С. 22 ДБН В.2.3-19-2008

5.33У проектах реконструкції, технічного переоснащення залізничних ліній, на яких пе-редбачається рух з'єднаних поїздів, кількість роздільних пунктів, які вимагають розвиткуподовження колій, слід обґрунтовувати розрахунками. Якщо на одній із станцій, на лінії, щореконструюється, технічно переоснащується, існує або організується міжзалізничний стико-вий пункт, то подовження приймально-відправних колій на ній слід передбачати в обов'язко-вому порядку. При неможливості подовження колій на такій станції за умовами профілювоно передбачається на станціях, розташованих перед міжзалізничним стиковим пунктом.

Поздовжній профіль і план колії на роздільних пунктах

5.34Станції, роз'їзди й обгінні пункти слід розташовувати на горизонтальній площадці.В окремих випадках, при відповідному обґрунтуванні, допускається розташовувати роз-дільні пункти на ухилах не крутіше 1,5 %о, у важких умовах - не крутіше 2,5 %о. В усіх випад-ках для запобігання самовільному виходу рухомого складу за межі корисної довжини коліїпоздовжній профіль колії нових станцій, роз'їздів, обгінних пунктів, де передбачаєтьсявідчеплення локомотивів або вагонів від поїздів і виконання маневрових операцій, повиненпроектуватися увігнутого (ямоподібного) обрису з однаковими відмітками висот на кінцяхкорисної довжини колії.

В особливо важких умовах на роз'їздах та обгінних пунктах поздовжнього або напівпоз- довжнього типу і на проміжних станціях, на яких не передбачаються маневри і відчеплення локомотива чи вагонів від состава, допускаються ухили більше 0,0025 у межах станції. Допус- каються також в особливо важких умовах ухили більше 0,0025 при подовженні приймаль -но-відправних колій на існуючих станціях за умови вжиття заходів проти самовільного виходу вагонів або составів (без локомотивів).

В усіх випадках розміщення станцій, роз'їздів і обгінних пунктів на ухилах повинні за- безпечуватися умови утримання поїздів встановленої і перспективної маси допоміжними галь мами локомотивів, а також зрушення з місця цих поїздів.

5.35Довжина станційних площадок на нових лініях має бути встановлена залежно від ко-рисної довжини приймально-відправних колій на перспективу, а також типу розташуванніприймально-відправних колій (поздовжнє, напівпоздовжнє, поперечне) і бути не менше за-значеної в таблиці 8. Довжину станційних площадок на під'їзних коліях слід встановлюватирозрахунком.

Для організації постійного руху з'єднаних поїздів на роздільних пунктах, де ці поїзди мають зупинку для схрещення або обгону, з'єднання і роз'єднання составів, технічного обслуговування вагонів, довжина станційної площадки повинна бути обґрунтована в проекті.

  1. У разі розташування роздільного пункту на переломному поздовжньому профіліумови сполучення елементів профілю повинні відповідати встановленим нормам для голов-ної колії на перегонах.
  2. Площадки роз'їздів і обгінних пунктів, розташованих у легких топографічних умо-вах, слід, по можливості, будувати на підвищеннях профілю (горбах), а ділянки перед вхідни-ми сигналами - на відстані, що дорівнює корисній довжині приймально-відправних колій, -на ухилах, що забезпечують зрушення поїзда з місця.

На роздільних пунктах нових ліній, у проектах яких передбачається електрична тяга на постійному струмі, де передбачається зупинка поїздів установленої довжини, у тому числі з'єднаних, поздовжній профіль станційної площадки і ділянки виходу убік затяжного підйому з обмежувальним ухилом повинен забезпечувати розгін поїздів до розрахункової швидкості на цьому підйомі.

5.38При переобладнанні існуючих станцій, роз'їздів і обгінних пунктів, а також прибудівництві нових роздільних пунктів із колійним розвитком на існуючих лініях крутизнаокремих елементів поздовжнього профілю в межах усієї довжини приймально-відправнихколій не повинна, як правило, перевищувати норм, зазначених у п. 5.34.

Стрілочні горловини при неможливості їх розташування на зазначених ухилах допускається розташовувати на ухилах не крутіше обмежувального, зменшеного на 2 %о, а в особливо важких умовах, при відповідному обґрунтуванні в проекті, - і на обмежувальному ухилі.

5.39Диспетчерські з'їзди та окремі стрілочні переводи на головних коліях за межами гор-ловин допускається розміщувати на будь-якому поздовжньому ухилі до обмежувальноговключно.

Довжина елементів профілю в горловинах не повинна бути меншою 50 м (у важких умовах 25 м). При цьому точки переломів профілю повинні бути за межами спільних брусів стрілок.

С. 24 ДБН В.2.3-19-2008

5.40У разі перевлаштування існуючих роз'їздів і обгінних пунктів, на яких не передба-чається здійснювати маневри, у тих випадках, коли розташування приймально-відправнихколій у межах корисної довжини на горизонтальній площадці пов'язано з перетрасуваннямпідходів, великими обсягами земляних робіт, перебудовою штучних споруд тощо, допу-кається проектувати подовження приймально-відправних колій на ухилах до керівноговключно; при цьому повинні забезпечуватися умови безпеки руху поїздів.

Допускається розміщувати колії на ухилах не більше 10 %о при подовженні приймально-відправних колій існуючих станцій, розташованих в особливо важких умовах, при відповідному обгрунтуванні.

У випадках перевлаштування існуючих станцій, роз'їздів і обгінних пунктів допускається зберігати існуючі ухили і довжини окремих елементів поздовжнього профілю в тих межах, що не перевлаштовуються. Середній ухил колій, на яких передбачається з'єднання або роз'єднання з'єднаних поїздів, як правило, не повинен перевищувати 6 %о.

В усіх випадках розташування приймально-відправних колій у межах корисної довжини на ухилах слід передбачати заходи проти самовільного виходу рухомого складу за межі корисної довжини колії, а значення середнього ухилу в межах корисної довжини колії повинно забезпечувати умови утримання поїздів допоміжними гальмами локомотивів, а також умови зрушення поїздів з місця.

  1. Розв'язки підходів у залізничних вузлах і з'єднувальні колії, які передбачаються ви-нятково для руху поїздів в одному напрямку, допускається розташовувати у важких умовахна спусках крутіше обмежувального ухилу, але такого, що не перевищує найбільшого значен-ня ухилу, установленого для ліній даної категорії в п. 5.1.
  2. Пасажирські зупинні пункти дозволяється розміщувати на ухилах, що допускаютьзрушення з місця пасажирських поїздів, у тому числі підвищеної довжини.
  3. Колії біля навантажувально-розвантажувальних платформ і площадок, колії, при-значені для стоянки поїздів або вагонів без локомотивів, а також колії екіпірування і стоянкилокомотивів слід розташовувати на горизонтальних площадках.

У важких умовах допускається розміщувати зазначені колії на ухилах до 2,5 %о.

Колії для стоянки пасажирських поїздів і окремих вагонів на пасажирських і пасажирських технічних станціях і колії в будівлях слід розташовувати на горизонтальних площадках.

В усіх випадках належить передбачати заходи проти самовільного виходу вагонів, проектуючи, за можливості, профіль увігнутого обрису.

5.44Значення ухилів внутрішньостанційних з'єднувальних колій, а також колій для пере-становки поїздів, подачі вагонів до бункерів і складів слід приймати з урахуванням маси по-їздів, що обертаються по цих коліях, і сили тяги локомотивів, але не більших ніж значенняухилів, встановлених у п. 5.1.

Ухили колій, призначених для пересування тільки локомотивів і мотор-вагонних секцій, слід приймати не більше 40 %о.

При проектуванні поздовжнього профілю внутрішньостанційних з'єднувальних і ходових колій дозволяється застосовувати норми, зазначені в п. 5.4 для ліній VI - VII категорій.

5.45Відстань від воріт будівель або початку вантажного фронту до початку вертикальноїкривої в профілі, а також до початку кругової кривої в плані повинна бути не менше довжининайдовшого вагона (секції локомотива), що подається під навантаження, розвантаження абов ремонт.

У важких умовах для колій, які перевлаштовуються, цю відстань допускається зменшувати до 2 м.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 25

5.46Профіль сортувальних пристроїв (сортувальних гірок, витяжних колій із стрілочни-ми горловинами на ухилах або площадках) і сортувальних колій, що обслуговуються ними,проектується відповідно до норм і правил проектування сортувальних пристроїв.

Сортувальні колії, на яких сортування вагонів виконують із витяжних колій, у межах стрілочної зони слід розташовувати, якщо це можливо, на спуску у напрямку сортування вагонів; крутість спуска не повинна перевищувати 2 %о; там, де маневрові операції виконуються переважно з порожніми вагонами, допускається розташовувати стрілочні горловини на спуску до 2,5 %о.

Витяжні колії за межами стрілочної горловини станції слід розташовувати на горизонтальній площадці або на спуску (у напрямку сортування вагонів) не крутішому 2 %о, а у важких умовах допускається розташовувати на підйомі не крутішому 2 %о в напрямку колій, які обслуговуються.

На проміжних станціях поздовжній профіль витяжних колій, які використовуються для роботи збірних і вивізних поїздів, у важких умовах допускається проектувати відповідно до поздовжнього профілю суміжної ділянки головної колії.

5.47Стрілочні переводи на головних і приймально-відправних коліях необхідно розта-шовувати поза межами вертикальної кривої. У важких умовах на лініях із швидкостями рухупоїздів до 120 км/год допускається розміщувати стрілочні переводи в межах вертикальноїкривої, радіус якої повинен бути не менше 10 км. На інших коліях, які не призначені для пря-мування організованих поїздів, а також при перевлаштуванні існуючих і будівництві новихстанцій, роз'їздів і обгінних пунктів на існуючих лініях, де не передбачаються швидкості рухупоїздів понад 120 км/год, стрілочні переводи допускається розміщувати в межах вертикальноїкривої, радіус якої повинен бути не менше 5 км.

У разі проектування поздовжнього профілю сортувальних гірок радіуси вертикальних кривих слід визначати розрахунком за умови забезпечення прямування вагонів і локомотивів і запобігання їх саморозчіплюванню. При цьому, в межах вертикальної кривої, як виняток, допускається розташовувати тільки перевідну криву стрілочного переводу; вістряки і хрестовини повинні знаходитися поза вертикальною кривою.

5.48Станції, роз'їзди й обгінні пункти, а також окремі парки і витяжні колії слід розташо-вувати на прямих ділянках колії.

У важких умовах допускається їх розміщення на кривих радіусом не менше: 2000 м - на швидкісних лініях; 1500 м - на магістральних лініях І—III категорій; 1200 м - на лініях IV-VII категорій. В особливо важких топографічних умовах, при відповідному обґрунтуванні, допускається зменшувати радіус кривої до: 600 м - на лініях IV-VII категорій; у гірських умовах-до 500 м.

5.49На існуючих станціях, роз'їздах і обгінних пунктах при наявності кривих радіусомменшим, ніж зазначено у п. 5.48, допускається зберігати ці криві в межах станційної площад-ки, яка не перевлаштовується, і на підходах, а при відповідному техніко-економічномуобґрунтуванні допускається зберігати радіуси існуючих кривих і на тій частині роздільнихпунктів, що перевлаштовується.

5.50Станції, роз'їзди й обгінні пункти з поперечним розташуванням приймально-відправних колій, за необхідності їх розташування на кривих, повинні розміщуватися на кри-вих, направлених в одну сторону.

Розташування роз'їздів і обгінних пунктів на зворотних кривих допускається у винятко- вих випадках на залізничних лініях IV-VII категорій при відповідному обґрунтуванні в проекті.

Станції, роз'їзди й обгінні пункти з поздовжнім і напівпоздовжнім розташуванням приймально-відправних колій у важких умовах допускається розміщувати на зворотних кривих.

С. 26 ДБН В.2.3-19-2008

При цьому колії кожного з напрямків руху в межах їх корисної довжини слід розташовувати на кривих, які направлені в одну сторону.

При перевлаштуванні існуючих станцій допускається, як виняток, зберігати зворотні криві в окремих парках.

При організації постійного руху з'єднаних поїздів використання зворотних кривих у межах корисної довжини спеціалізованих колій повинно бути обґрунтовано техніко-еко-номічними розрахунками.

Не допускається розташовувати витяжні колії на зворотних кривих. У виняткових випадках, при відповідному обґрунтуванні, допускається зберігати зворотні криві на існуючих витяжних коліях при перевлаштуванні станцій.

За наявності зворотних кривих у всіх випадках повинна бути забезпечена достатня видимість для безпечного виконання маневрової роботи.

5.51Стрілочні переводи на головних коліях повинні знаходитися на прямих ділянкахколії. На станціях, роз'їздах і обгінних пунктах, що перевлаштовуються, як виняток, коли роз-ташування стрілочних переводів на прямій викликає значний обсяг додаткових робіт (пе-ренесення траси головної колії, корінне перевлаштування горловин тощо) допускаєтьсярозташовувати стрілочні переводи на кривій із застосуванням відповідних схем розбивки,Підвищення зовнішньої рейки встановлюється залежно від швидкості руху по захресто-

ванній кривій.

В усіх випадках укладання стрілочних переводів у кривих радіуси цих кривих повинні бути не менше 600 м.

  1. Криві ділянки станційних колій (крім головних і приймально-відправних колій, пояких передбачається пропуск поїздів без зупинки) слід проектувати без підвищення зов-нішньої рейки і без перехідних кривих. На коліях, призначених для прямування організова-них поїздів, між зворотними кривими радіусом 250 м і менше треба передбачати прямівставки довжиною не менше 15 м.
  2. Радіуси захрестовинних кривих повинні бути не менше радіуса перевідної кривоїстрілочного переводу, що прилягає. Дозволяється при цьому перевлаштування захрестовин-ної кривої без підвищення зовнішньої рейки.

5.54Радіуси кривих внутрішньостанційних, з'єднувальних і ходових локомотивнихколій, кривих у голові гіркових сортувальних парків слід приймати не менше 200 м.