4.1.2. Фрезерування брусків з поперечним перетином 4 x і менш потрібно вести в спеціальному пристосуванні із затисками і рукоятками.

4.1.3. Під час криволінійного фрезерування профільних деталей потрібно використати пристосування (полозки, шаблони та інші), які притискують вироби або деталь, що обробляється, до стола у вертикальному і горизонтальному напрямах.

4.1.4. Матеріал, що обробляється, необхідно підводити до ріжучого інструмента плавно, без поштовхів і рівномірно, не допускаючи перевантаження верстата. Під час криволінійного фрезерування не допускати ходу фрези в напрямку проти шарів деревини.

4.1.5. Верстатник зобов'язаний систематично перевіряти надійність кріплення ножів (або надійність приварювання різців ріжучого інструмента) і відсутність вібрації верстата.

4.1.6. Верстатнику, працюючому на фрезерному верстаті, забороняється:

- у разі зупинки верстата гальмувати шпиндель, притискуючи до нього брусок;

- приймати в обробку лісоматеріал з цвяхами, скобами і металевими предметами, а також забруднений, обмерзлий або якій має великі вируби в місцях фрезерування;

 працювати з необгородженим ріжучим інструментом;

- працювати, якщо ножі фрезерної головки виступають назовні більш ніж на ;

- прорізати дерев'яну спрямовуючу лінійку;

- фрезерувати на верстаті короткі деталі (довжиною менше за ), втримуючи їх руками, а також більше за одну деталь одночасно;

- залишати без нагляду включений верстат;

- допускати скупчення у верстата великої кількості стружки та інших відходів;

- допускати до роботи сторонніх осіб, яким обслуговування верстата не доручене;

- обробляти на верстаті великі деталі, на які верстат не розрахований (дверне полотно, віконне переплітання).

4.2. Фугувальні верстати.

4.2.1. Лісоматеріал, ширина якого менше за ширину стола верстата, необхідно стругати тільки по спрямовуючій лінійці. Заготівлі довжиною менше за або шириною менше за , а також товщиною менше за під час ручної подачі допускається обробляти тільки за допомогою спеціальних колодок-штовхачів. Одночасно стругати тонкі і короткі деталі (палиці) дозволяється тільки із застосуванням затискного пристосування.

4.2.2. Під час роботи верстата необхідно стежити за тим, щоб пружина захисного пристрою була відрегульована і мала необхідне натягнення.

4.2.3. Верстатник повинен стежити, щоб матеріал перед обробкою був обчищений від бруду, льоду, бетону, розчину, цвяхів і скоб.

4.2.4. Подавати на верстат матеріал, що обробляється, допускається тоді, коли ножової вал буде працювати на повних обертах; подавати матеріал на ріжучий інструмент слідує плавно і рівномірно, не допускаючи перевантаження верстата.

4.2.5. Забороняється приступати до роботи на фугувальному верстаті, у якого виявлені наступні несправності:

- краї стола, звернені до ножової щілини мають зазублену форму;

- ножі виступають з ножового вала більш ніж на ;

- спрямовуюча лінійка нерівна, має тріщини або вибоїни, а також якщо вона ненадійно прикріплена до стола;

- захисний пристрій ножового вала несправний або його немає зовсім.

4.2.6. Верстатнику, працюючому на фугувальному верстаті, забороняється:

- користуватися незагостреними (тупими) ножами;

- обробляти деревину з великими сучками або сучками, що випадають, обробляти деталі фасонної криволінійної поверхні або не обчищені від бруду та льоду;

- переносити над включеним (працюючим) верстатом лісоматеріал;

- тримати руки безпосередньо над ножовим валом, що обертається;

- допускати скупчення у верстаті великої кількості стружки і інших відходів;

- обробляти на верстаті великі деталі, на які верстат не розрахований (дверні полотна, віконні обкладинки).

4.3. Циркулярна пилка.

4.3.1. Перед розпилюванням деревини необхідно пересвідчитися, що в ній немає цвяхів і скоб. Забороняється приймати в обробку матеріал з необрубаними суччям, великими вирубками, обмерзлий, покритий шаром бетону або розчину.

4.3.2. Матеріал до диска пилки потрібно подавати плавно, без ривків, щоб уникнути поломки ріжучого інструмента. Для допилювання заготівлі з метою безпеки верстатник повинен користуватися ручним штовхачем.

4.3.3. Під час подовжнього розпилювання лісоматеріалу довжиною більше за необхідно застосовувати упори спереду і позаду верстата.

4.3.4. Верстатник повинен стежити за тим, щоб підручний робітник тільки приймав вже розпиляний матеріал. Тягнути його на себе під час розпилювання забороняється.

Необхідно з особливою обережністю і при повільній подачі вести подовжнє розпилювання неоднорідної деревини (косий шар, великі сучки). Для розпилювання клеєної або пресованої деревини необхідно користуватися спеціальним диском.

4.3.5. Забороняється приступати до роботи на циркулярній пилці, у якої виявлені наступні несправності:

- диск пилки не огороджений кожухом над столом та обичайкою під столом;

 верстат для подовжнього розпилювання не має спеціальних пристроїв (розклинювальний ніж і затримуючі пальці), що оберігають від зворотного викидання заготівлі;

- щілина для диска пилки в столі верстата має ширину більше за ; а сам диск виступає над поверхнею матеріалу, що обробляється, менш ніж на ;

- спрямовуюча лінійка знята зі стола верстата;

- розклинювальний ніж встановлений на відстані більше за від диска пилки, а також якщо висота ножа недостатня (менше за висоту диска).

5. Вимоги безпеки після закінчення роботи

5.1. Відключити обладнання.

5.2. Видалити стружку зі верстата, використовуючи відповідне пристосування (гачки, щітки). Прибирати стружку руками забороняється. Не допускається скупчення стружки в робочих проходах.

5.3. Прибрати спецодяг у відведене місце.

5.4. Прийняти душ.

6. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

6.1. Вимкнення верстата обов'язкове у разі припинення подачі струму, під час зміни робочого інструмента, зміцнення або установки на ньому предмета, що обробляється, під час зняття його зі верстата, а також під час ремонту, чищення і змазки верстата, прибирання тирси і стружки.

6.2. Про кожний нещасний випадок або аварію потерпілий або очевидець нещасного випадку зобов'язані негайно повідомити керівнику робіт.

Керівник робіт повинен організувати першу допомогу потерпілому, доставку його в лікувальну установу, повідомити про це власнику.

Для розслідування нещасного випадку необхідно зберегти обстановку на робочому місці і стан обладнання такими, якими вони були в момент випадку, якщо це не загрожує життю інших працівників і не приведе до аварії.

6.3. Якщо є потерпілі необхідно надавати їм першу медичну допомогу; при необхідності викликати швидку медичну допомогу.

6.4. Надання першої медичної допомоги:

6.4.1. Надання першої медичної допомоги при ураженні електричним струмом:

У разі ураження електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електроустановку від джерела живлення, а при неможливості відключення – відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний матеріал.

У разі відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого і викликати швидку медичну допомогу.

6.4.2. Перша допомога при пораненні:

Для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев'язочний матеріал, що міститься у ньому на рану і зав'язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакету якимсь чином не буде, то для перев'язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку і т. ін. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька капель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після нього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

6.4.3. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах:

При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластикою, палицею, картоном або іншим подібним предметом.

Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев'язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

При переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку.

При підозрінні перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.

При переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

6.4.4. Надання першої допомоги при теплових опіках:

При опіках вогнем, парою, гарячими предметами, ні в якому разі не можна відкривати пузирі, які утворюються, та обв'язувати опіки бинтом.

При опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом.

При опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3%-ним марганцевим розчином або 5%-ним розчином таніну.

При опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов'язкою та викликають лікаря.

6.4.5. Перша допомога при кровотечі:

Для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно:

- підняти поранену кінцівку вверх;

- кровоточиву рану закрити перев'язочним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити 2 зверху, не торкаючись самої рани, потримати на протязі 4-5 хвилин; якщо кровотеча зупинилася, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском);

- при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов'язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, при допомозі згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

6.5. У разі виникнення пожежі викликати пожежну частину та приступити до гасіння її наявними засобами пожежогасіння.

6.5. Виконувати всі вказівки керівника робіт по ліквідації небезпеки.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)