ДОДАТОК А
(довідковий)

НАСТАНОВА ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ЦЬОГО СТАНДАРТУ

А.1 Загальні положення

Цей додаток є лише довідковим і призначений для забезпечення чіткого розуміння вимог розділів 4—10 цього стандарту. Цю інформацію не призначено для додавання, вилучення або змінення вимог, зазначених у розділах 4—10.

Передовий досвід управління БДР потребує систематичного підходу, зокрема, відповідних можливо­стей для ключових функцій управління і процесів, потрібних для виконання ефективних дій для досягнен­ня запланованих результатів у сфері БДР [11], [12]. Успішне запровадження системи управління БДР за­лежить від усіх осіб, що працюють в організації, або за її дорученням, а також від стратегічного управлін­ня персоналом, що відповідає за оперативне постачання. Ця відповідальність має починатися на найви­щих рівнях управління. Запровадження системи управління БДР, наведена у цьому стандарті, призначена для отримання результатів щодо поліпшування показників діяльності БДР і сприяє прийняттю системного підходу щодо безпеки, який наведено в додатку В. Ця система управління БДР грунтується на методо­логії «Плануй — Виконуй — Перевіряй — Дій», яка представляє собою циклічний підхід, що потребує упев­неного лідерства та відповідальності найвищого керівництва (див. розділ 5).

Швидкість, обсяг та терміни цього процесу постійного поліпшування визначає організація, зва­жаючи на економічні та інші обставини.

  1. Крок 1:планування

  • визначення впливу організації на БДР, розподіл цього впливу поміж зацікавленими сторо­нами, визначення сфери дії системи управління БДР з урахуванням встановлених потреб упродовж всього процесу планування (див. розділ 4);

  • встановлення додаткових зобов’язань керівництва, окрім інших, у вигляді прийняття довго­строкових концепцій щодо усунення смертей та важких травм, що має бути досягнуто прий­няттям поетапних завдань у сфері БДР та планом дій чи підходом для виконання цього, а також забезпечення ресурсами для розроблення, запровадження, підтримування та постій­ного поліпшування системи управління БДР задля досягнення цих цілей. Розроблення, оформ­лення документів, роз’яснення політики у сфері БДР, призначення функційних обов’язків, відповідальності та повноважень (див. розділ 5);

  • визначення ризиків та можливостей оцінюванням поточних показників, за можливості; про­ведення роботи з кожним коефіцієнтом ефективності дії БДР задля розроблення тих, які є важливими для організації та найбільш важливі для поліпшування у сфері дії БДР. Вста­новлення цілей БДР (вимірні, за можливості) та вимірних завдань БДР для кожного коефі­цієнта ефективності дії БДР, беручи до уваги потреби для ефективного керівництва та роз­витку планів проведення дій (див. розділ 6).

  1. Крок 2:виконання

— запровадження та функціювання системи управління БДР та забезпечення того, що надані можливості для виконання ключових функцій системи, які дозволяють визначити дії, що ма­ють бути виконані та забезпечують досягнення цілей та завдань БДР, відповідно до кроків за розділами 7 і 8.

  1. Крок 3: перевіряння

— моніторинг та оцінювання показників діяльності БДР, проведення внутрішніх аудитів та пе­ріодичних критичних аналізувань системи управління БДР задля визначення можливостей для постійного поліпшування результатів у сфері дії БДР та потрібного змінення в системі управління БДР, відповідно до кроків за розділом 9.

  1. Крок 4: вжиття заходів

  1. вдосконалення системи управління БДР на постійній основі наступного критичного аналізу­вання показників діяльності БДР по відношенню до цілей та завдань БДР, показників діяль­ності системи управління БДР, недоліків та невідповідностей, а також визначення коригу­вальних дій та можливостей для запобіжних дій, спрямованих на зниження пригод і ризиків виникнення смертей та важких травм під час дорожньо-транспортних аварій (див. розділ 10).

А.2 Нормативні посилання

Настанови відсутні.

А.З Терміни та визначення понять

Настанови відсутні.

А.4 Загальні положення організації

Аналізування початкових даних встановлює поточне положення організації відповідно до БДР. Кри­тичне аналізування враховує всі чинники, що стосуються розроблення системи управління БДР, зокрема результати дії БДР, які планує отримати організація, як це буде досягнуто та хто відповідальний за це.

Засоби та методи для виконання такого критичного аналізування можуть охоплювати контрольні анкетування, проведення опитувань, дослідження, безпосереднє інспектування та вимірювання, а та­кож результати попередніх аудитів або інших оцінювань чи критичних аналізувань. .

А.4.1 Основні відомості щодо організації та її загальних положень

Розуміння організації та її загальних положень можна описати як взаємодію між чотирма складо­вими частинами, а саме — дорогами, КТЗ на цих дорогах, використанням цих доріг і використанням КТЗ, а також аварійно-рятувальною, травматологічною і ремонтною службами. Кожну із цих складових час­тин контролює та/чи на неї впливає багато організацій, які безпосередньо діють на БДР. Вплив органі­зації на БДР залежить від характеру діяльності організації, товарів і послуг, розташування та умов, за яких вона функціонує, а також від ефективності її системи управління БДР.

Приклади діяльності усередині організацій, державних та приватних, великих та маленьких, які мо­жуть бути пов’язані з БДР, наведено нижче. Більшість коефіцієнтів ефективності БДР є важливими для всіх організацій, проте міра їхньої важливості змінюється залежно від організації. Це —

  1. використання робітниками системи дорожнього руху для поїздок на роботу та з роботи, на чер­гування, на громадському чи на власному КТЗ, пасажирами чи водіями, пішки чи на велосипеді;

  2. вантажний та пасажирський транспорт у системі дорожнього руху, що застосований організа­цією, або за домовленістю із іншими організаціями;

  3. діяльність, що зумовлює появу транспортного руху до та від контрольованих організацією місць розташування, чи на які вона може впливати, такі як супермаркети, школи та місця з великою кількістю відвідувачів;

  4. надання послуг та товарів для системи транспортного руху, таких як обслуговування транспорту, управління, планування, проектування, будівництво та експлуатування інфраструктури, КТЗ та відповідні товари, надання швидкої медичної допомоги, травматологічні послуги, ремонтування, забез­печення правоохоронної та законотворчої діяльності.

Навіть якщо деякі організації мають лише невелику кількість процесів, пов’язаних із проблемами БДР, вони можуть бути дуже важливими у питаннях зниження кількості смертей та важких травм. Тому потрібно визначити транспортні потреби та рівень ризиків для моторизованих і немоторизованих кори­стувачів. Особливі зовнішні проблеми можуть бути визначені за випадками дорожньо-транспортних аварій або за скаргами від третіх осіб. Внутрішні проблеми можливо розпізнати за виникненням потен­ційно небезпечних подій або відхиленням від задокументованих процесів.

А.4.2 Розуміння потреб та очікувань зацікавлених сторін

Більшість видів діяльності і обов’язків (процесів) в організації може контролювати сама органі­зація. Але зниження кількості смертей і важких травм залежить від поєднання і взаємодії організацій та учасників дорожнього руху. Тому організація визначає зацікавлені сторони у сфері своєї діяльності для спілкування, консультування та координування діяльності з тими, хто може найбільш сприяти зни­женню кількості смертей та важких травм.

А.4.3 Визначення сфери застосування системи управління

Організація може впроваджувати цей стандарт по відношенню до всієї організації або до її окре­мих підрозділів. Організація має визначити та задокументувати сферу застосування системи управлін­ня БДР, особливо для підрозділів організації, до яких її буде застосовано, якщо це будуть здійснюва­ти лише для частини організації. Після того, як сферу застосування визначено, всі види діяльності, продукції та послуг організації у межах цієї сфери мають бути долучені до системи управління БДР. Рівень довіри до системи управління БДР залежить від того, які частини організації долучені до неї та задокументовано причини вилучення будь-якої її частини.

А.4.4 Система управління БДР

Настанови відсутні.

А.5 Лідерство

А.5.1 Лідерство та зобов'язання

Особливо важливим для досягнення успіху системи управління БДР є наявність високого рівня зобов’язань найвищого керівництва. Причина полягає у тому, що достатньо легко проаналізувати зав­дання управління БДР, що було виконано на порівняно низькому рівні діяльності (наприклад, видання інструкцій з техніки безпеки, обов’язкове навчання з безпеки), або ж швидкого реагування на вирішен­ня питань скорочення випадків смертей та важких травм.

Лідерство найвищого керівництва може проявлятися у відношенні, наприклад: направлення та підтримування окремих осіб для сприяння підвищенню ефективності системи управління БДР; поси­лення контрольованості в організації для досягнення результатів діяльності БДР; створення та підтри­мування робочого мікроклімату, в якому працівники можуть бути повністю залучені до досягнення цілей системи управління БДР та подавати особистий приклад.

А.5.2 Політика

Розглянувши загальні положення БДР в організації та в цілому умови для організації в її роботі стосовно прагнення до зниження смертей та важких травм, потрібно розробити політику у сфері БДР. Політика у сфері БДР забезпечує основу для встановлення цілей та завдань БДР на спрямовування, впровадження та покращення системи управління БДР в організації таким чином, щоб постійно поліп­шувати її показники діяльності. У загальній практиці ця політика відображує зобов’язання найвищого керівництва щодо зниження смертей та важких травм відповідно до чинного законодавства та інших вимог, а також щодо постійного поліпшування. Політика БДР має також бути достатньо прозорою та зрозумілою для внутрішніх та зовнішніх зацікавлених сторін, її потрібно періодично перевіряти та онов­лювати для відображення змін в умовах нової інформації, а також мати чітко визначену сферу засто­сування, що відображує особливі властивості організації.

Політика у сфері БДР може бути пов’язана з іншою задокументованою політикою організації, та за можливістю, може бути узгодженою із загальною діловою політикою організації та з політикою інших категорій робіт (таких як управління якістю, охорона праці та здоров’я, системи екологічного управлін­ня) разом із вимогами чинного законодавства та галузевих стандартів. У загальній практиці політика має взаємодіяти так, щоб показувати зобов'язання найвищого керівництва та організації щодо БДР, підвищувати усвідомленість зобов’язань, наведених у програмному положенні, пояснювати, чому було запроваджено систему управління БДР та проводять її підтримування, стимулювати робітників та на­правляти на розуміння їхніх обов'язків та відповідальності щодо БДР.

А.5.3 Організаційні обов’язки, повноваження та відповідальні особи

Успішне впровадження системи управління БДР потребує створення кваліфікованого та підзвітного потенціалу для забезпечення основних функцій керування та процесів, потрібних для досягнення очі­куваних результатів у сфері БДР.

Для найвищого керівництва потрібно призначити одного чи більше представників із визначеними повноваженнями та відповідальних осіб щодо впровадження системи управління БДР. Це важливо, тому що головні обов’язки та повноваження у системі управління БДР чітко визначені та доведені до відо­ма всіх робітників, які працюють для організації та від її імені.

А.6 Планування

А.6.1 Загальні положення

Настанови відсутні.

А.6.2 Дії щодо усунення ризиків та можливостей їх виникнення

Ефективні дії щодо визначених ризиків та можливості їх виникнення сприяють зниженню кількості смертей та важких травм під час дорожньо-транспортних аварій та, як наслідок, зменшують витрати організації та збільшують час та ресурси для виробничої діяльності. Це також викликає збільшення довіри до організації від зацікавлених сторін.

Прикладами різних ризиків або можливості їх виникнення є високий відсоток літніх учасників до­рожнього руху, поєднання моторизованих та немоторизованих учасників дорожнього руху, висока інтен­сивність руху на основних маршрутах, жорсткі вимоги від споживачів щодо своєчасного постачання товарів, діяльність щодо безпеки руху у деяких районах, рівень відповідності основних вимог щодо без­пеки та якість дорожньої інфраструктури, парку КТЗ та швидкої медичної допомоги.

А.6.3 Коефіцієнти ефективності дії БДР

Коефіцієнти ефективності дії БДР описують різні складові частини дорожньої безпеки, які органі­зація повинна ураховувати у своїй системі управління БДР. Коефіцієнти ефективності БДР, визначені у цьому стандарті, є основними та застосовними для більшості організацій та ситуацій, призначені для застосування під час вирішування проблем БДР або можливостей, а також мають доказову базу. Організація аналізує такі коефіцієнти ефективності та визначає пріоритети, засновані на її загальних положеннях:

  1. чинники схильності до ризику: організації потрібно урахувати в якому ступені вона буде стика­тися із ризиками щодо безпеки у системі дорожнього руху, а також збирання відповідної інформації. Чинники схильності до ризику можуть бути виражені у різних формах, охоплюючи інтенсивність руху в окремих районах, які мають відношення до організації, або об’єм перевезень, який взяли на себе члени організації, або об’єм товарів та послуг. Ризики безпеки можуть бути підвищені або знижені залежно від типу користувачів, які беруть участь у дорожньому русі, чи інших чинників стосовно цих користу­вачів, таких як записи щодо історії водіння. Ризики безпеки можуть бути також підвищені або знижені залежно від типу КТЗ чи виду транспорту, який використовують. Розуміння ступеня можливості появи ризиків зорієнтує організацію щодо реальної інформації, на основі якої вона зможе встановити пріо­ритетність коефіцієнтів ефективності;

  2. чинники кінцевих результатів щодо безпеки: широкий досвід охоплює урахування рівня смер­тельних та важких дорожньо-транспортних подій, людські та матеріальні витрати від отриманих травм, а також збирання відповідної інформації. Окремо від урахування матеріального збитку чинники кінце­вих результатів можуть охоплювати збитки стосовно діяльності лише самої організації, а саме: втра­ту продуктивності, або додаткові внутрішні витрати, або вони можуть бути пов’язані із більш широки­ми соціально-економічними збитками, такими як моральні збитки, виправлення недоліків у сфері діяль­ності, або відновлення працездатного стану людини, лікування та реабілітація. Розуміння ступеня мож­ливості появи людських та економічних витрат зорієнтує організацію щодо реальної інформації сто­совно переваг та ефективності у разі запровадження БДР;

  3. чинники проміжних результатів щодо безпеки: система дорожнього руху є відкритою та склад­ною системою із багатьма учасниками та відповідальністю кожного за її функціювання. Дорожньо-транс­портні аварії, пов’язані із смертями та важкими травмами, відбуваються рідко, тому час поміж дією та потенційним поліпшуванням може бути значним. Не зважаючи на те, що чинники схильності до ризику та кінцевих результатів щодо безпеки потрібно постійно контролювати, чинники проміжних результатів (які відповідно пов’язані з чинниками кінцевих результатів) потребують найбільшої уваги. Чинники про­міжних результатів є загальновідомим засобом коригування для покращення кінцевих показників діяль­ності БДР, таким як зниження швидкості руху, підвищення рівня безпеки парку КТЗ (наприклад, нова програма оцінювання автомобілів). Постійне поліпшування може бути досягнуто у разі зосередження уваги, вимірюванні та відстеженні чинників проміжних результатів, які можуть найбільше поліпшити показники діяльності БДР.