2. ВИМОГИ ДО ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ

2.1. Технологічні процеси вирощування, збирання та первинної обробки продукції рослинництва повинні відповідати типовим технологіям, затвердженим власником.

2.2. При розробці нових технологій вирощування, збирання та первинної обробки продукції рослинництва безпека працівників повинна забезпечуватися вимогами, викладеними в частині 1 цих Правил, а також через:

— усунення прямого контакту працівників із протруєним насінням під час завантаження у транспортні засоби, доставки на поле, завантаження сівалок і саджалок;

— забезпечення трактористу-машиністу з кабіни оглядовості робочих органів начіпних сільськогосподарських машин;

— застосування сільськогосподарських машин з автоматичним приєднанням до енергетичних засобів;

— передбачення візуальної та звукової сигналізацій, які б забезпечували узгоджені та безпечні дії спільно працюючих агрегатів та машин;

— погодженість роботи агрегатів, яка унеможливлює виникнення небезпек.

3. ВИМОГИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ ВИРОБНИЧИХ ПРОЦЕСІВ

3.1. Вимоги до технічного етану засобів механізації

Посівні та садильні машини

3.1.1. Посівні та садильні машини, які допускаються до експлуатації, повинні мати:

— справне сидіння сівача, площадку або підніжну дошку і поручні; ширина підніжної дошки повинна бути не менше 350 мм, обладнана запобіжним бортиком заввишки 100 мм; поручні мають бути гладкими і надійно закріпленими на висоті 1 м (якщо конструкцією передбачено робоче місце);

— захисні огородження рухомих деталей приводних передач;

— підключені пристрої двосторонньої сигналізації;

— надійне кріплення маркерів у транспортному положенні;

— надійне з'єднання насіннєпроводів з коробками висівних апаратів.

Машини для хімічного захисту рослин

3.1.2. В машинах, що застосовуються для роботи з пестицидами, всі з'єднання магістралі переміщення пестицидів (фланці, пробки, штуцери, ніпелі, люки тощо) повинні мати ущільнюючі прокладки. Машини з недостатнім ущільненням з'єднань до роботи не допускаються.

3.1.3. Манометри на обприскувачах, які працюють під тиском, попередньо мають бути перевірені на,точність показань. 

3.2. Вимоги до підготовки полів і проведення меліоративних та земляних робіт

Підготовка поля

3.2.1. У кожному підприємстві повинна бути проведена паспортизація земельних угідь із зазначенням крутості поздовжніх і поперечних схилів, земельних ділянок, перешкод, небезпечних місць та ін.

3.2.2. Вивідні й глибокі поливні борозни, перемички та інші нерівності поля перед збиральними роботами повинні бути засипані й вирівняні.

3.2.3. Земельні ділянки для роботи машинно-тракторних агрегатів повинні бути завчасно підготовлені:

— прибране каміння, солома, засипані ями та ліквідовані інші перешкоди;

— виставлені віхи біля великих каменів, розмитих ділянок та інших перешкод;

— поля розбиті на загінки, обкошені й підготовлені прокоси;

— проведені контрольні розори;

— відбиті поворотні смуги; під час роботи на схилах і поблизу ярів ширина поворотної смуги має бути не менше величини, що дорівнює подвійному мінімальному радіусу розвороту комбайна чи машинно-тракторного агрегату;

— позначені місця для відпочинку.

3.2.4. Робота машин на непідготовлених полях не дозволяється.

3.2.5. Місця, призначені для короткочасного відпочинку і вживання їжі, повинні позначатися добре видимими віхами заввишки 2,5-3,0 м і включеними в нічний час ліхтарями, а також обладнуватися вагончиками, наметами чи навісом і блискавко-захистом. Не допускається обладнувати місця відпочинку працівників в охоронній зоні ЛЕП.

3.2.6. Ділянка, що підлягає поливанню, повинна бути ретельно оглянута, спланована, в особливо небезпечних місцях слід установити віхи висотою 2,5-3,0 м.

3.2.7. Підготовка полів до роботи на них сільськогосподарської техніки має проводитися тільки у світлу пору доби.

3.2.8. Перед початком польових робіт на полях, над якими проходять повітряні ЛЕП, власник організовує перевірку спе-ціалізованими організаціями величини провисання проводів із тим, щоб відстань по вертикалі від найвищої точки машини (вантажу) до електричних проводів була не менше значень, вказаних у п.21 Правил охорони електричних мереж: 

1м- до 35 кВ

3,5 м- 330 кВ,

1,5м - 110 кВ

4,5м- 400-500 кВ

2м - 150 кВ

6м - 750 кВ

2,5м - 220 кВ

 

3.2.9. Схили для улаштування терас повинні бути попередньо обстежені спеціалізованою проектною організацією на придатність їх для посадки відповідних сільськогосподарських культур та має бути складений проект улаштування терас.

3.2.10. Терасування схилів необхідно проводити, починаючи зверху вниз по схилу. Нарізка терас знизу уверх не допускається.

3.2.11. Забороняється виконання роботи по улаштуванню терас у нічний час, в туман, дощову погоду, під час ожеледиці, при наявності сніжного покриву, при сильному вітрі.

3.2.12. Під час робіт на скреперах забороняється переміщати ґрунт на схилах більше 35°, а також розвантажувати його під час руху заднім ходом.

3.2.13. При улаштуванні високих насипів і розробці глибоких виїмок для руху завантаженого скрепера повинні бути підготовлені в'їзди і з'їзди з ухилами, відповідними до вимог експлуатаційної документації.

3.2.14. Не дозволяється робота скреперів на мокрих глинистих ґрунтах і в дощову погоду.

3.2.15. Під час виконання робіт бульдозером не дозволяється:

— переміщати ґрунт на підйом, під схил і на поперечному схилі крутістю більшою, ніж передбачено в експлуатаційній документації машини;

— повертати бульдозер із завантаженим або заглибленим відвалом;

— робота бульдозера в межах призми завалювання ґрунту;

— висувати відвал за брівку схилу виїмки при скиданні ґрунту;

— робота у воді при глибині понад 0,6 м на будь-якому ґрунті, а також на глинистому ґрунті у дощову погоду;

— перебування людей між трактором і рамою бульдозера або трактором і відвалом до повної зупинки двигуна.

3.2.16. Під час виконання планувальних робіт інтервал між бульдозерами повинен бути не менше 2 м, а дистанція — 20 м.

3.2.17. До початку роботи екскаватора керівник землерийних робіт повинен ознайомитися з технічною документацією. При її відсутності необхідно довідатись про наявність на ділянці підземних комунікацій і споруд.

3.2.18. Розробка ґрунту при наявності в ньому діючих підземних комунікацій проводиться з дозволу і в присутності представника організації, яка відповідає за їх експлуатацію, та керівника робіт.

3.2.19. Земляні роботи в безпосередній близькості до підземних ліній і комунікацій виконуються за нарядом-допуском вручну і тільки лопатою. Не дозволяється застосовувати ломи та пневматичний інструмент.

3.2.20. При виникненні небезпечних умов (зсув ґрунту, обрив проводів тощо) роботи слід припинити, людей вивести з небезпечної зони, а саму зону огородити.

3.2.21. Виконання землерийних робіт в темний час доби дозволяється тільки на щільних ґрунтах при освітленні фронту робіт і прилеглої до нього ділянки відповідно до СНиП II-4-79.

3.2.22. У ґрунтах природної вологості з непорушеною структурою при відсутності ґрунтових вод і розташованих поблизу підземних споруд копати котловани і траншеї з вертикальними стінками без кріплення дозволяється на глибину не більше:

— у піщаних (гравійних ґрунтах) —1м;

— у супісках — 1,25 м;

— у суглинках, глині і сухих лесоподібних ґрунтах — 1,5 м;

— в особливо щільних ґрунтах — 2м.

3.2.23. Кріплення вертикальних стінок котлованів і траншей завглибшки до 3 м потрібно проводити інвентарними щитами. При їх відсутності в ґрунтах з природною вологістю (крім піщаних) дозволяється використовувати дошки товщиною не менше 40 мм, а в ґрунтах піщаних і підвищеної вологості — не менше ніж 50 мм. Дошки закладаються за вертикальні стійки, встановлені на відстані не більше 1,5 м одна від одної. Розпірки кріплень розміщують на відстані одна від одної по вертикалі не більше 1 м, на кінцях розпірок (зверху та знизу) прибивають бобишки. Верхні дошки кріплення повинні перевищувати бровку виїмки не менше ніж на 0,15 м.

3.2.24. Розбирання дощатих кріплень виконують у міру засипання траншеї у напрямку знизу вверх у присутності керівника робіт. Кількість дощок, що одночасно знімаються по висоті, не повинна перевищувати трьох, а в сипучих ґрунтах — одної. При зніманні дощок слід відповідно переставляти розпірки. У сипучих або насичених водою ґрунтах (пливунах) кріплення потрібно частково або повністю залишати у ґрунті.

3.2.25. Розробляти траншеї і котловани в перезволожених піщаних, лесоподібних та насипних ґрунтах без кріплення вертикальних стінок не дозволяється.

3.2.26. Крутість нахилу стін котлованів і траншей у глинистих ґрунтах, перезволожених дощовими, сніговими (талими) та іншими водами, слід зменшити до 1:1 (45°) проти вказаної у табл. 3. Про зменшення крутості нахилу стін виконавець повинен скласти відповідний акт.

При глибині понад 5 м крутість схилів установлюється розрахунком.

3.2.27. Розроблення котлованів та траншей без кріплення на велику глибину в ґрунтах природної вологості і при відсутності ґрунтових вод необхідно вести із схилами з врахуванням установлених норм.

3.2.28. При розробленні виїмок уступами ширина кожного уступу повинна бути не менше 3,5 м; при слабких ґрунтах ширина уступу збільшується.

3.2.29. Одночасна робота екскаваторів на двох уступах, розміщених один над одним, дозволяється лише у разі, якщо інтервал між екскаваторами становить не менше ніж 20 м.

Таблиця З 

Найбільша допустима крутість схилів котлованів і траншей у ґрунтах природної вологості

Ґрунт

При глибині виїмок, м

до 1,5

від 1,5 до 3

від 3 до 5

кут між напрямком схилу і горизонталлю, °

відношення висоти схилу до його закладання

кут між напрямком схилу і горизонталлю, °

відношеная висоти схилу до його закладання

кут між напрямком схилу і горизонталлю,°

відношення висоти схилу до його закладання

Насипний, природної вологості

76

1:0,25

45

1:1,00

38

01:01,3

Піщаний і гравійний, вологий, але ненасичений

68

1.0,5

45

1:1,00

45

1:1,00

Глинистий, природної вологості;

 

 

 

 

 

супісок

76

1:0,25

56

1:0,67

50

1:0,85

суглинок

90

1:0,00

63

1:0,50

53

1:0,75

глина

90

1:0,00

76

1:0,25

63

1:0,50

Лесоподібний сухий

90

1:0,00

63

1:0,50

63

1:0,50

3.2.30. При одночасній роботі екскаватора і бульдозера необхідно організувати роботу так, щоб бульдозер не перебував у зоні дії стріли екскаватора.

3.2.31. При розпушуванні мерзлого грунту ударними пристроями люди повинні знаходитися від місця роботи на відстані не менше 30 м.

3.2.32. Під час розпушування мерзлого ґрунту клином чи шар-бабами (кулями) в радіусі 50 м від екскаватора повинні бути встановлені заборонні знаки з пояснювальним надписом "Забороняється заходити в зону роботи екскаватора" відповідно до ГОСТ 12.4.026.

3.2.33. На ділянці радіусом 50 м не допускається одночасна робота двох екскаваторів, один з яких руйнує мерзлий ґрунт.

3.2.34. Екскаватор повинен бути забезпечений звуковим сигналом. Сигнали подають за встановленою системою, яку повинен знати персонал, що обслуговує екскаватор і транспортні засоби.

3.2.35. Роботи із застосуванням екскаватора, якщо будь-яка його частина може потрапити в межі охоронної зони діючої лінії електропередачі, повинні виконуватися згідно з вимогами Правил охорони електричних мереж з оформленням наряду-допуску,

3.2.36. Відстань по повітрю від підйомної або висувної частини екскаватора в будь-якому її положенні, зокрема при найбільш допустимому за конструкцією підйомі або боковому вильоті, до найближчого проводу, який перебуває під напругою, має бути не менше ніж у пункті 3.2.8.

3.2.37. При роботі в межах охоронної зони лінії, що перебу-ває під напругою; екскаватор повинен бути заземлений за допомогою переносного заземлення. Заземлення не потрібне, якщо використовується екскаватор на гусеничному ходу та роботи проводяться під відключеною лінією електропередачі.

3.2.38. Під час проїзду під лінією електропередачі, яка перебуває під напругою, стріла екскаватора має бути у транспортному положенні. Проїзд екскаватора поза дорогами під проводами лінії, яка знаходиться під напругою, необхідно виконувати ближче до опори. Переїзд екскаватора під проводами ЛЕП потрібно виконувати під безпосереднім керівництвом відповідального працівника.

3.2.39. На крутих спусках і підйомах з поздовжнім ухилом, який перевищує встановлені паспортні дані екскаватора, переміщення його дозволяється тільки на буксирі трактором або лебідкою за допомогою сталевого троса і в присутності особи, відповідальної за проведення роботи.

3.2.40. Проїзд великогабаритних екскаваторів та інших важких землерийних машин самоходом по дорогах, містках, через трубопроводи, греблі, дамби та інші штучні споруди, а також по залізничних переїздах проводиться під керівництвом відповідальної особи, призначеної власником із дозволу організації, у віданні якої знаходяться споруди.