев з діаметром крон до 5м та мають бути відповідно збільшені для дерев з кроною більшого діаметру. Гілки дерев та кущів не повинні перетинати меж сусідніх

ділянок

  1. Відстань від повітряних електромереж до дерев слід приймати згідно з правилами влаштування слсктроустроїв.
  2. Вздовж будинків висотою три поверхи на відстані 5-8 м від стін необхідно передбачати проїзд завширшки 3,5 м, то забезпечує доступ пожежних автодрабин або автопідйомників у будь-яку квартиру. В цій зоні не допускається розміщувати огорожі, повітряні електромережі та рядову посадку дерев.

Вздовж фасадів будинків, що не мають входів, допускається передбачати смуги завширшки 6 м, що придатні для проїзду пожежних машин з урахуванням допустимого навантаження на покриття або грунт.

  1. ОБ’ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНІ РІШЕННЯ
  2. Одноквартирний (односімейний) житловий будинок і блок житловий автономний (блок-квартиру) у блокованому житловому будинку слід проектувати, виходячи з умови їх заселення однією сім'єю і експлуатації будинку одним домогосподарством.

Припускаються проекти з розділенням і об’єднанням домогосподарств в процесі довгочасної експлуатації, якщо результат таких проектних дій не буде

  1. Максимальна поверховість і протяжність житлових будинків приймається на підставі містобудівних умов і обмежень.

Для визначення поверховості будинків в кількість поверхів враховують усі надземні поверхи, в т.ч.— мансардний, а також цокольний поверх, якщо верх його перекриття знаходиться вище планувальної позначки землі не менше ніж на 2 м.

Якщо різні частини будинку мають різну кількість поверхів, поверховість визначається окремо для кожної частини будинку, або починаючи від надземного поверху, що знаходиться на позначці більш високого за рельєфом входу.

• Примітка. В цокольних та підвальних поверхах не допускається розміщувати житлові кімнати.

  1. Будинок повинен включати як мінімум наступний склад приміщень: житлова(і) кімната(и), кухня (кухня-ніша) або кухня-їдальня, ванна кімната або душова, туалет, комора або вбудовані шафи; за відсутності централізованого теплопостачання - приміщення теплогенераторной (топковой).

За завданням на проектування у складі житлового будинку додатково допускається передбачати: їдальню, кабінет, бібліотеку, кімнату для ігор, домашній кінотеатр, зимовий сад, приміщення для господарських робіт, кухню для приготування корму для худоби і птахів, холодну комору, льох, сушильну шафу для верхнього одягу і взуття, вбиральню, лазню сухого жару (сауну), басейн, кімнату для занять фізкультурою, приміщення для стоянки і зберігання легкових автомобілів (гараж), або(та) мотоциклів.

  1. В одноквартирних будинках дозволяється формування першого поверху або його частини як єдиного простору без розподілу стінами або перегородками на окремі приміщення (за виключенням санітарних вузлів, які повинні приєднуватися до єдиного простору через шлюз або коридор). В цьому випадку кухня повинна бути обладнаною електричними плитами та витяжками примусової вентиляції. При використанні газового обладнання кухня повинна відокремлюватися від єдиного приміщення дверима або складальною перегородкою.

В випадку загального об’єднаного приміщення, якщо не передбачаються трансформовані перегородки, всі функціональні зони що об’єднуються і вважаються житловою площею.

  1. У будинках, що належать до державного і муніципального житлового фонду, зокрема житлового фонду соціального використання, склад приміщень площа приміщень слід приймати з ДБН В.2.2-15 п.2.24, устаткування приміщень - згідно ДБН В.2.2-15.

Площі приміщень будинку визначаються з урахуванням розміщення необхідного набору меблів і устаткування, і повинні бути не менше тих що нормуються.

Ширина приміщень повинна бути не менше: кухні і кухонної зони в кухні - їдальні - 1,7 м; передньою - 1,4 м, внутрішньоквартирних коридорів - 0,85 м; ванною - 1,5 м; туалету -0,8м. Глибина туалету повинна бути не менше 1,2

м при відкритті дверей назовні і не менше 1,5 м - при відкритті дверей всередину.

  1. В одноквартирному будинку площа приміщень житлових будинків споживчих якостей з урахуванням розставлення необхідного набору меблів і устаткування повинна бути, м2, не менше у додатку А.
  2. Площу кухні допускається зменшувати до 6 м2 за умови наявності в житловому будинку суміжного кухнею приміщення їдальні.
  3. Ширина приміщень житлових будинків повинна бути, м, не менше наведених у додатку Б.
  4. Глибина житлової кімнати не повинна перевищувати її ширину більш ніж в 2 рази.
  5. Розміри кухні повинні допускати розміщення в ній набору санітарно-гігієнічного обладнання, холодильника, пральної машини, посудомийної машини і кухонних меблів. Місце для розміщення пральної машини повинне бути передбачене на кухні; допускається розміщувати пральну машину в санітарному вузлі, або окремому приміщенні відповідно

до ДСТУ ГОСТ 30331.11. На кухні допускається розміщення котла опалення потужнісю не вище 35 кВт.

  1. Санітарний вузол в житловому будинку повинен бути роздільним (ванна кімната і убиральня). Допускається влаштовувати суміщений санітарний вузол в житлових будинках, що мають друге санітарно- гігієнічне приміщення, обладнане унітазом.

За завданням на проектування допускається пристрій суміщених санітарних вузлів, а в санітарних вузлах — замість ванни допускається встановлення душового піддону. У житлових будинках сумарною площею житлових кімнат 60 м2 і більш слід передбачати не менше двох санітарно-гігієнічних приміщень, обладнаних унітазом умивальником.

При наявності в будинку санвузла з виходом в приміщення загального користування (передпокій, коридор або шлюз) в житлових будинках 1 категорії комфортності допускається встановлення індивідуальних суміщених санвузлів при спальних приміщеннях з безпосереднім входом із спальні.

  1. У сільських населених пунктах допускається будівництво житлових будинків до двох поверхів (не рахуючи цокольного) з неканалізованими вбиральнями типу "люфт-клозет" або з біотуалетом. Приміщення повинно мати природне освітлення та провітрювання. У ІІВ та ІІІВ кліматичних зонах неканалізовані вбиральні допускається розміщувати в опалюваній частині житлового будинку зі входом через тамбур-шлюз глибиною не менше 1 м. У

ІІІБ та IVB кліматичних зонах влаштування "люфт-клозетів" в опалюваній частині житлового будинку не допускається.

  1. Висота (від підлоги до стелі) житлових кімнат і кухні відповідно до вимог в залежності від кліматичного району ДБН В.2.2-15 . В будинках 1 категорії допускається підвищення висоти приміщень в тому числі створення двосвітніх приміщень - з подвійною висотою поверху. В будинках 2 категорії підвищення мінімальної висоти приміщень припускається після аналізу показників вартості загальної площі, а також питомих витрат енергії на 1м2 загальної площі, які не повинні перевищувати контрольні показники відповідно до ДБН В.2.6-31.
  2. Висота мансардного поверху має бути не менше 2,3 м в місцях руху людей.

Висоту внутрішньоквартирних коридорів, санітарних та інших допоміжних приміщень дозволяється знижувати до 2,1 м.

Висоту господарських приміщень, що розташовуються у цокольному або підвальному поверхах, рекомендується приймати від підлоги до низу конструкцій, що виступають, не менше 2,1 м.

Висота технічних приміщень встановлюється відповідними нормами на системи і обладнання.

В умовах реконструкції в приміщеннях для господарських потреб населення, що розташовуються в цокольних та підвальних поверхах, допускається зберігати існуючу висоту від підлоги до низу виступаючих конструкцій перекриття, але не менше 1,7 м.

  1. До складу проектної документації до одноквартирного будинку допускається включати інструкцію з експлуатації будинку.Інструкція з експлуатації будинку повинна містити дані, необхідні власникові будинку для забезпечення безпеки в процесі експлуатації, зокрема відомості про основні конструкції і інженерні системи, схеми розташування прихованих елементів каркасу, прихованих проводок і інженерних мереж, а також граничні значення навантажень на елементи конструкцій будинку і на його електромережу. Ці дані можуть бути представлені у вигляді копій виконавчої документації.
  2. Правила підрахунку площ приміщень, визначення об'єму і поверховості будинку і кількості поверхів приймають згідно з ДБН В.2.2-15 та додатком В.
  3. При проектуванні малоповерхової високо-щільної забудови із внутрішнім двориком, у який виходить вісім і більше квартир, до нього повинен бути передбачений в'їзд із параметрами, аналогічними зазначеним у п.2. 3 ДБН В.2.2-15.
  4. Вхід до одноквартирного житлового будинку може влаштовуватися через засклену веранду. При цьому для входу в житлове приміщення повинно бути не менше трьох дверей (у IVB кліматичній зоні - двох дверей). Допускається влаштування подвійних дверей, а також розміщення головного входу до одноквартирного житлового будинку у цокольному поверсі. При цьому передпокій із сходинками має бути опалюваним.

Для будинків з об’єднаним простором першого поверху припускається його відокремлення від вулиці (з боку головного входу) двома утепленими дверима з опалювальним тамбуром або передпокоєм..

  1. Позначка підлоги приміщень при вході до будинку повинна бути вище позначки тротуару перед входом не менше ніж на 0,15 м, окрім територій з прогнозованими паводками, де рівень позначки 1 поверху та планувальної позначки мощення при вході в будинок визначається окремими вимогами. На одноквартирні будинки вимога ДБН В.2.2-15 щодо рекомендованої позначки вікон 1 поверху не нижче 1,8 м не розповсюджується.
  2. Рівень комфорту і склад приміщень одноквартирних будинків І категорії визначається завданням на проектування, при цьому нижня межа площі квартир повинна бути не нижче від відповідних показників квартир, наведених ДБН В.2.2.-15 .
  3. 3 кожної квартири одно-, двоповерхових окремо розташованих і зблокованих житлових будинків рекомендується, а з квартир першого поверху блокованих житлових будинків допускається передбачати додатковий вихід на приквартирну ділянку.
  4. Глибина балконів (лоджій) в житлових будинках повинна бути не менше 0,9 м, а в житлових будинках для інвалідів, що пересуваються на кріслах-колясках, — не менше 1,4 м. Висота огорож балконів (лоджій) від підлоги повинна бути не менше 1,1 м.
  5. Ширина полотен однопільних дверей в житлових будинках повинна бути, в м не менше:

вхідних і тамбурних - 0,9;

у житлові кімнати і кухні - 0,8;

у літні приміщення, санітарні вузли і комори - 0,6.

житлових будинках для інвалідів, що пересуваються на кріслах-візках, ширина всіх полотен однопільних дверей повинна бути не менше 0,9 м; висота порогів — не більше 0,02 м.

Вхідні двері в житлові будинки і в приміщення громадського призначення повинні бути підсиленими і мати категорію міцності по опору злому відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.6-11, а їх відкриття повинне бути у бік виходу.

  1. Найменшу ширину і найбільший ухил внутрішніх сходів, та інші іх параметри слід відповідно до п. 10.4.
  2. Підпілля (льох) в житловому будинку допускається передбачати з безпосереднім виходом на перший поверх в зоні, близькій до вхідного вузла.
  3. При проектуванні і будівництві житлових будинків повинні бути забезпечені умови проживання маломобільних мешканців , а при необхідності, відповідно до завдання на проектування — інвалідів, що пересуваються на кріслах-візках відповідно до ДБН 363 та ДБН В.2.2-17 . З цією метою повинні бути передбачені відповідні розміри дверей, тамбурів, коридорів і кухонь, вбиралень і ванних кімнат в житловому будинку, а також необхідні габарити крилець (ганків), пандусів і доріжок на ділянці.
  4. У першому, цокольному і підвальному поверхах житлових будинків допускається влаштовувати технічні приміщення, лазні сухого жару (сауни), господарські комори і приміщення для стоянки зберігання легкових автомобілів і мотоциклів.
  5. У житлових будинках допускається передбачати комори для зберігання прибирального інвентаря обладнані раковиною з підведенням до неї холодної і гарячої води. Площа комори повинна бути не менше 1,5 м2 .
  6. Розміщення в житлових будинках під житловими кімнатами або суміжно (у плані) з ними теплогенераторні (топкові) і насосні установки не допускається. Розміщення їх під приміщеннями підсобного призначення або суміжно (у плані) з ними допускається за умови пристрою заходів, що забезпечують нормативний захист від шкідливих фізичних чинників (шуму, вібрацій, вологи і т. п.). Розміщення електрощитової під житловими кімнатами не допускається. При розміщенні электрощитовою суміжно (у плані) з житловою кімнатою слід передбачати заходи щодо захисту житлової кімнати від електромагнітного випромінювання.
  7. Призначення, склад і площі господарських приміщень і споруд повинні визначатися або обмежуватися планами зонування і завданням на проектування конкретного об'єкту.

Висота основних приміщень в господарських будівлях визначається технологією та габаритами обладнання. В місцях руку людей висота має бути не менше 2,1 м.

  1. Мансардні приміщення вважаються житловими якщо вони опалюються на поверсі вїх рівні передбачається санвузол (вбиральня).
  2. Припускається вбудовувати приміщення-мезонін з вертикальними стінами у простір високої частини горища. Мезонін не відноститься до житлових приміщень в разі відсутності його опалення і санвузлів на його рівні. Мезонін не вважається додатковим поверхом, якщо його площа не перевищує однієї третини (1/3) площі основного поверху.
  3. Холодне горище повинно мати утеплення на рівні підлоги, а також може мати додаткове утеплення на рівні поверхні. Для вентиляції холодного горища слід передбачати у зовнішніх стінах з кожної боку будинку отвори сумарною площею не менше 1/500, а в ПІБ, ІІІВ і IVB кліматичних зонах - не менше 1/50 площі горищного перекриття. Горище може мати яке непрозоре покриття так і вікна - в площині даху або вертикальні.
  4. У першому, другому і цокольному поверхах житлових будинків допускається розміщувати приміщення: адміністративні, магазинів роздрібної торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування що відповідають дозволену переліку для житлових будинків ДБН В 2.2-15.