.



  1. Невідповідні вироби

Виробник повинен мати письмові процедури, які визначають, що слід робити з невідповідними виробами. Такі події повинні записуватися по мірі виникнення, а такі записи мають зберігатися протягом періоду, визначеного в письмових процедурах виробника. Ці процедури повинні відповідати вимогам EN 1090-2 або EN 1090-3, де це стосується.

Таблиця 2 - Частота випробування виробів як частина контролю виробництва на підприємстві

Характеристика

Пункт вимоги

Метод оцінки

Відбір зразків

Критерії відповідності

Допустимі відхилення від розмірів та форми

4.2

Інспекції та випробовування згідно з EN 1090-2 або EN 1090-3

Кожний компонент a

5.3

Зварюваність

4.3

Перевірка документації за результатами інспекцій на відповідність встановленим вимогам до складових виробів

Документальні перевірки всіх складових виробів, використаних у виробництві

5.4

Ударна в’язкість/ крихка міцність (лише сталеві компоненти) +

Ударостійкість b

4.4

4.8

Перевірка документації за результатами інспекцій на відповідність встановленим вимогам до складових виробів

Документальні перевірки всіх складових виробів, використаних у виробництві

5.5

5.10

Нижня та умовна межа плинності, або тимчасовий опір розриву складових виробів, що використовуються у виробництві

4.5

Перевірка документації за результатами інспекцій на відповідність встановленим вимогам до складових виробів

Документальні перевірки всіх складових виробів, використаних у виробництві

5.2

Е) Конструктивні характеристики, що регулюються проектом конструкції (несуча спроможність, деформації у граничному стані за придатністю до використання, межа витривалості, вогнестійкість)

4.1

Перевірка щодо виконання проекту згідно з належним Єврокодом

Перевірка того, що виконано належні розрахунки та їхня правильність щодо виготовленого компоненту підтверджена

5.6.2

Конструктивні характеристики, що регулює виробник

4.5.1

Перевірка того, що виробництво виконано згідно з технічними умовами на компонент та EN 1090-2 або EN 1090-3.

Перевірка згідно з вимогами до інспекцій, викладеними у EN 1090-2 або EN 1090-3 і технічних умовах на компонент.

5.6.3

Довговічність

4.9

Перевірка того, що виробництво виконано згідно з EN 1090-2 та EN 1090-3.

Перевірка згідно з вимогами до інспекцій, викладеними у EN 1090-2 або EN 1090-3.

5.11

a Ця вимога може бути зменшена, якщо компоненти виготовлені в аналогічних умовах або якщо геометричні розміри не є критичними для їх використання.

b Див. 4.8 та 5.10.

  1. КЛАСИФІКАЦІЯ ТА ПОЗНАЧЕННЯ

Класифікація компонентів має проводитися згідно з класами виконання, наведеними у EN 1090-2 для сталевих компонентів та EN 1090-3 для алюмінієвих компонентів.

Примітка. Класи виконання (EXC) визначені для сталі в EN 1090-2 та для алюмінію - в EN 1999-1-1. EN 1090-2 та EN 1090-3 визначають два типи допусків, які зазначені як необхідні допуски та функціональні допуски, а також надають цифрові значення для прийнятних геометричних відхилень.

  1. Маркування

Компонент має поставлятися з відміткою, яка чітко його визначає, та містити посилання на технічні умови на компонент.

Ударне клеймо може використовуватися, лише якщо воно та місця його розташування були узгоджені з покупцем. Стосовно вимог і обмежень маркування, див. EN 1090-2 та EN 1090-3.ДОДАТОК А (довідковий)

НАСТАНОВИ ДО ПІДГОТОВКИ ТЕХНІЧНИХ УМОВ НА КОМПОНЕНТ

A.1 Загальні положення

В цьому Додатку надано настанови до підготовки технічних умов на компонент стосовно того, хто має отримати завдання з підготовки технічних умов та в якій формі ці умови можуть бути. Нижче описані два принципові підходи, тобто, коли покупець забезпечує технічні умови на компонент, або це виконує виробник. В багатьох випадках як покупець, так і виробник роблять свій внесок в їх розробку. Для таких випадків розподіл робіт є контрактним питанням, яке має бути зазначено під час запиту про надання інформації та розміщення заказу.

A.2 Технічні умови на компонент від покупця (PPCS)

У наданих покупцем технічних умовах на компонент покупець представляє необхідну технічну інформацію для виробництва компоненту. Така інформація має містити технічні умови на всі складові вироби, які буде використано для всіх частин компоненту. Технічні умови також повинні включати всю необхідну інформацію стосовно геометричних розмірів та належні вимоги до виконання робіт. Мають бути зазначені будь-які особливі вимоги до виготовлення.

Завдання виробника в такому випадку - забезпечити, аби компонент відповідав вимогам PPCS, та виготовити його згідно з EN 1090-2 для сталевих компонентів та EN 1090-3 для алюмінієвих компонентів, а також надати документацію до нього.

Примітка 1. Припускається, що в цьому випадку проект конструкції було розроблено покупцем, та виконано цей проект згідно з положеннями країни, де компонент буде застосовуватися.

Примітка 2. Такий підхід відповідає декларації виробника показників за характеристиками згідно з Методом 3а, що зазначений у Керівному документі L, див. ZA.3.

A.3 Технічні умови на компонент від виробника (MPCS)

У наданих виробником технічних умовах на компонент виробник розробляє необхідну технічну інформацію для виготовлення компоненту та всіх його складових частин. В цьому випадку є два варіанти змісту декларації відповідності:

Варіант 1: Виробник декларує геометричні параметри та властивості матеріалу компоненту, а також будь-яку іншу інформацію, яка дає змогу іншим виконати проект конструкції.

Примітка 1. Це відповідає декларації показників за характеристиками згідно з Методом 1 в Керівному документі L, див. ZA.3.

Варіант 2: Виробник декларує геометричні параметри та властивості матеріалу компонента, а також конструктивні характеристики, отримані після проектування компонента.

Примітка 2. Це відповідає декларації показників за характеристиками згідно з Методом 2, якщо проект розроблено згідно з Єврокодом та Методом 3b; якщо проектування виконано за

ДСТУ Б EN 1090-1-201Х

іншими проектними положеннями, що зазначив покупець, див. Керівний документ L та ZA.3.

За варіантом 2 саме завдання виробника полягає у забезпеченні компоненту, проект та виробництво якого виконані виробником згідно із зазначеними вимогами, що містяться у завданні на проектування компоненту.

Необхідно надати виробникові повну інформацію від покупця щодо параметрів, необхідних для визначення характеристик конструкції, та будь-яку іншу інформацію, яку слід врахувати для використання компонента. Ця інформація необхідна для підготовки завдання на проектування, яке входить в комплект поставки виробника, якщо інше не погоджено сторонами. Частина інформації стосується того, які значення конструктивних характеристик (характеристичні або розрахункові) повинні бути задекларовані.

Для PPCS, а також MPCS виробник декларує, що виготовлення компонента(-ів) виконано згідно з EN 1090-2 для сталевих компонентів та EN 1090-3 для алюмінієвих компонентів.

В табл. A.1 надається зведена інформація про завдання та поставки виробника за різними методами декларування відповідності.

Таблиця A.1 - Декларування виробником властивостей конструктивних компонентів у зв’язку з СЄ-маркуванням залежно від методу декларування

Діяльність

Завдання та поставки виробника

Метод 1

Метод 2

Метод 3b

Метод 3a

Проектні розрахунки конструкції для компоненту

Ні

Так

Базується на вимозі використання стандарту на виріб, з посиланням на належні частини Єврокодів

Так

Базується на вимозі використовувати завдання на проектування від покупця або виробника, аби виконати замовлення клієнта

Ні

Основа для виробництва

MPCS

MPCS

MPCS

PPCS

Декларування властивостей компоненту

Інформація стосовно геометричних параметрів та матеріалу, а також будь- яка інша інформація, яка дає змогу іншим виконати оцінку конструкції та розрахунки

Доставлені компоненти, що мають відповідати цьому стандарту, з посиланням на належні частини Єврокодів, де опір подано як характеристичне(-і) або розрахункове(- і) значення

Доставлені компоненти, що мають бути виготовленими згідно з MPCS, та простежуваними щодо замовлення покупця

Доставлені компоненти, що мають відповідати PPCS

ДОДАТОК B
(обов'язковий)

ОЦІНКА КОНТРОЛЮ ВИРОБНИЦТВА НА ПІДПРИЄМСТВІ

  1. Загальні положення

Цей Додаток містить завдання, які необхідно виконати, щоб оцінити систему FPC, аби гарантувати, що FPC є прийнятним для виготовлення сталевих і/ або алюмінієвих компонентів згідно з вимогами цього стандарту.

Завдання залежать від того, чи виробник виконує а) лише виробництво або b) проектування та виробництво. Завдання для двох варіантів пов’язані з двома способами оцінки:

  • Первинний огляд як виробництва, так і системи контролю виробництва на підприємстві;

  • Поточний контроль і оцінка системи FPC.

  1. Первинний огляд

Система FPC повинна продемонструвати, що системи для виконання робіт за цим стандартом є достатніми для доставки компонентів, які відповідають вимогам цього стандарту. Задачі для первинної оцінки пов'язані з перевіркою систем, де специфіка завдань наведена в табл. B.1.Таблиця B.1 - Завдання для первинної інспекції

Завдання, пов’язані з проектуванням конструкції a

Завдання, пов’язані з виконанням робіт

Загальне: Оцінка ресурсів для проектування (приміщення, персонал та обладнання) як прийнятних для проектування конструкції сталевих та/ або алюмінієвих компонентів, на які поширюється цей стандарт.

Зокрема, це включає:

  • Оцінка за зразками того, що відповідне обладнання та ресурси, як наприклад процедури для розрахунків вручну та/ або комп'ютерне обладнання та комп'ютерні програми для роботи, є в наявності та функціонують.

  • Оцінка посадових інструкцій і вимог до компетентності персоналу.

  • Оцінки процедур для проектування конструкцій, включаючи процедури контролю для забезпечення отримання відповідності.

Метою завдання є перевірка того, що система FPC для робіт з проектування конструкцій є достатньою та знаходиться у робочому стані.

Загальне: Огляд та оцінку виробничих ресурсів (приміщення, персонал та обладнання) як прийнятних для виготовлення сталевих та/ або алюмінієвих компонентів згідно з вимогами EN 1090-2 та EN 1090-3.

Зокрема, це включає:

  • Огляд та оцінку системи внутрішнього контролю для перевірки відповідності та процедури поводження з невідповідностями.

  • Оцінка посадових інструкцій і вимог до компетентності персоналу.

Для зварювання перевірка того, чи завод та зварювальне виробництво відповідають вимогам FPC стосовно обладнання та персоналу.

Сертифікат на зварювання має містити наступну інформацію:

  • обсяг та застосовані стандарти;

  • клас(-и) виконання;

  • зварювальний(-і) процес(-и);

  • основний(-і) матеріал(-и);

  • координатор, відповідальний за зварювання, див.

EN ISO 14731;

  • зауваження, якщо є.

Мета завдання полягає в перевірці того, чи здатна система FPC під час виробництва несучих сталевих та/ або алюмінієвих компонентів забезпечити задоволення вимог цього стандарту.

a „ . ... . г- ■

Лише якщо характеристики, на які впливає проект конструкції, повинні буди задекларовані.



  1. Постійний нагляд

Завдання постійного нагляду при здійсненні FPC представлені в табл. B.2



Таблиця B.2 - Завдання постійного нагляду

Завдання, пов’язані з проектуванням конструкції a

Завдання, пов’язані з виконанням робіт

  • Оцінка за зразками того, що ресурси, необхідні для проектування конструкцій щодо певних компонентів, є в наявності та функціонують.

  • Оцінка за зразками того, що належне обладнання та ресурси, як наприклад процедури для розрахунків вручну та/ або комп'ютерне обладнання та комп'ютерні програми для роботи, є в наявності та функціонують.

  • Оцінка процедур для проектування конструкцій, включаючи процедури контролю для забезпечення отримання відповідності.

Підтвердження системи FPC для робіт з проектування конструкцій.

  • Перевірка за зразками того, що система контролю вимог до геометричних розмірів, використання правильних складових виробів та рівні якості робіт задовольняють вимоги, зазначені в EN 1090-2 або EN 1090-3.

  • Огляд та оцінка системи внутрішнього контролю для перевірки відповідності та процедури поводження з невідповідностями.

Підтвердження системи FPC для виробництва несучих сталевих та/ або алюмінієвих компонентів.

a Лише якщо характеристики, на які впливає проект конструкції, повинні буди задекларовані.