8 СПОРУДИ ДОРОЖНЬОЇ ТА АВТОТРАНСПОРТНОЇ СЛУЖБ, ОБ'ЄКТИ СЕРВІСУ

Споруди дорожньої служби

8.1 Для організації служб по утриманню та ремонту автомобільної дороги в проектній документації в разі необхідності передбачаються відповідні будови та споруди управління дорогою, ланок дорожньої служби; житлові будинки для робочих та службовців; виробничі бази; пункти обслуговування та охорони мостів, переправ, тунелів, галерей; влаштування технологічного та аварійного зв'язку, лінійних споруд по контролю за дорожнім рухом (постів ДАІ) та пунктів зважування.

8.2 Для ланок дорожньої служби у проектній документації в разі необхідності слід передбачати адміністративно-побутовий корпус, виробничий корпус з ремонту та технічному обслуговуванню дорожніх машин, механізмів та автомобілів, місця для зберігання рухомого складу парку машин (холодні та теплі), цех для ремонту технічних засобів організацій дорожнього руху, бази для приготування та зберігання проти-ожеледних матеріалів.

Будови та споруди дорожньої служби необхідно проектувати з урахуванням організаційної структури служби ремонту та утримання доріг (лінійна, територіальна, лінійно-територіальна), яку призначають залежно від місцевих умов.

8.3 Комплекси будов та споруд ланок дорожньої служби, як правило, розташовують в населених пунктах, на спільних для усього комплексу та близько розташованих майданчиках, що безпосередньо примикають до смуги відведення автомобільних доріг.

Для комплексів будов та споруд слід передбачати спільне енергетичне постачання, водопровід, каналізацію, опалення, зв'язок, ремонтну базу тощо. При цьому слід враховувати можливість кооперування з близько розташованими підприємствами з питань організації громадського харчування, медичного обслуговування, пожежної охорони, упорядкування прилеглих територій.

8.4 Облаштування місць зберігання виробничого інвентаря, дорожніх машин та автомобілів слід передбачати з урахуванням природних та виробничих умов.

8.5 Довжину ділянок доріг, що обслуговуються підрозділами дорожньої служби, залежно від категорії дороги та типів дорожнього одягу, слід приймати за таблицею 8.1.

ДБН В.2.3-4-2000 c.58

Таблиця 8.1- Рекомендована довжина ділянок доріг

У кілометрах

Категорія дороги

Підрозділ дорожньої служби

І-ІІІ

III

IV-V

Переважний тип дорожнього одягу

капітальний

полегшений

перехідний

Основні ланки служб утримання доріг:

- за лінійним принципом

100-170

170-260

210-260

- за територіальним принципом

250-300

250-300

250-300

- ланка служби утримання доріг

30-40

40-55

70-90

Пункт утримання та охорони великого мосту

На мосту завдовжки понад 300м

Пункт обслуговування переправи

На наплавних мостах

Примітка 1. Менші значення показників слід призначати: для ділянок доріг з інтенсивністю руху, близькою до верхньої межі для відповідної категорії дороги; у гірській місцевості; в районах з сніговими заносами, а також у місцях, схильних до розмивів, зсувів або осідань, з складними інженерними спорудами (тунелі, галереї, підпірні стінки, берегоукріплювальні, протизсувні та інші конструкції).

Примітка 2. Довжина ділянок подана для дороги І категорії з 4 смугами руху; у випадку 6 або 8 смуг руху довжину ділянок розраховують з пониженими коефіцієнтами відповідно 0,7 або 0,5.

Примітка 3. При необхідності, пункти охорони можуть бути організовані і на мостах завдовжки менше 300 м.

Примітка 4. Схема дорожньо-експлуатаційної служби визначається вимогами експлуатації ділянок автомобільної дороги, з урахуванням існуючих споруд.

Споруди автотранспортної служби

8.6 Для розташування об'єктів автотранспортної служби по обслуговуванню вантажних і пасажирських перевезень в проектній документації передбачають відведення земельних ділянок в установленому порядку.

8.7 Пропускна спроможність, розміри та інші параметри споруд автотранспортної служби призначають для більшої надійності за короткочасним прогнозом на 10-річну перспективу інтенсивності руху з урахуванням можливості їх подальшого розвитку.

8.8 Пасажирські автовокзали та автостанції повинні проектуватись відповідно до існуючих державних стандартів, галузевих і відомчих будівельних норм та типових рішень. Місткість автовокзалів, пасажирських автостанцій, вантажних автостанцій та розміщення цих споруд на дорогах слід призначати за схемами розвитку автомобільного транспорту або завданням відповідних організацій.

8.9 В місцях зупинок транспорту загального користування належить передбачати зупинкові, посадкові майданчики та, при необхідності, павільйони. Ширину зупинкових майданчиків слід призначати на дорогах І-ІІ категорій 3,75 м, ПІ - 3,5 м і IV-V -3,0 м.

Довжину зупинкових майданчиків слід призначати залежно від кількості автобу-сів, що одночасно зупинених: для 1-10 м, 2-25 м і 3-35м.

ДБН В.2.3-4-2000 c.59

Зупинкові майданчики слід відділяти від основної смуги руху по довжині майданчика на автомобільних дорогах І і II категорій розділювальною смугою завширшки 0,75 м, а на дорогах III- IV категорій - 0,5 м. На дорогах V категорії необхідно передбачати заїзні кишені і відокремлювати їх від основної смуги руху суцільною лінією розмітки.

Посадкові майданчики на автобусних зупинках повинні бути підвищені на 0,2 м над поверхнею зупинкових майданчиків. Поверхня посадкових майданчиків повинна мати тверде покриття на довжину, не менше довжини зупинкового майданчика та шириною не менше 2 м. Відстань від конструкцій павільйону для пасажирів до крайки зупинкового майданчика повинна бути не менше 2 м. Від посадкових майданчиків у напрямку основних потоків пасажирів необхідно проектувати пішохідні доріжки або тротуари (з врахуванням, при обгрунтуванні, можливості руху по них інвалідних колясок) завширшки не менше 1 м до існуючих тротуарів або пішохідних доріжок, а в разі їх відсутності - в межах заокруглень на з'їзді.

8.10 Зупинки пасажирського транспорту загального користування поза межами населених пунктів слід розташовувати на ділянках доріг при поздовжніх похилах не більше 40 %о. При цьому повинні бути забезпечені норми видимості для доріг відповідних категорій.

Зупинки пасажирського транспорту загального користування на дорогах категорії Іа слід розташовувати одну проти другої з одночасним спорудженням пішохідних переходів в різних рівнях та встановленням дорожніх огороджень другої групи на розділювальній смузі. На дорогах Iб-V категорій зупинки пасажирського транспорту загального користування слід розміщувати на відстані не менше, ніж 20 м між ближчими краями зупинкових майданчиків (перонів) або 30 м - між ближчими сторонами павільйонів.

У зоні перехрещення або примикання доріг зупинки пасажирського транспорту загального користування слід розташовувати за ними з обов'язковим влаштуванням заїзної кишені та забезпеченням видимості згідно ДСТУ 3587. Відстань від кінця заокруглення до початку зупинкового майданчика повинна бути не менше 50 м.

На дорогах Іб-ІП категорій автобусні зупинки слід призначати не частіше, ніж через 3 км, а в курортних районах і густонаселеній місцевості - 1,5 км.

8.11 Заїзні кишені на зупинках слід влаштовувати по ширині зупинкових майданчиків (8.9) за рахунок укріплювальної смуги та узбіч. В обмежених умовах (гірських тощо) ширина заїзної кишені може бути зменшена до 3,0 м.

8.12 Довжина перехідної ділянки розширення проїзної частини заїзної кишені на вході до зупинки повинна становити 20 м, а на виході - 15 м. В обмежених умовах (гірська місцевість тощо) довжина перехідних ділянок може бути зменшена до 10м.

8.13 Довжина прямої ділянки заїзної кишені повинна бути більшою на 10 м за довжину посадкового майданчика (перевищувати на 5 м з кожного кінця посадкового майданчика).

Об'єкти сервісу

8.14 Для надання послуг учасникам руху в смузі відведення автомобільної дороги в разі необхідності слід передбачати будівництво готелів, кемпінгів, майданчиків для тимчасової зупинки автомобілів, пунктів харчування, пунктів торгівлі, автозаправних станцій тощо.

8.15 Споруди об'єктів сервісу дозволяється розташовувати за межами тротуарів або узбіч на відстані не менше бічної видимості від крайки проїзної частини дороги, а

ДБН В.2.3-4-2000 c.60

в зоні перехрестя та примикання автомобільних доріг - нормативної відстані трикутника видимості відповідно з ДСТУ 3587.

8.16 При розміщенні об'єктів сервісу на кривих у плані, в зоні пішохідного переходу та на підходах до залізничного переїзду без чергового, повинна бути забезпечена видимість для зупинки автомобіля відповідно до вимог таблиці 11 ДСТУ 3587.

8.17 На автомобільних дорогах загального користування можливі два типи споруд для стоянки та короткочасного відпочинку:

- майданчики для відпочинку;

- стоянки та майданчики для короткочасної зупинки автомобілів (біля місць громадського харчування, торгівлі, масового відпочинку тощо) дозволяється розташовувати у смузі відчуження автомобільної дороги.

8.18 На дорогах І і II категорій відстань між майданчиками для відпочинку рекомендується призначати через 15-20 км, III категорії - 25-30 км, IV категорії -35-40 км.

8.19 Майданчики для короткочасної зупинки вантажних або легкових автомобілів розміщують, як правило, окремо. Розміри майданчиків визначають розрахунком, але не менше ніж для двох розрахункових автопоїздів (для доріг IV -V категорій -розрахункових автомобілів).

Суміщені майданчики для відпочинку водіїв легкових та вантажних автомобілів слід розташовувати на дорогах І-ІІ категорій на підходах до великих міст. При цьому їх розміри повинні бути розраховані на зупинку 25-45 змішаних типів розрахункових автомобілів. При виборі місця розташування майданчиків слід враховувати умови місцевості, а при можливості - наявність поблизу історичних та архітектурних пам'яток або живописного пейзажу.

8.20 Для забезпечення безпеки руху необхідно передбачати комплекс заходів по організації руху на майданчиках. Майданчики для відпочинку вздовж проїзної частини на дорогах Iб-III категорій відокремлюються від останньої спеціальною смугою завширшки не менше 2,7 м. На автомобільних дорогах Іа категорії забороняється розташування майданчиків для відпочинку вздовж проїзної частини.

8.21 При розміщенні майданчика на мінімальній відстані від дороги рекомендується передбачати розділювальний острівець з дорожнім одягом, аналогічним дорожньому одягу майданчика для відпочинку.

8.22 Розміщення майданчиків всіх типів повинно погоджуватися з районними або міськими органами містобудування та земельних ресурсів, власником дороги і Державтоінспекцією МВС України. В проекті майданчиків слід передбачати можливість руху інвалідних колясок до усіх об'єктів побутового обслуговування (питне дже-рело, туалет тощо).

8.23 При складанні генерального плану великих майданчиків для відпочинку понад 25 змішаних типів автомобілів) рекомендується зонувати територію з виділенням місць стоянок (окремо для легкових та вантажних автомобілів), профілактичного обслуговування автомобілів (естакади для огляду автомобілів, щити для регулювання фар та ін.), побутового обслуговування (питне джерело, місця для вогнища, підігріву приготування їжі, харчування, контейнери для сміття, туалет), зони відпочинку, де, крім окремих кутків відпочинку, повинні бути передбачені місця для наметів, дитячі майданчики для гри, спортивні майданчики тощо.

8.24 На майданчиках відпочинку повинні встановлюватись маршрутні схеми з інформацією про розміщення на прилеглих до майданчика ділянках дороги автозап-равних станцій, станцій технічного обслуговування, пунктів харчування, медичної до-

ДБН В.2.3-4-2000 c.61

помоги та зв'язку, історичних та архітектурних пам'ятників, готелів, кемпінгів, постів ДАІ та інших об'єктів, що являють інтерес для користувачів доріг.

8.25 При розробці проектів телефонного зв'язку на дорогах І-ІІ категорій на майданчиках для відпочинку доцільно передбачати встановлення колонок аварійно-викличного зв'язку.

8.26 Автомобільні стоянки та автозаправні станції (АЗС) повинні бути розташовані відповідно до вимог ДСТУ 2735. Накопичувальні смуги до АЗС повинні бути місткістю не менше, ніж на 15 розрахункових вантажних автомобілів.

8.27 Розміщення АЗС та придорожніх станцій технічного обслуговування (СТО) повинно проводитись на основі техніко-економічного обгрунтування. Потужність АЗС (кількість заправок на добу) та відстань між ними залежно від інтенсивності руху рекомендується приймати згідно таблиці 8.2.

Таблиця 8.2 - Відстань між автозаправними станціями

Категорія дороги

Відстань між АЗС,

км

Потужність АЗС, заправок на добу

Розміщення АЗС

І

20-30

1000*

Двобічне

II

35-50

700*

III

40-60

500

Однобічне

IV

40-60

250

* Сумарна потужність АЗС