5.5.26 Улаштування льодових доріг треба передбачати на відстані не меншій 1000 м від ополонок.

Рух допускається тільки в одному напрямку. Дорогу зворотнього, напрямку треба влаштовувати на відстані 100 м від першої.

Льодові дороги повинні бути позначені віхами, що встановлюють- ся через 50 м.

5.5.27 У випадку влаштування в льодовому покриві майни, а також при наявності в місцях виконання робіт ополонок усі небезпечні для людей місця слід обгороджувати і позначати видимими в денний і нічний час знаками.

5.6 Складування матеріалів

5.6.1 Складування будівельних матеріалів і конструкцій, комплек-тувальні склади із спеціальними будівлями для зберігання і засобами механізації навантажувально-розвантажувальних робіт повинні бути передбачені проектом організації складського господарства.

5.6.2 Поверхня майданчика складу має бути спланована й ущільнена.

Для відведення поверхневих вод майданчик повинен мати уклон 1—2 градуси в бік зовнішнього контуру складу, в разі необхідності влаштовуються кювети.

Складські майданчики, розміщені на косогорах, треба захищати від поверхневих вод. 5.6.3 Сипкі матеріали (пісок, гравій, щебінь та ін.), зберігання яких передбачається в штабелях, повинні мати укоси, крутість яких відповідала б куту природного укосу для даного виду матеріалу, або обгороджуватись міцними підпірними стінками.

5.6.4 Для обслуговування штабелів висотою понад 1,5 м необхідно передбачати переносні інвентарні драбини.

5.6.5 Обираючи засоби зберігання й укладання будівельних матеріалів, виробів і конструкцій на складах, треба керуватися даними додатка Б.

5.6.6 При закритому способі зберігання матеріалів у складах і мають бути передбачені наскрізні проїзди і круговий об'їзд автомобілів.

Дороги, вздовж яких розташовуються склади будівельних деталей і конструкцій, повинні забезпечувати роз'їзд великовантажного транспорту.

5.6.7 Вантажі та обладнання на складах і складських майданчиках треба розміщувати так, щоб між штабелями (стелажами) були проходи не вужчі 1 м і проїзди, ширина яких залежить від габаритів транспорт них засобів і навантажувально-розвантажувальних механізмів.

5.6.8 Штабелі й стелажі для зберігання обладнання і матеріалів слід розташовувати не ближче, м:

— від головки ближчої рейки залізниці 2,0

— від виступаючих частин крана 1,0

— від краю автомобільної дороги 1,2

— від брівки котлованів (траншей) за розрахунком

(але не ближче ніж за 1 м).

5.6.9 Пиловидні матеріали треба зберігати в силосах, бункерах, ящиках та інших закритих ємкостях.

5.6.10 Для зберігання балонів зі зрідженим газом треба передбачати спеціальні закриті провітрювані приміщення, ізольовані від джерел відкритого вогню і місць зварювання.

Приміщення для зберігання балонів зі зрідженим газом повинні знаходитися вище від нульової позначки і не мати ніяких отворів і прорізів у підвальні приміщення.

5.6.11 Отруйні речовини необхідно зберігати відповідно до чинних санітарних норм в окремих добре провітрюваних приміщеннях, віддалених від житла, їдалень, питних колодязів, водойм і робочих місць.

Резервуари для зберігання рідкого скла мають бути закритими надійними кришками, а надземні сховища, крім того, обгороджені.

5.6.12 Кислоти необхідно зберігати в щільно закритих скляних обплетених бутлях в окремих провітрюваних приміщеннях. Бутлі з кислотою слід ставити на підлозі в один ряд. Порожні бутлі з-під числот зберігаються в аналогічних умовах.

5.6.13 У складських приміщеннях, в яких можливе виділення шкідливих речовин, повинна бути встановлена вентиляція.

5.6.14 Бензол треба зберігати тільки в металевій тарі, що закри-вається герметично.

Склад бензолу треба влаштовувати під навісом або в приміщеннях, забезпечених вентиляцією.

5.6.15 Сховища радіоактивних речовин треба проектувати з додержанням вимог ОСП-72/87 Основные санитарные правила роботы с радиоактивными веществам и другими источниками ионизирующих из-лучений.

5.6.16 Перекачування, приймання і відпускання етильованого бензину, а також заправляння ним машин мають бути механізованими.

Для етильованого і неетильованого бензину на складах пального мають бути окремі ємкості й бензопроводи.

5.6.17 Зберігання бензину треба передбачати в металевій герметичній тарі. Склад бензину має бути тільки під навісом або в приміщеннях, забезпечених вентиляцією.

5.6.18 Для зберігання порожньої тари з-під бензину, легкозаймистих рідин і отруйних речовин треба відводити спеціальні майданчики, віддалені від місця роботи, згідно з вимогами протипожежних норм.

Складувати ізоляційні матеріали слід під навісом не ближче як за 25 м від місця приготування мастики, а запаси цих матеріалів і палива в обсязі чергового завантаження — не ближче як за 5 м від установки.

Бітумний лак треба зберігати в окремих добре вентильованих приміщеннях, віддалених від житла, їдалень, колодязів, водойм, а також місць виконання будівельно-монтажних робіт.

5.7 Електробезпека

5.7.1 Розробляючи питання електробезпеки в ПВР, треба керува-тися такими нормативними документами:

— Правилами технической экспяуатации электроустановок потребителей;

— Правилами техники безопасности при эксплуатации электроуста-новок потребителей;

— Правилами устройств электроустановок;

— СНиП Ш-5-80 Техника безопасности в строительстве;

— ГОСТ12.1.0131.

5.7.2 За умовами електробезпеки будівельний майданчик належить до категорії "з населеною місцевістю", а будівлі й споруди, й що будуються, прирівнюються до категорії приміщень з підвищеною небезпекою чи особливо небезпечних.

5.7.3 Проектовані тимчасові електричні установки, незалежно від строку роботи на будівництві, повинні задовольняти вимоги безпеки, що ставляться до постійних установок. ;

5.7.4 Тимчасова освітлювальна проводка на будівельному майданчику, як зовнішня так і внутрішня, повинна прокладатися ізольованим проводом на висоті не меншій 2,5 м — над робочим місцем", 3,5 м — над проходом і 6,0 м — над проїздом.

На висоті меншій 2,5 м від землі, підлоги чи настилу електричні проводи повинні бути укладені в труби чи короби.

5.7.5 Неізольовані струмоведучі частини електричних пристроїв повинні бути недоступними для дотику.

5.7.6 Ізольовані струмоведучі частини електроустановок, розміщені на висоті меншій 2,5 м, при напрузі понад 250 В (між фазою і землею) підлягають обгородженню.

5.7.7 В злекгроустановках напругою понад 1000 В огорожу стру-моведучих частин слід розташовувати так, щоб виключити випадкове наближення до струмоведучих частин на недопустиму відстань. Огорожа має бути мехашчно міцною й зніматися із застосуванням ключів чи спеціального інструменту.

5.7.8 Лінії тимчасового електропостачання в районі будівельних баз і на складальних майданчиках слід розташовувати так, щоб виключити складування обладнання і матеріалів, рух транспорту, кранів та інших механізмів під ними.

5.7.9 Схеми з'єднання електричних мереж на будівельному майданчику повинні допускати можливість відімкненая всіх проводів, шо перебувають під напругою, окремих об'єктів та їх дільниць.

5.7.10 Проектуючи електричні мережі напругою понад 1000 В, треба передбачати розмикачі для двостороннього відімкнений окремих дільниць мережі під час виконання на ній ремонтних робіт.

5.7.11 Розробляючи повітряні лінії напругою до 1000 В, треба застосовувати проводи таких найменших перерізів:

- алюмінієві — 16 кв. мм;

- сталеалюмінієві й біметалеві — 10 кв. мм;

— стальні багатодротові — 25 кв. мм;

— стальні однодротові — 4 мм (діаметр).

З'єднання проводів з різних металів треба виконувати за допомогою спеціальних затискачів, їх розміщення передбачається тільки на опорах, причому таким чином, щоб з'єднання не зазнавали механічних зусиль.

5.7.12 У мережах з ізольованою нейтраллю гаки й штирі фазних проводів і арматура залізобетонних опор мають бути заземлені, а в мережах із заземленою нейтраллю — з'єднані з нульовим заземлюючим проводом. Заземлюючий спуск на опорі має бути діаметром не менший 6 мм. Опір заземлюючих пристроїв має бути не більший 30 Ом.

5.7.13 Відтяжки опор повітряних ліній підлягають заземленню.

5.7.14 Не допускається прокладати повітряні лінії над будівлями і споруджувати будівлі під повітряними лініями.

5.7.15 Найменша відстань по горизонталі від балконів, терас і вікон до проводів повітряних ліній напругою до 1000 В при найбільшому їх відхиленні має бути 1,5 м, а від глухих стін 1м.

5.7.16 Відстань від проводів повітряних ліній напругою до 1000 В при найбільшій стрілі провисання до поверхні землі має бути не мен-на 6 м.

5.7.17 Проводи-відгалуження від повітряних ліній напругою до 1000 В до введення їх у будівлю, як правило, не повинні перетинати проїзну бастину. При необхідності такого перехрещення проводи прокладаються над проїзною частиною на висоті не меншій 6 м, а над тротуарами — на висоті не меншій 3,5 м. Довжина відгалуження повинна бути не більша 25 м.

Відстань до поверхні землі від проводів.відгалуження і від проводів вводу повинна бути не менша 2,75 м.

5.7.18 У випадку перехрещення доріг II—IV категорій з повітряними лініями напругою понад 1000 В на штиревих ізоляторах треба передбачати подвійне кріплення проводів.

5.7.19 Підвішування електроламп загального призначення напругою понад 42 В слід проектувати на висоті не меншій 2,5 м від землі чи підлоги. В разі необхідності підвішування ламп нижче 2,5 м світильники повинні під'єднуватися до мережі напругою до 42 В.

5.7.20 Живлення світильників та інструментів напругою 42 В і нижчою слід. здійснювати за допомогою переносних знижувальних трансформаторів або від мережі зниженої напруги (12-42 В), яка живиться від стаціонарних трансформаторів.

Застосовувати автотрансформатори, дросельні котушки і реостати для одержання зниженої напруги забороняється.

Для приєднання переносних електроінструментів і знижувальних трансформаторів до мережі треба застосовувати гнучкий шланговий кабель (провід).

5.7.21 Проектуючи заземлення будівельних механізмів, що пересуваються по рейкових коліях, необхідно керуватися вимогами СНиП 3.08.01-85 Механизация строительного производства. Рельсовые пути башенных кранов.

5.7.22 Металеві й дерев'яні риштовання повинні бути забезпечені грозозахисними пристроями. Грозозахист здійснюється блискавковід-водами. Блискавковідводи складаються з блискавкоприймача, струмовідводу і заземлювача. Відстань між блискавкоприймачами має бути не більша 20 м. Опір заземлення має бути не більший 15 Ом.

5.7.23 У разі застосування на будівельному майданчику освітлювальних прожекторів їх треба влаштовувати на окремих опорах. Забороняється встановлення їх на спалимих покрівлях будівель і споруд.

5.8 Роботи поблизу діючих ліній електропередачі

5.8.1 До робіт на лінії електропередачі, що будується поблизу діючої повітряної лінії, належать роботи, при яких не виключена небезпека недопустимого наближення до проводів діючої ПЛ або ситуація, коли на проводах ПЛ, що будується, наводяться небезпечні для життя людини напруги. Зокрема, це такі роботі:

— всі будівельно-монтажні роботи в межах охоронної зони діючої ПЛ будь-якої напруги;

— монтаж проводів і тросів у прольоті перехрещення з діючою ПЛ будь-якої напруги;

— монтаж проводів і тросів у зоні наведеної напруги;

— будівельно-монтажні роботи в зоні впливу електричного поля; - — складання і встановлення опор за межами охоронної зони діючої лінії, коли відстань між крайніми проводами діючої лінії, що будується, дорівнює полуторній висоті встановлюваних опор або менша від неї;

— роботи із застосуванням машин і механізмів, коли будь-яка частина машини, механізму може опинитися в межах охоронної зони діючої лінії;

— зрубування дерев, які можуть упасти вд проводи діючої лінії.

5.8.2 Охоронна зона визначається простором між паралельними вертикальними площинами, які віддалені від крайніх проводів на відстань, наведену в таблиці 7.

Таблиця 7

Напруга ПЛ. кВ

Відстань віл крайнього провода, м

1 -20

10

35

15

110

20

150 - 220

25

330 - 500

30

750

40

1150

55

800 (постійний струм)

З0

5.8.3 Зона наведеної напруги визначається розміром простору по обидва боки від осі лінії напругою 110 кВ і вищою, обмеженого вертикальними площинами. Розміри зон наведеної напруги подано в таблиці 8.

Таблиця 8

Напруга ПЛ, кВ

Зона наведеної напруги, м

110

100

150-220

150

330 - 500

200

750- 1150

250

5.8.4 Зона впливу електричного поля визначається простором поблизу діючих ПЛ напругою 330 кВ і вищою, в якому напруженість поля перевищує 5 кВ/м.

5.8.5 У ПВР щодо робіт, зазначених у 5.8.1, має бути забезпечене виконання вимог Правил техники безопасности при эсплуатации электроустановок та Правил техники безопасности при производстве элек-тромонтажных работ на обьектах Минэнерго СССР.

5.8.6 Для виконання робіт, зазначених у 5.8.1, необхідно передбачити одержання будівельно-монтажною організацією від організації, що експлуатує лінію, письмового дозволу, згідно з яким будівельно-монтажна організація проводить роботи за нарядами-допусками.

5.8.7 Під час роботи в охоронній зоні діючої ПЛ, зоні наведеної напруги й зоні впливу електричного поля передбачається заземлення всіх використовуваних колісних машин і механізмів, а також обладнання елементів споруджуваної лінії (опор, проводів, троса).