Повинен знати: прийоми фарбування деталей у барабанах, автоматах і методом занурювання; загальні відомості про корозію, окалину; захист дерев'яних поверхонь від деревоточців і способи захисту від них; найменування та види фарб, лаків, емалей, ґрунтовок, шпаклівок; склад шпаклювальних матеріалів; правила обслуговування сушильних камер і шаф та режими сушіння виробів; способи перетирання фарб вручну; призначення та умови застосування малярного інструменту; склад і способи промивання та очищення застосовуваних інструментів, щіток різних типів, тари і фарборозпилювальних апаратів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.

1. Арматура, ізолятори - покриття асфальтовим лаком.

2. Баки - фарбування.

3. Вила - фарбування.

4. Деталі машин простої конфігурації - фарбування.

5. Кільця і лопаті роторів - фарбування.

6. Ключі гайкові, торцеві і спеціальні, плоскогубці, гострозубці та інші інструменти - фарбування.

7. Комінгси, кожухи, настили, набір деталей корпусу, стакани шахт, труби, фундаменти нескладні - знежирювання.

8. Ланцюги якірні - фарбування кам'яновугільним лаком методом занурювання.

9. Огорожі, грати, ворота, захисні засоби - фарбування.

10. Палуби - протирання соляровим маслом.

11. Пластини трансформаторні - фарбування лаком у барабані.

12. Станини, щити підшипникові та запобіжні зварні конструкції відливки чавунні і сталеві для електромашин - очищення та ґрунтування поверхонь.

13. Тара різна - фарбування.

14. Теплоізоляція стара в корабельних приміщеннях - знімання.

2-й розряд

Завдання та обов'язки. Фарбує поверхні, які не потребують високоякісного оброблення, після нанесення шпаклівок та ґрунтувальних шарів. Готує вироби для лакування по лаковій шпаклівці і для пофарбування під рисунок різних порід дерева, каменю та мармуру. Вирівнює поверхні шпаклівкою із замазуванням дефектів. Наносить цифри, літери та малюнки за трафаретами в один тон. Фарбує деталі і вироби пульверизатором. Очищає, згладжує, підмазує, протравлює фарбовані поверхні від корозії, окалини обростань, старого лакофарбового покриття, пилу та інших нальотів щітками, скребками, шпателями та іншими ручними інструментами ганчіркою, пилососом, повітряним струменем від компресора. Змішує і розтирає на фарботерних машинах фарби, лаки, шпаклівки, ґрунтовки і замазки за заданою рецептурою.

Повинен знати: будову фарботерних машин; призначення та умови застосування механізмів, пристроїв і інструментів, які застосовуються під час малярних робіт; способи виконання лакофарбового покриття деталей та виробів із різних матеріалів; способи шліфування, шліфувальні матеріали, які застосовуються для різних видів лакофарбових матеріалів та їх фізичні властивості; рецепти готування фарб, лаків, мастик, шпаклівок та замазок; способи змішування фарб за заданою рецептурою для одержання необхідного кольору і визначення якості застосовуваних фарб і лаків; правила зберігання розчинників, фарб, лаків та емалей; режим сушіння лакофарбового покриття; особливості очищення поверхонь із залізобетону та склопластику; правила готування поверхонь для фарбування; вимоги до якості очищуваної поверхні.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією маляра 1 розряду - не менше 0,5 року.

Приклади робіт.

1. Арматура і деталі електричні, армовані ізолятори, розрадники - ґрунтвання та фарбування.

2. Балони - фарбування.

3. Втулки радіаторні та редукторні шестерні - покриття мастикою.

4. Деталі середньої та складної конфігурації і вузли машин, суден та устаткування - фарбування.

5. Електродвигуни, електромашини, турбогенератори - ґрунтування, шпаклювання і фарбування.

6. Колони, ферми, підкранові балки, форми для залізобетонних виробів - фарбування.

7. Конструкції сталеві - очищення від корозії.

8. Корпус судна всередині та зовні - очищення поверхонь.

9. Кришки, плати, пластини - фарбування пульверизатором.

10. Кронштейни, сектори, корпуси рульових машинок, трансформатори - фарбування.

11. Круги рятувальні - шпаклювання та фарбування.

12. Ліжка металеві - фарбування.

13. Люки, трюми, фундаменти - заливання цементним розчином.

14. Машини гірничі, устаткування і верстати - фарбування після ремонту, нанесення написів за трафаретом.

15. Панелі, футляри, кожухи - фарбування кілька разів пульверизатором.

16. Покрівлі, рами, візки, деталі гальма, дошки підлоги, ящики акумуляторні та пожежні, дефлектори локомотивів і вагонів - фарбування.

17. Скриньки поштові металеві - очищення, ґрунтування і фарбування.

18. Стіни, підлоги та інші поверхні - очищення, згладжування, протравлення.

19. Трактори, катки, асфальтозмішувачі - фарбування корпусів.

20. Труби вентиляції - ізоляція мастиковими матеріалами.

21. Труби різних діаметрів - фарбування.

22. Хвилеводи і хвилеводні секції із латуні та міді - суцільне шпаклювання, шліфування, фарбування.

23. Шафи, лімби - фарбування.

24. Шпунти та гребені обшивок вантажних вагонів - бунтування.

25. Ящики і корпуси приладів - нанесення трафарету.

3-й розряд

Завдання та обов'язки. Фарбує поверхні, які потребують високоякісного оброблення, після нанесення шпаклівок і ґрунтувальних шарів фарбами і лаками в декілька тонів, здійснює шліфування, ґрунтування, прооліфлення та полірування їх різними інструментами. Виконує пофарбування поверхонь під простий рисунок різних порід дерева, мармуру та каменю. Наносить малюнки і написи за трафаретами у два - три тони; цифри та літери без трафаретів. Фарбує деталі та поверхні на електростатичних установках і електростатичними фарборозпилювачами. Обробляє поверхні набризкуванням. Обробляє поверхні сповільнювачами корозії. Регулює подавання повітря і фарби у розпилювачі. Покриває вироби лаками на основі бітуму та нітролаками. Очищає замкнені об'єми (циліндри, відсіки). Фарбує та очищає (обшкрябує) судна в доках. Виконує міжопераційний захист фосфатованими ґрунтовками листового матеріалу та профільного прокату для суднових конструкцій, крім цистерн питної, дистильованої і поживної води, медичного і технічного жиру. Наносить лакофарбові покриття у місця розташування змінної ватерлінії суден, до оброблення яких не висуваються високі вимоги. Виготовляє нескладні трафарети. Готує суміші з масляних фарб і лаків, нітрофарб, нітродаків та синтетичних емалей. Підбирає колір за заданими зразками. Підналагоджує механізми і пристрої, які застосовуються під час виконання малярних робіт.

Повинен знати: принцип дії і способи підналагодження механізмів та пристроїв, які застосовуються під час малярних робіт; будову електростатичних установок поля та електростатичних фарборозпилювачів, правила їх регулювання за показаннями контрольно-вимірювальних приладів; правила захисту листового матеріалу та профільного прокату для судових конструкцій; способи фарбування та лакування виробів із різних матеріалів і процес готування виробів для оброблення; процес пофарбування поверхонь під простий рисунок різних порід дерева, мармуру та каменю; властивості декоративних та ізоляційних лаків і емалей, рецепти їх виготовлення; способи готування фарб різних кольорів; хімічний склад фарб і правила підбирання кольорів; технічні умови на оброблення і сушіння виробів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві.

Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією маляра 2 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Автомобілі вантажні - остаточне фарбування.

2. Автомобілі легкові та автобуси - нанесення ґрунтового шару, шпаклювання, шліфування, первинне і вторинне фарбування кузова.

3. Баржі - фарбування.

4. Деталі відлиті і зварні для електромашин і апаратів - шліфування після шпаклювання та фарбування.

5. Електродвигуни, електромашини, турбогенератори - остаточне фарбування.

6. Ємності - покривання лаком внутрішньої поверхні.

7. Касети зварні великоблокових станцій та щитів керування - фарбування.

8. Касети кіно- і фотоапаратів - фарбування.

9. Корпус судна всередині та зовні - фарбування.

10. Корпуси, столи і диски регулювальних та випробувальних стендів - шліфування та фарбування емаллю.

11. Крани, мости, опори ліній електропередач - фарбування.

12. Кузови вантажних вагонів, котли цистерн і локомотивів, універсальні контейнери - фарбування.

13. Лічильні, швацькі та друкарські машини - фарбування і полірування.

14. Ланцюги якірні - фарбування.

15. Машини, верстати, апарати, прилади та інше устаткування - фарбування.

16. Палуби - нанесення мастик.

17. Панелі металеві та дерев'яні для радіоприладів - фарбування і оброблення.

18. Рами, двері, фрамуги - фарбування і покриття лаками.

19. Стелі - очищення, згладжування, протравлення.

20. Стіни, підлоги та інші поверхні - просте фарбування.

21. Стіни, полиці, меблі всередині та зовні, стелі і покрівлі, локомотивів та суцільнометалевих вагонів, вагонів з машинним охолодженням та ізометричних вагонів з металевим кузовом - шліфування, нанесення виявного шару щіткою, розпилювачем або валиком.

22. Стовпи, щитки - пофарбування під простий рисунок різних порід дерева.

23. Судна залізобетонні - фарбування.

24. Тролейбуси і вагони метро - шліфування по суцільній шпаклівці, нанесення другого і третього шарів емалі щіткою і фарборозпилювачем.

25. Труби вентиляційні - фарбування.

26. Труби і металева арматура локомотивів та вагонів - фарбування.

27. Футляри електроапаратури - лакування і полірування.

4-й розряд

Завдання та обов'язки. Фарбує поверхні сухими порошками, різними фарбами та лаками у кілька тонів, здійснює шліфування, лакування, полірування, шпаклювання, ґрунтування і прооліфлення їх механізованим інструментом. Торцює і флейцює фарбовані поверхні. Протягує фільонки з підтушовуванням. Наносить малюнки на поверхні за трафаретами в чотири і більше тонів. Виконує пофарбування поверхонь під складний рисунок різних порід дерева, мармуру та каменю. Самостійно готує складні колери. Реставрує пофарбовані поверхні, лінкруст, лінолеум та інші матеріали. Здійснює лакофарбові покриття на склі та керамічній емалі. Виготовляє складні трафарети і гребінки для оздоблення фарбованих поверхонь. Фарбує після ґрунтування поверхні методом холодного безповітряного розпилення. Фарбує деталі, вироби, прилади в тропічному виконанні. Виконує міжопераційний захист фосфотованими ґрунтовками листового матеріалу та профільного прокату для суднових цистерн питної, дистильованої та поживної води, медичного і технічного жиру. Здійснює механізоване очищення корпусів суден від корозії, окалини, обростання і старого лакофарбового покриття дробоструминними апаратами із здаванням робіт за зразками та еталонами і водою під високим тиском. Визначає якість застосовуваних лакофарбових матеріалів. Лагодить механізми, які застосовуються під час виконання малярних робіт.

Повинен знати: будову та способи налагодження механізмів і пристроїв, які застосовуються під час виконання малярних робіт; способи виконання малярних робіт з високоякісним оздобленням; процес пофарбування поверхонь під складний рисунок різних порід дерева, мармуру та каменю; особливості механізованого очищення поверхонь і корпусів суден від обростання і старого лакофарбового покриття; технічні умови та вимоги до лакування і фарбування; способи реставрації пофарбованих поверхонь, лінкрусту, лінолеуму та інших матеріалів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією маляра 3 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт:

1. Автомобілі легкові та автобуси - остаточне фарбування, оздоблення і полірування.

2. Електроприлади, електромашини крупногабаритні - фарбування і полірування.

3. Катери - фарбування.

4. Поверхні полотняні салонів літака - покриття багатошарове лаками і фарбами.

5. Стеля - поліпшене оздоблення, фарбування.

6. Стіни, підлоги та інші поверхні - високоякісне оздоблення, фарбування.

7. Стіни, полиці, меблі зовні та всередині, стелі і покрівлі локомотивів, суцільнометалевих вагонів, вагонів з машинним охолодженням та ізотермічних вагонів з металевим кузовом і каюти суден - фарбування та покриття лаком щіткою, розпилювачем або валиком.

8. Судна, фюзеляжі, крила літаків і стіни вагонів - нанесення розпізнавальних написів та маркувань.

9. Тролейбуси і вагони метро - остаточне фарбування та оздоблення.

5-й розряд

Завдання та обов'язки. Фарбує поверхні різними фарбами з лакуванням, поліруванням, орнаментальним, художнім багатокольоровим і декоративним оздобленням. Виконує пофарбування поверхонь під цінні породи дерева. Фарбує після ґрунтування методом холодного безповітряного розпилювання. Здійснює ґрунтування, антикорозійне покриття, покриття необростаючими та протиобростаючими фарбами, анодний і катодний захист суден, які зазнають дії морської води, мінеральних кислот і лугів. Реставрує художні написи.

Повинен знати: способи виконання малярних робіт із художнім та орнаментальним оздобленням і методом холодного безповітряного розпилювання; процес пофарбування поверхонь під цінні породи дерева; рецептуру, фізико-хімічні властивості різноманітних фарбувальних матеріалів і сумішей для художнього фарбування та оздоблення; види складного малювання і шрифтів, властивості та сорти різних пігментів, розчинників, масел, лаків, силікатів, смол та інших застосовуваних у малярній справі матеріалів; методи випробування лаків та фарб на стійкість і в'язкість; технічні умови на остаточне оздоблення виробів, деталей і поверхонь; режими сушіння лакофарбового покриття; вимоги до готування поверхонь під антикорозійний, анодний і катодний захист, захисні схеми ґрунтування та фарбування підводної частини суден, що зазнають дії морської води, мінеральних кислот і лугів; способи реставрації художніх написів.