складає акт про допуск атракціону до експлуатації (додаток 4), яким має підтверджуватися проведення монтажних робіт відповідно до вимог інструкції з монтажу, пуску, регулювання та обкатки. В акті має зазначатися повна назва монтажної організації, номер і дата видачі їй дозволу органу з нагляду за охороною праці.

  1. Кожен атракціон після монтажу на новому місці установлення має піддаватися технічному огляду відповідно до вимог пункту 10.3 цих Правил. Аналогічні перевірки та випробування необхідно провести, якщо атракціон був частково розібраний, а потім знову зібраний. 8.4.3.Огляд і перевірки атракціону після монтажу здійснюються відповідно до вимог пункту 10.3 цих Правил. Крім того, необхідно перевірити:

правильність розташування атракціону;

дотримання умов монтажу, зазначених в інструкції з монтажу, пуску, регулювання та обкатки;

усунення пошкоджень, відмов і зауважень, виявлених у ході попередніх перевірок (за наявності);

відповідність стану підкладок і анкерного кріплення характеристикам ґрунту в місці встановлення атракціону;

відповідність монтажу всіх основних несучих елементів, у тому числі розтяжок, форми та розмірів поперечних перерізів несучих елементів вимогам проектної документації;

правильність установлення та монтажу гідравлічних і пневматичних пристроїв, сходових прогонів, платформ, огороджень, обшивки, елементів оформлення та інших деталей і обладнання;

кріплення знімних частин, у тому числі елементів оформлення; безпечне розташування електричних проводів і трубопроводів, що перебувають під тиском.

  1. Крім перевірок, зазначених у пункті 10.3 цих Правил, проводяться

випробування атракціону без навантаження (спробна експлуатація) в режимі повного циклу робочої експлуатації (без відвідувачів) протягом трьох годин. Під час пробної експлуатації перевіряються: дотримання розмірів контуру безпеки у всіх точках траєкторії руху стосовно інших частин атракціону;

правильність роботи програмувальних, аварійних і блокувальних систем керування;

дотримання заданих граничних значень швидкостей, прискорення та маси окремих частин, що впливають на безпечну експлуатацію;

робочі значення тиску в гідравлічній або пневматичній системах; настроювання кінцевих вимикачів, приладів, що контролюють кут нахилу атракціону, пристроїв захисту від надлишкового навантаження (наприклад, клапанів скидання тиску) тощо; захисні пристрої;

працездатність гальм і допустимі для відвідувачів значення прискорення під час гальмування;

стійкість проти відриву від землі або перекидання.

8.4.5.За необхідності імітують аварійні ситуації, як зазначено в настанові з експлуатації, щоб переконатися в правильності роботи систем керування, пристроїв аварійного зупинення та іншого захисного та аварійного обладнання. Перевіряються також засоби блокування, за допомогою яких персонал може блокувати пуск атракціону поки не досягне безпеки.

  1. Після проведення технічного огляду складається відповідний акт з додаванням протоколів випробувань та вимірювань. У протоколах зазначається назва, тип, номер і строки останньої перевірки приладів та інструментів, які застосовувались під час випробувань і вимірювань. Організація, яка виконала зазначені роботи, має зробити відповідний запис у паспорті атракціону.
  2. ВИМОГИ ДО РЕКОНСТРУКЦІЇ ТА РЕМОНТУ АТРАКЦІОНІВ
  3. Реконструкцію атракціонів і ремонт несучих металевих конструкцій атракціонів, віднесених до атракціонів підвищеної небезпеки відповідно до пункту 3.1 цих Правил, мають виконувати організації, що отримали дозвіл територіального органу з нагляду за охороною праці на виконання цих робіт відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.05-03, відповідно до вимог цих Правил і технічних умов, затверджених у встановленому порядку.
  4. Реконструкцією варто вважати зміни:

елементів конструкцій і механізмів, що приводять до відхилень від первісних проектних вимог;

відповідальних (несучих) складових частин; обладнання, використовуваного в аварійних ситуаціях; технічних характеристик обладнання.

Роботи, що стосуються систем розміщення відвідувачів, варто розглядати як відповідальні і які впливають на безпеку.

  1. Реконструкція має здійснюватися тільки за наявності позитивного висновку експертизи щодо можливості її проведення.
  2. Реконструкція та ремонт виконуються за технічною документацією, розробленою відповідно до вимог НД. До складу документації мають входити технічні умови.
  3. Технічні умови на реконструкцію та ремонт мають бути узгоджені з органом з нагляду за охороною праці.
  4. Технічні умови на ремонт повинні містити вимоги, показники і норми, яким мають відповідати складові частини і атракціон у цілому, вимоги щодо контролю якості зварювання і бракувальні показники з урахуванням вимог цих Правил та НД, вимоги безпеки, порядок приймання складових частин і атракціону в цілому, а також відомості про метали та зварювальні матеріали, що мають застосовуватися під час реконструкції чи ремонту.
  5. Під час проведення ремонту пошкоджених елементів металевих конструкцій варто приділяти особливу увагу тому, щоб ремонт не призводив до відхилення технічних характеристик і невідповідності первісному проекту. Наприклад, збільшення жорсткості або міцності одного елемента конструкції може призвести до зростання напруг у сусідніх елементах конструкції, що може, у свою чергу, спричинити їх пошкодження.

9.1.8.Зварювання та контроль якості зварних з’єднань має проводитися відповідно до вимог пунктів 7.3 і 7.4 цих Правил.

Документи, що підтверджують якість застосованих матеріалів і зварювання, зберігаються на підприємстві, яке виконувало роботи, а їх копії - у паспорті атракціону протягом усього його строку експлуатації.

  1. Після проведення ремонту чи реконструкції спеціалізована організація, що виконувала відповідні роботи, відображає в паспорті дані про наявність дозволу територіального органу з нагляду за охороною праці на проведення відповідних робіт, відомості про виконані роботи із зазначенням місць ремонту (або додаються ремонтні креслення чи проект реконструкції), усіх змін параметрів, характеристик і показників, відомостей про застосовані матеріали із зазначенням номерів документів про їх якість.
  2. Кожний відремонтований чи реконструйований атракціон має бути підданий організацією, що виконувала відповідні роботи, технічному огляду, результати якого записуються у паспорт атракціону.
  3. ВИМОГИ ДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ АТРАКЦІОНІВ
    1. Дозвіл на експлуатацію атракціонів

Суб’єкти господарювання, які мають намір експлуатувати атракціони,

віднесені до атракціонів підвищеної небезпеки відповідно до пункту 3.1 цих Правил, а також дитячі механізовані атракціони, мають отримати дозвіл територіального органу з нагляду за охороною праці відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.05-03.

  1. Допуск атракціонів до експлуатації
    1. Допуск атракціонів до експлуатації здійснюється в таких випадках:

після монтажу;

після реконструкції атракціону; на початку кожного сезону; після ремонту атракціону;

після перерви в експлуатації більше ніж на 12 місяців; після проведення експертного обстеження атракціону; після заборони експлуатації посадовою особою територіального органу з нагляду за охороною праці у разі виявлення дефектів, пошкоджень і порушень цих Правил, що впливають на їх безпечну експлуатацію.

  1. Допуск до експлуатації після монтажу нових атракціонів, а також реконструйованих і капітально відремонтованих, здійснюється приймальною комісією, призначеною наказом суб’єкта господарювання, який їх експлуатує, до складу якої повинні входити такі представники: суб’єкта господарювання, у розпорядженні якого знаходиться експлуатація атракціону;

організації, яка виконувала монтаж та налагоджування атракціону; територіального органу з нагляду за охороною праці;

Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки МНС України.

До складу комісії можуть бути включені представники інших зацікавлених організацій.

Приймальній комісії подаються:

акт геологічних досліджень і дозвіл на виконання земляних робіт на місці монтажу (якщо це обумовлено в експлуатаційній документації); приймально-здавальний акт після монтажу;

протокол первинного технічного огляду з усіма додатками (за наявності);

експлуатаційна документація на атракціон.

Комісія має право зажадати повторних випробувань для перевірки будь-якого параметру атракціону, який викликає сумніви під час розгляду наданих документів.

За результатами приймання складається акт про допуск атракціону до експлуатації (додаток 4) та робиться відповідний запис у паспорті атракціону.

  1. Допуск до експлуатації після монтажу немеханізованих атракціонів, призначених для обладнання дитячих ігрових майданчиків, має здійснюватися працівником, відповідальним за безпечну експлуатацію атракціонів, призначеним наказом суб’єкта господарювання, що експлуатує атракціон.

Приймання має оформлятися актом довільної форми з додаванням протоколів випробувань на міцність рухомих частин, підвісок та елементів несучих складових частин, а також результатів візуального огляду зварних швів.

  1. Допуск атракціонів до експлуатації на початку кожного сезону, а також після перерви в експлуатації більше ніж на 12 місяців і після проведення ремонту здійснюється працівником, відповідальним за безпечну експлуатацію атракціонів, на підставі результатів технічного огляду.
    1. Допуск до експлуатації атракціонів пересувних містечок після демонтажу і встановлення на новому місці експлуатації здійснюється працівником, відповідальним за безпечну експлуатацію атракціонів, на підставі результатів технічного огляду.
      1. Допуск до експлуатації атракціонів після експертного обстежен-

ня, проведеного відповідно до вимог пункту цих Правил, здійснюється працівником, відповідальним за безпечну експлуатацію атракціонів, на підставі позитивних результатів експертного обстеження. У разі, якщо під час експертного обстеження виконувався не весь обсяг робіт, передбачений організаційно-методичними документами щодо проведення експертного обстеження, наприклад технічний стан атракціону унеможливлював проведення перевірок на функціонування механізмів (випробування без навантаження), статичного і динамічного випробування, допуск до експлуатації здійснюється на підставі результатів технічного огляду, проведеного відповідно до вимог пункту 9 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687 (далі - НПАОП 0.00-8.18-04).

  1. Допуск до експлуатації атракціонів після заборони експлуатації посадовою особою територіального органу з нагляду за охороною праці здійснюється за участю цієї особи відповідно до припису, виданого нею.

10.3.Технічний огляд атракціонів

  1. Атракціони, що перебувають в експлуатації, повинні підлягати періодичному технічному огляду після міжсезонного зберігання, але не рідше одного разу на 12 місяців.
  2. Технічний огляд атракціонів має на меті встановити, що: атракціон перебуває у справному стані, який забезпечує його безпечну

експлуатацію;

організація нагляду та обслуговування атракціонів відповідає вимогам цих Правил.

  1. Позачерговий технічний огляд атракціонів проводиться після: реконструкції атракціону;

ремонту відповідальних складових частин атракціону, в тому числі заміни складових частин гідро-, пневмоприводу (пристроїв, ущільнювачів циліндрів тощо), редукторів, гальм, канатів, ланцюгів тощо; перерви в експлуатації більше ніж на 12 місяців; демонтажу і встановлення на новому місці;

закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувалися під час експертного обстеження);

експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів;

аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.

  1. Технічний огляд атракціонів, віднесених до атракціонів підвищеної небезпеки відповідно до пункту 3.1 цих Правил, проводиться організацією, яка у порядку, встановленому ДНАОП 0.00-4.05-03, отримала дозвіл органу з нагляду за охороною праці на право проведення технічних оглядів атракціонів (далі - спеціалізована організація), або уповноваженою організацією. Технічний огляд атракціонів, що не віднесені до атракціонів підвищеної небезпеки, а також атракціонів пересувних містечок після демонтажу і встановлення на новому місці, дозволяється здійснювати технічними службами власника атракціонів із залученням за необхідності інших організацій. Крім того, технічний огляд після демонтажу і встановлення на новому місці атракціонів пересувних містечок не рідше одного разу на 12 місяців має проводити спеціалізована або уповноважена організації.
  2. Технічний огляд має проводитися відповідно до вимог НПАОП 0.00-8.18-04 та настанови з експлуатації атракціону за участю працівників, відповідальних за безпечну експлуатацію атракціонів та утримання їх у справному стані.

Не дозволяється перед проведенням технічного огляду відновлювати лакофарбові покриття металевих конструкцій атракціонів.

За відсутності в настанові з експлуатації вимог щодо проведення технічного огляду останній проводиться відповідно до вимог цих Правил.

  1. Технічний огляд має включати:

вивчення експлуатаційних (паспорт, настанова з експлуатації, журнал щоденного огляду атракціону тощо), конструкторських (проектних) і ремонтних документів;