Кількість шарів дорожнього одягу та їх загальну товщину при підсиленні необхідно розраховувати відповідно до [6].

8.5Матеріали для дорожнього одягу

8.5.1 Проектування та будівництво автомобільних доріг із застосуванням цементобетонних покриттів і основ необхідно здійснювати відповідно до вимог [8].

8.5.2 Для цементобетонних покриттів і основ слід використовувати бетон важкий згідно з ДСТУ Б В.2.7-43.

Морозостійкість бетону, який працює в покритті, та матеріалу основи під цементобетонним покриттям повинна бути не менше значень, наведених у таблиці 8.6. В умовах сольової і кислотної агресії бетон повинен бути стійким до дії цього агресивного середовища.

Для бетону, що застосовується в покриттях, слід використовувати портландцемент, який відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.7-46, а в шарах основи можна застосовувати портландцемент з мінеральними добавками і шлакопортландцемент марок понад 300, що відповідають вимогам ДСТУ Б В.2.7-46.

Таблиця 8.5 – Мінімальний проектний клас бетону для цементобетонних покриттів та основ

Призначення бетону

Категорія дороги

Мінімальний проектний клас бетону за міцністю (марка бетону)

стискання (марка)

розтягування при згинанні (марка)

Одношарове або верхній шар двошарового цементобетонного покриття

I-а, І-б

В 35 (М 450)

Btb 4,4 (Ptb 60)

II

В 30 (М 400)

Вtb 4,0 (Рtb 50)

IIІ

В 25 (М 350)

Вtb 3,6 (Рtb 45)

IV

В 25 (М 300)

Btb 3,2 (Ptb 40)

Нижній шар двошарового покриття

I-а, І-б

В 25 (М 350)

Btb 3,6 (Ptb 45)

II, III

В 25 (М 300)

Btb 3,2 (Ptb 40)

IV

В 75(М 100)

Btb 1,2 (Ptb 30)

Основи під цементобетонне покриття

I-а, І-б

В 7,5 (Rі 100)

Btb 1,2 (Ptb 15)

II, III

В 5,0 (Rі 75)

Вtb 1,0 (Ptb 12)

Основи під асфальтобетонне покриття

I-а, І-б, III, III

В 7,5 (Rі 100)

Btb1,5 (Ptb 15)

Примітка 1. При відповідному техніко-економічному обґрунтуванні для одношарового або верхнього шару двошарового покриття доріг I-а, I-б, і II категорій допускається використовувати важкий бетон, як для доріг III категорії.

Примітка 2. Цементобетонне покриття для доріг IV категорії допускається влаштовувати при відповідному техніко-економічному обґрунтуванні.

Таблиця 8.6 – Морозостійкість бетону для цементобетонних покриттів і основ

Середньомісячна температура повітря найбільш холодного місяця, °С

Марка за морозостійкістю бетону

в покритті при відтаванні у 5-%-му розчині NaCl

для основи при відтаванні у воді

Від 0 до мінус 5

F 100

F25

Від мінус 5 до мінус 10

F 150

F50

  1. При конструюванні асфальтобетонних покриттів потрібно враховувати вид в'яжучого, тип зернового складу, марки асфальтобетону. Параметри асфальтобетонних сумішей слід призначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-119, а для щебенево-мастикових асфальтобетонів – згідно з ДСТУ Б В.2.7-127 та [9].
  2. Товщина верхнього ущільненого шару асфальтобетону повинна бути не меншою двох з половиною діаметрів максимального розміру зерна щебеню, що використовується в прийнятій конструкції.
  3. З метою забезпечення належних експлуатаційних властивостей автомобільних доріг та приведення їх параметрів до європейських при розробленні проектно-кошторисної документації на будівництво, реконструкцію автомобільних доріг I-а, І-б категорій та автомобільних доріг інших технічних категорій, які суміщаються за напрямками з міжнародними та національними транспортними коридорами, доцільно передбачати влаштування верхнього шару покриття із щебенево-мастикового асфальтобетону із застосуванням полімерних та адгезійних добавок.

8.5.6Властивості матеріалів, які входять до нижніх шарів дорожнього одягу, повинні відповідати вимогам нормативних документів:

  • піски – згідно з ДСТУ Б В.2.7-32;
  • висівки – згідно з ГОСТ 26193;
  • щебінь шлаковий – згідно з ДСТУ Б В.2.7-35;
  • щебінь гірських порід – згідно з ДСТУ Б В.2.7-34;
  • щебінь, гравій, пісок та інші суміші – згідно з ДСТУ Б В.2.7-30;
  • жорства, кам'яні матеріали, відходи промисловості і ґрунти, укріплені цементом, чорний щебінь та тонкошарові покриття – відповідно до [10], [11], [12].

9ШТУЧНІ СПОРУДИ

9.1Мостові споруди та тунелі

9.1.1Мостові споруди, які є невід'ємною частиною автомобільної дороги, необхідно проектувати відповідно до ДБН В.2.3-14.

  1. При проектуванні нових і реконструкції існуючих штучних споруд слід приймати рішення на підставі порівняння варіантів за техніко-економічними показниками (вартість, витрати матеріалів, строки будівництва і експлуатаційні витрати) з урахуванням прогнозованого терміну служби окремих частин споруди.
  2. Проектні рішення повинні забезпечувати:

-надійність і довговічність конструкцій, їх архітектурну виразність;

  • зниження рівня впливу споруди на навколишнє природне середовище;
  • зручність і економічність утримання та можливість ремонту.

9.1.4Автодорожні тунелі необхідно проектувати відповідно до СНиП II-44. Розрахункову перспективну інтенсивність руху для автодорожніх тунелів слід визначати відповідно до 4.1.4. на перспективний період понад 30 років.

9.2Розв'язки доріг

9.2.1Загальні положення

  1. Розв'язки на перехрестях та примиканнях автомобільних доріг (далі – розв'язки доріг) повинні забезпечувати максимальну пропускну спроможність, безпеку і зручність руху транспортних засобів з найменшими витратами часу на їх проїзд.
  2. Розв'язки доріг необхідно проектувати на основі перспективної інтенсивності руху і складу транспортних потоків на усіх напрямках.
  3. При розробленні проектів на будівництво розв'язок доріг необхідно передбачати можливість перспективного розвитку доріг та реконструкцію розв'язок більш високого класу із збільшенням пропускної спроможності та безпеки руху транспортних засобів.
  4. Вибір класу і схеми розв'язок доріг та обґрунтування технічних рішень слід виконувати на основі техніко-економічного порівняння варіантів з урахуванням їх пропускної спроможності, безпеки і зручності руху, дорожньо-транспортних витрат на їх будівництво і утримання, архітектурно-естетичних вимог, вимог охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання сільськогосподарських угідь.
  5. Класи розв'язок доріг та їх елементи слід приймати з урахуванням перспективи розвитку мережі автомобільних доріг та реконструкції існуючих доріг.
  6. Розв'язки доріг залежно від категорії доріг, що перетинаються, необхідно поділяти на класи згідно з таблицею 9.1.

Таблиця 9.1 – Класифікація розв'язок доріг

Клас розв'язки

Категорія доріг, що перетинаються, або примикають

Тип розв'язки

Облаштування розв'язки перехідно-швидкісними смугами (ПШС)

І

I-а – I-а

У різних рівнях

3 ПШС на всіх дорогах

I-а – I-б

I-а – II

I-а – III

I-б – II

І-б – ІІІ

ІI – II

II – III (при сумарній

інтенсивності понад

11000 прив/авто/добу)

II

I-а – IV

I-a – V

У різних рівнях

Без ПШС на дорогах нижчої категорії

III

III – III

В одному рівні

З ПШС на всіх дорогах та каналізуванням лівоповоротних напрямків

IV

І-б – IV

1-б – V

В одному рівні з відігнаними лівими поворотами

Без ПШС на дорогах нижчої категорії

V

II – IV

II – V

III – IV

III – V

В одному рівні

Без ПШС на дорогах нижчої категорії та каналізуванням лівоповоротних напрямків на дорозі вищої категорії

VI

IV – IV

IV – V

V – V

Без ПШС на всіх дорогах

  1. Розв'язки доріг рекомендується розташовувати на вільних від забудови територіях. Поздовжній похил доріг на підходах до дорожніх розв'язок на відстані видимості для зупинки автомобіля повинен бути до 40 ‰ .
  2. Перехрещення та примикання доріг за межами населених пунктів рекомендується передбачати не частіше ніж через 10 км на дорогах I-а категорії, на дорогах І-б і II категорії – 5 км, на дорогах III категорії – 2 км, для чого закладаються в проектну документацію заходи з організації руху місцевого транспорту.
  3. Відомчі (технологічні) автомобільні дороги, ґрунтові дороги та шляхи проходу тварин при перехрещенні з дорогами I-а, І-б, II та III категорій необхідно суміщати з ближніми штучними спорудами. У випадку коли такі споруди відсутні, їх необхідно передбачати за умов погодження з органами місцевого самоврядування та органами охорони навколишнього природного середовища. Габарити споруд необхідно призначати згідно з ДБН В.2.3-14.

9.2.2Розв'язки доріг в одному рівні

  1. Розв'язки доріг в одному рівні необхідно влаштовувати при перехрещенні або примиканні доріг згідно з таблицею 9.1.
  2. Перехрещення та примикання доріг в одному рівні незалежно від схеми розв'язки необхідно виконувати під кутом від 60° до 120°.
  3. Розв'язки кільцевого типу рекомендується споруджувати, якщо інтенсивність руху на дорогах, що перехрещуються, однакова або відрізняється не більше ніж на 20 %, а інтенсивність на лівоповоротних потоках становить не менше 40 %. Колова проїзна частина повинна бути завширшки не менше 11,25 м. Діаметр центрального острівця призначається згідно з розрахунком, але не менше ніж 60 м.

Довжина зони перерозподілу потоків на кільцевих проїздах розв'язки між двома сусідніми примиканнями доріг повинна бути не менше значень, наведених у таблиці 9.2.

Таблиця 9.2 – Довжина зони перерозподілу автомобільних потоків на кільцевих розв'язках

Довжина зони перерозподілу, м

Пропускна спроможність зони перерозподілу потоків, привед. авт/год, при швидкості, км/год.

40

50

60

30

700

550

400

60

1000

800

650

90

1200

950

800

120

1400

1150

950

150

1600

1350

1100

  1. Найменший радіус кривих при примиканні доріг необхідно приймати за нормами більш високої категорії дороги, з якої здійснюється з'їзд: з дороги I-а, І-б, II категорій – не менше ніж 25 м, з доріг III категорії – 20 м, з доріг IV і V категорій – 15 м. При розрахунку на регулярний рух автопоїздів (від 5 % у складі потоку, але не менше 5 авт/добу) радіуси на з'їздах слід збільшувати до 30 м.
  2. В межах в'їздів на дороги без твердого покриття необхідно влаштовувати тверде покриття завширшки 4,5 м та завдовжки згідно з таблицею 9.3.

Таблиця 9.3 – Довжина з'їздів з доріг

у метрах

Ґрунт земляного полотна з'їзду

Довжина з'їздів з доріг категорій І-б; II; III; IV; V

Пісок, супісок, суглинок легкий

100

Чорнозем, глина, суглинок важкий та пилуватий

200

Узбіччя на зазначених з'їздах необхідно укріплювати кам'яними матеріалами на ширину не менше ніж 0,5 м в кожний бік.

9.2.2.6На розв'язках доріг в одному рівні необхідно забезпечувати видимість відповідно до ДСТУ 3587.

Не допускається розміщення будь-яких споруд, у тому числі тимчасових, та зелених насаджень заввишки понад 1,2 м у зоні видимості відповідно до ДСТУ 3587.

  1. При перехрещенні та примиканні трьох та більше доріг усі другорядні дороги доцільно зводити до однієї з улаштуванням якомога простішої схеми дорожньої розв'язки.
  2. Розв'язки доріг з відігнаними лівими поворотами необхідно розташовувати від дороги, яка примикається, на відстані, яка дорівнює довжині смуги гальмування з відгоном плюс 25 м. Смугу гальмування завширшки 3,5 м необхідно влаштовувати за рахунок розділювальної смуги.
  3. Перехрещення або примикання доріг у межах віражу, розташованого на головній дорозі, можна влаштовувати у виняткових випадках при відповідному техніко-економічному обґрунтуванні.