- застосовувати для кисню редуктори, шланги, що використовувались раніше для роботи з іншими газами;

- користуватися несправними, неопломбованими або з простроченим терміном перевірки манометрами на редукторах;

- знаходитися навпроти штуцера під час продування вентиля балона;

- проводити газове зварювання та різання на відстані менше 10 м від ацетиленового генератора і менше 5 м від балонів з киснем, ацетиленом або зрідженим газом;

- виконувати будь-які роботи з відкритим вогнем на відстані менше 3 м від ацетиленових трубопроводів і менше 1,5 м від киснепроводів;

- запалювати газ у різаку (пальнику) за допомогою дотику до гарячої деталі;

- залишати робоче місце при включених різаках та пальниках;

- знімати ковпак з балонів, які наповнені ацетиленом або іншими горючими газами, за допомогою інструменту, який може викликати іскру. Якщо ковпак не відкручується, балон повинен бути повернутий заводу-наповнювачу;

- переносити балони на руках. Транспортування на виробничих дільницях балонів дозволяється тільки на спеціальних візках із надійним їх кріпленням;

- проводити ремонт пальників, різаків та іншої зварювальної апаратури неспеціалістами;

- застосовувати для ущільнення редуктора будь-які прокладки крім фібрових;

- ремонтувати газову апаратуру і підтягувати болти з’єднань, що знаходяться під тиском.

9.4.19. Забороняється розміщувати наповнені газом балони на відстані менше 1 м від опалювальних пристроїв і паропроводів. Відстань від балонів до печей та інших джерел тепла з відкритим вогнем повинна бути не менше 5 м.

9.4.20. При роботах з порожніми балонами з-під кисню і горючих газів мають виконуватись такі само заходи безпеки, як і з наповненими балонами.

9.4.21. У разі виявлення витікання газу роботу необхідно негайно припинити, ліквідувати витікання, провітрити приміщення.

У разі виникнення зворотнього удару необхідно той же час перекрити вентиль газу, а потім кисню, перевірити рівень води у затворі і впевнитися в відсутності процесу горіння шлангів.

9.4.22. Усі газорозподільні трубопроводи повинні бути заземлені.

9.4.23. Наземні газопроводи та балони повинні фарбуватись:

ацетиленові - в білий колір;
кисневі - в блакитний.

9.4.24. Залишковий тиск в балонах із киснем повинен бути не менше за 0,5 кгс/см2 (0,05 МПа), а в ацетиленових балонах, згідно ДНАОП 1.1.10-1.04-01, не менш наступних значень:


Температура, 0 С Максимальне допускний залишковий

тиск по манометру кгс/см2

Нижче за 0. ..............................................................................….. 0,5

Від 0 до +15. ...................................................................……........ 1

Понад +15 до +25. ..........................................................……….... 2

Понад +25 до +35. .........................................................………......3


9.4.25. Місце проведення газозварювальних робіт повинно бути очищене від різноманітного легкозаймистого сміття і горючих предметів, а місця, де розлите дизпаливо, бензин, чи інші горючі речовини - необхідно присипати землею, або піском.


9.5. Термітне зварювання


9.5.1. Приміщення, де зберігаються термітні патрони і сірники, повинно бути сухим, вогнетривким і відповідати вимогам до сховищ пожежонебезпечних матеріалів.

Виконання робіт із застосуванням термітних патронів та сірників до них повинно відповідати вимогам ДНАОП 1.1.10-1.04-01.

9.5.2. Під час приєднання провідників до трубопроводу за допомогою термітного зварювання слід:

- пакети з термітною сумішшю і коробки з термітними сірниками зберігати окремо, в металевих ящиках з кришками, які розкривати тільки перед початком робіт;

- повторне запалювання термітної суміші проводити тільки після повного охолоджування місця зварювання;

- гасити терміт, що загорівся, піском або пінним вогнегасником;

- термітне зварювання можна виконувати тільки в закритих захисних окулярах із шкіряною півмаскою типу З-5;

- витрату терміту і термітних сірників необхідно суворо контролювати.

9.5.3. Під час проведення термітного зварювання забороняється:

- виконувати роботи на мокрій трубі;

- передавати терміт і сірники стороннім особам;

- користуватися несправною тигель формою;

- виконувати роботи в шурфах, де є ознаки витоку газу, нафти і нафтопродуктів;

- сушити термітні сірники;

- залишати в шурфі термітну суміш і термітні сірники;

- знаходитися в шурфі під час горіння термітної суміші;

- наближати обличчя до місця зварювання ближче ніж на 0,5 м;

- приварювати стержень на поверхню труби, що має дефекти (каверни, вм'ятини).

9.5.4. Під час перенесення ящиків з термітними патронами і сірниками - не допускати струси й удари.

9.5.5. При термітному приварюванні стержня до трубопроводу шурф повинен мати розміри не менше за 1х1,5 м з уступом для швидкого виходу зварника.


9.6. Робота з паяльною лампою


9.6.1 Робоче місце для виконання паяльних робіт необхідно до початку очистити від горючих матеріалів.

Виконання робіт з використанням паяльної лампи повинно відповідати вимогам ДНАОП 1.1.10-1.04-01.

9.6.2. Заправляти пальним, розпалювати, випускати повітря з резервуара через наливну пробку можна тільки після охолоджування лампи. Налив пального в резервуар згідно з ДНАОП 0.00-1.21-98 здійснюється не більш ніж на 3/4 об'єми, після чого пробка наливного отвору загортається повністю.

Забороняється: наливати і виливати пальне, розбирати лампу і відкручувати пальник поблизу вогню, працювати з лампою при наявності витоків пального і парів, заправляти лампу іншими видами палива. Бензином можна заправляти тільки лампи, призначені для роботи на бензині.


9.7. Промислова гама-дефектоскопія зварних з’єднань


9.7.1. При роботі з радіоактивними ізотопами, що застосовуються для просвічування зварних швів трубних секцій необхідно керуватися вимогами ДНАОП 0.03-3.24-97, ДНАОП 0.00-1.27-97, ГОСТ 3242-79, ГОСТ 14782-86, ДСП 6.074.120-01 (ОСПУ –01), НП 306.4.06.050-2001, НП 306.5.06.051-2001.

До проведення гама-дефектоскопії допускаються особи не молодше за 18 років, що пройшли спеціальне навчання, атестацію відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.27-97 і мають II рівень в секторах 3, 10, 11, 14.

9.7.2. Для виконання контролю якості зварних з'єднань зварені секції повинні бути укладені в один ряд на надійні підкладки висотою 0,5 м від землі. Між укладеними секціями повинні бути залишені проходи не менше за 1,5 м для забезпечення безпеки ведення робіт дефектоскопіста.

9.7.3. Дозиметричний контроль, згідно з ОСПУ-01, необхідно проводити в наступні терміни:

- за індивідуальними дозами гамма опромінення осіб, зайнятих перевезенням гамма-дефектоскопів, на основних і допоміжних операціях з просвічування зварених стиків - щодня;

- за рівнем гама-випромінювання у сховищах і на прилеглих дільницях території - при кожній зміні умов роботи, але не рідше за один раз у квартал;

- за ефективністю захисних засобів і за рівнями забруднення радіоактивними ізотопами поверхонь транспортних засобів, контейнерів і гама-дефектоскопів - не рідше двох разів на рік.

9.7.4. При гама-дефектоскопії зварних з'єднань в умовах трубозварювальної бази індивідуальний контроль повинен проводити сам дефектоскопіст.

9.7.5. В умовах трубозварювальної бази гама-дефектоскоп і траспортно-перезарядні контейнери з джерелом випромінювання потрібно зберігати у тимчасових (польових) сховищах. Типова схема тимчасового сховища, що виготовляється з металевих труб приведена в додатку 6.

Стиковку елементів сховища виконують електрозварюванням. Вимощення навколо сховища необхідно влаштовувати з бетону. Двері повинні мати надійний замок і бути обладнані знаком радіаційної небезпеки.

Навколо сховища встановлюють огорожу висотою 1,8 м на відстані 3 м і з кожної сторони сховища встановлюють знаки радіаційної небезпеки.

У тимчасовому сховищі допускається зберігання не більше одного гамма-дефектоскопа або контейнера.

9.7.6. Проект тимчасового сховища гама-дефектоскопів і транспортних контейнерів узгоджується з Міністерством охорони здоров’я і Держнаглядохронпраці. Ці сховища необхідно влаштовувати у вигляді спеціальних колодязів з надійними кришками, їх конструкція повинна виключати попадання в них вологи (поверхневої або ґрунтової), а також механічні пошкодження гами-дефектоскопів і транспортних контейнерів.

9.7.7. Тимчасове сховище розташовується на відстані не менше за 70 м від робочих місць, позначається знаками радіаційної небезпеки й обладнується світловою і звуковою сигналізацією.

9.7.8. Тимчасове сховище до введення в експлуатацію повинно бути прийняте комісією з представників експлуатуючої організації, органів санітарного нагляду, Держатомрегулювання, МВС і пожежної охорони. Результати прийому оформляються актом.

9.7.9. Під час переїзду трубозварювальної бази тимчасове сховище перевозять і встановлюють на новому місці, після чого комісія у відповідності з п. 9.7.8. проводить приймання сховища.

9.7.10. Тимчасові сховища завжди повинні бути закриті на замок, опечатані або опломбовані, і знаходитися під цілодобовою охороною. Вхід у сховища дозволяється тільки дефектоскопістам, особам, що інспектують і працівникам, відповідальним за зберігання джерел випромінювання.

9.7.11. Дефектоскопіст, що отримав зі сховища гама-дефектоскоп із джерелом випромінювання, не повинен залишати його без особистого нагляду.

У кінці робочого дня дефектоскопист зобов'язаний помістити гама-дефектоскоп у сховище, закрити на замок, опечатати або опломбувати і здати охороні під розписку в спеціальному журналі.

Забороняється залишати гама-дефектоскоп і транспортні контейнери з джерелами випромінювання для постійного і тимчасового зберігання в робочих приміщеннях, коморах, здавати їх у камери зберігання.

9.7.12. Не дозволяється залишати у тимчасових сховищах на тривалий період несправні і гама-дефектоскопи, які не використовуються для просвічування зварних швів з джерелами випромінювання. Адміністрація трубозварювальної бази повинна вжити термінові заходи щодо повернення цих дефектоскопів у центральне сховище, замінивши їх іншими.

9.7.13. Транспортування переносних заряджених гама-дефектоскопів і транспортних контейнерів до місця просвічування зварних стиків потрібно здійснювати в автолабораторіях або в спеціально обладнаних для цього автомобілях відповідно до вимог ПБ ПРМ-01.

У межах робочих місць або якщо не можна під'їхати до місця проведення роботи, гама-дефектоскоп дозволяється переміщувати на возиках або санях, переносити вдвох на перекладині довжиною не менше за 2 м.

9.7.14. Гама-дефектоскоп і транспортні контейнери з джерелами випромінювання необхідно встановлювати на транспортні засоби вертикально. Укладати їх на бік або вгору дном забороняється.

9.7.15. Автомобілі, що транспортують гама-дефектоскоп з джерелами випромінювання, повинні бути укомплектовані лопатою, спеціальними щипцями з довгими ручками й іншим пристосуванням, а персонал забезпечений інструкцією з вказівкою адреси, куди потрібно звертатися у разі аварійної ситуації.

9.7.16. Під час перевезення гама-дефектоскопів автотранспортом необхідно дотримувати наступні вимоги:

- автомобілі або автолабораторії, обладнані для перевезення гама-дефектоскопів і транспортних контейнерів, забороняється використовувати для перевезення людей, вантажів і харчових продуктів;

- водій автомобіля повинен бути проінструктований начальником ПВЛ(польова випробувальна лабораторія) щодо заходів безпеки;

- персонал ПВЛ, який супроводжує гама-дефектоскоп, повинен знаходитися в кабіні автомобіля;

- на борті автомобіля необхідно мати знак радіаційної небезпеки;

- вантаження, закріплення і вивантаження гама-дефектоскопа повинні виконувати тільки працівники ПВЛ;

- маршрут проходження автомобіля детально записують в шляховому листі, відхилення від заданого маршруту не допускається;

- тривала стоянка автомобіля в місцях постійного перебування людей не дозволяється;

- у разі виникнення технічної несправності автомобіля в дорозі проходження і неможливості усунути поломку своїми силами на місці, водій повинен викликати автомобіль технічної допомоги з найближчого автогосподарства, або з свого АТП, дільниці, при цьому супроводжуючий дефектоскопіст повинен залишатися в автомобілі для особистої охорони джерела випромінювання;

- автолабораторію на радіоактивну забрудненість один раз на місяць перевіряє дефектоскопіст, інженер або начальник ПВЛ, а автомобіль, виділений для разового перевезення гама-дефектоскопа, - після закінчення перевезення.

9.7.17. Просвічування зварних швів трубних секцій дозволяється тільки при умові, що фактична потужність дози випромінювання на найближчих робочих місцях не перевищує 0,3 мбэр/г.

9.7.18. Під час просвічування зварних швів готових секцій для джерела випромінювання, на якому застосовується іридій-192, залежно від його активності, встановлюють безпечні відстані для працюючих на трубозварювальній базі відповідно до даних таблиці 9.

9.7.19. Зону, в межах якої потужність дози випромінювання перевищує 0,3 мбэр/год., потрібно визначити добре видимими на відстані не менше за 3 м знаками радіаційної небезпеки і попереджувальними написами.

Там, де це можливе, просвічування рекомендується проводити в неробочій для іншого персоналу трубозварювальної бази час.

9.7.20. У зоні просвічування не дозволяється знаходитися стороннім людям. Якщо дефектоскопіст за яких-небудь причин не зможе спостерігати за небезпечною зоною, охорону покладають на працівника, якого виділяє майстер. Дефектоскопіст зобов'язаний проінструктувати цього працівника вимогам безпеки на робочому місці з оформленням інструктажу в спеціальному журналі або картці.

9.7.21 Якщо випало гама-джерело з переносного транспортного контейнера або гама-дефектоскопа, то потрібно негайно видалити всіх із зони опромінення і за допомогою спеціального пінцета, щипців і захисного екрана вкласти джерело в гама-дефектоскоп (контейнер), дотримуючи при цьому обережність, оскільки здавлювання ампули може порушити ії герметичність.

Таблиця 9. Безпечні відстані по радіусу від джерела випромінювання.

Тип джерела випромінювання

Активність джерела випромінювання, Кюрі

Безпечні відстані (м), на яких потужність експозиційний дози випромінювання складає

Для дефектоскопистів, 3 мр/г

Для інших професій працюючих 0,3 мр/г

Під час зовнішнього просвічування зварних швів

ГИД И-4

20

56,3

168,9

ГИД И-5

40

79,7

239,1

ГИД И-6

120

137,8

413,4

Під час панорамного (усередині труби) просвічування зварних швів

ГВД И-4

20

30

90

ГВД И-5

40

40

120

ГВД И-6

120

70

210