При натягуванні болтів за їх головку величина крутного моменту збільшується на 5%. Натягування болтів за кутом повороту гайки виконується в наступній послідовності:

  1. затягнути вручну всі болти в з'єднанні до упору монтажним ключем з довжиною рукоятки 0,3 м;

  2. повернути гайки болтів на кут (180° ± 30)°.

  1. Кожний із способів наводиться у робочих кресленнях КМ, КМД.

  2. Натяг болтів контролюється вибірковою перевіркою:

  1. при кількості болтів у з'єднанні, що не перевищує 5, контролюються всі болти, при кількості болтів від 6 до 20 - не менше 5 і при більшій кількості - не менше 25 % від загальної кількості болтів у з'єднанні;

  2. якщо при контролі виявиться, що натяг хоча б одного болта не задовольняє вимогам 8.3.1.19, тоді контролю підлягають всі болти з'єднання; при цьому натяг болтів доводиться до необхідної ве­личини;

  3. фактичний момент закручування повинен бути не менше за розрахункове значення, визначе­не за формулою (1) і не перевищувати його більше ніж на 20 %; при цьому допускається відхил кута повороту гайки в межах ± ЗО °. Зменшення проектного натягу болтів не дозволяється.

  4. при виявленні хоча б одного болта, що не задовольняє цим вимогам, контролю підлягає под­воєна кількість болтів. У разі виявлення при повторній перевірці хоча б одного болта з меншим зна­ченням фактичного моменту закручування або з меншим кутом повороту гайки перевіряються всі болти з доведенням моменту закручування або кута повороту гайки до необхідної величини;

  5. порядок натягування болтів забезпечує щільний дотик поверхонь контакту з'єднуваних еле­ментів у стягуваних пакетах. Щуп завтовшки 0,3 мм не повинен входити в зазори між деталями з'єднання безпосередньо поблизу болтів. Допускається проходження щупа між деталями з'єднання на глибину до зони дії шайби.

  1. Фланцеві з’єднання

    1. Підготовка контактних поверхонь фланців здійснюється відповідно до вимог робочих креслень КМ, КМД. За відсутності таких вимог контактні поверхні очищаються ручними або ме­ханічними сталевими щітками від бруду, напливів ґрунтовки і фарби, іржі, снігу і льоду.

    2. Болти у фланцевих з'єднаннях натягуються на зусилля, значення яких наводяться в про­ектній документації, обертанням гайки до розрахункового моменту закручування. Контролю натягу підлягають усі болти з'єднання. Болти натягуються у визначеній послідовності, починаючи з болтів, розташованих найближче до зони найбільшої жорсткості з'єднання.

    3. Натяг болтів здійснюється тільки за моментом закручування М у ньютон-метрах, величи­ну якого обчислюють за формулою:

М = nkPd, Н-м, (2)

де п - коефіцієнт приймається 1,06 при натягу високоміцних болтів; при контролі натягу - 1,0;

к - середнє значення коефіцієнта закручування, наведене для кожної партії болтів у сертифікаті підприємства-виробника або таке, що визначається при виконанні робіт за допомогою контрольних приладів;

Р - розрахункове зусилля натягу болта, наведене в робочих кресленнях КМ, КМД;

d - номінальний діаметр болта, мм.

Можливий відхил фактичного моменту закручування від моменту, що обчислюється за форму­лою (2), у більшу сторону на величину до 10 % від значення моменту закручування.

  1. Зазор між контактними поверхнями фланців, що стикуються, у місцях розташування болтів не допускається. Щуп завтовшки 0,1 мм не повинен проникати в зону радіусом 40 мм від осі кожного болта.

  2. Якість виконання фланцевих з'єднань перевіряється шляхом операційного контролю. Контролю підлягають:

  1. якість підготовки (розконсервування) болтів;

  2. якість підготовки контактних поверхонь фланців;

  3. відповідність встановлюваних болтів, гайок, шайб вимогам стандартів на вироби, а також ви­могам робочих креслень КМ, КМД;

  4. наявність шайб під гайками і головками болтів;

  5. довжина частини болта, що виступає над гайкою;

  6. наявність клейма монтажника, що виконав складання з'єднання.

    1. Контроль зусилля натягу виконується для всіх болтів тарованими динамометричними ключами і проводиться не раніше ніж через 8 год після натягування всіх болтів; при цьому зусилля в болтах повинні відповідати значенням, вказаним у проектній документації.

    2. Динамометричні ключі для натягу і контролю натягу високоміцних болтів таруються не менше одного разу на зміну за відсутності механічних пошкоджень ключів, а також після кожної заміни контрольного приладу або ремонту ключів.

    3. Документація, що пред'являється при прийманні робіт, крім передбаченої вимогами розділу 11 цього стандарту, містить сертифікати або документи заводу-виробника, що засвідчують якість сталі фланців, болтів, гайок і шайб, документи заводу-виробника щодо контролю якості звар­них з'єднань фланців, відомості про контроль за виконанням монтажних з'єднань.

  1. Загальні вимоги до виконання монтажних з’єднань на високоміцних болтах з конт­рольованим натягом

    1. Підготовка і складання з'єднань виконується під керівництвом особи (майстра, виконро­ба), призначеної наказом по монтажній організації відповідальним за виконання цього виду з'єднан­ня на об'єкті.

    2. До виконання з'єднань допускаються робітники, які пройшли спеціальне навчання, яке підтверджене відповідним посвідченням.

    3. Високоміцні болти, гайки та шайби постачаються на об'єкт від одного підприємства-ви- робника, мають заводське маркування тимчасового опору, клейма заводу-виробника та умовну по­знаку номера плавлення. Встановлення болтів, що не мають цих ознак, забороняється.

    4. Високоміцні болти, гайки та шайби перед встановленням в конструкцію очищуються від бруду, консервуючого мастила і підготовлені так, щоб при натягуванні забезпечувалися значення коефіцієнтів закручування і виключалося забруднення контактних поверхонь. Гайка повинна вільно (вручну) накручуватися по різі болта.

    5. Підготовка металевих виробів складається з очищення від бруду та іржі, підгонки різі відбракованих болтів і гайок, нанесення мастила. Нанесення шару мастила виконується шляхом кип'ятіння металевих виробів у воді з наступним промиванням у суміші, що складається з 85 % нее- тилованого бензину та 15 % машинного мастила.

Підготовлені таким чином металеві вироби до їх встановлення зберігаються в закритих ящиках не більше 10 днів. При перевищенні цього терміну металеві вироби оброблюються повторно.

  1. Перед складанням з'єднань металеві вироби з метою зниження коефіцієнта закручуван­ня підготовлюються із застосуванням способу парафінованого покриття. Очищення кріпильних ви­робів та нанесення на них покриття виконується в наступній послідовності:

  1. високоміцні болти і гайки укладаються в сітчастий контейнер, який встановлюється у ванну з киплячим розчином миючого засобу (МС-15, концентрація 15 г/дм3; МС-8, концентрація 20 г/дм3; кальцинована сода, концентрація ЗО г/дм3) і витримуються протягом 20 хв;

  2. наноситься покриття шляхом 3-4-кратного занурення контейнера з гарячими очищеними кріпильними виробами (кожне занурення від 1 хв до 2 хв у ванну з розплавленим парафіновим скла­дом від 70 °С до 80 °С), який містить наступні компоненти за масою:

  • парафін марки Т (90±1,0) % (ГОСТ 23683);

  • атактичний поліпропілен (10±0,5) %;

  1. видаляється контейнер з ванної із розплавленим парафіновим складом і охолоджується до температури навколишнього середовища;

  2. оброблені кріпильні вироби викладаються в тару для подачі на робоче місце.

На тарі вказується типорозмір оброблених кріпильних виробів, дата обробки, номери сер­тифікатів і партій. Кріпильні вироби з покриттям можна зберігати в захищеному від атмосферних впливів місці до 4-х місяців. Кріпильні вироби, промиті в миючому розчині, можна зберігати за тих самих умов не більше 10 діб.

  1. Для всіх типів з'єднань під головку болта і гайку встановлюється по одній термічно об­робленій шайбі згідно з ГОСТ 22355. Допускається для фрикційних з'єднань при різниці діаметрів отвору і болта не більше 4 мм встановлення однієї шайби тільки під елемент (гайку або головку бол­та), обертання якого забезпечує натяг болта. Виступаюча за межі гайки частина стрижня болта по­винна мати не менше однієї нитки різі.

  2. Для всіх типів болтових з'єднань забороняється стопоріння гайок шляхом забивання різі болта або приварювання їх до стрижня болта.

  3. Після натягування всіх болтів у з'єднанні в передбаченому для цього місці ставиться клеймо відповідального за виконання робіт з натягування болтів.

  4. Після контролю натягу і приймання з'єднання всі зовнішні поверхні стиків, включаючи головки болтів, гайки і виступаючі з них частини різі болтів очищуються, проґрунтовуються, фарбу­ються!, а щілини в місцях перепаду товщини і зазори в стиках зашпакльовуються.

  5. Усі роботи з встановлення болтів реєструються в журналі виконання стиків і встанов­лення високоміцних болтів за формою додатка Г ДБН А.3.1-5.

  6. Додаткові технічні вимоги до:

  1. технологічних процесів та їх послідовності;

  2. застосування матеріалів;

  3. застосування з'єднувальних елементів;

  4. інструменту та обладнання;

  5. контролю якості виконаних робіт;

  6. вимог з охорони праці, наведених в ДСТУ Б А.3.1-21.

  1. Спеціальні монтажні з’єднання

    1. Основною галуззю застосування спеціальних монтажних з'єднань (СМ3) є закріплення огороджувальних конструкцій будівель і споруд (тип 1). В окремих випадках допускається застосу­вання СМ3 (тип 2) для закріплення конструкцій, які одночасно виконують огороджувальні та несучі функції (діафрагми жорсткості, мембранно-каркасні конструкції тощо) із застосуванням втулок, пальців, коушів тощо.

    2. До СМ3 типу 1 відноситься:

      1. пристрілка високоміцними дюбелями;

      2. встановлення самонарізних і самозасвердлюваних гвинтів;

      3. сумісна пластична деформація кромок;

      4. контактне точкове зварювання;

      5. електрозаклепки;

      6. фальцювання поздовжніх кромок.

Характерною особливістю таких СМ3 є те, що для їх виконання достатньо одностороннього підходу до елементів конструкцій, що з'єднуються.

  1. СМ3 типу 1 наведені в таблиці 2.

Таблиця 2 - Види спеціальних монтажних з'єднань типу 1

Технологічний процес

СМ3 на опорі

СМ3 з поздовжнім з'єднанням кромок

без метвиробів

на метвиробах

без метвиробів

на метвиробах

Автономний


Високоміцні

Контактне точкове зварювання

Комбіновані

(ручний)


дюбелі

Фальцювання ручне

заклепки



Кінець таблиці 2

Технологічний процес

СМ3 на опорі

СМ3 з поздовжнім з'єднанням кромок

без метвиробів

на метвиробах

без метвиробів

на метвиробах

3 енергетичними комунікаціями

Точкове зварювання, електрозаклепки

Самонарізні гвинти

Фальцювання ме­ханічне

8.4.2.2 Основні конструктивні форми СМ3 наведені на рисунку 1.






а - фрагмент конструкції покриття зі сталевим профільованим настилом і схема дії сил на опорах (1 - з'єднан­ня в середній ділянці; 2 і 3 - з'єднання відповідно вздовж поздовжніх і поперечних полиць; 4 - з'єднання в місці закінчення поздовжніх і поперечних полиць); b - схема з'єднань вздовж поздовжніх полиць (1 і 1' - при розта­шуванні полиць внапусток в нижньому і верхньому положеннях відповідно для утеплених і холодних покриттів; 2 і 2' - простий стоячий і лежачий фальці; 3 і 3' - варіанти подвійного фальця); с - елементи, стійкі до зсуву (1 і 1' - на високоміцних дюбелях; 2 - на контактному зварюванні; 2' - на дуговому зварюванні); d - фрагмент три­шарової стінової панелі на самозасвердлюваних гвинтах

Рисунок 1 - Конструктивні форми СМ3

  1. Для застосування СМ3 при з'єднанні деталей (елементів) в пакет необхідно, щоб товщи­на принаймні однієї деталі (елемента) становила приблизно 1 мм.

в.4.2.4 Для самонарізних і самозасвердлюваних гвинтів тимчасовий опір сталі опорного еле­мента, що допускається, не повинен перевищувати 450 Н/мм2.

Товщина приєднуваного елемента визначається довжиною стрижня гвинта і може досягати 230 мм, наприклад, для тришарових стінових панелей.

Товщина опорного сталевого елемента для самонарізних гвинтів діаметром від 5 мм до 6 мм обмежується граничною величиною, яка складає від 2,0 d до 3,0 d.

  1. Комбіновані заклепки застосовуються переважно для з'єднання поздовжніх полиць тон­костінних елементів. Сумарна товщина t з'єднуваних елементів для з'єднань на комбінованих за­клепках при довжині корпусу заклепки від 8 мм до 10 мм обмежується значенням 5 мм. При значних монтажних зазорах, наявності прокладок і більшому значенні t застосовуються заклепки з довжи­ною корпусу від 12 мм до 16 мм.

  2. Для виконання з'єднань на самонарізних гвинтах і комбінованих заклепках рекомен­дується застосовувати:

  1. самонарізні гвинти з діаметром 6 мм;

  2. шайби металеві для болтів М6;

  3. неметалеві ущільнювачі або східчасті ущільнювачі для гвинтів;

  4. заклепки комбіновані завдовжки 8 мм, 10 мм і 12 мм;

  5. машини свердлувальні;

  6. шуруповерта електричні для загвинчування металевих виробів з різьбленням до 6 мм;

  7. свердла для утворення отворів відповідно до вимог таблиці 3.