2.4.9. Під час огляду шнекових кормороздавачів прослідкуйте, щоб настил, встановлений для проходу працівника під час огляду шнека, був у справному стані, очищений від грязі. Під час запуску шнекового кормороздавача в проході не повинні знаходитись люди.

2.4.10. Якщо під час огляду кормороздавачів виявлені несправності, які не можна усунути, повідомте про це керівника робіт і до їх усунення до роботи не приступайте.

2.4.11. Після огляду і підготовки транспортер прокрутіть вручну, а потім здійсніть короткочасний пробний пуск на холостому ходу. У разі виявлення неполадок транспортер зупиніть, усуньте несправності i для контролю вдруге запустіть на холостому ходу.

2.4.12. Перед включенням обладнання слід упевнитись в тому, що його пуск нікому не загрожує.

2.4.13. Роботу обладнання, яке одночасно обслуговують кілька працівників, можна розпочинати тільки після подачі встановленого сигналу i надходження сигналу-відповіді.

2.4.14. Працюючим з пневмопроводом i компресорною установкою слід перевірити:

– стан доступних для огляду частин компресора i допоміжного обладнання установки, звернувши особливу увагу на міцність установки загороджень на рухомих і струмоведучих частинах компресора i допоміжного обладнання;

– справність манометрів, запобіжних, зворотних клапанів i термометрів компресорної установки;

– стан захисного заземлення, занулення електрообладнання;

– фільтри очищення повітря компресорної установки і наявність запобіжної сітки i захисного ковпака в місці забирання повітря;

– дію пристроїв пуску i зупинки, щоб уникнути самовільного включення компресорної установки, безвідмовність її зупинки;

– роботу компресора на холостому ходу. Проведіть змащення частин компресора i відкрийте крани трубопроводу охолоджувальної води компресора i холодильника;

– повiтрозабiрник i холодильник установки; якщо потрібно, продути для видалення з них масла, води i бруду;

– стан фланцевих з’єднань, засувок i кранів компресорної установки.

2.4.15. Про всі помічені несправності в компресорній установці терміново повідомте керівника робіт i без його дозволу не запускайте в роботу компресорну установку.

2.5. Роздача кормів мобільними кормороздавачами

2.5.1. Надіньте спецодяг.

2.5.2. Одержіть у керівника робіт завдання на виконання робіт, ознайомтесь зі схемою руху під час транспортування і роздачі кормів.

2.5.3. Перевірте, щоб на мобільних кормороздавачах всі ланцюгові передачі, карданні вали і бітери були закриті захисними кожухами.

2.5.4. Перед початком роботи вивчіть будову кормороздавача, призначення важелів і кнопок управління.

2.5.5. Перед експлуатацією мобільних електрифікованих кормороздавачів:

– звільніть проходи до рубильників, вимикачів та засобів пожежогасіння;

– перевірте надійність кріплення заземлюючих провідників, не експлуатуйте кормороздавачі без заземлення;

– перевірте наявність і справність захисних огороджень;

– перевірте наявність і справність інструменту та інвентарю;

– перевірте наявність і надійність кріплення кутників і упорів для кінцевих вимикачів на колії, не приступайте до роботи без кутників і упорів;

– перед вмиканням кормороздавача в роботу огляньте бункер і звільніть його від сторонніх предметів.

2.6. Роздача кормів наземними та підвісними вагонетками

2.6.1. Надіньте спецодяг.

2.6.2. Огляньте робоче місце, приберіть все, що може заважати під час роботи.

2.6.3. Перевірте освітленість робочих місць, не працюйте при недостатньому освітленні.

2.6.4. Перевірте справність інструменту і пристосувань, якими будете користуватись.

2.6.5. Перевірте стан вагонеток, надійність роботи запірних пристроїв вагонеток з кузовом, що перекидається.

2.6.6. Перевірте справність рейкової колії і кінцевих упорів. Якщо колія засмічена чим-небудь, очистіть її по всій довжині. Не допускайте захаращення проходів і колії дороги.

2.6.7. Упевніться у справності ходової частини вагонетки. Не приступайте до роботи, якщо вагонетка або колія несправна.

2.6.8. Огляньте місце навантаження кормів у вагонетки і місце вивантаження. Якщо на цих місцях виявляться сторонні предмети, негайно приберіть їх.

2.6.9. Якщо під час заступання на роботу ви виявили будь-які неполадки або виникає будь-яка неясність, до роботи не приступайте, сповістіть про це керівника робіт.

2.6.10. Перед користуванням підвісними вагонетками приведіть в належний стан місце (шлях), де рухається вагонетка, приберіть з проходу все зайве.

2.6.11. Перевірте чи надійно скріплені рейки між собою на стиках, а також кріплення кінцевих фіксаторів.

2.6.12. Огляньте стан вагонетки, надійність кріплення її на рейках, справність пристроїв, які фіксують навантажену вагонетку.

2.6.13. На початку роботи під час перевірки особливу увагу зверніть на стан рейок зовнішніх ділянок і на великих поворотах (закругленнях), особливо на виході з ферми.

2.6.14. Перевірте контур заземлення рейкового шляху.

2.6.15. Огляньте рухомі механізми вагонеток, очистіть їх.

2.6.16. Не приступайте до роботи і сповістіть керівника, якщо:

– виявлено будь-які несправності в підвісній монорейковій дорозі і вагонетках;

– в будь-якій частині установки обірваний заземлюючий контур;

– наявне недостатнє штучне освітлення;

– трапився розрив хоч одної ланки рейок підвісної дороги;

– ви захворіли або знаходитесь в нетверезому стані.

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1. Робота на подрібнювачах грубих та соковитих кормів

3.1.1. На тваринницьких фермах і комплексах використовуються подрібнювачі грубих і соковитих кормів ИГК-30Б і РСС-6Б, “Волгарь 5А”, ИЗМ-5, ИКС-5М, КДУ-2,0. Обслуговування слід проводити відповідно до вимог інструкцій заводів-виготовлювачів.

3.1.2. Не проштовхуйте руками або будь-якими предметами перероблюваний корм під пресувальний барабан або горловину приймального бункера працюючої машини.

3.1.3. Під час роботи подрібнювачів не знаходьтеся напроти викидання маси, тому що в неї може попасти металевий предмет (частіше всього болт, гайка) і нанести травму.

3.1.4. Під час подрібнення соковитих кормів з викиданням їх через бокову горловину подрібнювальної камери не знаходьтеся в площині обертання ротора.

3.1.5. Не подавайте корм руками під пресувальний барабан, не відкривайте кришку подрібнювальної камери, не оглядайте і не прочищайте магнітне загородження і горловину приймального бункера.

3.1.6. Під час роботи коренебульбоподрібнювачів не опускайте руки в приймальний бункер, не очищайте руками або будь-якими предметами вихідні отвори для подрібненого продукту і стічний отвір для викидання грязі. Не стійте напроти викидного вікна, навіть коли машина працює вхолосту.

3.1.7. Не допускайте подрібнення соломи, трави, коренебульбоплодів та інших продуктів, якщо вони не очищені від металевих та інших сторонніх домішок.

3.1.8. Запустіть подрібнювач на холостому ходу і впевніться у відсутності сторонніх шумів, вібрації, тертя і нагрівання підшипників, а також працездатності контрольних і сигнальних пристроїв. Після виходу двигуна на номінальні оберти (визначається на слух, по тахометру або амперметру в залежності від конструкції машини) повільно відкрийте засувку на живильному бункері, включіть дозатор або постачальний транспортер, забезпечуючи рівномірність подання продукту, який буде подрібнюватись.

3.1.9. Продукти, які зависають в бункерах працюючих машин та застрягли в приймальних горловинах, звільніть за допомогою проштовхувача довжиною не менше , виготовленого із дерева або пластмаси, що легко зруйнується у разі захоплення.

3.1.10. В процесі роботи слідкуйте за справністю і ефективністю роботи технологічного обладнання, аспіраційних і вентиляційних систем, ущільнювачів, електрообладнання, засобів контролю і сигналізації.

3.1.11. Очищення робочих органів подрібнювачів грубих і соковитих кормів від завалів технологічним матеріалом або сторонніми предметами проводьте після повної зупинки машин за допомогою спеціальних пристроїв (скребків, чистиків, щіток).

3.1.12. Під час зупинки електрифікованих подрібнювачів грубих та соковитих кормів для ремонту чи технічного обслуговування відключіть рубильник підведення електроенергії до магнітного пускача і вивісить плакат: “Не вмикати! Працюють люди”.

3.1.13. Під час зняття і ставлення ножів, а також очищення ріжучих частин барабана від залишків корму виключіть загальний рубильник, вийміть запобіжник і вивісить плакат: “Не вмикати! Працюють люди”.

3.1.14. Не дозволяється робота соломорізки із знятими втягуючими пальцями і огородженнями.

3.1.15. Трактор, що агрегатується з дробаркою-подрібнювачем, повинен відповідати їй за тяговим зусиллям і мати пневматичну систему управління гальмами.

3.1.16. Обслуговуйте подрібнювач, знаходячись з правого боку по ходу агрегату. Працюйте в захисній касці. Не працюйте поблизу викидного рукава подрібнювача. На час розрівнювання і ущільнення подрібненої маси машину зупиніть або відведіть направляючий рукав дефлектора в бік.

3.1.17. Знаходитися біля транспортера, телескопічного вала, на містку, опускатися і відкривати люки, днища можна лише при зупиненому двигуні трактора.

3.1.18. Перед транспортуванням дробарки-подрібнювача перевірте фіксацію причіпної петлі в гакові трактора, надійність кріплення запобіжних тросів телескопічного вала і повідка, а також шплінтовку вальців підвіски похилого транспортера. Навіть під час короткочасних переїздів переводьте похилий транспортер в транспортне положення, від’єднавши і закріпивши телескопічний вал на запобіжний трос.

3.2. Обслуговування машин і обладнання для приготування кормів

3.2.1. Для приготування кормових сумішей на фермах і комплексах використовуються найбільш поширені машини: змішувач-запарник С-12; змішувачі С-6; СМ-1,7; 2СМ-1; змішувач-подрібнювач АПК-10; комплекти обладнання кормоцеху КОРК-1,5; КЦК-5,2. Обслуговування слід проводити відповідно до вимог інструкцій заводів-виготовлювачів.

3.2.2. Не проводьте технічне обслуговування машин і регулювання під час їх роботи, не підтягуйте болтові з’єднання.

3.2.3. Не торкайтесь до обертових і рухомих механізмів і передач, не відкривайте оглядові люки, не залишайте машину без догляду.

3.2.4. При виявленні будь-яких несправностей в електромережі або електрообладнанні викличте електромонтера. Якщо електромонтер відсутній, зупиніть машину, не усувайте неполадки самі.

3.2.5. При забиванні шнекових транспортерів, подрібнювальних камер, змішувальних ємностей, труб тощо машину зупиніть для очищення. Для цього необхідно виключити магнітний пускач електродвигуна, вимкнути рубильник і вивісити плакат: “Не вмикати! Працюють люди”.

3.2.6. Під час роботи на кормоприготувальних і кормоперероблюючих машинах слідкуйте за тим, щоб швидкість і напрям обертання робочих органів відповідали вказаним в експлуатаційній документації.

3.2.7. Подавайте корм в машину рівномірно, слідкуйте, щоб в машину разом з кормом не попали дріт, каміння, палки та інші сторонні предмети.

3.2.8. Не працюйте на обладнанні (шнеках, транспортері, привідних механізмах) без надійних справних огороджень і надійних площадок для їх обслуговування.

3.3. Запарювання та хімічна обробка кормів

3.3.1. Перед запуском в роботу обладнання кормоцеху переконайтесь в тому, що на ньому не проводяться будь-які роботи і подайте встановлений сигнал. Пустіть машини на холостий хід.

3.3.2. Подавайте корм в машину рівномірно. Слідкуйте, щоб в машину разом з кормом не потрапили палки, каміння та інші сторонні предмети.

3.3.3. Перевірте щільність закриття засувки вивантажувального шнека.

3.3.4. Після завантаження кормами ємності змішувача кормів (варильного котла) щільно закрийте навантажувальний люк.

3.3.5. Подачу пари проводьте при щільно закритих кришках горловини і люків, з постійним контролем тиску і герметичності.

3.3.6. Не залишайте працюючі запарники-змішувачі, варильні котли, транспортери без нагляду і не передоручайте нагляд за ними будь-кому без дозволу керівника робіт.

3.3.7. Перед відкриттям кришки запарників-змішувачів (варильних котлів) закрийте паровий вентиль на вході в ємність і скиньте тиск до атмосферного. Надіньте окуляри, рукавиці, фартух і прочистіть отвір для зливання конденсату, впевніться, що конденсат і пара виходять з нього без тиску. Відкривайте кришку обережно, при цьому стійте з того боку, в який вона не відкривається.

3.3.8. Під час зливання конденсату із запарника-змішувача впевніться, що напроти зливного отвору немає людей.

3.3.9. Слідкуйте за тим, щоб суміш не потрапляла на підлогу чи настил робочої площадки змішувача. Розсипану кормову суміш терміново приберіть, а слизьку підлогу необхідно посипати піском або тирсою і прочистити.

3.3.10. Під час інтенсивного пароутворення в період вивантаження кормів із запарників-змішувачів і варильних котлів забезпечуйте інтенсивну вентиляцію, аспірацію.

3.3.11. Працюйте всередині ємностей змішувачів (варильних котлах) тільки з дозволу керівника робіт по наряду-допуску, при цьому вжийте заходів, що виключають пуск змішувача: вийняти запобіжник, зняти ремінь (ланцюг), виключити муфту приводу змішувача і повісити плакат: “Не вмикати! Працюють люди”.

3.3.12. Під час роботи транспортерів, запарників-змішувачів не допускайте їх перевантаження, а також попадання на них сторонніх предметів і інструменту.

3.3.13. Під час приготування робочого хімічного розчину 2–3%-ної аміачної води та під час завантаження соломи і вивантаження готового корму із камери термохімічної обробки включайте в роботу витяжну вентиляцію.

3.3.14. Слідкуйте за тим, щоб оброблений корм не розсипався на підлогу. Розсипаний корм терміново приберіть.

3.3.15. Регулярно оглядайте резервуари хімічного розчину і арматури (вентилі, клапани, водомірні труби) і візуально перевіряйте їх герметичність.