4. Загальні положення

4.1. Під час проведення робіт в захищеному ґрунті потрібно враховувати небезпечні й шкідливі виробничі фактори, відповідно до ГОСТ 12.0.003-74, які можуть діяти на працівників.

4.1.1. Фізичні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:

       машини й механізми, що рухаються; рухомі частини виробничого обладнання; вироби, заготовки та матеріали, які пересуваються;

       підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони;

       підвищена або знижена температура поверхонь обладнання, матеріалів;

       підвищена або знижена температура повітря робочої зони;

       підвищений рівень шуму на робочому місці;

       підвищений рівень вібрації;

       підвищена вологість повітря;

       підвищена або знижена рухомість повітря;

       підвищена напруга в електричній мережі, замикання якої може пройти через тіло людини;

        відсутність або недостатність природного світла;

       недостатня освітленість робочої зони;

       підвищена яскравість світла;

       прямий і відбитий блискіт;

       підвищена пульсація світлового потоку;

       підвищений рівень ультрафіолетової радіації;

       підвищений рівень інфрачервоної радіації;

       розміщення робочого місця на значній висоті відносно поверхні землі (підлоги);

       гострі краї, задирки і шорсткість на поверхнях конструкцій, інструменту й обладнання.

4.1.2. Хімічні небезпечні й шкідливі виробничі фактори(пестициди, агрохімікати, вихлопні гази, продукті горінняпалива, кислоти, лугиі т.ін.):

4.1.3. Біологічні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:

       патогенні мікроорганізми (бактерії, віруси, рикетсії, спірохети, гриби, найпростіші) і продукти їхньої життєдіяльності;

       макроорганізми (рослини, тварини, комахи).

4.1.4. Психофізіологічні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:

- фізичні перевантаження (статичні й динамічні);

- нервово-психічні перевантаження (перенапруга аналізаторів, монотонність праці).

4.2. Джерелами шкідливих і небезпечних виробничихфакторів в захищеному ґрунті можуть бути:

       зовнішні метеорологічні фактори (вітер, опади, сонячна радіація, низька або висока температура зовнішнього повітря);

       неправильні режими роботи технологічних систем;

       транспорт, що рухається;

       машини й механізми технологічних систем для обробітку ґрунту та по догляду за рослинами;

       працюючі двигуни внутрішнього згоряння й апаратура для підживлення рослин вуглекислим газом, які підвищують загазованість повітря.

       інженерні комунікації;

       обладнання, що працює під тиском;

       розбите скло;

       застосовувані пестициди й агрохімікати;

       електрифіковане обладнання та інструмент, електропроводка;

       роботи, що викликають фізичні й нервово-психічні перевантаження.

4.3. Рівні небезпечних і шкідливих виробничих факторів повинні відповідати відповідним стандартам, нормам технологічного проектування і санітарним нормам:

       за шумом - ГОСТ 12.1.003-83,  ДНАОП 0.03-3.14-85;

       за вібрацією - ДНАОП  0.03-3.12-84;

       за мікрокліматичними параметрами - ГОСТ 12.1.005-88 іДНАОП         0.03-3.20-93;

       за концентрацією шкідливих речовин при застосуванні пестицидів і агрохімікатів в захищеному ґрунті - Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених для використання в Україні та додаткам до нього.

4.4. Об’єкти захищеного ґрунту повинні експлуатуватися з урахуванням вимог ДБН В.2.2-2-95, ВНТП-СГіП-46-19-96, СанПіН № 5791-91 і цих Правил.

4.5. Виробничі й господарсько-побутові стоки підлягають знешкодженню  відповідно до вимог СанПіН № 5791-91 із подальшим випуском стоків у централізовану або місцеву каналізацію.

4.6. При використанні праці жінок слід враховувати вимоги ДНАОП 0.03-8.08-93.

4.7. Транспортування, зберігання та застосування пестицидів потрібно здійснювати відповідно до вимог ДНАОП 0.03-1.12-98, мінеральних добрив - до вимог ДНАОП 0.03-1.08-73.

4.8. Відповідно до СанПіН № 5791-91 працівників, зайнятих заготовленням ґрунту, приготуванням ґрунтових сумішей, підживленням рослин органічними добривами, а також тих, які мають контакт з ґрунтом, обробленим органічними добривами  або працюютьв культиваційних спорудахз біологічним обігрівом, по закінченню вегетаційного періоду потрібно обстежити на гельмінтоносійство.

4.19. На основі цих Правил повинні бути переглянуті або заново розроблені та затверджені керівником підприємства інструкції з охорони праці для виконання робіт в захищеному ґрунті, технологічні та експлуатаційні документи на відповідні процеси (роботи).

 

5. Вимоги безпеки до території, виробничих приміщень

та майданчиків

5.1. Для забезпечення належного санітарного стану виробничих споруд і відкритих майданчиків, потрібно щоб під'їзди до тепличних комбінатів, тепличних і парникових господарств йвнутрішні дороги мали тверде покриття, освітлення й були вільними й безпечними для пішоходів і транспорту; повинно бути забезпечене відведення зливових, дренажних і стічних вод.

5.2. Територія захищеного ґрунту повинна бути огороджена та мати розміри, що забезпечують оптимальне розміщення усіх основних та допоміжних будівель і споруд, виконаних у відповідно до вимог ДБН В.2.2-2-95 та СанПіН  № 5791-91.

5.3. Небезпечні зони повинні бути огороджені та позначені знаками безпеки відповідно до ГОСТ 12.4.026-76.

5.4. Про закриття ділянок доріг або проїздів для ремонту (або з інших причин) необхідно негайно повідомити підрозділи пожежної охорони. На період закриття доріг у відповідних місцях слід установити покажчики напрямку об’їзду або влаштувати переїзди через ділянки, що ремонтуються.

5.5. Для в’їзду на територіюзахищеного ґрунтуповинні бути ворота, обладнані світловою сигналізацією, яка попереджує про рух транспорту.

Стулки воріт повинні відкриватися в середину території комбінату і надійно фіксуватися у закритому й відкритому положеннях спеціальними пристроями. Відкривання та закривання воріт, як правило, повинно бути механізованим.

Для пішоходів повинен бути окремий вхід.

5.6. Для переходу людей через канави й траншеї повинні бути установлені містки. У темну пору доби містки й підходи до них повинні освітлюватися.

5.7. Колодязій траншеї інженерних комунікацій, заглиблені резервуари на території об’єктів захищеного ґрунту  повинні бути постійно закриті кришками або міцними щитами, а під час проведення технічного обслуговування огороджені й, позначені відповідними знаками безпеки. В темну пору огородження повинні бути позначені електричними сигнальними лампами напругою не вище 42 В.

5.8. Відповідно до ДНАОП 0.03-1.12-98 зберігання пестицидів допускається тільки на складі, що має санітарний паспорт, який видається після огляду складу органами санепіднагляду та іншими органами, діяльність яких спрямована на охорону навколишнього середовища. Паспортизація проводиться щорічно.

5.9. Майданчик для знешкодження від пестицидів і агрохімікатів машин, агрегатів, тари, інвентарю, спецодягу та засобів індивідуального захисту повинен відповідати вимогам СанПіН № 5791-91 та не розташовуватися під лініями електропередач.

5.10. Майданчик (розміром не менше 12x6 м) потрібно розміщувати на розчинному вузлі або поблизу складу пестицидів. Майданчик повинен мати бетонне покриття з бортиком і ухил 5-7% у бік збору змивних воді бути обладнаний приміщенням для  зберігання знешкоджувальних засобів, допоміжного інвентарю та ганчірок; пристроєм для дистанційного нанесення мийних засобів; ємкостями з мішалками для приготування мийних розчинів (кількість ємкостей повинна забезпечувати повний об’єм робіт із знешкодження машин, тари тощо); мийною установкою або шлангом, що працюють від насосної установки; металевою ємкістю з кришкою для збирання використаних ганчірок; бетонованим приямком і ємкістю, які закриваються решіткою та кришкою, для збирання і знешкодження змивних вод.

5.11. Територія захищеного ґрунту повинна мати:

       достатню освітленість транспортних під'їздів проїздів, проходів, майданчиків, з'єднувальних коридорів відповідно до СНиП II-4-79;

       вільний і безпечний проїзд і місця для маневрування штатних машин і транспортних засобів;

       пішохідні доріжки, проходи й переходи, виконані відповідно до чинних будівельних норм і правил;

       системи для відводу з території стічних, зливових, дренажних та дощових вод.

5.12. Природне та штучне освітлення виробничих і допоміжних приміщень, будівель, споруд і майданчиків повинно відповідати СНиП ІІ-4-79 і ВНТП-СГІП-46-19-96. Електричне освітлення виконується згідно Правил влаштування електроустановок (ПВЕ).

5.13. Приміщення для приготування робочих сумішей пестицидів і розчинів мінеральних добрив та для протруєння насіння повинні бути обладнані витяжною вентиляцією відповідно до ГОСТ 12.4.021-75 і СНиП 2.04.05-91.

Невелику кількість насіння можна протруювати у витяжних шафах.

5.14. У місцях приготування робочих сумішей пестицидів і мінеральних добрив, знешкодження тари, інвентарю, спецодягу та засобів індивідуального захисту повинні бути необхідні миючі та нейтралізуючі засоби і аптечки першої долікарської допомоги.

5.15. Виробничі приміщення захищеного ґрунту повинні мати рівну і не слизьку підлогу. Двері й ворота виробничих приміщень повинні легко відкриватися назовні на всю ширину і фіксуватися у відкритому й закритому положеннях. Висота порогів не повинна перевищувати 5 см.

5.16. Ширина проїзду у середині споруд повинна забезпечувати вільне переміщення технологічних машин.

Не допускається зменшення розмірів проїжджої частини у з’єднувальних коридорах, виробничих приміщеннях за рахунок висаджування рослин, складання продукції й технологічних відходів.

5.17. Металеві покриття підлоги повинні мати рифлення, а покриття площадок, естакад, переходів, сходинки потрібно виготовляти з рифленої або просічно-витяжної сталі.

5.18. Санітарно-побутові та допоміжні приміщення слід розміщувати в місцях із найменшим впливом шкідливих і небезпечних виробничих факторів. Потреба в санітарно-побутових і допоміжних приміщених визначається відповідно  до ВНТП-СГіП-46-19-96 і СанПіН № 5791-91.

 

6. Вимоги безпеки до виробничого обладнання

та організації робочих місць

6.1. Усі види робіт на підприємствах захищеного ґрунту слід проводити на справних машинах, механізмах, агрегатах і обладнанні, які відповідають ДСТУ 2189-93, ГОСТ 12 2 003-91, ГОСТ 12.2.013.0-91 і ГОСТ 12.2.019-86.

6.2. Технологічне обладнання і засоби механізації слід вибирати такі, що мають сертифікати відповідності, з урахуванням вимог безпеки й ергономіки відповідно до виробничих процесів у захищеному ґрунті.

6.3. Згідно з ПВЕ елементи системи досвічування рослин (металеві рами й кронштейни, до яких кріпляться світильники, металеві корпуси світильників) повинні мати захисне заземлення (занулення).

6.4. Заміну, регулювання й очищення робочих органів машин з приводом від двигуна внутрішнього згорянняпотрібно проводити тільки при заглушеному    двигуні.

Для виконання цієї роботи в електрифікованих машинах слід вимкнути електродвигун і від'єднати його від мережі за допомогою комутаційної апаратури. На важелях (кнопках) комутаційної апаратури потрібно вивісити плакат "Не вмикати Працюють люди".

До виконання робіт приступають після повної зупинки робочих органів і вжиття заходів, що запобігають їх випадковому опусканню або падінню.

6.5. При розміщенні і компонуванні технологічного обладнання повинні враховуватися вимоги ДБН В.2.2-2-95, ВНТП-СГіП-46-19-96 і СанПіН № 5791-91.

6.6. Підіймально-транспортне обладнання повинно задовольняти вимоги ГОСТ 12.2.003-91.

6.7. Підіймально-транспортне обладнання та небезпечні, у відношенні травматизму, рухомі частини машин і механізмів слід фарбувати в кольори згідно з ГОСТ 12.4.026-76.

6.8. Підключення обладнання до електромережі повинно виконуватися відповідно до Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ) і ДНАОП 0.00-1.21-98. Усі підключення до електромережі повинні здійснювати тільки електротехнічні працівники, які мають відповідну групу з електробезпеки.

6.9. Кнопкові пульти і рукоятки керування повинні мати відповідні надписи («пуск», »стоп», »відчинено», »зачинено») і пофарбування відповідно до ГОСТ 12.4.026-76.

6.10. Повітрозабірні отвори вентиляторів повинні бути постійно закриті сіткою.

6.11. Рейкові і тросові приводи систем вентиляції повинні забезпечувати плавне, без перекосів, переміщення фрамуг і щільне їх закривання.

6.12. Поверхні конструктивних елементів теплиць і технологічного обладнання потрібно фарбувати в сигнальні кольори, згідно з ГОСТ 12.4.026-76, і для запобігання від корозії згідно з СНиП 2.03.11-85.

6.13. Під час ремонту і обслуговування технологічного обладнання в теплицях, розміщеного на висоті, а також очищення скла з внутрішнього і зовнішнього боків потрібно застосовувати спеціальні механізми, обладнання і пристрої відповідно до ГОСТ 12.3.002-75 і СНиП ІІІ-4-80

6.14. Розміщенні у теплицях трубопроводи, запірна арматура, насоси і ємкості, які використовуються під час застосування гербіцидів і агрохімікатів повинні постійно підтримуватися у герметичному стані, а матеріали, з яких вони виготовлені, повинні забезпечувати можливість їх багаторазового промивання.

6.15. Труби системи поливу повинні бути пересувними. Розміщення зрошувачів у системі поливу повинно бути таким, щоб не викликати травмування працівників та не утруднювати роботу транспортних засобів і механізмів.