Стики рейок у ланковій колії із рейок Р-65 на чотирьох болтах, із рейок Р-50 та у зрівняльних ланках безстикової колії повинні бути на шести болтах.

  1. При укладанні залізобетонних шпал на лініях з електричною тягою чи обладнанихавтоблокуванням необхідно застосовувати рейкові скріплення, які забезпечують ізоляціюелектричних рейкових кіл. На головних і приймально-відправних коліях, як правило, засто-совуються високоміцні ізолюючі стики. Дерев'яні шпали повинні бути просочені антисепти-ками, що не проводять електричного струму.
  2. Ширину баластної призми зверху на прямих одноколійних ділянках слід прийматипри усіх видах баласту, не менше, м:
  • на швидкісних лініях і лініях І—III категорій - 3,85;
  • на лініях IV, V категорій - 3,65;
  • на лініях VI, VII категорій - 3,45.

На кривих ділянках колії товщину баластної призми необхідно приймати з урахуванням підвищення зовнішньої рейки при збереженні під внутрішньою рейкою баластного шару товщиною, установленою для прямих ділянок відповідно до таблиці 13.

С. 38 ДБН В.2.3-19-2008

На кривих ділянках колії радіусом меншим 600 м баластну призму необхідно розширювати із зовнішнього боку на 0,1 м. На двоколійних ділянках ширину баластної призми зверху слід збільшувати на ширину міжколійя. Баластну призму третьої, а також третьої і четвертої колій треба влаштовувати окремо від першої і другої колій, при ширині міжколійя 10000 мм та 8000 мм, із забезпеченням відведення поверхневої води із розширеного міжколійя (відповідно до п. 6.18). При ширині міжколійя 6000 мм і менше баластна призма облашто-вується суцільною.

Крутизна укосів баластної призми для усіх видів баласту повинна бути 1:1,5, для піщаної подушки- 1:2.

7.7Головні колії при укладанні костильного скріплення необхідно закріплювати від уго-ну протиугонами. При проектуванні другої колії слід передбачати перестановку протиугонівна першій діючій головній колії, виходячи з однобічного руху поїздів. На кривих ділянкахз радіусом меншим 800 м колії необхідно обладнувати рейкозмащувачами. На лініях VI, VIIкатегорій улаштування рейкозмащувачів необхідно передбачати при відповідному техніко-економічному обґрунтуванні.

  1. На головних коліях слід виконувати встановлення сигнальних і колійних знаківвідповідно до вимог чинних документів. Для зазначення меж смуги відводу залізниць, а та-кож для позначення на поверхні землі споруд, які знаходяться під поверхнею земляного по-лотна, необхідно передбачати установлення відповідних знаків.
  2. У проектах нових ліній та додаткових головних колій у разі необхідності передбача-ють відкриття нових або розвиток існуючих кар'єрів і щебеневих заводів для потреббудівництва й експлуатації.

Верхня будова колії на станціях

7.10Головні колії в межах станцій, роз'їздів і обгінних пунктів укладаються рейками типу,який прийнято для головної колії суміжних перегонів, а на приймально-відправних коліяхукладаються нові рейки Р50 чи старопридатні рейки того ж типу, що і на перегоні.

На сортувальних, витяжних, вантажно-розвантажувальних, деповських і інших станційних коліях укладають старопридатні рейки типу не нижче Р50, у горловинах сортувальних гірок, що переробляють 1500 та більше вагонів за добу, - Р65 нові, а на гірках меншої потужності - Р65 старопридатні.

На станційних коліях при відповідному обґрунтуванні допускається укладати зварені рейкові ланки з нових чи старопридатних рейок. У підгіркових парках застосування зварних ланок у межах гальмової зони обов'язкове.

7.11Рід і кількість шпал головних колій у межах станцій, роз'їздів і обгінних пунктів по-винні відповідати нормам, установленим для перегонів (таблиця 13), на приймально-відправ-них коліях, сортувальних гірках і в сортувальних парках - нормам залізничної лінії не нижчеVI категорії. На гірках із перероблювальною спроможністю понад 1500 вагонів за добу рід ікількість шпал приймаються за нормами для ліній III категорії. На інших станційних коліях,включаючи з'єднувальні внутрішньостанційні, на лініях усіх категорій укладаються нові абостаропридатні залізобетонні шпали з кількістю не менше 1600 шт/км. У межах захрестовин-них кривих кількість шпал призначається з розрахунку не менше 1840 шт/км, а на головнихколіях - відповідно до вимог таблиці 13.

На приймально-відправних та інших станційних коліях допускається укладати старопридатні шпали і скріплення.

Умови використання дерев'яних шпал визначені у примітці 4 до таблиці 13.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 39

7.12Вид баласту і його товщину на головних коліях станцій, роз'їздів і обгінних пунктівслід приймати за нормами, установленими для перегонів. На приймально-відправних таінших станційних коліях облаштовується одношарова призма з щебеневого баласту, такогосамого як і на перегонах. Допускається застосовувати щебеневий баласт фракції 5-25 мм абогравійний чи гравійно-піщаний баласт.

Товщина баластного шару під шпалою на станційних (крім головних) коліях приймається не менше 30 см на земляному полотні з глинистих ґрунтів, пісків дрібних і пилуватих і не менше 25 см на земляному полотні зі скельних, великоуламкових і пісків, за винятком дрібних і пилуватих. При використанні щебеневого баласту на піщаній подушці товщина верхнього шару повинна бути не менша за 20 см і піщаної подушки - 15 см.

  1. На приймально-відправних коліях у разі застосування стрілочних переводів, що доз-воляють безупинне пропускання поїздів зі швидкостями руху більшими ніж 50 км/год, вер-хня будова колії повинна бути такого самого типу, що і на головних коліях.
  2. Міжколійя шириною до 6,5 м заповнюється баластом того самого типу, що і при ви-користанні для баластування колій. Поверхні баласту між торцями шпал суміжних колійнадається поперечний ухил відповідно до поперечного ухилу верха земляного полотнастанційної площадки. При цьому різниця відміток голівок рейок суміжних колій повиннабути не більше 0,15 м. При реконструкції, технічному переоснащенні станцій у тих районах,де виключена можливість занесення колії снігом або піском, різниці відміток головок рейокголовних і суміжних із ними колій в обґрунтованих випадках допускається збільшувати до0,25 м.
  3. При відстані між осями колій на станціях понад 6,5 м баластний шар суміжних колійдопускається при відповідному обґрунтуванні проектувати роздільним. У цьому випадку дляглинистих ґрунтів у земляному полотні передбачається закритий дренаж або міжколійнийлоток для відведення води з міжколійного простору.
  4. Поверхня баластного шару на станційних коліях повинна бути на 3 см нижче ве-рхньої постелі перевідних брусів і дерев'яних шпал і на одному рівні з верхом середньої частини залізобетонних шпал. Поверхня земляного полотна має забезпечувати стікання води з

колії.

7.17Стрілочні переводи повинні мати марки хрестовин не крутіше зазначених у таблиці14 і відповідати типу рейок, які укладаються. Стрілочні переводи, які укладаються на голов-них коліях станцій, роз'їздів і обгінних пунктів, мають забезпечувати пропускання поїздів упрямому напрямку зі швидкістю не меншою ніж та, яка реалізується на прилеглих перегонах.

На головних коліях станцій, де передбачене пропускання пасажирських поїздів зі швидкостями понад 140 км/год, та до 200 км/год включно, укладаються спеціальні стрілочні переводи типу Р65 марок 1/18 та 1/11 із гнучкими гостряками і хрестовиною з безперервною поверхнею кочення та стрілочні переводи більш пологих марок. Стрілочні переводи, задіяні в маршрутах приймання та відправлення швидкісних поїздів, обладнуються зовнішніми замикачами гостряків і рухомих осердь.

Укладання перехресних стрілочних переводів, глухих перетинів і окремих симетричних переводів допускається у складних умовах при відповідному технІко-економічному обгрунтуванні.

7.18Стрілочні переводи і стрілочні вулиці, включаючи захрестовинні криві, на головних іприймально-відправних коліях, у передгіркових і підгіркових горловинах разом із коліями нагірках і на гальмівних позиціях, а також стрілочні переводи, обладнані електричною цен-тралізацією, укладаються на щебеневий баласт із забезпеченням водовідводу. При цьому тов-щина баластного шару під перевідними брусами і шпалами на стрілочних переводах наголовних коліях встановлюються за нормами таблиці 13 для відповідних категорій, але не ни-жче IV, а на інших із зазначених у даному пункті стрілочних переводах і гіркових коліях -за нормами для IV категорії.

Під перевідними брусами на стрілочних переводах, не перерахованими вище, баластний шар укладається за нормами п. 7.12.

Стрілочні переводи слід укладати на залізобетонних брусах та, як виняток, на дерев'яних антисептованих брусах.

7.19Між суміжними стрілочними переводами передбачаються прямі вставки довжиноюне менше 12,5 м, у складних умовах - 6,25 м; на головних коліях при швидкостях понад140 км/год довжина цих вставок складає відповідно 25,0 м і 12,5 м.

При попутному укладанні стрілочних переводів на залізобетонних шпалах довжина прямих вставок повинна бути не менше 12,5 м.

7.20Колії і стрілочні переводи при їх укладанні чи перекладанні закріплюються від угонуза типовими схемами.

Верхня будова колії на мостах і в тунелях

7.21Конструкція верхньої будови колії на мостах (мостах через водотоки, шляхопрово-дах, естакадах, віадуках), у тунелях і галереях установлюється відповідно до ДБН В.2.3-14,СНиП II-44.

На мостах і в тунелях повинна забезпечуватися можливість механізованого ремонту, а також огляду рейок, скріплень) шпал, плит і інших елементів конструкції колії, а в тунелях - додатково також можливість утримання і ремонту водовідвідних пристроїв і механізованого прибирання сміття з колії.

7.22На мостах, у тунелях і галереях залізнична колія укладається з нових рейок того типу,що використовується на прилеглих дільницях залізничної лінії, термозміцнених, переважнозварених у рейкові ланки; застосування старопридатних рейок на великих і середніх мостах, атакож у тунелях не допускається.

Влаштування безстикової колії на мостах, тунелях і галереях, на мостах зі зрівняльними приладами, сезонними зрівняльними рейками, на розвідних прогонових спорудах і переправах здійснюється за технічними нормами Державної адміністрації залізничного транспорту України.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 41

7.23Конструкція мостового полотна повинна відповідати інструкції ЦП 0092.

Товщина баласту під шпалами в підрейковій зоні приймається 0,25 м, а на мостах, які реконструюються, у виняткових випадках - 0,15 м за погодженням із Державною адміністрацією залізничного транспорту України. Максимальна товщина баласту під шпалою допускається не більше 60 см. Ширина баластних корит прогонових споруд і устоїв мостів має забезпечувати ремонт колії за допомогою щебенеочисних машин і передбачати можливість підвищення відміток колії при ремонтах до 0,1 м із забезпеченням необхідного плеча баластної призми.

Колії на підходах до мостів укладаються на щебеневому баласті протяжністю в кожен бік 50 м - біля малих мостів, 200 м - біля середніх мостів і 500 м - біля великих мостів.

  1. Колії у тунелях і на підходах до них протяжністю в кожен бік не менше 500 м уклада-ються на щебеневому баласті. Безбаластну конструкцію колії можна застосовувати за узгод-женням з Державною адміністрацією залізничного транспорту України.
  2. На коліях, які проходять під шляхопроводами і пішохідними мостами з опорами сто-ячного типу, якщо відстань від осі колії до опор менша за З м, повинні укладатися контркут-

ники.

7.26У місцях сполучення безбаластних конструкцій колії на мостах і в тунелях з конст-рукцією колії на земляному полотні, у разі необхідності, укладаються ділянки спеціальноїперехідної колії перемінної жорсткості за індивідуальними проектами, погодженими з Дер-жавною адміністрацією залізничного транспорту України.

8 ЗЕМЛІ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ. ЗАХИСТ КОЛІЙ І СПОРУД

Землі залізничного транспорту

8.1Розміри земельних ділянок визначаються у складі проектно-технічної документації,яка розробляється проектною організацією на підставі технічного завдання. Проектом визна-чається розташування та потужність необхідного технологічного комплексу і межі земельноїділянки для його розташування. При визначенні меж земельної ділянки необхідно враховува-ти вимоги діючих технологічних норм, що затверджені у встановленому порядку.

Проект відведення земельної ділянки погоджується у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

8.2Для створення належних умов експлуатації технологічного комплексу, захисту йоговід зсувів, обвалів, розмивів, селів, снігозанесень та інших небезпечних впливів можуть вста-новлюватися охоронні зони.

Порядок їх установлення, розміри, режим та особливості умов землекористування визначаються відповідно до вимог чинного законодавства України.

Смуга відведення

8.3Ширина смуги відведення визначається на підставі потреб технологічного комплексузалізничного транспорту на його розміщення, експлуатацію, утримання та відновлення з ура-хуванням вимог діючої нормативної документації.

Як правило, до смуги відведення включаються:

  • ширина земляного полотна з урахуванням укосів насипу чи виїмки, на якому розташо-вується колійний розвиток залізничних станцій чи перегонів;
  • ширина технологічних площадок, на яких розташовані будівлі і споруди технологічного комплексу усіх господарств залізниці, естакади і віадуки з урахуванням укосів;

С. 42 ДБН В.2.3-19-2008

  • ширина технологічних зон, у межах яких розміщуються: водовідвідні та водопропускніспоруди; укосоукріплюючі та регуляційні споруди; споруди для пропускання селівтощо;
  • ширина технологічних смуг для пропускання повітряних і кабельних ліній електропос-тачання, зв'язку та сигналізації;
  • ширина технологічних смуг для розміщення: снігових мас при хуртовинах (пункт 8.14);автотранспортних проїздів; протипожежних смуг;
  • ширина захисних лісонасаджень (пункт 8.10) та інших огорож.