3.26 Оглядові вікна для спостереження за рухом тих, хто займаються під водою, рекомендується влаштовувати в критих ваннах завдовжки 50 м і в критих ваннах, спеціалізованих для стрибків у воду, що визначається завданням на проектування.

Для доступу до оглядових вікон слід передбачати підходи завширшки не менше 1,2 м і заввишки не менше 2,1 м.

3.27 У басейнах із критими ваннами завдовжки 50 м слід передбачати можливість огляду і ремонту стінок і дна ванн із зовнішнього боку.

3.28 Висоту залів ванн (від поверхні обхідної доріжки до низу виступних конструкцій) без пристроїв для стрибків і місць для глядачів слід приймати:

а) 6 м - за довжини ванни для спортивного плавання 50 м;

б) 5,4 м - за довжини ванни для спортивного плавання 25 м.

Висоту залів ванн для стрибків у воду, а також залів універсальних ванн (у межах стрибкової частини) слід приймати згідно з рисунком Л.2 додатка Л.

У спортивно-демонстраційних залах ванн відповідно до розрахункової висоти трибуни висота залу (принаймні над трибуною) повинна бути збільшена.

3.29 У басейнах із критими ваннами для спортивного плавання і стрибків у воду слід передбачати зали для підготовчих занять, а при басейнах із відкритими ваннами для спортивного плавання - відкриті майданчики. У басейнах із критими ваннами для спортивного плавання розміром 25 х 8,5 м зали для підготовчих занять допускається не передбачати.

Розміри залів для підготовчих занять слід приймати:

а) 18 х 9 м, заввишки 5,4 м - при ваннах завдовжки 25 м;

б) 24 х 12 м, заввишки 6м- при ваннах завдовжки 50 м;

в) 24 х 12 м, заввишки 7,2 м - при ваннах для стрибків у воду й універсальних ваннах завдовжки 50 м, які призначаються і для стрибків у воду.

Розміри відкритих майданчиків для підготовчих занять слід приймати з розрахунку 4,5 м2 на одного, хто займається, виходячи із сумарної пропускної спроможності відкритих спортивних ванн басейну.

Підлоги залів для підготовчих занять повинні задовольняти вимоги СНіП 2.03.13 і 3.10 цих Норм, а покриття майданчиків - вимоги 3.4 цих Норм.

ДБН В.2.2-13-2003 С. 17

3.30 У кожному басейні слід передбачати ванни для навчання дітей плаванню у віці від 7 до 14 років (див. 3.64) і розміщувати ці ванни в окремому приміщенні. У басейнах із критими і відкритими ваннами допускається додатково передбачати влаштування відкритих ванн сезонної дії для навчання плаванню.

Спеціалізовані спортивні споруди

Лижні бази

3.31 Пропускну спроможність лижних баз слід приймати:

а) для гонок - за заданою чисельністю тих, хто займається, одночасно;

б) для гірських видів - за сумою одночасної пропускної спроможності трас, що проектуються, виходячи з розрахунку: 30 люд. за зміну для швидкісного і спеціального швидкісного спусків (по одній трасі для кожного); 60 люд. за зміну для слалому-гіганта (комплекс з двох трас);

в) для стрибків на лижах із трампліна - за сумою одночасної пропускної спроможності трамплінів, що входять до складу бази, виходячи з розрахунку: 20 люд. за зміну на трамплін із розрахунковою довжиною стрибка 20 м і менше; 30 люд. за зміну на трамплін із розрахунковою довжиною стрибка 50 м. При проміжних значеннях розрахункової довжини стрибка - за інтерполяцією.

3.32 На стартах гірськолижних трас повинні влаштовуватися горизонтальні стартові майданчики завдовжки не менше 4 м і завширшки 3 м з огорожею заввишки 0,6 м. На стартових майданчиках слалому-гіганта, швидкісного спуску і спеціального швидкісного спуску слід передбачати вітрозахисні екрани заввишки не менше 2 м.

У районі стартових майданчиків гірськолижних трас допускається передбачати укриття від опадів і вітру для гірськолижників, що очікують старту, суддів і чергового персоналу медичної і гірськорятувальної служби. Залежно від місцевих умов замість укриття може передбачатися опалюваний павільйон площею не менше 12 м2. Уздовж трас слалому-гіганта і швидкісного спуску слід додатково передбачати приміщення (хатини) для чергового персоналу медичної і гірськорятувальної служби (площею не менше 6 м кожна); кількість цих приміщень визначається залежно від конфігурації траси виходячи з умови забезпечення огляду усіх ділянок траси і підходів до них.

3.33 За фінішем гірськолижних трас слід влаштовувати рівні, вільні від перешкод майданчики для зупинки.

Для слалому і слалому-гіганта майданчик повинен мати довжину і ширину не менше 50 м, для швидкісного спуску - не менше 150 м у довжину і 120 м у ширину, а для спеціального швидкісного спуску - 300 і 100 м відповідно. За наявності контр-уклону довжину майданчиків допускається скорочувати.

3.34 Тири для біатлону повинні проектуватися відкритими з урахуванням вимог 3.46 і 3.53. Ширина кожного стрілецького місця повинна прийматися 2,5 м, глибина - 2,8 м. Відстань між мішенними щитами - не менше 1,5 м. Кількість стрілецьких місць визначається завданням на проектування.

Тир повинен розміщуватися на відстані не менше 4 км від старту і не менше 2 км від фінішу.

Стрільбище (тир), старт, фініш і штрафне коло (150 м) повинні складати єдиний цілісний комплекс.

3.35 На фініші трас, призначених для змагань з лижних гонок, біатлону і гірських видів (крім трас спеціального швидкісного спуску), слід влаштовувати павільйон площею не менше 30 м2 із заскленими прорізами, зверненими до траси, до фінішу, а для гірських видів - і до майданчика зупинки.

3.36 Проектування трамплінів із розрахунковою довжиною стрибка більше 50 м повинно провадитися за завданнями центрального органу виконавчої влади України з питань фізичної культури і спорту, а при розрахунковій довжині стрибка від 20 до 50 м із ним повинні бути погоджені параметри запроектованих трамплінів.

У складі лижної бази для стрибків із трампліна слід передбачати влаштування двох і більше трамплінів із різницею розрахункової довжини стрибка не менше 15 м.

С. 18 ДБН В.2.2-13-2003

Розрахункова довжина стрибка та кількість трамплінів, що входять до складу лижної бази, встановлюються в завданні на проектування.

Параметри трамплінів наведено в додатку М.

Параметри споруд для фрістайлу дано в додатку Н.

3.37 В разі неповного збігу профілю трампліна, що проектується, з існуючим схилом гори (з урахуванням його планування) частина профілю трампліна розміщується на естакаді. Проектування трамплінів, повністю розташованих на естакаді, не допускається.

3.38 На гірськолижних трасах і трамплінах із розрахунковою довжиною стрибка 50 м і більше повинні передбачатися підіймальні пристрої для транспортування лижників до стартових майданчиків, а на трамплінах, крім того, - механізовані пристрої для підйому снігу на полотно трампліна.

Тири для кульової стрільби

3.39 Вибір типу тиру (відкритий, напіввідкритий, критий), а також кількість стрілецьких місць у ньому визначаються завданням на проектування.

3.40 Пропускна спроможність тирів за зміну приймається за заданою кількістю стрілецьких місць.

3.41 Призначення тирів за видами стрільби і калібром застосовуваної зброї для первинних організацій колективів фізкультури і районних спортивних клубів, а також тирів, що входять до складу стрільбищ, і кількість стрілецьких місць у них слід приймати згідно з таблицею 4.

Таблиця 4

Призначення тиру за видами стрільби і калібром застосовуваної зброї

Дистанція стрільби,

м

Мінімальна кількість стрілецьких місць або мішеневих установок

у тирах для первинних організацій колективів фізкультури і районних стрілецько-спортивних клубів

в тирах у складі стрільбищ для змагань

регіонального масштабу

регіонального та більш високого масштабу

1

2

3

4

5

1. Тири для стрільби по мішенях з чорним кругом зі зброї:

- крупнокаліберної

300

100

-

-

10

10

40

-

- малокаліберної

50

25

10

10

10

-

-

-

- пневматичної

10

10

10

10

2. Тири для швидкісної стрільби по мішенях:

- фігурних, що обертаються, із малокаліберного пістолета, крупнокаліберного револьвера (пістолета)

25

одна установка з п'ятьма фігурами

дві установки по п'ять фігур у кожній

вісім установок по п'ять фігур у кожній

- по рухомій мішені "кабан, що біжить" із малокаліберної гвинтівки

50

-

один тир на одне основне і два бічних (для прицілювання без пострілу)

два тири по одному основному і по два бічних (для прицілювання без пострілу) у кожному

- по рухомій мішені "кабан, що біжить" із пневматичної гвинтівки

10

один тир на одне основне і одне бічне (для прицілювання без пострілу)

два тири по одному основному і одному бічному (для прицілювання без пострілу) в кожному

Примітка 1. Тири, що входять до складу стрільбищ, можуть бути критими, напіввідкритими і відкритими; тири для стрільби на дистанцію 300 м проектують, як правило, напіввідкритими, а тири для стрільби з пневматичної зброї, призначені для змагань регіонального і більш високого масштабу, - тільки критими;

Примітка 2. На стрільбищах для навчально-тренувальних занять склад тирів і кількість стрілецьких місць у них встановлюється завданням на проектування.

ДБН В.2.2-13-2003 С. 19

3.42 Розміри окремих елементів стрілецьких галерей залежно від виду і дистанції стрільби слід приймати згідно з таблицею 5. Загальна ширина стрілецької галереї (протяжність лінії вогню) визначається відповідно до прийнятої кількості стрілецьких місць.

Таблиця 5

Вид і дистанція стрільби

Розміри елементів стрілецької галереї, м

Вогневий рубіж

Глибина зони

для представників

команд і тренерів*)

Стрілецьке місце

ширина проходу

(зони для суддів)

ширина

глибина (довжина)

1. По мішенях з чорним кругом

на дистанцію, м:

1,1

1,25

а) 300 и 100

1,6**)

2,5

б) 50 и 25

1,6**)

в) 10

1

1,5

2. По фігурних мішенях,

що обертаються,***)

(дистанція 25 м):

- по одній

1,5

1,5

- по п’ятьох

1,5

*) За наявності місць для глядачів вони розташовуються також у цій зоні, для чого її глибина (для всіх видів стрільби) повинна прийматися 3,5 м для змагань нижче державного масштабу і 5 м - для змагань державного і більш високого масштабу.

Зона відокремлюється від проходу для суддів бар'єром заввишки 0,8-1 м.

**) Через кожні два стрілецьких місця слід встановлювати стаціонарні або знімні перегородки заввишки 2 м (від підлоги), що не доходять на 0,3 м до підлоги і завширшки 1,5 м, із котрих 0,5 м висунуті за лінію вогню у напрямку стрільби.

***) У передній частині стрілецьких місць повинен встановлюватися бар'єр заввишки 0,85 м із горизонтальною полицею зверху, завширшки 0,5 м, а в разі стрільби по одній фігурній мішені, що обертається, крім того, - переносні перегородки заввишки 1,8 - 2 м і завширшки 0,9 - 1 м, що відокремлюють кожне місце від сусідніх для захисту від гільз.

Примітка. Розміри кабін і місце для тренування без пострілу по рухомій мішені «кабан, що біжить» із малокаліберної гвинтівки приймається за 1б.

3.43 Розрахункова дистанція стрільби - відстань між лінією вогню і лінією мішеней - приймається в напрямку, перпендикулярному до лінії вогню, яка повинна позначатися на підлозі стрілецьких місць із відступом на 0,5 м усередину від їхнього переднього краю.