3.17.7. При огляді розвантажувального майданчика, а також при виконанні інших робіт за межами кабіни бульдозерист, повинен бути одягнений в сигнальний жилет.

3.17.8. До початку роботи автомобілів бульдозерист повинен уважно оглянути стан розвантажувального майданчика і розставити переносні сигнальні знаки. Місце розвантаження автомобілів позначається знаком зеленого кольору з написом світлою фарбою «розвантажувати тут». Вище напису повинна бути зображена стріла, вказуючи місце розвантаження. У місцях, де заборонене розвантаження автомобілів, встановлюється знак червоного кольору з написом світлою фарбою «розвантаження заборонене». Крім того, місце, де заборонене розвантаження, слід захистити суцільним валом, що споруджений з породи і розташовується за межею призми обвалення.

3.17.9. Місця, де відсутній природний укіс гірничої маси на контакті з верхньою брівкою розвантажувального майданчика, а також при утворенні нависань або інших чинників, загрозливих небезпекою падіння автомобіля з майданчика, захищаються знаками жовтого кольору з написом білою фарбою «не під'їжджати ближче 5 м». Крім того, запобіжний вал в цих місцях слід розташовувати на відстані 3- від верхньої брівки робочого укосу розвантажувального майданчика.

3.17.10. Розвантажувальний майданчик потрібно спланувати бульдозером так, щоб він мав по всьому фронту розвантаження поперечний уклон не менше 3-х градусів, направлений від брівки укосу до центру майданчика. Верхня брівка розвантажувального майданчика повинна захищатися по всьому периметру запобіжним валом, спорудженим з породи. Заввишки вал повинен бути не менш як і вшир біля основи не менше .

3.17.11. Планувати майданчик можна тільки ножем вперед, не допускаючи при цьому в'їзду гусеницями бульдозера в межі призми обвалення. Подавати бульдозер до брівки заднім ходом або проїздити уздовж брівки в безпосередній близькості від неї не дозволяється.

3.18. Під час зачищення забою екскаватора машиніст бульдозера під’їжджає до екскаватора не ближче як і попереджає екіпаж звуковим сигналом.

3.19. При отриманні у відповідь сигналу і переконавшись, що екскаватор зупинений, стріла повернена в забій, а ківш опущений на підошву, бульдозерист може приступати до зачищення. Один з членів екіпажа екскаватора керує роботою бульдозера.

3.20. Під час зачищення забою не допускається знаходження під навісами уступу, перетягування кабелю бульдозером, переїзд через кабель без підкладок.

3.21. Після закінчення зачищення машиніст від'їжджає від екскаватора з відома екіпажа.

3.22. При зачищення габаритів залізничних колій повинна бути відключена контактна мережа на даній ділянці і закрито рух потягів.

3.23. Під час будівництва або ремонту автодоріг рух автосамоскидів, як правило, повинен бути закритий. При русі автомашин необхідно виставити знак «Дорожні роботи» і дотримуватися обережності під час проїзду автосамоскидів.

3.24. Під час зачистці обваловки автодороги і в інших випадках зштовхування гірничої маси під укіс уступу необхідно переконатися у відсутності людей і устаткування на нижче-лежачому горизонті.

3.25. Для перевезення опор ЛЕП необхідно використовувати спеціально обладнаний бульдозер. Траса пересування повинна бути очищена від бутів. Довжина троса повинна бути не більш як .

3.26. Не допускається перетягування опори, поки вона не буде знеструмлена.

3.27. Бульдозерист повинен тримати устаткування в справному стані, при раптовому виникненні несправності необхідно припинити роботу і негайно доповісти керівнику зміни. Виконувати навіть найдрібніший ремонт безпосередньо на розвантажувальному майданчику в зоні роботи автомобілів або на проїжджій частині дороги не дозволяється. При вимушеній зупинці бульдозерист повинен вжити заходи проти мимовільного руху з ухилу.

3.28. Бульдозеристам не дозволяється: йти за межі розвантажувального майданчика, залишати бульдозер з працюючим двигуном або з незачиненою на замок кабіною; допускати на розвантажувальний майданчик і в кабіну бульдозера сторонніх осіб; розмовляти з водіями під час руху при підйомі або опусканні вантажної платформи або відволікати увагу водіїв від виконання транспортних операцій іншими способами; спати або відпочивати в кабіні бульдозера; виконувати бульдозером роботи, що не відповідають його конструктивним даним або невизначені завданням керівника зміни.

3.29. Ремонт бульдозера необхідно проводити в спеціально відведених і обладнаних місцях. У виняткових випадках дрібний ремонт допускається в умовах кар'єру. При цьому бульдозер повинен знаходитися на горизонтальному майданчику, не ближче від укосу уступу і від автодороги.

3.30. Ремонт і техобслуговування бульдозера проводиться тільки при вимкненому двигуні і підкладених під гусениці упорах.

4. Вимоги безпеки по закінченню роботи

По закінченні зміни машиніст повинен:

4.1. Поставити обслуговуємий механізм в спеціально відведене місце, опустити відвал механізму на грунт, заглушити двигун.

4.2. Перевірити кріплення вузлів, деталей і ножів.

4.3. Перевірити рівень масла в двигуні, трансмісії і гідравлічній системі.

4.4. Прибрати всі паливно-мастильні і обтиральні матеріали, а також інструмент і пристосування в спеціальні ящики.

4.5. Про всі знайдені несправності повідомити змінника (зробити запис в бортовому журналі) і механіка дільниці.

4.6. Пройти післярейсовий медичний контроль, оформити і здати дорожній лист.

4.7. Розписатися в книзі нарядів.

4.8. Здати спецодяг і прийняти душ.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

5.1. Машиніст бульдозера повинен знати причини аварійних ситуацій і вміти їх ліквідовувати.

5.2. При дорожньо-транспортній події, поломці устаткування і в іншій аварійній ситуації машиніст бульдозера зобов'язаний негайно зупинити машину, включити аварійну сигналізацію і виставити знак аварійної зупинки. Повідомити про те, що трапилося керівництво дільниці, цеху і приступити до ліквідації аварії.

5.3. У разі аварійної зупинки бульдозера на ухилі повинні бути вжиті заходи, що виключають його мимовільний pyx.

5.4. При появі ознак обвалу на відвалі або перевантажувальному пункті слід негайно виїхати з небезпечної зони і закрити в'їзд в неї для автосамоскидів.

5.5. Машиніст бульдозера повинен бути ознайомлений з планом ліквідації аварій.

5.6. Машиніст бульдозера повинен уміти користуватися засобами пожежогасіння.

5.7. При виникненні пожежі необхідно припинити роботу, знеструмити устаткування і, використовуючи протипожежний інвентар, приступити до ліквідації пожежі.

5.8. Якщо пожежу не вдається погасити власними силами, через диспетчера викликати пожежну охорону.

5.9. При отриманні травми або виявленні постраждалого вжити заходи з надання першої медичної допомоги, викликати лікаря або відвідати медпункт. Повідомити про травму керівництво.

5.10. Надання до лікарняної допомоги повинне виконуватися з урахуванням характеру пошкоджень, швидко і чітко.

5.11. Кожен робітник повинен уміти надати першу допомогу постраждалому так:

5.12. При втраті свідомості або клінічній смерті слід вживати наступні заходи:

- забезпечити правильність кровообігу;

- укласти постраждалого на спину, не закидаючи голови і не згинаючи шиї, розстебнути комір, брюки, при почервонінні обличчя, важкому хрипкому диханні необхідно придати постраждалому напівсидяче положення;

- забезпечити достатній приплив свіжого повітря;

- застосовувати штучне дихання і непрямий масаж серця.

5.11.2. Штучне дихання виконують вдуванням повітря в рот або ніс постраждалого.

5.11.3. Надаючи допомогу видаляє з порожнини рота постраждалого чужорідні тіла або харчову масу, підводить свою ліву руку під його шию, а правою зміщує щелепа до верху для попередження западання язика. В цьому випадку гортань постраждалого звільняється для проходження повітря.

5.11.4. Надаючи допомогу робить два-три глибокі вдихи, а потім через марлю або хустку вдуває повітря з свого рота в рот постраждалого. Після кожного вдиху дихальні шляхи постраждалого звільняються для видиху.

5.11.5. В цей час надаючи допомогу знов робить два-три глибокі вдихи і повторює вдування повітря постраждалому.

5.11.6. Частота вдихів «з рота в рот» 12-16 разів на хвилину.

5.11.7. Правильність проведення штучного дихання перевіряється по розширенню грудної клітини, її опусканню і характерному шуму при видиху повітря з легень потерпілого через рот і ніс.

5.11.8. Штучне дихання виконують до прибуття лікаря.

5.11.9. При опіках - на опікову поверхню тіла накладають суху стерильну пов'язку, використовуючи для цього індивідуальний пакет або перев'язувальні засоби з аптечки.

5.11.10. При кровотечі - рану, що кровоточить, закрити перев'язувальним матеріалом, придавити її зверху, не торкаючись пальцями самої рани, тримати тиск на протязі 4-5 хв. Якщо кровотеча зупиниться, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього накласти шматок вати і забинтувати поранене місце. При сильній кровотечі, якщо кровотеча не зупиняється після накладення пов'язки, застосовується здавлення кровоносних судин, що живлять поранену область за допомогою згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, скрутнем.

5.11.11. При переломах - надати хворій кінцівці найзручніше і найспокійніше положення. Необхідно зберегти спокійне положення пошкодженої частини тіла під час доставки постраждалого в лікарню.

5.11.13. При поразці електрострумом перша допомога складається з двох етапів:

- звільнення потерпілого від дії струму;

- надання йому медичної допомоги.

Відключити напругу, якщо неможливо цього зробити, то необхідно обірвати або перерубати дроти гострим предметом з ізольованою ручкою. При відриві постраждалого від струмоведучої частини електроустановки слід користуватися струмонепровідними предметами або сухим одягом. Якщо постраждалий знаходиться на висоті, необхідно вжити заходи, що виключають його падіння.