Зварювання контрольних з'єднань здiйснюється iз застосуванням присадного матерiалу, близького за складом до основного. Якщо основний матерiал зварюється iз застосуванням присадного матерiалу, що вiдрiзняється за складом вiд основного матерiалу, то група встановлюється за складом матерiалу шва.

При зварюваннi матерiалiв, що належать до рiзних груп, атестацiя зварника проводиться за групою матерiалiв вищого номера за умови, що це передбачено п. 6.3. Якщо цi групи не включенi до таблиць 6 i 7 п. 6.3., то для такого з'єднання необхiдне окреме випробування. При зварюваннi плакованих (двошарових) сталей встановлюється група для основного i плакуючого шарiв, i атестацiя здiйснюється окремо для кожної з груп матерiалiв.

3.2.4. Зварювання контрольних з'єднань виконується iз застосуванням одного з присадних матерiалiв, передбачених Правилами Держнаглядохоронпрацi або ДБН для зварювання матерiалiв даної групи.

Атестацiя, проведена iз застосуванням визначеного присадного матерiалу, що пiдходить до групи даного основного металу, надає зварнику право застосовувати решту присадних матерiалiв цiєї групи. При зварюванні покритими електродами слiд враховувати область поширення залежно вiд типу електродного покриття.

3.2.5. Контрольні зварні з`єднання виконуються із використанням пластин (Р) i труб (Т).

Атестаційні випробовування по зварюванню пластин проводяться окремо для діапазонів товщин (t), вказаних в таблиці 2.

Атестаційні випробовування по зварюванню труб проводяться окремо для діапазонів дiаметрів (D) i товщин стiнки (t), вказаних в таблицях 2 i 3.

Таблиця 2

Товщина зразка та область поширення атестацiї

Товщина (t) зразка, мм

Область поширення

T 3

Вiд t до 2 t*

3 < t 12

Вiд 3 мм до 2 t**

t > 12

t 5 мм

* – для газового зварювання – вiд t до 1,5 t

** – для газового зварювання – вiд 3 мм до 1,5 t

Таблиця 3

Дiаметр зразка та область поширення атестацiї

Дiаметр зразка D в мм

Область поширення

D (25

Вiд D до 2 D

25 < D (150

Вiд 0,5 D (не менше 25 мм) до 2D

D > 150

(0,5 D

Труби дiаметром понад 500 мм прирiвнюються до пластин.

3.2.6. Атестацiю слiд проводити з використанням контрольних зварних з'єднань iз пластин або труб окремо для положень зварювання, зазначених на мал. 1 i 2 (ДСТ України 2092-92, ГОСТ 11969-93).

В окремих випадках, з дозволу атестацiйної комiсiї, зварник може виконувати контрольнi зварнi з'єднання в положеннях, вiдмiнних вiд наведених на мал. 1 i 2, але пiд кутами i в положеннях, якi використовуються зварником на виробництвi.

3.2.7. При необхiдностi проведення атестацiї зварникiв за способами зварювання, що не переліченi у цьому роздiлi, атестацiйнi комiсiї розробляють iнструкцiї по атестацiї, що враховують вимоги НД щодо якостi зварних з'єднань. Цi iнструкцiї узгоджуються УАКЗ і затверджуються Держнаглядохоронпраці.

4. Порядок атестацiї

4.1. У процесi складання екзамену з теорiї зварник вiдповiдає на визначену кiлькiсть запитань, що охоплюють основнi роздiли програми (додаток № 1). Запитання добираються атестацiйною комiсiєю з типового перелiку для кожного способу зварювання, затвердженого УАКЗ.

Порядок проведення екзамену розробляється і затверджується атестацiйною комiсiєю.

4.1.1. Екзамен проводиться атестацiйною комiсiєю одним з таких методiв або комбiнацiєю цих методiв:

а) письмова перевiрка знань;

б) усне опитування;

в) перевiрка знань з допомогою комп'ютера;

г) письмове описання з наступною практичною демонстрацiєю на обладнанні.

4.1.2. Оцiнка результатiв екзамену проводиться атестацiйною комiсiєю за системою: здано; не здано.

4.2. При перевiрцi практичних навичок на допуск до вiдповiдних робiт зварник виконує контрольнi зварнi з'єднання згiдно з класифiкацiєю, вказаною в роздiлi 3.

4.3. Для спецiальної практичної пiдготовки, а також для зварювання контрольних зварних з'єднань дозволяється застосовувати матерiал будь-якої марки, що належить до вiдповiдної групи.

4.4. Для контрольних зварних з'єднань застосовуються основний i присадний матерiали, якiсть яких відповідає вимогам стандарту або технiчних умов на матерiал даної марки i пiдтверджена сертифiкатом якостi.

4.5. Зварювання i, в разi необхiдностi, термiчна обробка контрольних зварних з'єднань виконуються за технологiчними картами (додаток № 2), розробленими атестацiйними комiсiями згiдно з вимогами дiючих на пiдприємствi виробничих iнструкцiй по зварюванню. Зварювання проводиться з використанням справного обладнання.

4.6. Виконання контрольних зварних з'єднань здiйснюється в присутностi не менше як двох членiв атестацiйної комiсiї, один з яких є представником служби технічного контролю. Перед зварюванням контрольнi з'єднання повиннi бути промаркiровані атестацiйною комiсiєю. Члени атестацiйної комiсiї мають право перервати випробування, якщо не виконуються вимоги технологiї зварювання, а також вимоги цих Правил.

4.7. При виконаннi контрольних зварних з'єднань необхiдно дотримуватись таких основних вимог:

4.7.1. Кiлькiсть, розмiри i конструкцiя контрольних зварних з'єднань установлюються атестацiйною комiсiєю з дотримуванням вимог, передбачених пунктом 3.2.3; 3.2.5, мал. 3 – 6 i вказуються в технологiчнiй картi. Для зварювання під флюсом (12) довжина зразків повинна бути не меншою за 450 мм.

Мал. 1 Положення при зварюваннi пластин

Мал. 2 Положення при зварюваннi труб

4.7.2. При виконаннi контрольних зварних з'єднань iз труб кiлькiсть контрольних зварних з'єднань визначається залежно вiд номiнального зовнiшнього дiаметра труби: до 25 мм – не менше 5, понад 25 до 150 мм – не менше 2, а бiльше нiж 150 мм – не менше 1.

4.7.3. Зварювання контрольних з'єднань має проводитись у тих положеннях, в яких зварники будуть виконувати шви при виготовленнi виробу.

4.7.4. Поєднання основного, присадного i допомiжного матерiалiв повинно вiдповiдати умовам виробництва.

4.7.5. Час зварювання контрольного з'єднання повинен вiдповiдати робочому часу зварювання у виробничих умовах такого самого з'єднання.

4.7.6. Усi контрольнi з'єднання повиннi мати хоча б одну дiлянку зупинення i вiдновлення зварювання.

4.7.7. Контрольне з'єднання має пiдлягати тiй самiй термiчнiй обробцi, що й вирiб, для зварювання якого атестується зварник.

4.7.8. За виключенням верхнього шару, зварнику дозволяється усувати незначнi дефекти механiчною обробкою, поверхневим рiзанням або застосовуваними на виробництвi методами. При цьому належить одержати дозвiл атестацiйної комiсiї.

4.8. Зварники, якi не здали теоретичні або практичні випробовування, не атестуються, і допускаються до нової перевірки після додаткового навчання не раніше, як через один місяць.

5. Перевiрка якостi контрольних зварних з'єднань

5.1. Контрольнi зварнi з'єднання пiдлягають:

– вiзуальному огляду та вимiрюванню;

– радiографiчному або/i ультразвуковому контролю;

– випробовуванням на статичний вигин;

– металографiчним дослiдженням;

– iншим додатковим методам, які забезпечують якiсне проведення контролю зварних з'єднань (магнiтопорошкова або капiлярна дефектоскопiя, випробування на стiйкiсть проти мiжкристалiтної корозiї (далі – МКК) тощо).

5.2. Вiзуальний огляд та вимiрювання.

5.2.1. Огляд зварних швiв здiйснюється по всiй їх довжинi з двох бокiв неозброєним оком або iз застосуванням лупи iз збiльшенням до 10 разiв. Перед контролем зварний шов i прилегла до нього поверхня основного металу на ширину, не меншу за 20 мм по обидва боки шва, повиннi бути очищенi вiд шлаку та iнших забруднень, що утруднюють огляд.

5.2.2. Зовнiшнiй огляд i вимiрювання контрольних зварних з'єднань проводяться членами атестацiйної комiсiї для виявлення таких можливих дефектiв:

а) злому або неперпендикулярностi осей з'єднуваних елементiв;

б) вiдхилень за розмiрами i формою швiв вiд вимог технологiї;

в) змiщення кромок з'єднуваних елементiв;

г) поверхневих трiщин усiх видiв i напрямкiв;

д) напливiв, пiдрiзiв, пропалiв, незаварених кратерiв, непроварiв, пористостi вище норм, установлених вiдповiдними НД.

5.3. Радiографiчний або/i ультразвуковий контроль.

5.3.1. При атестацiї зварникiв надається перевага використанню радiографiї.

Ультразвукова дефектоскопiя (далi – УЗД) проводиться у випадку, коли Правилами Держнаглядохоронпрацi та ДБН їй надається перевага або обидва методи розглядаються як рiвноцiннi.

УЗД не застосовується для контролю зварних з'єднань iз номiнальною товщиною, меншою за 4 мм незалежно вiд групи зварюваних матерiалiв, а також для контролю зварних з'єднань деталей iз сталей групи W 11.

При УЗД контрольних зварних з'єднань iз номiнальною товщиною вiд 4 до 12 мм на додаток до ультразвукового контролю проводяться дослiдження не менше, як на 2 макрошлiфах.

5.3.2. Радiографiя або/i ультразвукова дефектоскопiя проводиться по всiй довжинi зварного з'єднання для виявлення в зварних з'єднаннях можливих внутрiшнiх дефектiв.

5.3.3. Радiографiчний контроль та ультразвукова дефектоскопiя повиннi проводитись згiдно з ГОСТ 7512-82 i ГОСТ 14782-86, а також у відповідності iз галузевими стандартами та iнструкцiями.

5.3.4. Контроль радiографiєю та ультразвуковою дефектоскопiєю кутових зварних з'єднань може бути замiнено на металографiчнi дослiдження не менше, як на 4 макрошлiфах.

5.4. Випробування на статичний вигин.

5.4.1. Для зварних з'єднань, виконаних способами зварювання 114, 135, 136, 137 i 311, на додаток до випробовувань радiографiєю або УЗД, є обов'язковим випробовування на вигин.

5.4.2. Випробовування на вигин проводять у відповідності з ГОСТ6996-66 на пробах типу XXVI, типу XXVII або XXVIII.

При випробовуваннi визначають здатнiсть з'єднання приймати заданий за розмiром i формою вигин. Ця здатнiсть характеризується кутом вигину при утвореннi першої трiщини в розтягнутiй зонi зразка.

Якщо трiщина не утворюється, випробовування доводиться до кута вигину, що нормується, або паралельностi бокiв.

5.4.3. Для труб дiаметром менше, як 89 мм випробовування на вигин може бути замiнено випробовуванням на сплющування.

5.5. Металографiчні дослiдження.

5.5.1. Металографiчні дослiдження використовуються для контролю кутових зварних з'єднань згідно з п. 5.3.4.

5.5.2. В iнших випадках металографiчні дослiдження є обов'язковими, якщо вони передбачені вiдповiдними НД або їх проведення обумовлено рішенням атестаційної комісії. При цьому кiлькiсть дослiджуваних поперечних шлiфiв i вид дослiдження (макро-або/i мiкродослiдження) обговорюються в технологiчнiй картi на зварювання.

5.6. Додатковi методи контролю.

5.6.1. Додатковi методи контролю (магнiтопорошкова i капiлярна дефектоскопiя, випробування на стiйкiсть проти МКК тощо) використовуються, якщо вони обговоренi вiдповiдними НД, ТУ на продукцiю, на допуск до зварювання якої атестується зварник.

5.6.2. Технологiя контролю додатковими методами повинна вiдповiдати державним або галузевим стандартам i обумовлюватися в технологiчнiй картi по зварюванню.

5.7. Оцiнка якостi контрольних зварних з'єднань.

5.7.1. Якiсть контрольних зварних з'єднань вважається незадовiльною, якщо за будь-якого виду контролю будуть виявленi внутрiшнi або зовнiшнi дефекти, що виходять за межi норм, установлених даними Правилами чи iншими НД, в яких висуваються вимоги щодо якостi зварних з'єднань, на зварювання котрих атестується зварник.

5.7.2. При вiзуальному оглядi та вимiрюваннi бракуються контрольнi зварнi з'єднання, що мають:

а) вiдхилення за розмiром та формою швiв;

б) поверхневi трiщини всiх видiв i напрямкiв;

в) напливи, пропали, незаваренi кратери (для швiв, виконаних автоматичним зварюванням у межах контрольної дiлянки), поверхневi пори або шлаковi включення;

г) непровари, пiдрiзи, змiщення кромок, злом або неперпендикулярнiсть осей з'єднуваних елементiв понад 75% норм, установлених вiдповiдними НД.

5.7.3. При радiографiї, ультразвуковiй, магнiтопорошковiй, капiлярнiй дефектоскопiї та iнших видах контролю норми оцiнки якостi встановлюються Правилами контролю зварних з'єднань i обговорюються в технологiчнiй картi на зварювання контрольного з'єднання.

5.7.4. Таким принципом керуються при металографiчних дослiдженнях, випробуваннях на МКК тощо.

5.7.5. При випробуваннях на вигин та сплющування зварнi з'єднання бракуються, якщо кут загину буде нижчим, а просвіт між стінками труб (в) у момент появи тріщини буде вищий за величини, вказані у таблиці 4.

Таблиця 4

Бракувальнi показники за кутом вигину і величиною просвіту при сплющуванні

Характеристики сталей

Номінальна товщина зварюваних деталей, t, мм

Кут вигину,

град (не менше)

Просвіт (b) між стінками труби при випробуваннях на сплющування,

не більше, мм

Група

Найменування

W 01

Вуглецеві

(20> 20

100 (70)*80

4 t

Низьколегованi марганцевистi і кремнемарганцевистi

(20> 20

80 (50)*60

5 t—

W 02

Хромомолібденові і хромомолібденованадієві

(20> 20

50 (30)*40

6 t—

W 03

Марганцевонікельмолібде-нові, хромонікельмолібденові та інші

(20> 20

5040

6 t—

W 04

Сталі феритного, мартенситного і мартенсито-феритного класів, що містять від 12 до 20 % хрому

(20> 20

5040

6 t—

W 11

Хромонікелеві сталіферитно-аустенітного та аустенітного класів

(20> 20

120100

4 t—

* В дужках вказані значення кута вигину для зварних з`єднань, виконаних газовим зварюванням (311)