1.34. Підходи до протипожежних щитів та їх конструкцій повинні забезпечити легкий доступ до інвентаря, підходи повинні бути вільними.

1.35. При загрозі попадання під дію напруги електромережі необхідно відключити обладнання від мережі або розірвати електроколо. Електрообладнання або електропроводку, що горять, слід гасити тільки сухим піском або спеціальними вогнегасниками.

1.36 Працівник повинен знати і вміти надавати першу (долікарняну) допомогу як собі так і іншим потерпілим.

1.37. При одержанні травми необхідно звернутися за допомогою до товаришів або з'явитися у медпункт попередньо повідомивши про це майстра або іншого керівника.

1.38. Вогнетривник повинен знати порядок обліку та розслідування нещасних випадків в частині збереження стану на робочому місці і обладнання в тому вигляді, в якому вони були на момент виникнення нещасного випадку (якщо це не загрожує життю і здоров'ю йому і іншим працівникам і не приведе до більш тяжких наслідків) і складання актів про нещасний випадок.

1.39 Вогнетривник , винний у порушенні вимог охорони праці, які виклалдені у цій інструкції несе дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним в Україні законодавством.

2 Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Вогнетривник повинен перед початком роботи прибути на змінно-зустрічні збори і одержати завдання на виконання робіт і вказівки щодо забезпечення безпечних умов праці, виконувати необхідно тільки доручену роботу із дотриманням усіх вимог цієї інструкції; не починати роботу, якщо умови ї"ї виконання суперечать інструкції з охорони праці.

2.2. Він повинен оглянути робоче місце і ознайомитися із записами у журналі зауважень попередньої зміни.

2.3. Вогнетривник повинен впевнитися у вільному доступі до робочого місця, наявності засобів захисту органів дихання, слуху і захисних окулярів.

2.4. Він повинен перевірити, чи не ведуться ремонтні роботи над зоною виконання робіт вогнетривником на кранах, підкранових балках, спеціально установлених площадках.

2.5. Вогнетривник повинен оглянути і підготувати інструмент та пристрої необхідні до роботи; перевірити справність та працездатність систем вентиляції. Він повинен перевірити роботу сигналізації, достатність освітлення робочого місця, наявність попереджаючих та забороняючих знаків.

2.6. Необхідно впевнитись у справності драбин; перевірити наявність та справність настилів; наявність поручнів на площадках, які підняті вище одного метра від підлоги; наявність і міцність закріплення огороджень на тих частинах обладнання, що обертаються.

2.7. Він повинен перевірити наявність та справність чалочних пристроїв; ланцюгів та тросів і наявність на них бирок з указаниям інвентарного номеру, максимальної вантажопідйомності і дати випробувань.

2.8. Він повинен впевнитися у наявності змащення елементів механізмів, що обертаються, наявності і цілостності пристроїв, які заземлюють електрообладнання.

2.9. Вогнетривник повинен впевнитися у можливості випробування роботи механізмів і обладнання.

2.10. Перед включенням обладнання для випробування, з метою перевірки справності, він повинен подати світловий та звуковий сигнали, впевнитися у відсутності небезпеки для людей.

2.11. Вогнетривник повинен одержати, оглянути і перевірити роботу ручного електро- і пневмоінструмента, переносних світильників.

2.12. Він повинен оглянути дільницю футеровочних робіт, впевнитися у наявності і стійкості необхідних матеріалів і виробів для виконання визначених робіт.

2.13. Про всі виявлені порушення та несправності обладнання вогнетривник повинен повідомити майстра або начальника зміни і до усунення виявлених порушень та несправностей до роботи не ставати.

3 Вимоги безпеки під час роботи

3.1. При розбиранні футеровки і виконанні кладки.

3.1.1. Розбирання кладки виконувати тільки після огляду її майстром з метою виявлення небезпечних місць і встановлення безпечних прийомів виконання робіт і проведення відповідного інструктажу для вогнетривника.

3.1.2. Усі виявлені небезпечні дільниці кладки обвалюються або закріплюються у присутності майстра з використанням особистих засобів запобігання травм або пристроїв, що виключають самостійний обвал кладки.

3.1.3. Розбирання кладки починають із верхніх рядів поступово переходячи до нижніх. Відривати цеглу слід вгору і від себе.

3.1.4. Виконувати розбирання монолітної кладки за допомогою лому або іншого інструменту необхідно в захисних окулярах із скла, що не б'ється.

3.1.5. Використання ручного електро- або пневмоінструмента дозволяється тільки спеціально навченим вогнетривником. Дільниця кладки, що розбирається механізованим інструментом, повинна бути попередньо зрошеною.

3.1.6. Не дозволяється знаходитися на кладці, що розбирається.

3.1.7. Цеглу після розфутерування необхідно складати у стопу на підставку не ближче 5 см від їх краю.

3.1.8. При виконанні обтісування цегли і при роботі із рідким склом необхідно використовувати захисні окуляри.

3.1.9. Розбирання стін необхідно виконувати частинами на ширину 1 м із вибиранням кладки штрабами у вигляді склепу із швидким закладанням розібраної кладки.

3.1.10 Розбирання опалубки склепу виконувати тільки після повного розбирання замків у всіх перекатах, розбутовки пазух склепу, а також затягування болтів. Ці роботи проводяться під наглядом майстра.

3.1.11 Цегла і вогнетриви, що завозяться у роздріб, повинні бути складені у штабелі висотою не більш 25 рядів при укладанні цеглин плазом і не більше 13 рядів при укладанні на ребро.

3.1.12 При використанні настилів цегла і вогнетриви розподіляються по них рівномірно з навантаженням не більш 250 кг на квадратний метр настилу.

3.1.13 Під час перерви матеріали і інструменти не повинні залишатися на стінках.

3.1.14 При виконанні кладки стіни висотою більше 2-х поверхів, повинно бути передбачено міжповерхове перекриття або тимчасовий настил.

3.1.15 При виконанні робіт із використанням настилів на них не повинно накопичуватися сміття, а взимку їх необхідно очищувати від снігу і льоду, посипати піском або шлаком.

3.1.16. Переноску, установку і зняття розпорів необхідно виконувати не менше ніж двома робітниками.

3.1.17. Усі роботи щодо переміщення вантажу повинні виконуватися згідно з розпорядженням і з дозволу особи, яка відповідає за безпечне проведення робіт і переміщення вантажів.

При виконанні такелажних робіт з деталями великих розмірів усі інші роботи у цей час на цій дільниці повинні бути припинені.

3.1.18 Ширина площадок для виконання ремонтних робіт повинна бути не менше 0,8 м.

Висота від підлоги площадки до нижніх частин конструктивних елементів, що виступають або ліній комунікацій повинна бути не менше 2 м при постійному і не менше 1,8 м - при періодичному проході робітників.

3.1.19 Виконання робіт, де можливе появлення шкідливих газів, дозволяється за спеціальним допуском у присутності чергового газорятівника.

При концентрації шкідливих домішок у повітрі на дільниці проведення робіт вище допустимих, усі працівники на цій дільниці повинні бути терміново виведені у безпечне місце.

3.1.20 Після закінчення робіт конструкції, які були використані, пристрої, матеріали, інструмент і сміття повинні бути прибрані з місця ремонту, а усі огородження, запобіжні і блокуючі пристрої повинні бути повністю відновлені і ремонтний персонал виведений з місця виконання робіт.

3.2. При роботі у тунельних печах

3.2.1. Перш ніж приступити до роботи всередині тунельної печі необхідно впевнитися у відсутності частин кладки, що нависають. У цьому випадку необхідно викликати майстра, який повинен прийняти рішення про початок ремонтних робіт. Роботи всередині печі виконуються у захисній касці.

3.2.2. При зупинці печі на ремонт необхідно перевірити температуру повітря всередині неї. Температура не повинна перевищувати 40°С, а піч повинна бути добре провентильована.

3.2.3. При температурі повітря 40°С робочі місця необхідно обдувати вентиляторами, працювати у теплозахисному одязі. Через кожні півгодини необхідно робити 10 хв. перерву у спеціально відведених для цього місцях з нормальною температурою. При температурі кладки вище 50°С працювати всередині камер не дозволяється.

3.2.4. Працівники допускаються до виконання робіт при температурі 30°С тільки після лікарського огляду.

3.2.5. Розбирання кладки печі виконується згідно з ПОР, який складено спеціально для цього виду робіт. Розбирання кладки необхідно починати з верхніх ярусів, поступово переходячи до нижніх, не можна допускати нависання кладки та окремих цеглин.

3.2.6. Руйнувати або закріплювати небезпечні частини склепіння, стін і арматури треба тільки в присутності майстра.

3.2.7. Розпочинати кладку склепіння печі можна тільки з дозволу майстра, який має перевірити надійність встановленої опалубки.

3.2.8. При одночасній кладці вертикальних каналів у два або три яруси, між ярусами повинні бути передбачені проміжні перекриття, міцні і без щілин для захисту працівників від предметів, які падають.

3.2.9. Не допустимо вести кладку і ремонт печі при розташуванні настилу підмостків вище рядів цегляної кладки, що укладається.

3.2.10 Кожний ярус печі необхідно викладати так, щоб рівень стін після кожного переміщення робочого настилу був вищим за настил не менше ніж на три ряди цегляної кладки. Найбільш зручним і безпечним для роботи рівнем кладки є рівень 0,2 - 0,9 м від робочого настилу. Щілина, що залишається між кладкою і настилом, не повинна бути більше ніж 5 см. Необхідно стежити за тим, щоб через щілину не падали будь-які предмети. Щілину слід перекривати дошкою або відкидними щитками.

3.2.11 При обтесуванні чи ломці старої футеровки необхідно надягати захисні окуляри і направляти удар інструменту так, щоб сколи летіли у бік від працівника.

3.2.12 Не можна виконувати одночасно кладку і монтаж на тій самій дільниці.

3.2.13 Виконувати роботу і пересуватися по викладеній стіні печі не допускається.

3.2.14 При виконанні робіт на краю стіни (кладка буртика, чи розшивка зовнішніх швів) необхідно встановлювати зовнішнє рештування з огородженнями. Не можна виконувати ці роботи стоячи на кладці.

3.2.15 В зоні виконання робіт усі тимчасові пройоми у підлозі, підмостках та інших місцях повинні бути перекритими або надійно захищеними.

3.2.16 При роботі на підмостках інструмент слід складати у переносні ящики або сумку, що надягається на плече.

Подавати інструмент на висоту дозволяється за допомогою мотузки. Скидати інструмент і деталі з висоти не дозволяється.

3.2.17 Усю биту цеглу, сміття, дошки необхідно регулярно прибирати з робочих місць і проходів у бадді або коробки. Скидати сміття з висоти дозволяється тільки у виняткових випадках, у присутності майстра і якщо місце внизу огороджено або охороняється спеціальним сигнальником.

3.2.18 Завантажувати бадді і коробки під час прибирання сміття і цегляного бою треба не вище бортів.

3.2.9. При складанні цегли неможливо, щоб висота штабелю була більш ніж 1,5 м. Поміж штабелями необхідно передбачати проходи шириною не менше 0,8 м. Штабелі повинні бути складені рівно, без нахилів.

3.2.20. При розбиранні кладки за допомогою клинів і кувалди, працівники повинні користуватися держал ом або кліщами. Працівник, який підтримує клин, повинен знаходитися збоку від працівника, який працює кувалдою.

3.2.21 При розбиранні футеровки ударним способом необхідно стежити за тим, щоб не порушити старої кладки. Струси кладки можуть викликати утворення глибоких тріщин або завал тієї частини футеровки, яка не підлягає ремонту.

3.2.22 Витягання опор з-під кружал, а також зняття болтів , гайок і клинів під час розбирання опалубки, дозволяється тільки під керівництвом майстра. На печах з використанням у склепіннях гнучких зв'язків видалення опалубки склепіння до затягування зв'язків не дозволяється.

3.2.23 Частини, які нависли над кладкою, що розбирається, повинні бути обвалені.

3.3. При роботі у печах, що обертаються

3.3.1 Роботи, які виконуються усередині печей, що обертаються повинні виконуватися за нарядом-допуском

Відповідальний керівник і виконавець робіт повинні особисто перевірити виконання заходів безпеки і забезпечити працівників необхідними для роботи засобами механізації, пристроями, інструментом, трапами, носилками і засобами індивідуального захисту.

3.3.2 Встановлені на домкратах під час підйому обертова піч або холодильник повинні фіксуватися для запобігання їх випадкового опускання.

Для цього під них повинні бути підведені страхуючі клітки із шпал або інші міцні опори, які розраховані на масу обладнання, що підіймається.

3.3.3. Після відкочування гарячої головки печі пройом пересипної камери повинен бути закритим.

3.3.4. Для входу у піч повинен встановлюватися перехідний місток через шахту холодильника шириною не менше ніж 1 м з огородженнями.

3.3.5. Входити у холодний кінець печі з циклонними теплообмінниками при наявності зависання матеріалів у циклонах і газоходах, а також використання для освітлення всередині печі відкритого вогню не дозволяється.

3.3.6. Перед допуском працівників у зупинену піч і холодильник останні повинні бути надійно загальмовані, а їх корпуси заземлені.

3.3.7. При роботі усередині печі, боровах, топці і каналах двері, шибери, засувки і кришки люків повинні бути надійно закріплені у відкритому положенні.

3.3.8. Роботи щодо футерування печей повинні виконуватися у відповідності до вимог технологічної інструкції, яка затверджена головним інженером підприємства.

Розбирання склепінь і стін печей повинно виконуватися з дерев'яного настилу і під керівництвом виробника робіт. Перед початком часткового ремонту футеровок печі повинні бути зняті настили з футеровок.

3.3.9 Виламувати футеровку шляхом пробивання бокової штраби (канавки) з наступним обвалом кладки у верхній частині печі слід після перевірки щупом щільності прилягання футеровки до корпуса печі.

Якщо футеровка відійшла від корпуса печі або змістилася по периметру корпуса, її необхідно розібрати. Розбирання повинно проводитися по сходинках, зверху до низу.