При застосуванні конструкцій теплопроводів у теплоізоляції із горючих матеріалів у негорючій оболонці допускається вставки не робити.

Підземне прокладання

13.9 При спільному підземному прокладанні в тунелях (колекторах) теплопроводів із електричними або слабкострумовими кабелями, трубопроводами, що транспортують горючі речовини, не допускається застосовувати конструкції теплової ізоляції із горючих матеріалів. При окремому прокладанні теплопроводів у тунелях застосування негорючих матеріалів обов'язкове тільки для покривного шару теплової ізоляції теплопроводів.

При підземному безканальному прокладанні і в непрохідних каналах допускається застосовувати горючі матеріали теплоізоляційного і покривного шару.

При підземному канальному прокладанні теплопроводів у теплокамерах слід застосовувати теплоізоляційні конструкції із негорючих матеріалів.

13.10 Тунель (колектор, прохідний канал) слід розділяти через кожних на відсіки протипожежними перегородками 1-го типу з протипожежними дверима 2-го типу.

13.11 Конструкції для підземного безканального прокладання теплових мереж слід вибирати за двома групами конструкцій теплопроводів:

  • група "а" - теплопроводи в герметичній паронепроникній гідрозахисній оболонці. Рекомендована конструкція - теплопроводи заводського виготовлення в пінополіуретановій теплоізоляції з поліетиленовою оболонкою;
  • група "б" - теплопроводи з паропроникним гідрозахисним покриттям або в монолітній теплоізоляції, зовнішній ущільнений шар якої повинен бути водонепроникним і одночасно паропроникним, а внутрішній шар, що прилягає до труби, захищати сталеву трубу від корозії. Рекомендовані конструкції - теплопроводи заводського виготовлення в пінополімермінеральній або армопіно-бетонній теплоізоляції.

13.12 Вимоги до теплопроводів групи "а":

  • рівномірна щільність заповнення конструкції теплоізоляційним матеріалом;
  • герметичність оболонки та наявність системи оперативного дистанційного контролю, заміна вологої ділянки трубопроводу сухою;
  • показники температуростійкості повинні знаходитися в заданих межах протягом розрахункового терміну служби;
  • швидкість зовнішньої корозії труб не повинна перевищувати за рік;

-стійкість до стирання захисного покриття - не більше за 25 років.

Вимоги до фізико-технічних характеристик конструкцій теплопроводів групи "б":

  • показники температуростійкості повинні знаходитися в заданих межах протягом розрахункового терміну служби;
  • швидкість зовнішньої корозії сталевих труб не повинна перевищувати за рік.

13.13 При розрахунках товщини ізоляції та визначенні річних втрат теплоти теплопроводами у разі безканального прокладання на глибині закладання осі теплопроводу більше за розрахункову температуру навколишнього середовища приймають середню за рік температуру ґрунту на цій глибині.

При глибині закладання теплопроводу менше від верха теплоізоляційної конструкції за розрахункову температуру навколишнього середовища слід приймати температуру зовнішнього повітря як при надземному прокладанні.

Для визначення температури ґрунту в температурному полі підземного теплопроводу температуру теплоносія слід приймати:

  • для водяних теплових мереж - за температурним графіком регулювання при середньомісячній температурі зовнішнього повітря розрахункового місяця;
  • для мереж гарячого водопостачання - за максимальною температурою гарячої води.

13.14 При визначенні товщини теплоізоляції теплопроводів , прокладених в прохідних каналах і тунелях, слід приймати температуру повітря в них не більше 40 °С.

Граничні товщини теплоізоляційних конструкцій для обладнання та трубопроводів слід приймати згідно з додатком Ж.

13.15 При визначенні річних втрат теплоти теплопроводами, прокладеними в каналах і тунелях, параметри теплоносія слід приймати згідно з 13.6.

13.16 При прокладанні теплових мереж у непрохідних каналах та безканальному прокладанні коефіцієнт теплопровідності теплоізоляції слід приймати з урахуванням можливого зволоження конструкції теплопроводів.

Надземне прокладання

13.17 При виборі конструкції надземних теплопроводів слід враховувати наступні вимоги до фізико-технічних характеристик конструкцій теплопроводів:

  • показники температуростійкості повинні знаходитися в заданих межах протягом розрахункового терміну служби конструкції;
  • швидкість зовнішньої корозії сталевих труб не повинна перевищувати за рік.

13.18 При надземному прокладанні теплопроводів рекомендується застосовувати для покривного шару теплоізоляції негорючі матеріали груп згорання Г1 і Г2.

Примітка. При виборі конструкцій теплопроводів надземного і канального прокладання слід дотримуватися вимог до теплопроводів "у зібраному вигляді":

  • при застосуванні конструкцій із негерметичним покриттям покривний шар теплоізоляції повинен бути водонепроникним і не перешкоджати висиханню зволоженої теплоізоляції;
  • при застосуванні конструкцій із герметичним покриттям слід обладнувати системою оперативного дистанційного контролю (ОДК) зволоження теплоізоляції;
  • показники температуростійкості, протистояння інсоляції повинні знаходитися в заданих межах протягом всього розрахункового терміну служби для кожного елемента або конструкції;
  • швидкість зовнішньої корозії сталевих труб не повинна перевищувати за рік.

14 БУДІВЕЛЬНІ КОНСТРУКЦІЇ

14.1 Розрахунки будівельних конструкцій теплової мережі слід виконувати згідно зі СНиП 2.03.01 та СНиП ІІ-23 з урахуванням вимог СНиП 2.09.03.

Об'ємно-планувальні та конструктивні рішення підкачувальних та дренажних насосних, теплових пунктів та інших споруд на тепловій мережі слід приймати згідно зі СНиП 2.09.02.

Навантаження та впливи

14.2 У розрахунках будівельних конструкцій теплової мережі слід враховувати навантаження, які виникають при їх впливах, експлуатації та випробуваннях трубопроводів.

Метод визначення розрахункових навантажень та впливів, а також їх поєднання повинні прийматися відповідно до СНиП 2.01.07 та СНиП 2.09.03.

14.3 Будівельні конструкції теплової мережі мають бути збірними із уніфікованих залізобетонних та бетонних елементів.

Конструювання та способи визначення навантажень на тунелі та канали слід приймати згідно зі СНиП 2.09.03.

Підземне прокладання

14.4 Каркаси, кронштейни та інші сталеві конструкції під трубопроводи теплових мереж слід захищати від корозії.

14.5 Для зовнішніх поверхонь каналів, тунелів, камер та інших конструкцій при прокладанні теплових мереж поза зоною рівня ґрунтових вод слід застосовувати обмазувальну ізоляцію та обклеювальну гідроізоляцію для перекриття зазначених споруд.

14.6 При прокладанні теплових мереж у каналах нижче максимального рівня стояння ґрунтових вод слід здійснювати попутний дренаж, а для зовнішніх поверхонь будівельних конструкцій та закладних частин - гідрозахисну ізоляцію.

За неможливості застосування попутного дренажу слід виконувати обклеювальну гідроізоляцію на висоту, що перевищує максимальний рівень ґрунтових вод на , або іншу ефективну гідроізоляцію.

Не слід улаштовувати попутного дренажу при безканальному прокладанні теплопроводів із поліетиленовим покривним шаром.

14.7 Для попутного дренажу слід використовувати труби зі збірними елементами, а також готові трубофільтри. Діаметр дренажних труб слід приймати за розрахунком, але не менше .

14.8 На поворотах і на прямих відрізках попутних дренажів слід влаштовувати оглядові колодязі не менше ніж через . Відмітку дна колодязя слід приймати на нижче відмітки закладання прилеглої дренажної труби.

14.9 Відведення води із системи попутного дренажу слід здійснювати самопливне або насосами в дощову каналізацію, водні об'єкти (природні) або яри. Для збирання води слід установлювати резервуар у дренажній насосній місткістю не менше ЗО % від максимально-погодинної витрати дренажної води.

14.10 Для відкачування води із системи попутного дренажу слід установлювати в насосній станції не менше двох насосів, один з яких є резервним. Подачу робочого насосу слід приймати за величиною максимально-погодинної витрати води, що надходить із коефіцієнтом 1,2, який враховує відведення опадових вод.

14.11 Уклон трубопроводів попутного дренажу слід приймати не менше 0,003.

14.12 Для трубопроводів у місцях їх проходження через стіни камер та щитових опор слід виконувати антикорозійне покриття, а в зоні дії блукаючого струму - електроізолювальні прокладки. Не допускається застосування азбестових прокладок.

14.13 Конструкції щитових нерухомих опор слід приймати тільки з повітряним проміжком (щілиною) між трубопроводом та опорою, що дасть можливість замінити трубопровід без руйнування залізобетонного тіла опори.

У щитових опорах слід робити отвори для забезпечення відтоку води, а за необхідності - отвори для вентиляції каналів.

Конструкції нерухомих опор для безканального прокладання попередньо теплоізольованих трубопроводів - згідно з ДСТУ Б В.2.5-31.

14.14 Висоту прохідних каналів і тунелів слід приймати не меншою . Ширину проходів між теплопроводами слід приймати такою, що дорівнює зовнішньому діаметру неізольованої труби, збільшеної на , але не менше . Висоту камер від рівня підлоги до низу виступних конструкцій слід приймати не менше . Допускається місцеве зменшення висоти камери до .

14.15 Для тунелів слід влаштовувати входи з драбинами на відстані не більше між ними, а також аварійні та вхідні лижи на відстані не більше для водяних теплових мереж.

Вхідні люки слід влаштовувати на всіх кінцевих точках тупикових ділянок тунелів, на поворотах та у вузлах, де за умовами компонування трубопроводи і арматура утруднюють прохід,

14.16 У тунелях не рідше ніж через слід влаштовувати монтажні отвори завдовжки не менше і завширшки не менше найбільшого діаметра труби, що прокладають, збільшеного на , але не менше ,

14.17 Кількість люків для камер слід влаштовувати не менше двох, розташованих по діагоналі. Люки на теплових камерах слід обладнувати замками для запобігання несанкціонованому доступу сторонніх осіб,

14.18 3 приямків камер і тунелів у нижніх точках слід здійснювати самопливне відведення опадової води в скидні колодязі та влаштування клапанів на вході самопливного трубопроводу в колодязь. Відведення води з приямків інших камер (не в нижніх точках) слід здійснювати пересувними насосами або безпосередньо самопливне в системи каналізації з улаштуванням на самопливному трубопроводі гідрозатвору, а у випадках можливого зворотного ходу води – додатково клапанів для відмикання,

14.19 У тунелях слід влаштовувати припливно-витяжну вентиляцію. Вентиляція тунелів повинна забезпечувати як в зимовий, так і в літній період температуру повітря в тунелях не вище 40 °С, а на час виконання ремонтних робіт - не вище 33 °С, Температуру повітря в тунелях з 40 °С до 33 °С допускається знижувати за допомогою пересувних вентиляційних установок.

Необхідність природної вентиляції каналів визначають проектом. При застосуванні для теплоізоляції труб матеріалів, які виділяють у процесі експлуатації шкідливі речовини в кількості, що перевищує гранично-допустиму концентрацію в повітрі робочої зони, слід влаштовувати вентиляцію,

14.20 Вентиляційні шахти для тунелів допускаються суміщені зі входами до них. Відстань між припливними та витяжними шахтами слід визначати розрахунком.

14.21 При безканальному прокладанні повинні виконуватись вимоги ДСТУ-Н Б В.2.5-35.

14.22 Безканальне прокладання теплопроводів допускається проектувати під непроїжджою частиною вулиць, всередині кварталів житлової забудови під вулицями і дорогами V категорії і місцевого значення, Прокладання теплопроводів під проїжджою частиною автомобільних доріг І-ІV категорій, магістральних доріг та вулиць допускається в каналах або футлярах,

14.23 При підземному перетині доріг і вулиць слід дотримуватися вимог, викладених у до датку Б.

14.24 При компенсації температурних розширень за рахунок кута повороту траси , П-подібних, Г-подібних , Z-подібних компенсаторів при безканальному прокладанні трубопроводів слід застосовувати амортизаційні прокладки або канали (ніші) згідно з ДСТУ-Н Б В.2.5-35.

Відгалуження, розташовані поза нерухомими опорами, також слід прокладати з амортизаційними прокладками,

Надземне прокладання

14.25 На естакадах та окремо розташованих опорах у місцях перетину залізничних колій, річок, ярів та на інших важкодоступних для обслуговування ділянках трубопроводів слід встановлювати прохідні містки завширшки не менше .

14.26 Відстань по вертикалі від планувальної відмітки землі до низу трубопроводу слід приймати:

- для низьких опор - від до залежно від планування землі та уклону теплопроводу;

- для високих окремо розташованих опор та естакад - для забезпечення проїзду під теплопроводами та конструкціями естакад залізничного і автомобільного транспорту.

14.27 Для обслуговування арматури та устаткування, розташованих на висоті і більше, слід влаштовувати стаціонарні площадки завширшки з огорожами і драбинами.

Драбини з кутом нахилу більше 75° або висотою більше повинні мати огорожі.

15 ЗАХИСТ ТРУБОПРОВОДІВ ВІД КОРОЗІЇ

Захист від внутрішньої корозії

15.1 При виборі способу захисту сталевих труб теплової мережі від внутрішньої корозії та схеми підготовки підживлювальної води слід враховувати основні параметри мережної води:

  • жорсткість води;
  • водневий показник рН;
  • вміст у воді кисню і вільної вуглекислоти;
  • вміст сульфатів і хлоридів;
  • вміст у воді органічних домішок (окислюваність води).

15.2 Захист труб від внутрішньої корозії слід виконувати шляхом:

  • підвищення рН в межах рекомендацій ПТЕ;
  • зменшення вмісту кисню в мережній воді;
  • покриття внутрішньої поверхні сталевих труб антикорозійними сумішами або застосування корозійностійкої сталі;
  • застосування безреагентного електрохімічного способу обробки води;
  • застосування водопідготовки та деаерації підживлювальної води;
  • застосування інгібіторів корозії.