Вигвинчувати пробки бочок, що містять бензин чи праймер, загвинчувати пробки на порожній тарі слід тільки спеціальним інструментом, що не утворює іскру. Перевіряючи наявність бензину в тарі, забороняється застосовувати для освітлення відкритий вогонь.

3.32. При розігріві бітуму пропаном газову установку повинні обслуговувати особи, що мають посвідчення на право роботи на газовому паливі. Установка повинна бути обладнана вуглекислотними вогнегасниками.

3.33. Чистку варильних котлів необхідно робити тільки після їх остигання до температури не вище +50 °С в запобіжних окулярах.

Покрівельнику забороняється:

- переливати гарячий бітум з одного котла в іншій;

- передавати бачки з рук у руки на висоті;

- транспортувати гарячий бітум у бачках на автомобілі.

3.34. При улаштуванні скляних дахів і ліхтарів під місцем роботи повинен бути улаштований суцільний дощатий настил.

При укладанні драбин по скляних ліхтарях до нижньої поверхні повинні бути прибиті бруски, що не дозволяють передати навантаження від драбини на ліхтар. В міру заскління драбина повинна переміщатися.

3.35. Парасолі під вентиляційними шахтами необхідно влаштовувати з риштування, а під димарями – з риштувань, міцно закріплених за риштування даху.

3.36. Забороняється прийом їжі і паління на робочих місцях.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Після закінчення робіт покрівельнику необхідно:

- забрати інструмент і пристосування, упорядкувати робоче місце;

- очистити робоче місце від залишків матеріалу і будівельного сміття, загасити топку, щільно закрити кришку котла;

- матеріали, що залишилися, і переносні драбини забрати з покрівлі на горищні перекриття чи закріпити так, щоб уникнути здування вітром;

- спецодяг і індивідуальні засоби захисту зберігати у відведеному місці;

- про неполадки, що виникли під час роботи, повідомити бригадиру чи майстру;

- спустити колиски вниз і зняти рукоятки з лебідок;

- відключити електроінструменти і механізми від електромережі;

- здати на зберігання ручний інструмент і запобіжний пояс;

- прийняти теплий душ або ретельно вимити водою з милом обличчя і руки.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Не можна робити покрівельні роботи під час грози, ожеледі, тумана, вітру силою 6 балів і більше, а також під час дощу, сильного снігопаду і з настанням темряви, якщо немає достатнього штучного освітлення самої покрівлі і підходів до неї.

5.2. Під час готування чи розігріву мастики у випадку появи течі в котлі необхідно негайно погасити вогонь у топці, звільнити котел від мастики і усунути теч.

При запаленні мастики негайно закрити котел кришкою і припинити подачу палива. Не можна гасити полум'я водою чи снігом. Окремо палаючі частини необхідно засипати піском.

5.3. При виявленні диму або виникненні загоряння, пожежі необхідно негайно повідомити бригадира, оголосити пожежну тривогу і повідомити в пожежну охорону, використовуючи найближчий телефон.

Одночасно з цим, припинити роботу і вжити заходів до ліквідації пожежі за допомогою наявних первинних засобів пожежегасіння (вогнегасники, вода, пісок, азбестові покривала) відповідно джерелу пожежі.

5.4. При виникненні нещасних випадків або захворювань необхідно викликати швидку допомогу і до приїзду лікаря, повідомивши бригадира, вчасно і правильно надати першу допомогу постраждалим.

5.5. Перша допомога при нещасних випадках.

5.5.1. Перша допомога при пораненні.

Для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев'язний матеріал, що міститься в ньому, на рану і зав'язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакета якимсь образом не виявилося, то для перев'язки необхідно використовувати чисту носова хустку, чисту полотняну ганчірку і т.д. На ганчірку, що накладається безпосередньо на рану, бажано накапати трохи крапель настойки йоду, щоб одержати плями розміром більше рани, після чого накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним способом при забруднених ранах.

5.5.2. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах.

При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку зміцнити шиною, фанерною пластинкою, ціпком, картоном або іншим подібним предметом. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев'язки чи хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

При переломі черепа (несвідомий стан після удару по голові, кровотеча з ушей або із рота) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку зі льодом, снігом або холодною водою) чи зробити холодну примочку.

При підозрі перелому хребта необхідно постраждалого покласти на дошку, не піднімаючи його, повернути постраждалого на живіт обличчям вниз, спостерігаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою запобігання пошкодження спинного мозку.

При переломі ребер, ознакою якого є біль при подиху, кашлі, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягти їх рушником під час видиху.

5.5.3. Перша допомога при теплових опіках.

При опіках вогнем, парою, гарячими предметами ні в якому разі не можна розкривати міхури, що утворилися, і перев'язувати опіки бинтом.

При опіках першого ступеня (почервоніння) обпалене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом.

При опіках другого ступеня (міхурі) обпалене місце обробляють спиртом або 3%-ним марганцевим розчином.

При опіках третього ступеня (руйнування шкіряної тканини) рани накривають стерильною пов'язкою і викликають лікаря.

5.5.4. Перша допомога при кровотечі.

Для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно:

5.5.4.1. Підняти поранену кінцівку вгору.

5.5.4.2. Рану закрити перев'язним матеріалом (з пакета), складеним у клубок, придавити його зверху, не торкаючись самої рани, потримати протягом 4-5 хвилин. Якщо кровотеча зупинилася, не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета або шматок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском).

5.5.4.3. У випадку сильної кровотечі, яку не можна зупинити пов'язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, зв’язаних з пораненою областю, за допомогою згинання кінцівки в суглобах, а також пальцями, джгутом або затиском. У випадку сильної кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)