8.4.2 В залах судових засідань необхідно передбачати встановлення спеціального обладнання систем звукофіксації та цифрового відеозапису судового засідання, обладнання для проведення відеоконференцій.

Три-чотири цифрові камери надають запис зображення головних учасників судового процесу, решти учасників судового процесу, свідків, підсудних та відвідувачів.

8.4.3 В залах судових засідань повинні бути передбачені заходи з акустики, обладнанню засобами мікрофонного звукопідсилення судових процесів, з метою створення умов для сприйняття мовних програм по всій зоні розташування місць, високої розбірливості; чіткості мови.

Місця для осіб з дефектами слуху слід передбачати на відстані не більше ніж від джерела звуку або обладнувати спеціальними персональними приладами посилення звуку.

В залах судових засідань, обладнаних фіксованими сидячими місцями, необхідно передбачати не менше ніж 4% крісел із вмонтованими системами індивідуального прослуховування. Допускається застосовувати індукційний контур чи інші інженерні системи для індивідуальних бездротових пристроїв. Ці місця слід розташовувати в зоні гарної видимості головних учасників судових засідань.

В конференц-залі, залі президії, залі Пленуму рекомендується передбачати системи звукопідсилення, синхронного перекладу, «круглий стіл» з забезпеченням можливості організації зовнішніх зв’язків і інші конференц-системи та системи для голосування, обсяг яких визначається завданням на проектування.

8.4.4 В залах судових засідань доцільно передбачати екрани для демонстрації відеоматеріалів, що надаються сторонами. Настінний плазмовий екран (мінімум 50״ діагонального розміру) розташовується позаду суддів з розрахунку безперешкодного огляду його учасниками судового процесу. Навісні плазмові екрани (мінімум 40״ діагонального розміру), що навішуються до стелі чи стін, розташовуються перед зоною для відвідувачів.

8.4.5 На робочих місцях головних учасників судового процесу, прокурорів, адвокатів, секретаря судового засідання слід передбачати відео та звукові виходи моніторів комп’ютерів, сенсорні панелі управління системою, сітьові лазерні принтери. Робоче місце секретаря судового засідання слід обладнувати пристроєм для сканування документів та передачі зображення в мережу та на екрани.

Підзону для підсудних (засуджених) в залах судових засідань для розгляду кримінальних справ обладнати монітором та мікрофонами.

Підзону для присяжних в залах судових засідань для розгляду кримінальних справ (при запровадженні участі присяжних засідателів у здійснення правосуддя) обладнати моніторами та мікрофонами.

Для підведення кабельних ліній та систем проводки до робочих місць головних учасників судового процесу, прокурорів, адвокатів, секретаря судового засідання в залах судових засідань слід здійснювати їх прокладання в підлозі або по плінтусам за знімним декоративним кожухом.

8.4.6 При вході до кожного залу судового засідання необхідно передбачати встановлення електронного інформаційного табло або монітору, на яке виводиться інформація, щодо справи, яка на момент виводу слухається чи буде слухатися наступною в залі судового засідання (час прослуховування справи, відомості про учасників, головуючого і т.п.).

Входи до залів судових засідань повинні також бути обладнані світловим табло «ТИХО! ЙДЕ СУДОВЕ ЗАСІДАННЯ», яке розміщується, як правило, над дверним отвором.

8.4.7 Інформаційно-телекомунікаційна інфраструктура будинків судових установ повинна бути побудована на засадах структурованої кабельної системи.

8.4.8 Приміщення серверної повинно бути обладнано системою кондиціонування, безперебійного електропостачання, а також іншими інженерними системами у відповідності з вимогами чинних нормативних документів.

8.4.9 В кабінетах та приймальних керівництва суду, конференц-залі, приміщенні для психологічного розвантаження, за завданням на проектування, слід забезпечити підключення до телевізійних мереж від телевізійних антен колективного користування.

8.4.10 Необхідність обладнання пристроїв місцевої радіотрансляції визначається завданням на проектування. Пристрої місцевої радіотрансляції доцільно встановлювати між полотнами подвійних (спарених в одній коробці) вхідних дверей до залів судових засідань, кабінетів суддів, нарадчих кімнат.

8.4.11 Зали судових засідань, кабінети суддів, кабінети керівництва суду, кабінети співробітників апарату суду, вестибюлі та холи для очікування при залах судових засідань повинні бути обладнані електрогодинниками.

8.4.12 Інформація повинна бути доступною для всіх категорій маломобільних відвідувачів. Вона повинна бути безперервною, що забезпечує своєчасне орієнтування відвідувача, а також однозначне упізнавання ним об’єктів і місць відвідування.

Для безпомилкового орієнтування візуальна інформація для МГН повинна розташовуватися на контрастному фоні з розмірами знаків, що відповідають відстані огляду, і бути ув’язана з художнім рішенням інтер’єру. Інформаційні позначення приміщень всередині будівлі повинні дублюватися рельєфними знаками і розташовуватися поруч із дверима, з боку дверної ручки і кріпитися на висоті від до . Типи попереджувальної інформації на комунікаційних шляхах передбачати відповідно до вимог ДБН В.2.2-17.

8.5 Системи зв’язку та сигналізації

8.5.1 З урахуванням потреб всіх категорій МГН системи засобів зв’язку та сигналізації про небезпеку повинні бути комплексними і передбачати візуальну, звукову та тактильну інформацію. Вони повинні відповідати вимогам ДБН В.2.2-17, ДБН В.1.1-7, ДБН В.2.5-13.

8.5.2 Пульти централізованого відеонагляду, концентратори та кінцеві пристрої охоронної та тривожної сигналізації, автоматичної пожежної сигналізації, засобів зв’язку з постами у залах судових засідань, групою приміщень для утримання підсудних (засуджених) та підрозділом від якого призначається варта встановлюються в приміщенні чергового підрозділу охорони - диспетчерської (пожежного посту).

8.5.3 Розрахунок ємності лінійних споруд мережі зв’язку слід виконувати згідно з ВБН В.2.2-45-1, ДБН В.2.5-13 та інших чинних нормативних документів і завдання на проектування.

Для організації оперативного зв’язку, окрім проводових мереж застосовуються системи мікростільникового зв’язку, або радіозв’язку, у відповідності з завданням на проектування та технічними умовами.

8.5.4 Переговорні пристрої слід встановлювати в кабінетах голови суду та суддів, у приміщенні конвою, канцелярії, в приміщенні чергового підрозділу охорони (диспетчерської), в залах судових засідань для розгляду кримінальних справ, кімнаті для свідків, приміщенні конвою, приміщенні для захисту свідків.

Між наступними приміщеннями судової установи повинен бути забезпечений адміністративно-господарський зв’язок (звукова сигналізація) за допомогою переговорних пристроїв і дзвінків:

  • між залами судових засідань для слухання кримінальних справ і приміщенням конвою – переговорні пристрої;
  • від зовнішнього спеціального входу для підсудних до приміщення конвою – дзвінок;
  • з нарадчих кімнат до залів судових засідань, приміщення конвою, канцелярії – дзвінок;
  • від головного зовнішнього входу до приміщення чергового підрозділу охорони (диспетчерської) - дзвінок;
  • між кабінетом голови суду, кабінетами суддів і канцелярією – переговорні пристрої;
  • між залами судових засідань і кімнатою для свідків – переговорні пристрої;
  • між залами судових засідань для розгляду кримінальних справ та приміщенням для захисту свідків - переговорні пристрої;
  • між кабінетами суддів і приміщенням чергового підрозділу охорони (диспетчерської) - дзвінок;
  • між залами судових засідань і приміщенням чергового підрозділу охорони (диспетчерської) - дзвінок;
  • між конференц-залом, залом Президії, залом Пленуму і приміщенням чергового підрозділу охорони (диспетчерської) - дзвінок;
  • між залами судових засідань і канцелярією - дзвінок;
  • загальні поповерхові дзвінки;
  • між пропускним пунктом при головному вході в будівлю суду та приміщенням чергового підрозділу охорони (диспетчерської), кабінетами голови суду та його заступників - засоби зв’язку та тривожної сигналізації;
  • між залами судових засідань та підрозділом від якого призначається варта - засоби зв’язку та тривожної сигналізації.

8.5.5 Приміщення чергового підрозділу охорони (диспетчерської) повинно мати прямий телефонний зв’язок з найближчим відділенням міліції та окрему телефонну лінію міського зв'язку.

8.5.6 Під стіл суддів в залах судових засідань встановлюється кнопка тривоги з виводом сигналу на пульт начальника варти чергового підрозділу охорони (диспетчерської).

8.5.7 Системи відеонагляду належить встановлювати в залах судових засідань, в основних приміщеннях будинку суду зсередини, ззовні по периметру та на в’їзді до службової зони з виведенням інформації на монітори приміщення чергового підрозділу охорони (диспетчерської).

Системами постійного телевізійного нагляду повинні обладнуватись входи в будинок та приміщення спеціального призначення (обмеженого доступу), перелік яких визначається завданням на проектування.

Одну чи дві камери для утримання підсудних (засуджених), відповідно до завдання на проектування, слід обладнувати засобами відеонагляду з виведенням на пульт в приміщенні конвою чи начальника конвою.

8.5.8 У залах судових засідань та у приміщенні чергового підрозділу охорони – диспетчерської (пожежного посту) встановлюються пульти засобів оповіщення. Вони з’єднуються між собою таким чином, щоб сигнал про виникнення надзвичайної події висвічувався на кожному пульті з визначенням місця, звідки надійшов сигнал.

8.5.9 Для виклику варти, біля вхідних дверей приміщення для конвою установлюється кнопка виклику. Сигнал повинен надходити до електродзвоника або на пульт начальника варти у вартове приміщення чергового підрозділу охорони (диспетчерської).

8.5.10 Вікна та двері камер для утримання підсудних (засуджених) повинні бути обладнані звуковою та світловою сигналізацією на відкривання.

Вхідні двері до вартового приміщення, внутрішні (єдині) двері камер для утримання підсудних (засуджених) та вікна вартового приміщення обладнуються датчиками охоронної сигналізації з виведенням сигналу від них на окремі чарунки концентратора охоронної сигналізації, який установлюється в приміщенні чергового підрозділу охорони (диспетчерської).

8.5.11 Кімнату для зберігання та заряджання-розряджання зброї слід обладнувати охоронною сигналізацією, кнопкою тривожного виклику з виведенням сигналу на пульти приміщення чергового підрозділу охорони (диспетчерської). Сигналізація повинна мати резервне живлення. Передбачати автономне резервне освітлення. Додатково встановлюються об’ємні оптико-електронні сповіщувачі.

8.5.12 Світлова і звукова інформативна сигналізація, що відповідає вимогам чинних нормативних документі, повинна бути передбачена біля кожних дверей ліфта. Ліфт повинен обладнуватися звуковим пристроєм, що видає звук при зупинці як ззовні, так і зсередини ліфту і оголошує поверх. Двері ліфта також повинні відрізнятися за контрастом від навколишнього середовища.

8.5.13 Замкнуті простори (кабінка туалету, ліфт, тощо), а також ліфтові холи, де громадянин, у т.ч. з числа МГН, може опинитися один, повинні бути обладнані двостороннім зв’язком (кнопка дзвоника або сповіщувач) з диспетчером або черговим охорони. В таких приміщеннях (кабінах) повинно передбачатися аварійне освітлення.

8.5.14 Виходи зі сходових кліток на горище та дах повинні бути обладнані охоронною сигналізацією та подвійними дверима чи люками з додатковими захисними ґратами.

8.5.15 В будинках судів повинна бути передбачена система диспетчерського контролю та керування інженерним обладнанням і системами, що забезпечує моніторинг стану, керування та відмовостійку експлуатацію інженерних мереж.

Автоматизація та диспетчеризація інженерного обладнання, контроль та сигналізація довибухонебезпечних концентрацій паливного газу виконуються у відповідності до вимог ДБН В.2.2-9, ДБН В.2.3-15, ДБН В.2.5-13, ДБН В.2.5-20, СНиП 3.05.06, СНиП 3.05.07, СНиП ΙΙ-35, ПУЕ, НПАОП 40.1-1.32 та інших відповідних нормативних документів.

8.5.16 Вертикальне прокладання мереж зв’язку та сигналізації повинно передбачатися приховано в окремих трубах-стояках із влаштуванням окремих поверхових розподільних монтажних шаф систем зв’язку та сигналізації. Конструкції вводів до приміщень повинні мати можливість вільного прокладання, доповнення та заміни кабелів і проводів абонентських мереж. Слід передбачати заходи щодо захисту від несанкціонованого проникнення в монтажні розподільні шафи систем зв’язку і сигналізації.

8.5.17 Блискавкозахист стояків ліній мережі провідного мовлення, щогл антен телебачення (у т.ч. і супутникових) виконується згідно з ДСТУ Б В.2.5-38.

Заходи щодо вирівнювання потенціалів металевих частин обладнання систем зв’язку та сигналізації, згідно з ПУЕ, ДБН В.2.5-27, НПАОП 40.1-1.32, визначаються комплексно для усього електрообладнання будинку, а також інших металевих конструкцій.

8.5.18 Охоронною сигналізацією, крім приміщень основного функціонального призначення пов’язаного з організацією судочинства, повинні обладнуватися приміщення пожежного посту, венткамери протидимних пристроїв, входи до технічних поверхів, виходи на покрівлю будівлі, входи до машинного відділення ліфтів, двері шаф поверхових пожежних кран-комплектів та ін. з виведенням сигналу на пульт централізованого нагляду в приміщенні чергового підрозділу охорони - диспетчерської (пожежного посту), що визначається завданням на проектування.

8.6 Ліфти та інші види механічного транспорту

8.6.1 Кількість та типи основних і додаткових ліфтів в будинку суду слід передбачати за розрахунком, керуючись вимогами, викладеними в ДБН В.2.2-9, ДБН В.1.1-7, ДБН В.2.2-17, ДСТУ ISO 4190-1, ДСТУ ISO 4190-2, ДСТУ ISO 4190-3, ДСТУ ISO 4190-6, ДСТУ ISO 9386-1, ДСТУ ISO 9386-2, ДСТУ EN 81-1, ДСТУ EN 81-2, враховуючи прийняте об’ємно-планувальне рішення будинку та наявність на поверхах нижче і вище поверху основного входу до будинку приміщень, призначених для МГН.