— забезпечення вільних розмірів лазів, які без урахування площі, що зайнята сходами, повинні мати по довжині сходів не менше 0,7 м, по ширині — не менше 0,6 м;

— забезпечення відстані від основи сходів до кріплення фурнелей не менш як 0,6 м, відстані між помостами не більшої за 8 м. Ширина сходів має бути не менша 0,4 м, відстань між сходинками — не більша за 0,3 м. Отвір над першими верхніми сходами має закриватися лядою.

13.4.3 Під час проходження фурнелі обов'язково треба влаштовувати настил з колод діаметром 16 см по всьому перерізу фурнелі на відстані 1,8 м від чола вибою.

Перед підриванням породи у вибої фурнелі споруджується породовідбійний поміст.

13.4.4 Фурнелі, через які перепускається порода на нижній горизонт, повинні мати ляди. У постійному положенні вони повинні бути закриті й відкриваються тільки на період спускання породи.

13.4.5 Фурнелі, в які відвантажується порода, повинні мати в усті запобіжні металеві решітки з комірками не більшими 300 х 300 мм. Над фурнелями, які погашуються в міру розробляння ядра, влаштовувати решітки не обов'язково. У цьому випадку підходи до них мають бути обгороджені.

13.4.6 Перебування робітників на породі, що заповнює фурнель, забороняється. Робота поблизу устя фурнелі, що відкрита чи заповнена породою, має виконуватися тільки з використанням запобіжних поясів, прикріплених д® надійних опор. Для цього біля фурнелі необхідно передбачати спеціальні анкерні опори.

13.4.7 Піднімання бетону і матеріалу по фурнелях у вагонетках дозволяється тільки в спеціальних клітях з улаштуванням на рівні верхової виробки посадочних кулачків. При цьому піднімальне відділення на рівні верхньої і нижньої виробок має бути обгороджене запобіжними решітками, щоб виключити можливість потрапляння людей у зону фурнелі.

13.5 Виведення облицювання

13.5.1 Проектуючи роботи, зв'язані із виконанням постійного облицювання тунелів і підземних приміщень (камер), з виготовленням і встановленням арматури, кружал і опалубки, а також із розбиранням останніх, треба враховувати відповідні вимоги розділу 7 цих Методичних "вказівок.

13.5.2 Для організації в тунелі руху транспорту і проходу людей у зоні бетонних робіт мають влаштовуватися відбійні бруси та обгороджуючі поручні з додержанням габаритів, наведених у 13.2. Під час виконання робіт у склепінній частині чи над проїздом і проходом останні мають бути перекриті щільним настилом з дощок товщиною не меншою 40 мм.

13.5.3 У підземних виробках, що споруджуються в малостійких породах, під час виведення постійного облицювання елементи тимчасового кріплення знімати забороняється.

. У цьому випадку дерев'яне тимчасове кріплення треба виносити за межі зовнішнього контуру конструкції виробки.

13.5.4 Для роботи на висоті — закріплення армокаркасів і опалубки на місці, усунення помічених недоліків їх установлення — слід передбачати спеціальні машини і обладнання, забезпечені робочими майданчиками або колисками.

13.5.5 Під час бетонування затрубного простору напірних водоводів забороняється робота людей за металевим облицюванням на відстані більшій 10 м від краю облицювання; при цьому ширина затрубного простору має бути не менша 0,8 м і для його провітрювання має передбачатися штучна вентиляція.

Для проходу людей за облицювання треба застосовувати настили з дощок товщиною не меншою 40 мм, збитих поперечними накладками, і сходи. За людьми, що працюють за облицюванням, має бути постійне спостереження робітників, що перебувають у тунелі за межами облицювання.

13.6 Підземний транспорт

13.6.1 У відкотних виробках рейки повинні укладатися на щебеневому або гравійному баласті, підкладках і з'єднуватися між собою накладками та болтами. Відстань між осями шпал не повинна перевищувати 700 мм. Товщина баластного шару під шпалами має бути не менша 90 мм.

13.6.2 Відношення радіуса скруглень рейкових шляхів до найбільш жорсткої бази рухомого складу має бути не менше 7 при швидкості руху до 1,5 м/сек і не менше 10 при швидкості руху більшій від 1,5 м/сек.

13.6.3 Під час відкатки локомотив має бути в голові поїзда. Відкатка з локомотивом у хвості дозволяється тільки в маневрах на відстань не більшу 150 м, а на уклоні, що не перевищує 0,005, зі швидкістю руху не більшою 4 км/год. У цьому випадку повинен призначатися сигнальник із. сигнальним ліхтарем і свистком.

13.6.4 Гальмовий шлях поїзда на переважному уклоні (спуску) під час перевезення вантажів не повинен перевищувати 40 м, а при перевезенні людей — 20 м.

13.6.5 Для захисту елементів тимчасового кріплення, а також усіх елементів будь-якої конструкції і будь-якого призначення, розміщених біля проїздів, від можливих ударів під час проїзду автомобілів чи іншого самохідного або буксуючого устаткування треба передбачати укладання відбійних брусів на відстані не меншій 0,25 м від охороню-ваних споруд.

13.6.6 У місцях перетину транспортних тунелів необхідно вживати заходів, що убезпечують рух (світлофори, регулювальники і т. ін.).

13.6.7 Кількість транспортних одиниць, які одночасно перебувають у підземних виробках, не повинна перевищувати числа машин, що визначається за умовами вентиляції і кількістю роз'їздів на трасі тунелю.

13.6.8 Для роботи, в підземних умовах мають передбачатися транспортні засоби з двигунами внутрішнього згоряння, що забезпечені газоочисними фільтрами.

13.6.9 Тунелі довжиною понад 500 м повинні обладнуватися телефонним диспетчерським зв'язком з денною поверхнею. Переговорні пункти мають розташовуватися на відстані не більшій 300 м один від одного.

13.6.10 У тунелях з шириною проїзної частини, що не допускає розвороту транспортних засобів, треба передбачати влаштування роз-минальних камер або інших подібних пристосувань, відстань між якими не повинна бути більшою 200 м.

13.7 Проходження стволів

13.7.1 Розташування приміщення для машиніста тимчасового піднімання має бути таке, щоб машиніст міг бачити вантаж, що піднімається, після виходу його із ствола.

13.7.2 Улаштування сходового відділення у стволі має відповідати вимогам 13.4.2.

13.7.3 Усі розташовані в стволі труби мають бути прикріплені до тимчасового кріплення або спеціальних підвісних канатів.

13.7.4 По краях устя ствола мають передбачатися вільні від навантаження берми шириною не меншою 1 м. Устя ствола повинне мати перекриття без щілин, а його обробка має виступати над поверхнею землі не менш ніж на 0,5 м.

13.7.5 На ділянці ствола від вибою до обробки має передбачатися тимчасове кріплення з затяганням боків дошками; у міцних скельних породах допускається анкерне кріплення із сіткою або набризк-бето-ном.

Відставання тимчасового кріплення від вибою в слабких і нестійких породах не допускається.

13.7.6 Робітники у вибої мають бути зверху захищені запобіжним помостом, що розташовується не вище 20 м над вибоєм.

Коли на проходках вертикальних стволів застосовуються прохідні агрегати (навантажувальні машини, прохідницькі грейфери і т. ін.), ця відстань може бути збільшена до 40 м.

13.7.7 Одночасне проходження ствола і виконання обробки може передбачатися при дотриманні таких умов:

- підвісний робочий поміст, з якого виконується обробка ствола, повинен мати розтруби висотою не меншою 1600 мм для проходження бадді й пристрої (пальці) для жорсткого кріплення помосту в стволі;

— зазор між помостом і кріпленням ствола або опалубкою має бути не більший 130 мм, причому під час роботи зазор має перекриватися;

— для захисту робітників у вибої під робочим помостом треба передбачати запобіжний поміст;

— робочий поміст повинен мати обгороджуюче перекриття для захисту робітників на помості від предметів, що падають згори.

13.7.8 При наявності капежу в стволі має передбачатися вільне стікання води в водоуловлювальні пристрої.

13.7.9 Якщо порода подається баддею, устя ствола слід відкривати тільки в частині, необхідній для проходу бадді.

Ляди повинні відкриватися тільки в момент проходу бадді; конструкція ляд не повинна допускати падіння у ствол шматків породи або інших предметів під час розвантажування бадді.

13.7.10 До встановлення прохідницького копра устя ствола має бути обгороджене металевою решіткою з розміром вічок не більшим 20 х 30 мм, висотою 2,5 м, у якій для проходу людей мають бути ґратчасті металеві двері.

13.7.11 Під час проходження ствола на випадок аварії для піднімання передбачається підвісна (рятувальна) драбина, довжина якої повинна забезпечувати розміщення на ній одночасно всіх робітників найбільшої за чисельністю зміни. Підвісну драбину слід підвішувати до спеціальної лебідки з комбінованим (механічним і ручним) приводом, обладнаним гальмами.

13.7.12 Кожний ствол під час проходження повинен мати не менше двох незалежних один від одного сигнальних пристроїв. При одночасному проходженні ствола і виконанні його обробки сигналізації із вибою і з робочого помосту повинні бути відокремленими.

13.7.13 Проходження стволів зверху вниз з видаванням породи через попередньо пройдену фурнель має виконуватися з додержанням таких вимог:

— під час буріння шпурів у вибої фурнель має бути перекрита решіткою з рейок або двотавра з вічками не більшими 30 х 30 см;

— прибирання породи у фурнель має виконуватися переважно механічними засобами без перебування людей у вибої;

— для убезпечення перебування людей у вибої ствола слід передбачати спеціальні анкери, до яких могли б надійно кріпитися фали запобіжних поясів робітників.

13.7.14 Під час проходження похилих стволів робітники у вибої мають бути захищені від небезпеки обривання зверху вагонеток та падіння інших предметів, не менш ніж двома огорожами, конструкція яких визначається розрахунком на можливі максимальні навантаження від удару навантаженої вагонетки. Одну з огорож слід влаштовувати в усті виробки, інші — не далі 20 м від місця роботи. Вагонетка має бути обладнана запобіжною упорною вилкою.

13.7.15 Усі похилі виробки, по яких транспортують породу і вантажі, повинні мати відділення для безпечного проходу людей. При самопливному спусканні породи по похилій виробці людський прохід має бути відділений міцною суцільною обшивкою, а при рейковому транспортуванні — обгороджений додатковими стояками, відстань між якими і розміри яких визначаються з урахуванням удару навантаженої вагонетки. Ширина проходу має бути не менша 0,7 м.

13.7.16 Майданчики похилих виробок, на яких причеплюються і відчеплюються вагонетки і поїзди, повинні бути горизонтальними, мати розміри, що забезпечували б вільне розміщення на них потрібної кількості вагонеток. Мінімальна відстань від брівки майданчика до вагонетки має бути не менша 2 м.

13.8 Піднімання по похилому і вертикальному стволах

13.8.1 У похилих і вертикальних стволах, які є виходами на поверхню, і між окремими горизонтами має передбачатися механічне перевезення людей, якщо різниця між горизонтами перевищує 40 м. Максимальна швидкість піднімання і спускання людей по вертикальних виробках визначається проектом, але не повинна перевищувати 12 м/сек, по похилих виробках — 5 м/сек.

13.8.2 Спускання і піднімання людей по похилих виробках має виконуватися у спеціальних вагонетках або клітях, по вертикальних виробках — у клітях.

Під час прохідницьких робіт у вертикальних стволах спускання і піднімання людей в баддях дозволяється при дотриманні таких умов:

— піднімальна машина повинна мати робоче І запобіжне гальма;

— канати, причіпні пристрої і сигналізація повинні задовольняти вимоги, що ставляться до людських шахтних підйомників;

— бадді мають рухатися по напрямних або у відділенні, яке на всій відстані суцільне обшите дошками; рух баддей без напрямних або без обшивки допускається на відстані не більшій 20 м від вибою. При застосуванні плоских канатів ця відстань може бути збільшена до З0 м, а при використанні під час проходження стволів прохідницьких агрегатів (навантажувальних машин, прохідницьких грейферів та ін.) — до 40 м;

— забороняються спускання і піднімання людей у баддях, що розвантажуються через дно, а також стоячи або сидячи на краю бадді та в навантаженій бадді;

— над баддею має бути встановлений зонт для охорони робітників від предметів, що випадково падають;

— швидкість руху балді по напрямних не повинна перевищувати 6 м/сек, а без них — 1 м/сек;

— посадка людей у бадді та їх висадка на проміжних горизонтах має здійснюватися з відкидних площадок, а на підвісних помостах і натяжних рамах тільки тоді, коли верхній край бадді знаходиться на рівні верхнього краю розтруба. Кількість чоловік, що одночасно можуть бути в кліті, визначається з розрахунку 5 чоловік на 1 м2 кррисної площі кліти, а в прохідницьких баддях — з розрахунку 4 чоловіка на 1 м2 днища;

— під час проходження вертикальних стволів забороняється застосовувати для піднімання баддей канати, що скручуються;

— підіймати в бадді на поверхню хворого допускається тільки із супроводжуючим і за особливим сигналом. Швидкість піднімання має бути зменшена проти нормальної в два рази;

— пропускання баддей через помости і натяжні рами повинне контролюватися спеціально призначеним робітником.

13.8.3 На верхніх і проміжних приймальних майданчиках похилих виробок під час відкатки кінцевими канатами мають передбачатися стопори, а нижче від верхнього приймального майданчика на похилій частині виробки — шлагбауми. Стопори і шлагбауми розраховуються на можливі максимальні навантаження і повинні відкриватися тільки для пропускання вагонеток.

На проміжних і нижньому підземних майданчиках треба передбачати ніші для захисту робітників з розрахунку 0,4 м на кожного робітника.

13.8.4 Одноповерхові підвісні помости мають підвішуватися до каната не менш ніж у чотирьох точках.

Дво- або багатоповерхові помости та їхнє кріплення до піднімального каната мають бути виконані так, щоб при їх підвішуванні без розкришення або при переміщенні по стволу не порушувалася горизонтальна стійкість і виключалася можливість їх заклинювання.