У випадку, коли загальна площа гардеробу та приміщення зі спеціальними камерами схову для зберігання речей відвідувачів, що заборонено проносити до судової установи, не перевищує припустимим є варіант об’єднання цих приміщень в єдине, виходячи з розрахунку не менше ніж на кожне місце для відвідувачів в залах судових засідань.

6.6.6 У судових установах зі штатною чисельністю суддів 7 і більше слід передбачати буфети з розрахунку одне посадочне місце на 4-5 співробітників та одне посадочне місце на 20 місць в залах судових засідань. Площу приміщення залу для вживання їжі приймати не меншою за .

У судових установах зі штатною чисельністю суддів 30 і більше осіб та в апеляційних і Вищих судах, за завданням на проектування, може бути передбачена їдальня чи кафе. Число посадочних місць в їдальні чи кафе приймати із розрахунку не більше ніж одне посадочне місце на 5 співробітників суду та одне посадочне місце на 30 місць в залах судових засідань. Крім того, за завданням на проектування, додатково може бути передбачений буфет.

Необхідно передбачати окремі зали для вживання їжі: один для суддів, другий - для співробітників та відвідувачів.

Площі залів для вживання їжі, виробничих та допоміжних приміщень буфетів, їдалень та кафе в будинках судів визначаються за розрахунком відповідно до ДБН В.2.2-25.

За браком площі (в умовах реконструкції) та в судових установах зі штатною чисельністю суддів менше 10 осіб слід передбачати кімнату для вживання їжі. Її площу слід визначати з розрахунку не менше за на співробітника, але не меншою за . Кімната для вживання їжі повинна бути обладнана мийкою, мікрохвильовою піччю, холодильником.

Додатково, за завданням на проектування, поповерхово для співробітників може бути передбачена кімната площею 8-, обладнана мікрохвильовою піччю та устаткуванням для приготування кави та інших напоїв.

6.6.7 Приміщення для соціально-психологічної реабілітації (розвантаження) співробітників суду рекомендується передбачати в будинках судів з чисельністю суддів 5 і більше. Склад і площа приміщень встановлюється завданням на проектування виходячи із розрахунку не менше за на одного суддю (згідно зі СНиП 2.09.04), але не меншою за . Розміщувати приміщення соціально-психологічного розвантаження рекомендується в найбільш «тихій зоні» будинку, віддалено від основних людських потоків і з урахуванням розташування будинку суду щодо транспортних магістралей.

У приміщенні передбачати звукоізоляцію та освітлення, що регулюється.

У складі приміщень для соціально-психологічної реабілітації (розвантаження) співробітників місцевих судових установ зі штатною чисельністю суддів 30 і більше осіб, в апеляційних та Вищих судах, доцільно передбачати кімнату для відпочинку співробітників суду та тренажерний зал з роздягальними та душовими. Склад та площі приміщень визначати за завданням на проектування. Тренажерний зал може бути розташований в цокольному чи підвальному поверхах.

6.6.8 Необхідність передбачення приміщення для медичного пункту належить визначати за завданням на проектування з урахуванням типового положення про установу. Загальну площу медичного пункту слід приймати не меншою за .

6.6.9 Склад і площі господарських, виробничих приміщень (диспетчерський пост, АТС, вузол зв’язку, служба прибирання будинку та території, ремонтні майстерні, приміщення завгоспу, складські приміщення, побутові приміщення персоналу) та технічних приміщень визначаються завданням на проектування або проектом за діючими нормативами для адміністративних будинків відповідно до місткості та розрахункової площі будинку суду.

У складі приміщень ремонтних майстерень слід передбачати електромеханічну, слюсарну, столярну майстерні, майстерню з ремонту оргтехніки.

У складі комор слід передбачати комори витратних матеріалів та канцтоварів, обладнання та реманенту, комори зберігання інвентарю для прибирання. Комори доцільно розташовувати в цокольному чи підвальному поверхах. Комору прибиральниці для збереження інвентарю для прибирання, миючих та дезинфікуючих засобів необхідно передбачати на кожному поверсі з розрахунку на площі будівлі, не меншою ніж кожна.

У судових установах, кількість суддівського корпусу в яких становить більше 5 суддів, необхідно передбачати окреме робоче приміщення для завідуючого господарством.

Площу приміщень завгоспа, майстерень та комор визначати залежно від розрахункової площі будинку суду за таблицею 9.

Таблиця 9

Приміщення

Площа приміщення, м2, при розрахунковій площі будинку, тис. м2

до 1

1,5

2÷6

6÷10

10 і більше

Кімната завгоспа

12

12

18

20

24

Комори витратних матеріалів та канцтоварів, обладнання та реманенту (сумарно)

18

24

36

54

72

Майстерні (сумарно)

36

36

48

54

72

6.6.10 Для персоналу, що обслуговує будинок (робітників, ремонтників обслуговуючих інженерні системи будівлі, прибиральниць), слід передбачити приміщення гардеробних, окремо чоловічих та жіночих, із розрахунку на особу. У приміщеннях необхідно передбачити умивальники та душові кабіни згідно з СНиП 2.09.04.

6.6.11 Площу приміщення для відпочинку водіїв слід визначати за завданням на проектування з розрахунку на одну особу, але не меншою ніж .

6.6.12 Склад технічних приміщень (вентиляційні камери, щитова, тощо) слід визначати за завданням на проектування, а їх площі – проектом.

6.6.13 Площі та кількість приміщень обслуговуючого призначення для різних типів судів рекомендується приймати не меншою ніж за додатками А-Д.

7 ВИМОГИ ДО БЕЗПЕКИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ БУДИНКІВ СУДІВ

7.1 Захист від незаконних дій

7.1.1 З метою запровадження заходів до забезпечення належних умов роботи суду та працівників апарату суду, забезпечення їх особистої безпеки, безпеки осіб, які перебувають у приміщенні суду, виявлення та дотримання вимог громадського порядку, у будинку суду слід передбачати конструктивно-технологічні заходи з охорони приміщень і розміщення робочих місць співробітників підрозділів судової міліції, державної охорони чи військових гарнізону в військових судах (далі за текстом – співробітників «охорони будинку суду»).

Розподіл приміщень будинку суду за планувальними зонами (групами приміщень) в залежності від ступенів доступності для відвідувачів і співробітників є визначальним критерієм при визначенні та проектуванні інженерно-технічних засобів охорони, що застосовуються для їх захисту. При цьому слід враховувати найбільш імовірні напрямки та способи втечі та проникнення, кількість та категорії матеріальних цінностей (у т.ч. судових справ), що знаходяться в приміщеннях, масштаби негативних наслідків можливого нанесення шкоди і т.п.

Загальні функціонально-планувальні та конструктивно-технологічні вимоги щодо безпеки експлуатації будинків судів, що не є специфічними для будинків судів, слід враховувати при проектуванні, виходячи з положень ДБН В.2.2-9 та ДБН В.2.2-17.

7.1.2 При головному вході в будинок суду, в зоні вестибюлю, належить передбачати контрольно-пропускний пункт вхідного контролю та охорони з місцем пропуску через турнікет та рамку стаціонарного металодетектора.

Площу контрольно-пропускного пункту вхідного контролю та охорони слід приймати з розрахунку не менше ніж на два працівника охорони.

Контрольно-пропускні пункти повинні бути пристосовані для пропускання та проведення догляду МГН. Поруч зі стаціонарним металодетектором має бути передбачений контрольований прохід завширшки не менше ніж для проходу інвалідів, які пересуваються в інвалідних візках.

Наявність в складі приміщень вхідного контролю при головному вході в будинок суду кабіни для вибіркового догляду відвідувачів та співробітників слід визначати за завданням на проектування.

Контрольно-пропускні пункти вхідного контролю та охорони слід передбачати на кожному вході до будинку суду.

Відеоконтроль і пристрої дистанційного відмикання замків зовнішніх дверей з посту при головному вході в будинок суду слід передбачати за завданням на проектування.

7.1.3 До групи приміщень охорони будинку суду та забезпечення безпеки співробітників суду входять – приміщення чергового підрозділу охорони (диспетчерська), кімната для відпочинку охорони, кімната зі спеціальними камерами схову, кімната для приймання їжі, приміщення для керівництва підрозділу охорони, кімната для зберігання форми одягу, кімната для зберігання та заряджання-розряджання зброї, приміщення для проведення занять та інструктажів з особовим складом охорони, санітарний вузол. Склад та площі приміщень охорони будинку та забезпечення безпеки співробітників суду слід уточнювати завданням на проектування, виходячи з рангу і штатного розпису судової установи та відомчої приналежності співробітників підрозділів охорони (судова міліція, державна охорона, військовий гарнізон, тощо).

7.1.4 Групу приміщень охорони необхідно розміщувати поблизу головного входу в будинок суду.

Площауприміщення чергового підрозділу охорони (диспетчерської) слід визначати з розрахунку на чергового, але не менше ніж при розміщенні в ньому чергового офіцера, помічника чергового та оперативного чергового. Допускається, за завданням на проектування, приміщення чергового підрозділу охорони (диспетчерської) поєднувати з приміщенням пожежного посту.

У приміщенні чергового підрозділу охорони (диспетчерської) належить встановлювати пульти централізованого відеонагляду, концентратори та кінцеві пристрої охоронної та тривожної сигналізації; засоби зв’язку та тривожної сигналізації з постами у залах судових засідань, блоком приміщень для утримання підсудних (засуджених) і підрозділом, від якого призначається варта.

Площу кімнати для відпочинку охорони слід визначати за завданням на проектування, але не меншою за . У приміщенні слід передбачати ліжко двохярусне чи куточок для відпочинку. За завданням на проектування, кімнату для відпочинку охорони допускається суміщувати з приміщенням для приймання їжі.

Площу приміщення для приймання їжі слід визначати з розрахунку не менше ніж на чергового співробітника охорони, але не меншою за . Приміщення для приймання їжі повинно бути обладнане мийкою, мікрохвильовою піччю, холодильником.

Площу кімнати для зберігання форми одягу слід визначати з розрахунку не менше за на одного співробітника. У приміщенні слід передбачати індивідуальні одноярусні закриті шафи для зберігання військової форми, полиці для зберігання спеціального майна та місце для прасування.

Приміщення для керівництва підрозділу охорони слід передбачати в судових установах на 30 і більше суддів, в апеляційних та Вищих судах. Площу приміщення належить приймати не меншою ніж . В приміщенні слід передбачати робочі місця для начальника, заступника та куточок для відпочинку.

Кімнату для зберігання та заряджання-розряджання зброї слід розміщувати поряд з приміщенням чергового підрозділу охорони. Площу кімнати слід приймати 12,0-. Кімнату необхідно поділяти на дві частини: для зберігання зброї та для заряджання-розряджання зброї. У частині кімнати для заряджання зброї слід передбачати кулеутримувач. Кімнату слід поділяти ґрадчастою перегородкою з розсувними ґрадчастими дверима, обладнаними віконцем для видачі зброї.

На вікнах приміщень охорони слід передбачати ґрати.

У групі приміщень охорони слід передбачати санвузол.

7.1.5 Кімнату зі спеціальними індивідуальними камерами схову для зберігання речей відвідувачів, що заборонено проносити до судової установи, слід розташовувати поруч з контрольно-пропускним пунктом і гардеробом верхнього одягу при головному вході до будівлі. Площу даного приміщення слід визначати з розрахунку на кожне місце для відвідувачів у залах засідань, але не меншою за .

7.1.6 У приміщеннях, де ведеться приймання відвідувачів (приміщення приймальні громадян для попереднього розгляду їх звернень, канцелярій, тощо), зону відвідувачів слід відгороджувати бар’єром або перегородкою з вікном. При цьому, робочі місця співробітників повинні бути недосяжними для відвідувачів.

7.1.7 Металевими ґратами, які відчиняються із внутрішньої сторони приміщення, незалежно від поверховості будівлі суду, повинні бути захищені віконні отвори залів судових засідань для розгляду кримінальних справ, нарадчих кімнат, комор для збереження речових доказів, приміщень для вилученого під час арешту майна, приміщень для роботи з документами, які містять державну таємницю, приміщень для режимно-секретного органу, архівів.

Металевими ґратами повинні бути захищені віконні отвори приміщень конвою, камер для підсудних.

Доцільно в приміщеннях, незалежно від поверховості будівлі, що виходять у бік пожежних драбин, на балкони, карнизи, дахи різновисоких частин будинку та козирки, з яких можна проникнути до будинку, встановлювати металеві ґрати з внутрішнього боку віконних отворів.

7.1.8 Металеві загороджувальні ґрати, що захищають з усіх боків місце для розміщення підсудних під час проведення судових процесів в залах судових засідань для розгляду кримінальних справ повинні бути заввишки не менше ніж і мати ґрадчасте металеве перекриття. Загороджувальні ґрати повинні мати двері розміром 2,0х0,85 м. Допускається передбачати загороджувальні ґрати заввишки до стелі залу судових засідань.

Для виготовлення загороджувальних ґрат слід застосовувати металевий прут діаметром не менше ніж і розміром вічка не більш ніж 0,07х0,07 м.

Металеві загороджувальні ґрати належить прикріплювати до стін і підлоги. Місце для розміщення підсудних слід обладнувати лавою (лавами), що теж надійно скріплюються з підлогою. Варіант металевого загородження наведено в відомчих інструкціях про порядок тримання підсудних (засуджених) [2].