5.9 Покриття для забезпечення стабільної рівності повинне протистояти накопиченню залишкових деформацій зсуву влітку і зберігати суцільність при прогині весною і восени, а також при розтягуванні від охолодження в осінньо-зимовий період. Для тривалого збереження шорсткості матеріал покриття повинен бути стійким до стирання.

ДБН В.2.3-4-2000 c.42

5.10 Основа служить для зменшення прогину покриття від дії зовнішнього навантаження.

Основа повинна забезпечувати зменшення прогину покриття від дії зовнішнього навантаження, а також мати достатню жорсткість, щоб зменшити напруження в додатковій основі та в грунті земляного полотна до допустимих значень. Основа повинна мати міцність, необхідну для виконання цих функцій протягом всього терміну служби дорожнього одягу. Основу слід конструювати з одного або декількох шарів.

5.11 Додаткова основа повинна сприяти зменшенню прогину і напружень від транспортних засобів в покритті, основі і земляному полотні, а також виконувати такі функції:

- відведення залишкової води з верхньої частини земляного полотна (при погано фільтруючому грунті) і з основи дорожнього одягу (дренуючий шар);

- зменшення товщини промерзаючого шару грунту (морозозахисний шар);

- зменшення глибини промерзання, земляного полотна (теплоізоляційний шар);

- виключення взаємного проникання зернистого матеріалу основи і грунту земляного полотна (розділюючий прошарок);

- забезпечення зручності проїзду автомобілів і будівельної техніки під час будівництва дорожнього одягу (технологічний шар).

Один шар додаткової основи може виконувати декілька таких функцій.

Нежорсткий дорожній одяг

5.12 Нежорсткий дорожній одяг конструюють та розраховують за нижченаведеними вимогами та за положеннями інструкції ВСН 46.

5.13 Нежорсткий дорожній одяг в зоні перехрещень доріг, на узбіччях, на підходах до перехрещення із залізницями, автостоянках, зупинках громадського транспорту і на підходах до них слід розраховувати як на повторну дію короткочасного навантаження (з малою повторністю), так і на дію статичного навантаження тривалістю 600 с, і призначати за результатами цих двох розрахунків міцнішу конструкцію.

Асфальтобетонні покриття нежорстких дорожніх одягів на дорогах І і II категорій додатково розраховують на температурну тріщиностійкість.

5.14 Нежорсткий дорожній одяг слід розраховувати на морозостійкість проти порушення рівності покриття, тобто недопущення появи деформацій від морозного здимання грунту земляного полотна.

Відповідно до розрахунку слід передбачати заходи щодо забезпечення морозостійкості дорожнього одягу:

- заміна грунтів III- V групи за ступенем здимальності на грунти І- II групи за ступенем здимальності;

- забезпечення необхідного підвищення покриття над рівнем поверхневих або грунтових вод;

- влаштування морозозахисного шару з матеріалу, що не збільшує свій об'єм при промерзанні в зволоженому стані (щебеню, гравію, шлаку тощо), та теплоізоляційного шару з матеріалів пониженої теплопровідності для зменшення глибини промерзання земляного полотна;

- влаштування капіляроперериваючого або водоізолюючого прошарку;

- покращання поверхневого водовідводу з навколишньої місцевості;

- збільшення товщини дорожнього одягу.

5.15 Розрахунок на морозостійкість і заходи по захисту дорожніх одягів від дії морозу не виконуються в таких випадках:

ДБН В.2.3-4-2000 c.43

- при глибині промерзання менше 0,7 м;

- коли земляне полотно відсипане на всю глибину промерзання з грунтів I-ІІ групи за ступенем здимальності;

- якщо товщина дорожнього одягу перевищує 2/3 глибини промерзання;

- на ділянках 1-го типу зволоження, за винятком капітальних дорожніх одягів на земляному полотні з супіску пилуватого або суглинку пилуватого, якщо передбачені заходи щодо обмеження надходження води в земляне полотно.

5.16 При проектуванні нежорсткого дорожнього одягу слід виконати розрахунок на дренаж з метою забезпечення відводу води, яка потрапляє до основи за весняні період танення, а також для захисту земляного полотна від перезволоження поверхневою водою.

Дренуючий шар додаткової основи і водовідвідні засоби слід передбачати у нижньому шарі основи, який виконано із зернистого матеріалу, і робочому шарі земляного полотна з пилувато-глинистих грунтів (крім супіску піщаного) або пилувато піску з коефіцієнтами фільтрації менше 0,5 м/добу в таких випадках:

- в дорожньо-кліматичних зонах У-І і У-IV - при всіх типах зволоження робочого шару земляного полотна;

- в зоні У-ІІ - при 2-ому і 3-ому типах зволоження;

- в зоні У-ІІІ - при 3-ому типі зволоження.

Якщо нижній шар основи виконано з матеріалу, укріпленого в'яжучим, необхідність дренуючого шару додаткової основи визначають розрахунком на осушення.

На ділянках, де під випаровувальний басейн використовується притрасовий резерв, дорожній одяг розраховується як для III типу місцевості за умовами зволоження.

5.17 Розрахунком на осушення і дренаж необхідно визначити товщину дренуючого шару і необхідний коефіцієнт фільтрації його матеріалу залежно від кількості води, що надходить до основи, способу відведення її, довжини шляху фільтрації та інших факторів.

5.18 Дорожній одяг укріплених смуг узбіч (крайових смуг) рекомендується влаштовувати ідентичним дорожньому одягу основної проїзної частини; решту узбіччя (залежно від грунтів земляного полотна, річної кількості опадів, інтенсивності і характеру руху) - з застосуванням асфальтобетону; кам'яного матеріалу, обробленого (бітумом способом напівпросочування; грунтощебеню; щебеню; шлаку; засіву травою.

5.19 Розділювальну смугу слід сполучати з проїзною частиною шляхом влаштування на розділювальній смузі укріплених смуг. Іншу частину розділювальної смуги слід укріплювати засівом трав, посадкою чагарнику заввишки понад 1 м (суцільною або у вигляді поперечних смуг-куліс), що розташовані на відстані понад 1,75 м від крайки проїзної частини.

5.20 На велосипедних і пішохідних доріжках, на посадкових майданчиках зупинок транспорту загального користування, майданчиках відпочинку тощо, слід влаштовувати покриття з дрібношорсткою поверхнею (піщаних асфальтобетонних сумішей використанням подрібненого піску і висівок подрібнення вивержених гірських порід тощо).

5.21 На підходах (на відстані 250-300 м) до небезпечних ділянок доріг для влаш- тування "шумових" смуг проїзної частини рекомендується передбачати грубошорсткі поверхні.

ДБН В.2.3-4-2000 c.44

Жорсткий дорожній одяг

5.22 Жорсткий дорожній одяг конструюють та розраховують за нижченаведеними вимогами та положеннями відомчих будівельних норм ВБН В.2.3-218-008.

5.23 Мінімальну товщину цементобетонного покриття призначають залежно від матеріалу основи і загального числа навантажень від розрахункового транспортного засобу згідно з таблицею 5.4.

Для дорожніх одягів полегшеного типу місцевих доріг мінімальна товщина цементобетонного покриття із укоченого бетону становить 16 см.

Таблиця 5.4 - Мінімальна товщина цементобетонного покриття

У сантиметрах

Матеріал основи

Мінімальна товщина покриття, при загальному числі прикладань розрахункового навантаження,

прив.од. на смугу

понад

2 х 107

107–2 х 107

5xl06-107

106 х 106

Цементобетон (дрібнозернистий бетон, шлакобетон)

22

20

-

-

Кам'яний матеріал, укріплений неорганічним або органічним в'яжучим

22

20

18

-

Щебінь, щебенево-піщана чи гравійно-піщана суміш, шлак

-

22

20

18

Пісок, піщано-гравійна суміш

-

-

20

18

Примітка. Якщо в поперечних швах штирьові з’єднання не передбачаються, мінімальна товщина покриття збільшується на 2 см.

5ві з'єднa^

іня не пер

)едбачаються,

5.24 В цементобетонному покритті і в основі з бетону класу Вtb 2,0 і вище слід проектувати деформаційні шви. Поздовжній шов передбачають при ширині покриття та основи, що перевищують його товщину h більше, ніж у 23 рази. Відстань між попе-речними швами стискання призначають за розрахунком, але не більше 25 h. Відстань між швами розширення визначають залежно від відстані між швами стискання, темпе-ратури повітря під час бетонування і очікуваної температури покриття влітку.

5.25 Збірні покриття із залізобетонних плит слід передбачати:

- в складних природних умовах або при високих насипах, де важко на початку експлуатації забезпечити стабільність земляного полотна;

- на ділянках насипу, що споруджується на слабких основах;

- на насипах, що влаштовуються з перезволоженого грунту;

- при будівництві тимчасових доріг.

Дорожні одяги із збірним покриттям проектують, виходячи з положень даного розділу. При цьому орієнтуються на використання типових плит, що випускаються, враховуючи особливості роботи покриття шляхом розрахунку і конструювання основи і додаткової основи жорсткого дорожнього одягу.

Підсилення дорожнього одягу та розширення проїзної частини

5.26 Підсиленням слід вважати підвищення загальної міцності існуючого дорожньго одягу шляхом збільшення його товщини або заміни одного чи декількох шарів міцнішими.

5.27 Підсилення слід передбачати у таких випадках:

ДБН В.2.3-4-2000 c.45

- коли існуюче покриття не задовольняє вимогам щодо рівності та має деформації і руйнування, що свідчать про втрату міцності конструкції (проломи, просідання, вибоїни, сітку тріщин, що супроводжується нерівностями в поздовжньому та поперечному профілі);

- якщо передбачається збільшення навантаження на вісь транспортних засобів що експлуатуються, або суттєве збільшення інтенсивності руху;

- в планово-попереджувальному порядку, для запобігання подальшого руйнування дорожнього одягу.

5.28 Розширення передбачають з метою збільшення пропускної спроможності дороги і для підвищення безпеки руху.

При розширенні необхідно передбачати надійну ув'язку конструкції розширення з існуючим дорожнім одягом, забезпечити приблизно рівну міцність та технологічність влаштування.

При розширенні без підсилення дорожнього одягу матеріал покриття на розширенні повинен бути аналогічним матеріалу покриття на існуючій проїзній частині. Якщо покриття різко відрізняється за кольором, слід передбачити шар зносу по всій ширині проїзної частини. Смуга, що добудовується і влаштовується для захисту крайки проїзної частини від обламування, може відрізнятись за кольором від основної проїзної частини, проте матеріал її покриття повинен відповідати за механічними властивостями покриттю існуючої проїзної частини.

5.29 Розширення необхідно проектувати з урахуванням виду і стану дренуючого шару і водовідвідних споруд існуючого дорожнього одягу, особливо на затяжних похилах і нижніх ділянках увігнутих вертикальних кривих.

Сполучення дренуючих шарів у межах розширення повинно бути передбачено за рахунок поглиблення дна корита. Дно нового корита повинно бути нижче дна ісінуючого не менше, ніж на 5 см.

5.30 При проектуванні підсилення дорожнього одягу потрібно встановити доцільність використання вже існуючого (як основи для нового) або передбачати повторне використання його матеріалів.

5.31 Розрахунок дорожнього одягу при підсиленні слід здійснювати на основі положень, викладених в 5.6 - 5.25, з урахуванням міжремонтних термінів та наступних позицій.

Шари підсилення слід проектувати на основі даних вишукувань, що містять результати вимірювання товщин шарів існуючого дорожнього одягу, його модуля пружності; відомості про види матеріалів, стан шарів, типи грунту і умов його зволоження та візуальної оцінки загального стану дорожнього одягу з описом характеру дефектів.

В разі неможливості вимірювання модуля пружності існуючого дорожнього одягу при проектуванні нової конструкції його слід визначати розрахунком залежні фактичного стану шарів.

5.32 При розрахунку дорожнього одягу на зупинкових смугах потрібно призначати не менше 1/3 розрахункових автомобілів від загальної кількості або інше навантаження, що обгрунтовано у проекті.

5.33 Покриття на укріпленій смузі узбіччя і на зупинковій смузі рекомендується передбачати з кам'яних матеріалів, укріплених в'яжучим. Поверхню іншої частини узбіччя потрібно укріплювати в залежності від інтенсивності і характеру руху, грунтів земляного полотна і особливостей клімату: засівом трав, щебенем з місцевих кам'яних матеріалів, гравієм, шлаком тощо.

ДБН В.2.3-4-2000 c.46

Матеріал для дорожнього одягу

5.34 Для цементобетонних покриттів і основ слід використовувати бетон важкий за ДСТУ Б.В.2.7-43 та таблицею 5.5.

Таблиця 5.5 - Мінімальний проектний клас бетону для цементобетонних покриттів і основ

Призначення

Категорія

Мінімальний проектний клас, МПа

(марка бетону - кгс/см2)

бетону

дороги

на стиск

на розтягування при згині(марка)

Одношарове або верхній

І

В 35,0

Вtb 4,4(Rзг 55)

шар двошарового цемен-

II

В 30,0

Вtb 4,0(Rзг 50)

тобетонного покриття

III

В 27,5

Вtb 3,5(Rзг 45)

IV

В 25,0

Вtb 3,2(Rзг 40)

І

-“-

Вtb 3,6(Rзг 45)

Нижній шар двошарового

II

-“-

Вtb 3,2(Rзг 40)

покриття

ІІІ

-“-

Вtb 2,8(Rзг 35)

IV

-“-

Вtb 2,4(Rзг 30)

Основа під покриття:

цементобетонне

І-ІІІ

В 7,5 (rст-100)

Вtb 1,2(Rзг 40)

асфальтобетонне

І-ІІІ

В 7,5 (rст-100)

Вtb 1,2(Rзг 40)

Примітка 1. Середньомісячну температуру найхолоднішого місяця для районів будівництва визначають за СНіП 2.01.01.

Примітка 2. При відповідному техніко-економічному обгрунтуванні для одношарового або верхнього шару двошарового покриття доріг І і ІІ категорій допускається використовувати важкий бетон, як для доріг ІІІ категорії.

Примітка 3. Цементобетонне покриття для доріг ІV категорії допускається при відповідному техніко-економічному обгрунтуванні.