Кількість і ємність кабельних ліній дальнього зв'язку визначаються із розрахунку забезпечення:

  • необхідної кількості каналів зв'язку та залізничної автоматики на кінцеву перспективу,визначену згідно із схемою розвитку зв'язку;
  • взаємної захищеності кіл різного призначення;
  • потрібної надійності засобів зв'язку.

При визначенні ємності кабельних ліній дальнього зв'язку допускається передбачати кола, тракти та канали для надання послуг зв'язку іншим відомствам та підприємствам.

Марка кабельних ліній дальнього зв'язку вибирається з урахуванням захисту їх від впливу корозії і електромагнітних полів високої напруги та перспективи електрифікації дільниці.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 103

Лінії місцевого зв'язку, як правило, повинні бути кабельними.

Для організації з'єднувальних ліній між комутаційними станціями в межах залізничного вузла використовуються, як правило, малоємні кабелі з ущільненням їх багатоканальними системами передачі.

25.8Траси кабельних ліній дальнього зв'язку на перегонах прокладаються, як правило, усмузі відводу залізниць з урахуванням максимального збереження зелених насаджень, най-меншого обсягу робіт і максимальної механізації будівельних робіт, зручності в експлуатаціїі найменших витрат на захист від різних впливів, а також з урахуванням будівництва вперспективі додаткових залізничних колій.

У межах станції і населених пунктів, а також на перегонах при відповідному техніко-еко-номічному обґрунтуванні допускається прокладати трасу за межами смуги відведення залізниць.

Ширину смуги землі для будівельних робіт по трасі необхідно приймати рівній 6 м.

У важких топографічних та інженерно-геологічних умовах (велика заболоченість, гірська місцевість) та в інших обґрунтованих випадках за узгодженням із управлінням залізниці допускається прокладання кабелю в тілі земляного полотна або підвішування волоконно-оптичного кабелю на лініях електропередачі з високою напругою чи на опорах контактної мережі.

25.9Прокладання кабелів зв'язку на пересіченнях із судноплавними і сплавними річкамиповинне передбачатися по залізничних мостах, а на пересіченнях із несудноплавними і не-сплавними річками - із заглибленням у дно річки. В обґрунтованих випадках може бути передбачене влаштування підводного переходу через судноплавні річки і прокладання кабелів по-залізничних мостах на пересіченні з несудноплавними і несплавними річками.

Пересічення одиночними кабелями залізничних колій здійснюється в азбоцементних трубах діаметром 100 мм.

  1. Кабельні лінії зв'язку повинні бути захищені від усіх видів небезпечних і заважаю-чих впливів, а також від усіх видів корозії відповідно до діючих правил.
  2. Апаратура вузлів зв'язку розміщується в окремих службово-технічних будівляхзв'язку (будинках зв'язку).

Апаратуру вузлів зв'язку управлінь залізниць і дирекцій залізничних перевезень допускається розміщувати в спеціально пристосованих приміщеннях адміністративно-управ-лінських будівель.

Апаратура вузлів зв'язку дільничних і великих залізничних станцій, підсилювальних та регенераційних пунктів, що не обслуговуються, розміщується в об'єднаних постах електричної централізації і зв'язку та пасажирських будівлях, в окремих випадках допускається розміщувати в пристосованих приміщеннях службово-технічних будівель станцій.

25.12Вузли зв'язку залізничного транспорту за надійністю електропостачання належатьдо особливої групи першої категорії електроспоживачів, окрім підземних і регенераційнихпунктів, що не обслуговуються, які належать до електроспоживачів третьої категорії.

Електрична енергія до вузла зв'язку підводиться, як правило, від двох незалежних джерел (основного та резервного) змінного струму напругою 230 В або 380 В гарантованого живлення з допустимими відхиленнями мінус 10 % і плюс 5 % від зазначених величин із частотою 50+2 Гц.

У магістральному, дорожньому та відділкових (адміністрації залізничних перевезень) мережних вузлах зв'язку, а також в основних вузлах первинної мережі електрозв'язку, в яких передбачається організація і переключення групових трактів і каналів магістрального і дорожнього зв'язку, встановлюється резервне джерело змінного струму (стаціонарна резервна електростанція).

С. 104 ДБН В.2.3-1'9-2008

Для живлення обладнання зв'язку під час переходу на резервні джерела електроенергії змінного струму застосовуються акумуляторні батареї, розраховані в залежності від ємності та призначення системи на забезпечення живлення апаратури зв'язку протягом 6-8 годин.

Тип випрямляючих пристроїв розраховується на ємність, що монтується, а ємність акумуляторних батарей - на кінцеву потужність пристроїв зв'язку, які розміщуються у вузлі зв'язку.

25.13 Технічна експлуатація споруд електрозв'язку передбачається з урахуванням її автоматизації та централізації.

Для забезпечення процесів технічної експлуатації станційних та лінійних споруд зв'язку будуються виробничі бази технічного обслуговування та ремонту.

Організацію лінійно-виробничих дільниць технічного обслуговування засобів зв'язку рекомендується здійснювати з урахуванням:

  • групування засобів за однотипністю їх елементної бази;
  • групування технічних засобів за призначенням залежно від ієрархічного рівня органі-зації зв'язку;
  • рівня автоматизації технічного обслуговування засобів зв'язку.

26 АВТОМАТИЗОВАНА СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ЗАЛІЗНИЧНИМ ТРАНСПОРТОМ

26.1При проектуванні нових залізничних ліній, додаткових головних колій, реконст-рукції, технічному переоснащенні існуючих залізниць, розвитку вузлів, сортувальних таінших станцій слід передбачати автоматизацію управління технологічними процесами під-приємств, що споруджуються чи підлягають реконструкції, технічному переоснащенню,упровадження і розвиток автоматизованих мережних і регіональних систем управління ван-тажними і пасажирськими перевезеннями, створення автоматизованих систем обробки еко-номічної, статистичної і фінансової інформації, інженерних розрахунків і т. ін.

При проектуванні АСУ слід передбачати:

  • автоматизацію знімання первинної інформації з контрольованих об'єктів (пристроївзалізничної автоматики, зв'язку, енергопостачання, рухомого складу і т.ін.);
  • створення систем автоматизованих робочих місць працівників масових професій і опе-ративно-диспетчерського апарату станцій, локомотивних і вагонних депо, дистанційсигналізації, зв'язку, колії, електропостачання та інших підприємств із включенням їхчерез мережу передачі даних у загальну інформаційно-обчислювальну мережу заліз-ничного транспорту;
  • оснащення робочих місць термінальним устаткуванням із включенням його в інфор-маційно-обчислювальну мережу діючих автоматизованих систем управління вантаж-ними і пасажирськими перевезеннями на базі обчислювальних комплексів залізничнихі регіональних інформаційно-статистичних центрів;
  • розвиток мережі передачі даних і підключення до неї термінального устаткування й ав-томатизованих робочих місць;
  • створення диспетчерських центрів управління, оснащених засобами обчислювальноїтехніки і відображення інформації.

26.2До складу проекту нового або реконструкції, технічного переоснащення існуючогооб'єкта залізничних ліній повинні входити:

-будівництво (пристосування) приміщень для розміщення засобів обчислювальноїтехніки, інженерного забезпечення і персоналу;

ДБН В.2.3-19-2008 С. 105

  • будівництво (реконструкція) систем гарантованого електропостачання споживачівелектроенергії (за першою категорією у відношенні надійності), включаючи викорис-тання агрегатів безперебійного живлення засобів обчислювальної техніки;
  • будівництво (реконструкція) систем зв'язку, що забезпечують надійну взаємодію всіхтерміналів і систем відповідно до технологічних вимог, установлення необхідної кому-таційної і каналоутворюючої апаратури й організацію каналів, що забезпечують пере-дачу перспективних обсягів інформації;

-оснащення автоматичними засобами кондиціонування повітря і пожежної безпеки.27 АДМІНІСТРАТИВНІ, ВИРОБНИЧІ ТА СЛУЖБОВО-ТЕХНІЧНІ БУДІВЛІ

Адміністративні, виробничі та службово-технічні будівлі

27.1 До складу технологічного комплексу залізничного транспорту, що розробляється у проектах нових залізничних ліній, додаткових головних колій та реконструкції, технічного переоснащення існуючих залізничних ліній, входять різноманітні будівлі виробничого, адміністративного та службово-технічного призначення.

27.1.1До адміністративних будівель відносяться будівлі, призначені для розміщенняадміністративного персоналу залізничного транспорту:

  • Державної адміністрації залізничного транспорту України;
  • управління окремих залізниць;
  • адміністрацій дирекцій залізничних перевезень;
  • окремих технологічних комплексів, що належать господарствам залізниць.

Як правило, три перші категорії розташовуються на території міст обласного чи районного значення, а остання на території розташування відповідного технологічного комплексу.

27.1.2До будівель виробничого призначення відносяться:

  • заводи-виробники рухомого складу, підприємства, що виробляють матеріали та ко-нструкції будівельного призначення, підприємства, що виробляють технологічне об-ладнання для потреб залізничного транспорту, підприємства підсобного господарства(підпорядковані Адміністрації залізничного транспорту України);
  • ремонтні заводи рухомого складу та технологічного обладнання залізничного транс-порту (підпорядковані Адміністрації залізничного транспорту України);
  • ремонтні та експлуатаційні депо, бази, дистанції та дільниці, окремі майстерні,складські приміщення з відповідним інженерним оснащенням з експлуатації та утри-мання рухомого складу та технологічного обладнання;
  • технологічні будівлі із комплексом інженерного оснащення, що обслуговують техно-логічні процеси:

•з перевезення пасажирів залізничним транспортом, з забезпеченням відповіднихсанітарно-гігієнічних умов, комфорту та безпеки;

•з перевезення вантажів за різними технологічними схемами, які включають усі видитехнологічних операцій: приймально-здавальні, навантаження-розвантаження, збе-рігання та перевезення.

27.1.3До будівель службово-технічного призначення відносяться приміщення длярозміщення адміністрації окремих технологічних комплексів, об'єднаних у єдину будівлю(чи зблокованих) із побутовими приміщеннями, технічними кабінетами, приміщеннями дляобігріву персоналу, відпочинку та приймання їжі.

С. 106 ДБН В.2.3-19-2008

27.1.4 Замовником у технічному завданні на проектування визначається розташування заводів-виробників, а також ремонтних підприємств, як правило, у центрі зони обертання того чи іншого типу рухомого складу, контейнерів різних типів або розміщення обладнання певного типу.

Розташування споруд усіх інших технологічних комплексів визначається вимогами технологічних процесів, що виконуються на мережі залізниць України і суміжних держав.

27.2Об'єми будівель та потрібних технологічних площ і потужностей технологічного об-ладнання визначаються:

  • за обсягами роботи залізничного транспорту на певний розрахунковий період, які при-ймаються за даними, що надаються замовником;
  • технологічним процесом, що впроваджується відповідно до технічного завдання,окремими технологіями виконання тих чи інших частин технологічного процесу з ви-користанням їх сучасних та перспективних форм.

27.3Об'єми та площі технологічних будівель поділяються на основні, які використову-ються для виконання операцій основного технологічного процесу, та допоміжні, які обслуго-вують та забезпечують виконання основного технологічного процесу і створюють необхідн-санітарно-гігієнічні умови для роботи виробничого штату.

  1. Об'єми технологічних будівель та площі для виконання робіт основного призна-чення розраховуються залежно від обсягів роботи з урахуванням певного розрахунковоюперіоду, виду та потужності технологічного обладнання.
  2. Будівлі та споруди допоміжного призначення слугують для забезпечення:

  • виконання основного технологічного процесу (площі для розміщення адміністраціївідповідного рівня, майстерні, ділянки зварювання, ливарні, складські приміщеннятощо);
  • вимог з організації безпечних методів роботи, вимог вибухо- та пожежобезпечнихнорм, вимог захисту від ураження електричним струмом, вимог щодо створеннявідповідних санітарно-гігієнічних умов для виробничого персоналу.

  1. При проектуванні необхідно передбачати можливість перспективного розширеннята розвитку підприємства. При цьому повинна забезпечуватись єдина архітектурно-плану-вальна композиція комплексної забудови та прилеглої території.
  2. При розробленні проектів нових технологічних комплексів аналізується можливістьблокування окремих виробничих будівель, у тому числі і адміністративних, із метою змен-шення обсягів будівельно-монтажних робіт. У разі потреби передбачається будівництво теп-лих переходів між виробничими, побутовими і адміністративними частинами технологічногокомплексу будівель.

При розробленні проектів, в яких планується розміщення на одному майданчику різних технологічних комплексів, слід розглядати разом із замовником можливість кооперованого використання окремих виробничих потужностей різними господарствами залізничного транспорту.

27.6При проектуванні та будівництві виробничих, адміністративних та службово;технічних будівель необхідно керуватися вимогами нормативних документів: ДБН В.1.1-7,ДБН В.2.2-9, ДБН В.2.5-23, ДБН 360, СНиП 2.09.02, СНиП 2.09.03, СНиП 2.09.04, Державнимисанітарними правилами планування та забудови населених пунктів, Правилами будовиелектроустановок.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 107