1. Сектор основного резонансу (0,75 < N < 1,25)

Застосовується наступне зі спрощеними припущеннями методу В:

,, bfpetic' .

Ку-В—~———Cv1,2+Cv4+1- (20)

rmtrA

Для с' і /peff див. 7.7.3.3; для cv12 і cv4 див. таблицю 2.

  1. Надкритичний сектор (Л/>1,5)

Високошвидкісні зубчасті передачі та передачі з подібними вимогами діють у цьому секторі:

FmtKA ' ' 1

Для с' і /peff Див- 7.7.3.3; для cv5 6 і cv7 див. таблицю 2.

  1. Проміжний сектор (1,25 < N< 1,5)

У цьому секторі динамічний коефіцієнт визначається лінійною інтерполяцією між KV.B, якщо N = 1,25 і Kv.e, якщо N = 1,5. Kv_s обчислюють згідно з 7.7.3.4 і 7.7.3.5 відповідно.

К.-в » (1.5 - W). (22)

□,2о

  1. Метод С, Kv.c

    1. Загальні коментарі

Рисунок 3 показує динамічні коефіцієнти, які можна використовувати за відсутності специфічних відомостей про динамічні навантаження. Криві на рисунку 3 і рівняння, наведені нижче, базуються на емпіричних даних і не враховують резонанс (див. 7.6).

Рисунок 3 — Динамічні коефіцієнти Kv_c



Через приблизний характер емпіричних кривих і відсутність виміряних величин допусків на стадії проекту, криву динамічного коефіцієнта потрібно вибирати, базуючись на досвіді методів виготовлен­ня і враховуючи експлуатаційні умови, що діють у проекті (див. 7.7.1). У більшості випадків пляма контакту на бічній поверхні зуба корисна для порівняння з попереднім досвідом.

Вибір кривих 6—9 і «дуже точного зачеплення» (7.7.4.2) повинен базуватися на кінематичній по­милці (див.7.4). Якщо кінематична помилка недоступна, то варто звернутися до плями контакту на бічній поверхні зуба. Якщо пляма контакту на кожній бічній поверхні зуба неоднорідна, то точність кроку (відхил одного кроку) можна прийняти за представницьку величину, щоб визначити динамічний коефіцієнт. С — ступінь точності, розрахований згідно з формулами, наведеними в ISO 1328-1.

  1. Дуже точне зачеплення

Там, де передачі виготовляють, використовуючи керування процесом до дуже точних ступеней точності передач (або коли С< 5 відповідно до ISO 1328-1, або де конструкція, досвід виготовлення і застосування гарантують низьку кінематичну помилку), величини Куміж 1,0 і 1,1 можна використо­вувати залежно від досвіду розробника з подібними застосуваннями і фактично досягнутим ступе­нем точності. Для того, щоб кваліфіковано використати ці величини, зубчаста передача повинна обслуговуватися з точним суміщенням і адекватним змащенням так, щоб її загальна точність підтри­мувалась за експлуатаційних умов.

  1. Емпіричні криві

Емпіричні криві від С = 6 до С = 9, показані на рисунку 3, виведені за наступними формулами для величин С, такими як:

6<С<9

6 < z < 1 200 або 10 000/rnmn, що менше

1,25 < mmn < 50

Криві можна екстраполювати поза кінцевими точками, як показано на рисунку 3, базуючись на досвіді та ретельному розгляді коефіцієнтів, що впливають на динамічне навантаження. Для комп’ю­терних обчислень, рівняння (28) визначає кінцеві точки кривих на рисунку 3.f д > B

Xv-c= r== , (23)

de'i.2

Vet -Vmt— , (24)

dm1,2

де

A = 50+ 56(1,0-В); (25)

B = 0,25(C-5)°'667; (26)

C — ступінь точності ISO згідно з ISO 1328-1 (використовуючи mmn і dm). Він може також бути розрахований з відомим відхилом одиничного кроку, округленням розрахованої величини С:

C = -0,5048ln(z)-1,144ln(mmn) +2,852ln(fpt) +3,32, (27)

де In — натуральна логарифмічна функція, тобто Іоде();

z — число зубців шестерні або колеса, яке дає найбільшу величину С;

ГПтп середній нормальний модуль;

fpt — відхил одного кроку (в середній точці) в мікрометрах.

Максимум рекомендованої колової швидкості на початковому колі иеітах для даного ступеня точ­ності С визначається так:

J/U(14-C)]2
Het max - — ,

Де vet max — максимальна колова швидкість на зовнішньому початковому діаметрі (кінцева точка кривих

Kv на рисунку 3), у метрах за секунду.

  1. КОЕФІЦІЄНТИ РОЗПОДІЛУ НАВАНТАЖЕННЯ

ЗА ДОВЖИНОЮ КОНТАКТНИХ ЛІНІЙ Кн?,

  1. Загальні коментарі

    1. Коефіцієнти розподілу навантаження за довжиною контактних ліній Кнр, KF(i модифікують формули для показників навантажувальної здатності, щоб відобразити нерівномірний розподіл наван­таження вздовж ширини зубчастого вінця.

    2. /<н₽ визначається як відношення між максимальним навантаженням на одиницю ширини зубчастого вінця і середнім навантаженням на одиницю ширини зубчастого вінця.

    3. визначається як відношення між максимальним напруженням вигину і середнім напру­женням вигину за шириною зубчастого вінця.

    4. На величину неоднорідності розподілу навантаження впливають:

  • точність виготовлення зубчастого колеса і пляма контакту та крок зубців;

  • суміщення зубчастих коліс під час монтування;

  • пружні деформації зубців колеса, валів, вальниць, корпусів і фундаментів, які підтримують редуктор, що є результатом дії внутрішніх або зовнішніх навантажень на зубці;

  • зазори у вальницях;

  • контактні деформації Герца поверхонь зубців;

  • теплове розширення і викривлення редуктора внаслідок робочих температур (особливо важли­во для редукторів, де корпус виготовлений із інших матеріалів, ніж зубчасті колеса, вали і вальниці);

  • відцентрові відхили внаслідок робочих швидкостей.

Геометричні характеристики зуба конічної передачі змінюються вздовж його ширини зубчас­того вінця. Відповідно величини основної та радіальної складових окружного навантаження зміню­ються з місцеперебуванням контакту зубців. Подібно відхили складання і самого зуба будуть міняти­ся, щоб в свою чергу впливати на місцеперебування контакту зубців і його розмір та форму.Для застосувань, в яких робочий крутильний момент змінюється, бажаний контакт буде вважа­тися «ідеальним» тільки у разі повного навантаження. Для проміжних навантажень повинен бути прий­нятий задовільний компроміс.

ISO 10300 не застосовується до конічних передач, які мають неповну пляму контакту (див. 5.4.8 і додаток С).

  1. Метод А

Всебічне аналізування всіх коефіцієнтів впливу, наприклад вимірювання напруження вигину під час експлуатації, є необхідним для точного визначання розподілу навантаження вздовж ширини зуб­частого вінця згідно з методом А. Проте внаслідок його високої вартості цей тип аналізування буде на практиці обмежений.

  1. Метод В

Підхід для конічних передач, відповідний методу В, повинен бути оцінений.

  1. Метод С

    1. Коефіцієнт розподілу навантаження за довжиною контактних ліній КИр_с

У випадку конічних передач на розподіл навантаження за довжиною контактних ліній суттєво впливає бочкоподібність зубців передач і деформації, що виникають під час експлуатації. Щоб вра­хувати цей вплив бочкоподібності (точковий контакт), прямокутну ділянку контакту заміняють вписа­ним еліпсом, велика вісь якого дорівнює загальній ширині зубчастого вінця b і мала вісь дорівнює довжині поперечної доріжки контакту відповідної еквівалентної циліндричної передачі. Це розгляда­ють під час розраховування розподілу навантаження з коефіцієнтом 1,5, який застосовують проте тільки для редукторів із задовільними плямами контакту, як визначено в додатку С.

Вплив деформацій і встановлення вальниць, враховується коефіцієнтом складання /<нр_Ье, згідно з таблицею 3.

Для того, щоб компенсувати ефективну ширину зубчастого вінця під повним навантаженням Ье, меншу від 85 % ширини зубчастого вінця Ь, коефіцієнти розподілу навантаження по довжині кон­тактних ліній повинні бути скориговані. Таким чином, вирішальний коефіцієнт розподілу навантаження Кнр-С є:

Кнр-с = 1,5Кцр-ье Для Ье> 0,856 (29)

/z 0,85

Кнр-с = 1,5Кнр-ье'^-^ для Ье< 0,856 (ЗО)

Це рівняння не буде чинне для передач без бочкоподібності зубців.

Таблиця 3 — Коефіцієнт складання /<Нр-ье

Контролювання плями контакту

Умови складання шестерні та колеса

Немає консольного елемента

Один консольний елемент

Обидва консольні елементи

Для кожної зубчастої пари в її корпусі під повним навантаженням

1,00

1,00

1,00

Для кожної зубчастої пари під легким випробовувальним навантаженням

1,05

1,10

1,25

Для зразка зубчастої пари і оцінюєть­ся за повного навантаження

1,20

1,32

1,50

Примітка. Базується на оптимальній плямі контакту зубців за максимального робочого навантаження, як засвідчено резуль­татами випробування на деформацію зубчастих передач в їх складаннях.



  1. ЗАСТОРОГА! Спостережувана пляма контакту є звичайно акумульованим зображенням кожної можливої комбінації пари зубців. Вищезазначені формули чинні, тільки якщо зміщення плями контакту зубців протягом одного оберту колеса, в напрямку п’ятки або носка, є мале. Інакше, найменша пляма контакту повинна бути взята для визначання 6е. Ц® зміщення одинич­них плям контакту особливо явне для зубчастих передач, оброблених тільки притиркою.Коефіцієнт розподілу навантаження за довжиною контактних ліній KFf3_c

KFp враховує вплив розподілу навантаження вздовж ширини зубчастого вінця на напруження вигину.

Kf₽-c = Khp/Kfo • (31)

Де для

КНр див. 8.4.1;

KFC див. 8.4.3.

  1. Коефіцієнт поздовжньої кривизни для напруження вигину KF0

Коефіцієнт поздовжньої кривизни КР0 залежить від:

  1. кута нахилу;

  2. поздовжньої кривизни зуба.

  1. Формула

Формула для коефіцієнта поздовжньої кривизни представлена як:

Сг V

Kfo = 0,211 +0,789, (32)

  • для конічних передач з криволінійними зубцями

KF0=1.0. (33)

  • для прямозубих або з нульовим кутом нахилу кругових зубців конічних передач Де 7с0 — радіус фрези, мм;

Rmсередня конусна відстань, мм;

0,279
q logw(sinpm)’

Pm — середній кут спіралі.

Якщо розрахована величина KF0 більша ніж 1,15, тоді приймаємо KF0 = 1,15; атам, де розрахова­на величина KFo менша ніж 1,0, приймаємо KF0 = 1,0.

  1. КОЕФІЦІЄНТИ РОЗПОДІЛУ НАВАНТАЖЕННЯ

МІЖ ЗУБЦЯМИ КНа, KFa

  1. Загальні коментарі

Розподіл повної окружної сили на декількох парах зачеплених зубців, у випадку заданих розмірів передачі, залежить від точності передачі та величини повної окружної сили. Коефіцієнт КНа враховує вплив розподілу навантаження на контактне напруження, a KFa враховує вплив розподілу навантажен­ня на напруження вигину (див. ISO 6336-1 щодо подальшої інформації). Використання методу А ви­магає всебічного аналізування (див. 9.2), тоді як методи наближення В і С (див. 9.3 і 9.4) є достатньо точними.

  1. Метод А

Розподіл навантаження, взятий як основа для розраховування навантажувальної здатності, мож­на визначити вимірюванням або точним аналізуванням усіх коефіцієнтів впливу. Проте, коли викорис­товується останнє, точність методу і надійність повинні бути доведені і його передумови чітко пред­ставлені.

  1. Метод В

    1. Конічні передачі, що мають еквівалентні циліндричні передачі з модифікованим кое­фіцієнтом перекриття evy < 2

Су (fpt ~Уа)
PmtH


д

ХНИ=КГ«=~^

0,9 + 0,4

(35)

е су — жорсткість зачеплення, як наближення, с
у = 20 Н/(мм-мкм) (див. 7.7.3.2);

/pt — відхил одного кроку, максимальна величина для шестерні або колеса;

Примітка. Для проектних розрахунків можна використовувати допуск колеса згідно з ISO 1328-1.

уа — допуск припрацювання (див. 9.5);

/дпін — вирішальна окружна сила, в середині ширини зубчастого вінця на ділильному конусі, FmtH ~ ^~mt *v ^Нр-

/<На, можна також взяти із рисунка 4.


Рисунок 4 — Коефіцієнти розподілу навантаження КНоі і

5m tH ч b ,


  1. Конічні передачі, що мають еквівалентні циліндричні передачі з коефіцієнтом пере­криття evy > 2

К

(36)

н« = KFa = 0,9 + .|2(evy~1) ■ ^-У-ї,
у Sv? FmtH/Ь

дедлясу див. 9.3.1;

fpt див. 9.3.1;

у„ див. 9.3.1;

FmtH див. 9.3.1.

  1. Граничні умови

Якщо KHa, KFa< 1, тоді КНа, KFa приймаються рівними одиниці. Якщо відповідно до формул (35) і (36)

тоді має бути прийнято

Щ

(37)


Svy я 72 c-va^Ls


Кн«


одо ZLS див. ISO 10300-2.

Якщо відповідно до рівнянь (35) і (36) тоді має бути прийнято

KFa=---^-. (38)

ova f с

Щодо Уєдив. ISO 10300-3.

За цих граничних умов прийнятий найнесприятливіший розподіл навантаження, тобто тільки одна пара зубців передає повну окружну силу, і тому розрахунок є безпечнішим. Рекомендовано, щоб точність косозубих і прямозубих конічних передач вибиралася так, щоб ні КНа, ні KFa не перевищу­вали svo,n.