Яскравість лінійних джерел, використовуваних для створення напрямних ліній, має бути > 20 кд/м2. Якщо навколишні предмети темні та якщо появу диму не розглядають як першочерговий чинник, то яскравість допустимо знижувати до 2 кд/м2.

Для забезпечення достатньої видимості в разі наявності яскравих навколишніх предметів, колір напрямної лінії має бути зеленим, за винятком випадків, коли фон також зелений або яскравість лінійного джерела освітлення щонайменше удвічі більша за яскравість навколишніх предметів. В іншо­му випадку контраст щодо навколишніх предметів забезпечують використанням контрастних стрічок шириною не менше ніж 5 мм, які прокладено з обох боків лінійного джерела. Якщо використовують контрастні стрічки, то вони мають бути чорними в разі передбачення білих лінійних джерел або біли­ми чи чорними в разі передбачення зелених лінійних джерел.

Мінімальна ширина лінійного джерела має дорівнювати 10 мм.

Примітка. Ширину лінії 10 мм може бути забезпечено використанням двох ліній шириною 5 мм кожна, проміжок між якими не більше ніж 1 мм.

Вказівники напрямку руху може бути розміщено поблизу напрямних ліній або бути їхньою ча­стиною. Мінімальний розмір окремо встановлених вказівників напрямку руху має дорівнювати ЗО мм. Якщо ширина лінійного джерела > ЗО мм, то графічний символ на вказівнику напрямку руху дозволено розміщувати безпосередньо на лінійному джерелі.

Графічні символи вказівника напрямку руху повинні відповідати вимогам ISO 3864-1 (див. ри­сунок 1) або (в разі їх нанесення на підлогу) мати змінені геометричні параметри (див. рисунок 2).

Якщо лінійні джерела мають білий колір, то білий колір вказівника напрямку руху має бути принаймні такої самої яскравості, що й лінійне джерело.

Якщо лінійні джерела мають зелений колір, то зелений колір вказівника напрямку руху має бути принаймні такої самої яскравості, що й зелений колір лінійного джерела. Білий колір вказівника на­прямку руху може бути замінено чорним контрастним кольором.

Дозволено використовувати вказівники напрямку руху, виготовлені з використанням точкових джерел, які відповідають вимогам 6.2.1.

  1. Напрямні лінії, створювані з використанням окремо встановлених світильників

Середня яскравість зеленого кольору окремо встановлюваних світильників, використовува­них для створення напрямних ліній, має бути > 20 кд/м2. Якщо навколишні предмети темні та якщо появу диму не розглядають як першочерговий чинник, то яскравість допустимо знижувати до 2 кд/ м2. Контрастним кольором має бути білий, а його яскравість має бути щонайменше уп’ятеро ви­щою за яскравість зеленого кольору.

Окремо встановлювані світильники повинні мати мінімальні розміри 50 мм х 100 мм і місти­ти графічні символи відповідно до вимог ISO 3864-1 (див. рисунок 1) або (в разі їх нанесення на підлогу) мати змінені геометричні параметри (див. рисунок 2).

Максимальна відстань між окремо встановлюваними світильниками має дорівнювати 4 м. Якщо необхідно бачити СПШБЕ крізь дим, то максимальну відстань має бути зменшено до 2 м. Якщо за наявності дверей є проміжок величиною більше ніж 2 м, то після дверей треба встанов­лювати додаткове джерело освітлення в напрямку шляху евакуювання.

  1. Знаки безпеки, розташовані на великій висоті

Знаки безпеки, розташовані на великій висоті, мають відповідати вимогам ISO 3864-1 та ISO 7010. Якщо до уваги беруть насамперед проникнення диму та/або вимогу щодо видимості за наявності яскравих предметів, то середня яскравість білого контрастного кольору має бути не менше ніж 500 кд/м2, а коефіцієнт відстані z має дорівнювати 200 за умови, що повітря не містить диму. Такі знаки безпеки мають автоматично тускніти в умовах темного оточення в разі несправності по­давання електроживлення за наявності фосфоресцентних компонентів для уникнення появи над­звичайно яскравого світла та забезпечення доброї видимості системи.

  1. Позначання

    1. Позначання сходинок і пандусів

Напрямні лінії потрібно створювати з дотриманням вимог, поданих у 5.3.1.3 і 5.3.1.5. Краї схо­динок позначають одним із таких способів:

  • із використанням стрічок, які випромінюють світло, що складаються з лінійних або точко­вих джерел, якими оснащено всі краї;

  • освітлюванням усіх країв за допомогою напрямної(-их) лінії(-й) або додаткових джерел освітлення сходинок, які забезпечують мінімальну освітленість 1 лк на центральній лінії проступу.

Світильники для освітлення сходів можна розташовувати на стіні поруч зі сходами на макси­мальній відстані 400 мм від середньої лінії або на всіх маршах сходів. Світильники повинні мати щитки в горизонтальних напрямках і зверху для уникнення появи надмірно яскравого світла.

Підлога пандусів має підсвічуватися за допомогою напрямної(-их) лінії(-й) або за допомогою додаткових світильників, які забезпечують мінімальну освітленість підлоги на центральній лінії по­верхні пандуса 1 лк.

Тільки з практичних міркувань яскравість вимірюють на висоті до 20 мм над рівнем підлоги.

  1. Позначання дверей та аварійних виходів

Двері аварійного виходу в межах шляхів евакуювання, а також кінцеві двері аварійного виходу має бути позначено відповідно до 5.3.2. Якщо першочергову увагу приділяють появі диму, то дверну коробку потрібно позначати за допомогою світловипромінювальної стрічки відповідно до 5.3.2.

Якщо появі диму не приділяють першочергової уваги, то яскравість світла на рівні підлоги перед дверима має дорівнювати принаймні 1 лк.

Якщо освітлення передбачено для позначання дверей аварійного виходу, то яскравість світла на рівні підлоги перед дверима має дорівнювати принаймні 1 лк.

Тільки з практичних міркувань яскравість можна вимірювати на висоті до 20 мм над рівнем підлоги.

Примітка. Необхідну яскравість може бути забезпечено розташуванням на великій висоті знака безпеки, що освіт­люється зсередини, розміщеного над дверима, або світильника, розташованого на великій висоті

  1. Протипожежне й аварійне обладнання та обладнання для забезпечення безпеки

    1. Позначання та розташування протипожежного й аварійного обладнання та облад­нання для забезпечення безпеки уздовж шляхів евакуювання та поблизу них

Протипожежне й аварійне обладнання мають підсвічуватися ззаду за допомогою джерела освітлення, яке забезпечує освітленість не менше ніж 50 кд/м2, або освітлюватися спереду за до­помогою вертикально розташованого джерела освітлювання, яке забезпечує яскравість не менше ніж 5 лк. Див. також розділ 5.

  1. Позначання та розташування пристроїв для ініціювання сигналів тривоги й телефонів

Усі засоби зв’язку, призначені для використання під час надзвичайної ситуації, потрібно по­значати відповідними знаками безпеки, щоб їх було помітно, такі знаки мають бути біля кожного ручного пожежного сповіщувача й телефонного апарата. Крім того, обладнання має підсвічува­тися ззаду за допомогою джерела освітлення, яке забезпечує освітленість не менше ніж 50 кд/м2, або освітлюватися спереду за допомогою вертикально розташованого джерела освітлення, яке за­безпечує яскравість не менше ніж 5 лк.

  1. Позначання особливих небезпек уздовж шляхів евакуювання та поблизу них

Мають бути попереджувальні знаки для надання інформації про природу й місце розташу­вання небезпеки.

Перепони на шляхах евакуювання, наприклад частини стін, які виступають, колони та арма­тура, яка створює завади, треба позначати попереджувальним маркованням відповідно до ви­мог ISO 3864-1, яскравість якого має бути не менше ніж 1 лк.

Напрямні лінії мають допомагати в уникненні перепон.

  1. Аварійне електропостачання й умови роботи електричних компонентів

Аварійне електропостачання й умови роботи мають відповідати вимогам ІЕС 60598-2-22 та ІЕС 60364-5-55.

У разі централізованого електропостачання складники мають живитися окремо принаймні двома колами відповідно до ІЕС 60364-5-55.

Примітка. Докладнішу інформацію для певних типів будинків наведено в серп стандартів ІЕС 60364-7

  1. Документація та експлуатаційний журнал

Для реєстрування дат і надання доказів, необхідних відповідно до результатів оцінення ри­зику, має бути передбачено експлуатаційний журнал, який має містити, наприклад:

  • протокол приймання;

  • план розміщення;

  • тип і потужність джерела електроживлення та ламп;

  • усі змінення та результати огляду/технічного обслуговування;

  • інформацію постачальника, призначену для надання допомоги;

  • протокол огляду.

6.7 Огляд і технічне обслуговування

Огляд і технічне обслуговування треба проводити відповідно до вимог ІЕС 60354-5-55.

Примітка. Національні нормативні документи можуть вимагати проведення додаткових оглядів/технічного обслуговування

7 ОСОБЛИВІ ВИМОГИ ДО ФОСФОРЕСЦЕНТНИХ СКЛАДНИКІВ

  1. Загальні положення

Фосфоресцентні складники мають бути помітними з розрахованої відстані видимості протя­гом тривалості роботи не менше ніж 1 год.

Примітка. Протягом цього проміжку часу особи, що перебувають у приміщенні, звикають до темноти

Фосфоресцентні складники СПШБЕ мають належно контрастувати з навколишніми предмета­ми для збереження їхніх візуальних характеристик незалежно від того, чи передбачено аварійне освітлення.

До моменту настання надзвичайної ситуації СПШБЕ, до складу яких входять фосфоресцентні складники, їхня поверхня має освітлюватися належно.

  1. Фосфоресцентні складники та їхнє розташування в межах СПШБЕ

    1. Загальні положення

Фосфоресцентні знаки мають бути такої будови, щоб під час освітлення з достатньою яскра­вістю їхні колориметричні та фотометричні параметри відповідали вимогам ISO 3864-1.

Примітка 1. За відсутності інших джерел зовнішнього освітлення ці знаки й розмітка стають такими, колір яких не можна розрізнити, за яскравості освітлення менше ніж 2 кд/м2 Разом із цим, контрастність і звикання людського ока дають змогу знакам і розмітці залишатися помітними й чіткими за розрахованих відстаней видимості

Примітка 2. СПШБЕ, до складу яких входять фосфоресцентні складники, складаються з набору, до якого входять напрямні лінії, знаки безпеки та вказівники напрямку руху За яскравого освітлення, а також у разі ввімкнення аварійного освітлення ці складники помітні завдяки забезпеченню контрасту з поверхнею, до якої їх прикріплено, або наявності фосфоресцентних меж, які забезпечують контраст із кольорами безпеки За відсутності інших джерел зовнішнього освітлення всі складники помітні завдяки своїй здатності випромінювати яскраве світло, а також характерному для них жовто-зеленому фосфоресцентному кольору

Примітка 3. Частота встановлення та кількість фосфоресцентних складників, які є у складі системи СПШБЕ, залежить від складності шляху евакуювання Усі додаткові знаки забезпечують видимі підказки у просторі шляху евакуювання, чим забезпечують додаткову зручність і впевненість під час евакуювання

  1. Безперервні напрямні лінії

Напрямні лінії напрямку руху потрібно виготовляти з фосфоресцентних матеріалів згідно з роз­ділом 5, зокрема 5.3.1.2 і 5.3.1.3, а також 7.4, у вигляді ліній на підлозі або на стінах, для позна­чання всієї довжини шляху евакуювання.

  1. Позначання небезпек

Фосфоресцентні вказівники небезпеки потрібно використовувати для забезпечення освітлення колон, опор і кутів Завади та перепони на шляху евакуювання потрібно позначати фосфоресцентним маркованням безпеки, будова якого відповідає вимогам ISO 3864-1 для конкретного виду небезпеки.

  1. Позначання підлог

Для забезпечення видимості проміжку шляху евакуювання, яким потрібно рухатися, допус­тимо передбачати додаткові фосфоресцентні вказівники на підлозі, наприклад сліди ніг, шеврони чи плями. Ці елементи має бути розташовано в межах шляху евакуювання, проте не мають замі­нювати собою вказівники напрямку, зображені на рисунках 1 і 2, які є частиною напрямних ліній

  1. Позначання сходинок і пандусів

    1. Загальні положення

Додатково до напрямних ліній, які вказують кут нахилу сходинок або пандуса, присхідці та/або краі сходинок має бути позначено фосфоресцентним матеріалом для забезпечення перспективи видимості та контуру усіх сходинок або пандуса. Дозволено додаткову розмітку на бильцях і ба­люстраді, особливо на кожному повороті. У разі багатоповерхових шахт сходинок на кожному поверховому майданчику має бути фосфоресцентний знак, який вказує призначеність сходів, но­мер поверху, надає інформацію про можливість повернення і, якщо це неможливо, номер найближчого поверху зверху чи знизу, де воно можливе.

  1. Позначання виступів сходинок

Кожен проступ потрібно позначити знаком відступу за допомогою стрічок завширшки не мен­ше ніж 20 мм, виготовлених із фосфоресцентного матеріалу Така розмітка потрібна для уникнен­ня небезпеки зачеплення та ковзання

  1. Позначання билець

Бильця, змонтовані на стінах, має бути підсвічено з використанням фосфоресцентного ма­теріалу Центральні бильця може бути додатково помарковано безпосередньо на бильцях або стрижнях, на які воно опирається