Під час вимірювання згідно із 7.11 мінімальна яскравість знаків безпеки, віднесених до фос­форесцентних (Р) відповідно до 4.1, має відповідати вимогам, які встановлено для одного з підкласів, вказаних у таблиці 2. Після випробування згідно із 7.3 належність до класу фосфорес­центних знаків та підклас мають зберігатися.

Таблиця 2 — Показники зниження яскравості фосфоресцентних знаків безпеки

Підклас

Мінімальна яскравість, мкд/м2

через 2 хв

через 10 хв

через ЗО хв

через 60 хв

А

108

23

7

3

В

210

50

15

7

С

690

140

45

20

D

1100

260

85

35



  1. Світлоповертальні знаки безпеки

Знаки безпеки, віднесені до світлоповертальних (R) відповідно до 4.1, за фотометричними ха­рактеристиками має бути віднесено до підкласів R1 або R2 згідно з ISO 3864-1. Належність до класу світлоповертальних знаків і підклас мають зберігатися також після випробування згідно із 7.3.

  1. Міцність адгезії знаків безпеки, .закріплюваних із використанням клейкої речовини, чутливої до тиску

Під час випробовування згідно із 7.12 клейкі властивості знаків безпеки, віднесених до таких, які передбачають використання клейкої речовини, чутливої до тиску (Р), для закріплення, відпо­відно до 4.1, має бути віднесено до одного з підкласів, вказаних у таблиці 3, залежно від того, віднесено основний матеріал до гнучких або жорстких. Якщо межу міцності на зсув жорстких ма­теріалів визначають згідно із 7.12.4, то результати потрібно ділити на категорії так:

  1. Якщо порушено зчеплення хоча б в одному з трьох зразків для випробування в разі при­кладання зусилля 10 Н, то межу міцності на зсув потрібно віднести до категорії «О»;

  2. Якщо не порушено зчеплення в жодному з трьох зразків для випробування в разі прикла­дання зусилля 10 Н, то межу міцності на зсув потрібно віднести до категорії «№;

  3. Якщо порушено зчеплення-хоча б в одному з трьох зразків для випробування в разі при­кладання зусилля 50 Н, то межу міцності на зсув потрібно віднести до категорії «N»;

  4. Якщо не порушено зчеплення в жодному з трьох зразків для випробування в разі прикла­дання зусилля 50 Н, то межу міцності на зсув потрібно віднести до категорії «Н».

Таблиця 3 — Класифікація за межею міцності на відшарування та зсув

Межа міцності на відшарування гнучких матеріалів, H на 25 мм ширини

Межа міцності на зсув жорстких матеріалів, Н на 25 мм х 25 мм

Т > 25

О < 10

U >J8

N > 10

V > 13

Н = 50

Кінець таблиці З

Межа міцності на відшарування гнучких матеріалів, H на 25 мм ширинй

Межа міцності на зсув жорстких матеріалів, Н на 25 мм х 25 мм

W> 10

X > 7

Y>4

Z> 1



  1. ДОДАТКОВІ ВИМОГИ ДО ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ЗНАКІВ БЕЗПЕКИ

    1. Загальні положення

Вимоги до експлуатаційних характеристик, описаних у 6.2—6.7, має бути застосовано за не­обхідності залежно від робочого середовища.

  1. Стійкість до усадки/стабільність розмірів

Під час випробовування згідно із 7.14, усадка знака безпеки має бути не більше ніж 5 %.

  1. Стійкість до дії випробувальних рідин

Після випробування згідно із 7.15 під час візуального оглядання знака безпеки неозброєним оком у порівнянні з новим контрольним зразком, який не піддавали випробуванню, не має бути суттєвих ознак появи вм’ятин, розділення, розколювання, руйнування лакофарбового покриву, набухання, відшарування, утворення пухирців, облуплювання, великих подряпин або розтріскуван­ня матеріалу та/або його графічних компонентів.

  1. Стійкість до удару

Під час випробування згідно із 7.5 із забезпеченням енергії удару 0,5 Н м або значення, взя­того зі списку, поданого в 7.5 за погодженням між виробником/постачальником і споживачем, в умовах, погоджених між ними, на знаку безпеки мають бути лише незначні вм’ятини, поверхня та графічні елементи не мають зазнавати інших пошкоджень.

  1. Стійкість до стирання

В умовах випробування згідно із 7.9 із передбаченням 600 подвійних ударів, під час візуаль­ного оглядання знака безпеки неозброєним оком у порівнянні з новим контрольним зразком, який не піддавали випробуванню, не має бути суттєвих ознак появи вм’ятин, розділення, розколюван­ня, руйнування лакофарбового покриву, набухання, відшарування, утворення пухирців, облуплю­вання, великих подряпин або розтріскування матеріалу та/або його графічних компонентів.

  1. Стійкість до дії води

В умовах випробування згідно із 7.6, під час візуального оглядання знака безпеки неозброє­ним оком у порівнянні з новим контрольним зразком, який не випробовували, не має бути суттє­вих ознак появи вм’ятин, розділення, розколювання, руйнування лакофарбового покриву, набухан­ня, відшарування, утворення пухирців, облуплювання, великих подряпин або розтріскування ма­теріалу та/або його графічних компонентів.

  1. Стійкість до дії кліматичних умов знаків безпеки, які освітлюються зсередини або зсередини та ззовні

Під час випробовування згідно із 7.13 за одних або більшої кількості стандартних умов, ука­заних у таблиці 8, під час візуального оглядання знака безпеки неозброєним оком у порівнянні з новим контрольним зразком, який не піддавали випробуванню, не повинно бути суттєвих ознак появи вм’ятин, розділення, розколювання, руйнування лакофарбового покриву, набухання, відша­рування, утворення пухирців, облуплювання, великих подряпин або розтріскування матеріалу та/або його графічних компонентів. Крім того, у разі знаків безпеки, віднесених до фосфоресцент­них (Р) або світлоповертальних (R) відповідно до 4.1, потрібно довести, що фотометричні власти­вості після випробування залишаються такими, які задовольняють вимоги 4.1

  1. .МЕТОДИ ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Зразки для випробування та контрольні зразки

      1. Загальні положення

Для кожного з випробувань, описаних у 7.2—7.6, треба виготовляти нові зразки для випробу­вання. Нові контрольні зразки треба виготовляти також для кожного випробування, яке передба­чає візуальне оглядання. Зразок для випробування/контрольний зразок по можливості повинен яв­ляти собою знак безпеки, за винятком випадків, коли фізичні параметри випробувального облад­нання не дають змоги проводити випробування цілого знака чи коли графічна складова знака без­пеки не впливає на результати випробування.

  1. Кількість зразків для випробування/контрольних зразків

Кількість зразків для випробування та контрольних зразків, які виготовляють для кожного ви­пробування, має бути такою, яка забезпечує можливість підтвердження відтворюваності резуль­татів випробування. Якщо результати випробування містять чисельне значення властивості, а та­кож у разі виникнення сумнівів у відтворюваності результатів, кількість зразків для випробування/ контрольних зразків, які виготовляють для кожного випробування, має бути не меншою ніж три чи відповідати вимогам самого процесу випробування.

Загальну кількість зразків для випробування/контрольних зразків, необхідних для здійснення всієї програми випробування, можна зменшити проведенням спочатку неруйнівних, а потім руй­нівних випробувань.

  1. Кондиціювання зразків для випробування

Перед випробовуванням зразки для випробування та контрольні зразки потрібно кондиціювати за температури (23 ± 2) °С і відносної вологості (50 + 15) % протягом 24 год відповідно до ISO 291.

  1. Випробування на стійкість до дії вологи

Зразки для випробування потрібно піддати дії кліматичних умов, за яких відбувається конден­сація води, за температури (40 ± 2) °С і відносної вологості (98 ± 2) % протягом 48 год, після чого піддати їх візуальному огляданню.

  1. Випробування на стійкість до дії погодних умов

    1. Загальні положення

Зразки для випробування потрібно випробовувати за одним або більшою кількістю методів випробовування, описаних у 7.3.2—7.3.4, із забезпеченням умов випробування, а також тривалості випробування, регламентованих самою процедурою відповідного випробування, або умов, які по­годжено між виробником/постачальником і споживачем. Після випробування кожен зразок потрібно піддати візуальному огляданню.

  1. Прискорене випробування на старіння під впливом погодних умов з використан­ням лампи з вугільною дугою з відкритим полум’ям

Прискорене випробування на старіння під впливом погодних умов із використанням лампи з вугільною дугою з відкритим полум’ям потрібно проводити відповідно до вимог ISO 4892-4, із за­безпеченням умов випробування, поданих у таблиці 4, або за умов, погоджених між виробником/ постачальником і споживачем.

  1. Прискорене випробування на старіння під впливом погодних умов забезпеченням циклів утворення роси

Прискорене випробування на старіння під впливом погодних умов забезпеченням циклів утворення роси потрібно проводити відповідно до вимог ISO 4892-4, із забезпеченням умов ви­пробування, поданих у таблиці 5, або за умов, погоджених між виробником/постачальником і спо­живачем.

Таблиця 4 — Умови проведення прискореного випробування на старіння під впливом погодних умов з використанням лампи з вугільною дугою, яка дає відкрите полум’я

Умови випробування

Кількість освітлювальних приладів із вугіль­ною дугою з відкритим полум'ям

Один світильник (використовують світлофільтр 1-го типу)



Кінець таблиці 4

Умови випробування

Напруга блоку електроживлення

Однофазний струм напругою від 180 В До 230 В

Середні напруга і струм розряду

50 В (± 2 %), 60 А (+ 2 %)

Відносна вологість

(50 ± 5) %

Температура, яку показує термометр, розта­шований на чорній панелі

(63 + 3) °С

Тривалість розпилювання води

18 хв в умовах освітлення протягом 120 хв

Тиск води, яка подається з джерела

Від 78 кПа до 127 кПа

Діаметр отвору насадка

Приблизно 1 мм

Тепловий потік, який надходить на поверхню зразка для випробувань

(255 + 45) Вт/м2 за товщини від 300 нм до 700 нм

Тривалість випробування

100 год



Таблиця 5 —Умови проведення прискореного випробування на старіння під впливом погодних умов забезпеченням циклів утворення роси

Умови випробування

Кількість освітлювальних приладів із вугільною ниткою з відкритим полум'ям

Один світильник (світлофільтри не використовують)

Напруга блоку електроживлення

Однофазний струм напругою від 180 В до 230 В

Цикл увімкнення/вимкнення освітлення

60 хв/60 хв

Умови під час перебування освітлювального приладу в увімкненому стані:

Середня напруга та струм розряду

Температура, яку показує термометр, розташований на чорній панелі

Відносна вологість

50 В (+ 2 %), 60 А (+ 2 %) (63 + 3) °С

(50 ± 5) %

Умови під час перебування освітлювального приладу у вимкненому стані:

Температура повітря

Відносна вологість

Температура охолоджувальної води, яка надходить до задньої поверхні зразка для випробування

ЗО °С

Не менше ніж 98 %

Приблизно 7 °С

Тривалість випробування (загальний проміжок часу, протягом якого увімкнено та вимкнено освітлювальний прилад)

20 год

Розпилювання води на поверхню зразка для випробування

Не проводять

Тепловий потік, який надходить на поверхню зразка для випробування

(285 ± 50) Вт/м2 за товщини від 300 нм до 700 нм



  1. Випробування на стійкість до старіння під впливом штучних погодних умов

Випробування потрібно проводити відповідно до ISO 4892-2, із забезпеченням умов випро­бування, поданих у таблиці 6 або 7, або за умов, погоджених між виробником/постачальником і споживачем.



  1. Випробування на стійкість до дії сольового розчину, який розпилюють/корозійної стійкості

Випробування на стійкість до дії сольового розчину, який розпилюють/корозійної стійкості по­трібно проводити згідно з ISO 9227 протягом 100 год. Після випробування кожен зразок потрібно піддати візуальному огляданню.

Таблиця 6 — Умови випробування на стійкість до старіння під впливом штучних погодних умов із використанням джерел освітлення із ксеноновою дугою