5.8.8 Для роботи в зоні впливу електричного поля необхідно передбачати застосування стаціонарних, переносних чи індивідуальних екрануючих засобів захисту.

5.8.9 ПВР не повинен рекомендувати встановлення і роботу під проводами діючих ПЛ будь-яких машин і механізмів.

5.9 Обгородження небезпечних зон

5.9.1 Для обгородження небезпечних зон на будівельному майданчику повинні бути встановлені сигнали, видимі в нічний час, плакати чи транспаранти відповідно до ГОСТ 12.4.026.

На кресленнях мають бути показані місця встановлення сигналів, іх конструкцій, схема електропроводки.

5.9.2 Усі види виїмок (котловани, траншеї, канави, кар'єри та ін.) повинні бути захищені від стікання поверхневих вод дамбами або водовідвідними каналами, що мають поперечний переріз, достатній для відведення максимальної кількості весняних вод чи атмосферних опадів під час злив.

Якщо виїмки розміщені в грунтах, для яких фільтрація води з нагірних канав становить небезпеку, необхідно передбачати протифільтраційні заходи.

5.9.3 Колодязі й шурфи мають бути закриті щільними і міцними щитами чи огорожами, а біля траншей і котлованів у місцях руху людей встановлюються двосторонні поручні висотою 1,1 м. У темний час доби, крім огорожі, мають бути встановлені світлові сигнали.

5.9.4 Трубопроводи тимчасових мереж водопостачання та інших комунікацій у місцях перехрещення з дорогами і проїздами треба проектувати піднятими над габаритом транспортних засобів або заглибленими, або ж забезпеченими надійними переїздами з урахуванням маси механізму, що переганяються, відповідно до СНиП 2.05.02-85 Автомобильные дороги.

5.9.5 Отвори в перекриттях і прорізи сходових кліток, до яких можливий доступ людей, повинні бути закриті суцільним міцним настилом або мати огорожу з поручнем на висоті не меншій 1,1 м від робочого настилу і бортовою дошкою по всьому периметру.

5.9.6 Відкриті прорізи в стінах мають обгороджуватися при односторонньому примиканні настилу (перекриття), якщо відстань вщ верху настилу (перекриття) до низу прорізу менша 0,7 м.

5.9.7 Для спускання будівельного сміття біля споруджуваних будівель і риштовань, а також з місць монтажу обладнання треба передбачати закриті жолоби, труби чи спускати сміття в закритих ящиках і контейнерах. Нижній кінець жолоба повинен бути не вище як за 1 м над землею або входити в бункер.

5.9.8 Робітники в приміщеннях споруджуваних об'єктів повинні бути захищені від протягів, пилу, шкідливих пари й газів.

Спеціальні місця відпочинку необхідно обладнати наметами або тентами і розташовувати їх на відстані не більшій 50 м від робочих місць.

5.9.9 - Проходи для робітників, розміщені на уступах, схилах і косогорах з уклоном понад 20 градусів, повинні бути обладнані драбинами або сходами з однобічними поручнями.

5.9.10 У місцях проходів через канави, траншеї, трубопроводи великого діаметра та інші перешкоди треба передбачати інвентарні містки не вужчі 0,6 м з двобічними поручнями.

5.9.11 Для виділення зон виконання будівельно-монтажних робіт у ПВР треба передбачати інвентарні огорожі (захисно-охоронні, захисні, сигнальні) згідно з ГОСТ 23407.

6 Охорона праці в проектах виконання робіт щодо земельно-скельних робіт

6.1 Загальні положення

6.1.1 Проектувати земельні споруди та складати щодо них ПВР треба відповідно до вимог СНиП 3.02.01-87 Земляные сооружения, основания и фундаменты.

6.1.2 У проекті виконання скельних і земельних робіт вибуховим способом повинні враховуватися вимоги Єдиних правші безпеки при вибухових роботах.

у проекті мають бути зазначені:

- місця розташування базисних і видаткових складів вибухових речовин (ВР) і засобів підривання;

- способи і засоби транспортування ВР до місця виконання робіт;

- місця схову людей і засоби обгородження охоронних зон;

- система освітлення тунелів, штреків і забоїв, де виконуються підривні роботи;

- заходи боротьби з пилоутворенням.

6.1.3 Вантажопідйомність землевозних транспортних засобів призначається залежно від місткості ковша екскаватора, далекості транспортування грунту, стану доріг і штучних споруд на шляху руху автомобілів-самоскидів.

6.1.4 У проекті виконання земельних робіт мають бути розроблені заходи щодо безпечних умов праці поблизу комунікацій. Розроблені заходи підлягають погодженню з організаціями, що експлуатують комунікації.

6.1.5 У проекті виконання земельних робіт у гірських умовах треба передбачати максимальне застосування пристроїв і обладнання полегшеного типу (інвентарних алюмінієвих драбин, полегшених складаних трапів, полегшених трубопроводів та ін.).

В ПВР повинні бути:

- позначення горизонтів розробки насипу грунту з забезпеченням необхідних уклонів для стікання зливових і ґрунтових вод;

- висота вибою екскаватора (на основі паспортних даних і розрахунку недопустимості утворення козирків);

- максимальна ширина насипів або уступу вибою (за умови розташування робочих машин і транспортних шляхів за призмою обвалу).

6.2 Землевозні дороги

6.2.1 На тимчасових землевозних дорогах передбачається двосторонній рух. Улаштовувати односмугові дороги допускається тільки при кільцевому рухові. 

6.2.2 Ширина проїзної частини землевозної дороги для автомобілів-самоскидів вантажопідйомністю до 12 т повинна бути при двосторонньому рухові 7 м, при односторонньому — 3, 5 м.

6.2.3 Ширина узбіччя має бути не менша 1 м. У стиснених умовах, на в'їздах і з'їздах вона може бути зменшена до 0,5 м.

Ширина узбіччя тимчасових доріг, що влаштовуються на косогорах або укосах споруджуваних насипів, а також на укосах кар'єрів і виїмок, має становити з нагірного боку 0,5 м, а з підгірного —1м.

Ширина узбіччя, на якому встановлюється парапет, має бути не менша 1,5 м.

6.2.4 Найменші радіуси горизонтальних кривих тимчасових автомобільних землевозних доріг приймаються залежно від інтенсивності та швидкості руху автомашин згідно з таблицею 9.

Таблиця 9

Інтенсивність руху

авт/добу

Категорія доріг

Розрахункові швидкості, км /год

Найменші радіуси горизонтальних кривих, м

основні

допустимі на

основні

допустимі на

пересіченій місцевості

гірській місцевості

пересіченій місцевості

гірській місцевості

Від 200 до 1000

IV

80

60

40

250

125

60

Менше 200

V

60

40

ЗО

125

60

ЗО

У стиснених умовах мінімальний радіус горизонтальної кривої для руху двовісних автомобілів вантажопідйомністю до 30 т може бути 15 м, а для двовісних автомобілів вантажопідйомністю понад 30 т і для тривісних автомобілів — 20 м.

У межах робочої зони — у вибоях, на відвалах і насипах — радіуси горизонтальних кривих можуть бути зменшені до величини конструктивного радіуса повороту розрахункового автомобіля застосовуваної марки.

6.2.5 На кривих ділянках радіусом меншим 125 м проїзну частину тимчасових двосмугових автомобільних землевозних доріг треба збільшити з внутрішнього боку згідно з таблицею 10.

Таблиця 10

Радіус кривої ділянки, м

Збільшення проїзної частини, м

90-125

1

70-80

1,25

40-60

1,4

З0

2

20

2,5

6.2.6 Керівний уклон автомобільних землевозних доріг має бути 0,05. Найбільший уклон — до 0,08, а в виняткових випадках (складні топографічні умови, виїзди з котлованів і кар'єрів, в'їзди на насипи і т. ін.) величину уклону можна збільшити до 0,1 і при спеціальному обгрунтуванні — до 0,15.

У випадку кільцевого руху для порожнього напрямку величину найбільшого уклону дороги треба брати 0,12, а в виняткових випадках -0,15.

Призначаючи величину уклону дороги, треба враховувати тип покриття.

6.2.7 При затяжних поздовжніх уклонах землевозних доріг величиною понад 0.08 необхідно через кожних 600 м влаштовувати вставки з уклоном не більшим 0,03 і довжиною не меншою 50 м.

Найбільший уклон землевозних доріг для скреперів треба призначити згідно з таблицею 11 Таблиця 11

Скрепер

Найбільші уклони доріг залежно від напрямку руху

вантажний

порожній

підйом

спуск

підйом

спуск

Причіпний

0,15

0,25

0,17

0,3

Самохідний

0,12

0,2

0,15

0,25

6.2.8 Ширина проїзної частини в'їздів і виїздів при односторонньому рухові скреперів повинна відповідати таблиці 12.

Таблиця 12

Для скреперів з ковшом місткістю, м3

Мінімальна ширина проїзної частини, м

До 6

4

До 8 - 10

4,5

Понад 10

5,5

6.2.9 Найменша ширина майданчика для повороту скреперів на зворотний хід повинна відповідати таблиці 13.

Таблиця 13

Місткість ковша, м3

Мінімальна ширина майданчика, м

3

7,0

6

12,5

8

14,0

10

15,0

Понад 10

21,0

6.2.10 Землевозні дороги необхідно в літний час періодично поливати водою, очищати від бруду і пилу; у зимовий час очищати від снігу й льоду, а в разі ожеледиці, крім того, посипати піском, шлаком та ін.

6.2.11 Уздовж насипів землевозних доріг висотою до 2 м мають бути з обох боків водовідвідні канави.

При висоті насипу понад 2 м і поперечному уклоні місцевості меншому 0,02 водовідвідні канави не влаштовуються.

Граничний уклон тимчасових рейкових колій не повинен перевишувати 0,03 при тепловозній тязі й 0,04 — при електровозній. Пересувні шляхи в забоях і на відвалах можуть мати уклон не вищий 0,0025, а для роботи без відчеплення локомотива — 0, 015.

6.2.12 Найменший радіус закруглення тимчасових рейкових шляхів нормальної колії повинен становити 200 м. В особливо складнім умовах радіус можна зменшити до меж, які допускаються конструкцією рухомого складу, але це має бути обгрунтоване в проекті організації будівництва. 

6.3 Розробка траншей і котлованів

6.3.1 Для проходу робітників у котловани і траншеї треба передбачати трапи або маршеві сходи не вужчі 0,6 м з поручнями або приставні драбини.

6.3.2 Грунт, викинутий з котлована або траншеї, треба розміщувати не ближче як за 0,5 м від їхніх брівок.

Складування матеріалів і виробів у межах призми обвалу стінок виїмок та їх закріплення заборонене.

6.3.3 У разі необхідності роботи людей у траншеї з вертикальними стінками найменша відстань у просвіті між бічною поверхнек споруджуваної будівлі і будь-яким типом кріплення має бути не меншою 0,7 м.

6.3.4 Ширину по дну котлованів і траншей для стрічкових і окремо розташованих фундаментів треба призначати з урахуванням ширини конструкції фундаментів, гідроізоляції, опалубки і кріплення : додаванням 0,2 м.

6.3.5 Для спуску людей у котлован найменша ширина між бічною поверхнею конструкції і кріпленням повинна становити не менше 0,7м.

Для котлована з укосами відстань між підошвою укосу і спорудою має бути не меншою 0,3 м.

6.3.6 Копання котлованів і траншей з вертикальними стінками без кріплення дозволяється в фунтах, що залягають вище від рівня фунтових вод, і за відсутності поблизу підземних споруд на глибина не більшу, м:

— у насипних піщаних і фавелистих фунтах 1

— у супісках 1,25

— у суглинках і глинах 1,5

— в особливо щільних і нескельних фунтах 2

6.3.7 Копання траншей багатоковшовими і роторними екскавато-рами в щільних зв'язних фунтах для укладанння трубопроводів плітями допускається з вертикальними стінками без кріплення на глибину не більшу 3 м.

У місцях спуску робітників у траншею для виконання робіт повинні влаштовуватися місцеві укоси або кріплення.

6.3.8 Необхідність тимчасового кріплення вертикальних стінок траншей і котлованів або розробка фунту з улаштуванням укосів обфунтовується проектом залежно від глибини виїмки, виду і стану фунту, величини і характеру тимчасових навантажень на брівці, величини припливу фунтових вод та інших місцевих умов.

6.3.9 Конструкція кріплення вертикальних стінок котлованів траншей глибиною понад 3 м повинна бути, як правило, інвентарною

Кріплення котлована і траншеї глибиною понад 3 м має виконуватися за індивідуальним проектом, що враховує геологію і гідрогеологію грунту, гарантує безпечні умови робіт і додержання вимог таблиці 14.

Таблиця 14

Грунтові умови

Глибина траншеї, м

Типи щитів

Грунти зв'язні, природної вологості за відсутності або за незначного припливу ґрунтових вод

До З

3 просвітами

Те ж саме

3-5

Суцільні

Грунти піщані й різні підвищеної вологості

Незалежно від глибини

Те ж саме