Примітка. Виробник, звичайно, зобов’язаний зберігати ці креслення, схеми та написи протягом гарантійного строку.

  1. Марковання

Колектори повинні мати видне та надійне марковання з такими даними:

  • наймення виробника;

  • тип;

  • номер серії;

  • рік вироблення;

  • площа перетину колектора;

  • максимальний робочий тиск;

  • стала температура за 1000 Вт/м2 й ЗО °С;

  • об’єм теплоносія;

  • вага колектора у незавантаженому стані;

Вироблено в:

Примітка. Можлива декларація про відповідність, тобто підтвердження від виробника або від імені виробника, що продукція відповідає вимогам цього стандарту. Відповідає за точність підтвердження виробник. Така декларація не замінює сертифікат про відповідність, зроблений незалежним представником.

7.3 Інструкція з установлення

Сонячні колектори потрібно забезпечити інструкцією щодо встановлення, якщо їх установ­люють окремо. У тому випадку, коли сонячні колектори є частиною системи, необхідно мати інструкцію щодо монтажу системи. У цьому випадку окрема інструкція з установлення колектора не потрібна. Інструкція з установлення повинна містити таку інформацію:

  • розміри й вага колектора, інструкція з транспортування та перенесення колектора;

  • опис процедури монтажу;

  • рекомендація щодо захисту від загоряння;

  • інструкція щодо з'єднання колекторів між собою та зв'язок системи колекторів з тепловою мережею, включаючи розміри з’єднувальних труб для великої кількості колекторів понад 20 м2;

  • рекомендації щодо вибору теплоносія (включаючи дані щодо корозії) та необхідні засте­реження під час заливання, функціонування та обслуговування;

  • максимальний робочий тиск, зниження тиску та максимальні й мінімальні кути нахилу;

  • вимоги кріплення.

У випадку, коли колектор виробляють окремо й безпосередньо продаватимуть покупцеві, усю вищеназвану документацію, включаючи документи про індивідуальну безпеку, установлення та пе­ренос продукції, потрібно дати покупцеві національною мовою країни, в якій здійснюють продаж.

ДОДАТОК А
(інформаційний)

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

А.1 Вступ

Продукція, що підпадає під дію цього стандарту, є предметом для прийняття критеріїв, які належать до промислових систем, серед яких є типове випробування, гарантія якості, а також сертифікація третьою стороною. Відповідно до політики CEN такі специфікації не можна вклю­чити до нормативної частини стандарту продукції. Деякі з елементів такої системи подано в цьому інформаційному додатку. Узгодження з цим додатком не є обов’язковим для цього стандарту.

Необхідно звернути увагу на те, що в контексті «Директиви про конструкційну продукцію» (89/106/660), предмету, на який поширено цей стандарт, у подальшому буде дано припис у CEN. Такий припис буде включати рішення стосовно системи атестації відповідності, яка не обов’яз­ково буде ідентичною системі, яку описано нижче.

А.2 Початкові випробування

Початкові випробування повинні демонструвати відповідність усім вимогам, установленим у розділі 5.

А.З Випробування (виробничі), які здійснюють для першої партії, як частина контролю продукції на виробництві

Виробник повинен здійснювати постійний внутрішній контроль (система якості виробництва, яка базується на відповідній частині серії стандартів EN ISO 9000 або інших). Виробник повинен зареєструвати результати контролю продукції (запис виробника). Ці записи повинні включати в себе принаймні таке:

  • ідентифікація випробовуваної продукції;

  • дати виготовлення зразків;

  • використовувані методи випробування;

  • результати випробування та перевірки;

  • дата випробувань;

  • ідентифікація відповідних повноважень виробника;

  • записи калібрування.

У випадку спостереження за другою чи третьою групою записи повинні бути корисними для перевірки другої чи третьої групи.

А.4 Випробування, які використовують для другої та третьої групи для підтвердження відповідності (контрольні випробування)

Ці випробування здійснюють тільки тоді, коли немає прийнятої відповідно до серії стандартів ISO 9000 системи керування якістю.

Якщо друга/третя група підлягає контрольним випробуванням, слід контрольні випробуван­ня цієї групи здійснювати протягом шести місяців. При цьому колектор, вибраний для випробу­вання, порівнюють спочатку з випробуваним колектором відповідно до матеріалів та їхньої товщи­ни й конструкції згідно з кресленнями та таблицями даних за 7.1. Коли контрольні випробування виконано, для другої або третьої групи здійснюють перевірку записів виробничого випробування.

Якщо відмінності, знайдені у разі порівняння з даними попередніх випробувань, або записи виробника свідчать про модифікацію продукції, приймають рішення про здійснення одного або більше випробувань для визначення відповідності продукції вимогам цього стандарту. Настанову подано в Додатку D.

Якщо повторні випробування показують, що колектор в подальшому не відповідає вимогам, необхідно терміново попередити виробника. Якщо колектор не задовольняє вимоги довговічності, то колектор далі розглядають як такий, що не відповідає вимогам цього стандарту. З іншого боку, після виконання відповідних доробок випробування треба повторити для встановлення відповідності колектора вимогам цього стандарту. Якщо колектор не задовольняє вимоги контрольних випробу­вань, але попередні повторні випробування дали позитивні результати, контрольні випробування потрібно здійснювати у наступному році кожні три місяці. У випадку, коли повторні випробування дали негативні результати, продукцію розглядають як таку, що не задовольняє вимоги цього стандарту.



  1. 5 Зразок Звіту Відповідності

А.5.1 Засклені колектори

ЗВІТ ПРО ВІДПОВІДНІСТЬ

Ідентифікація

Виробник

Н

Номер серії:

Номер креслення:

азва марки

Тип колектора: Засклені / Вакуумні

Рік вироблення:

Розміри колектора

Довжина:

мм

Площа абсорбера:

м2

Ширина:

мм

Площа апертури:

м2

Висота:

мм

Площа перетину:

м2




Загальна специфікація Вага кг

Теплоносій

Питомі витрати теплоносія

Падіння тиску

кг/с

Па за питомих витрат теплоносія

кг/с і (20 ±2) °С

Робочий тиск кПа

Стала температура за 1000 Вт/м2

і за навколишньої температури ЗО °С°С



Параметри теплової ефективності згідно з EN 12975-2, секції:

  1. Зовнішні 6.2 Внутрішні 6.3 Зовнішні

Відносно площі абсорбера

Відносно площі апертури

По


По


аі


аі


а2


в2






Випромінювання

Т- Т.- Кт а

400 Вт/м2

700 Вт/м2

1000 Вт/м2

10




зо




50






Випробування на механічне навантаження

Позитивний тиск (Па):

Негативний тиск (Па):

Колектор випробувано (включаючи/не включаючи протидію замерзанню), він відповідає мінімальним вимогам згідно з EN 12975-1.

Представницька група: Дата:

(Ім'я, адреса, номер телефона)

Відповідальна особа:



А.5.2 Незасклені колектори

ЗВІТ ПРО ВІДПОВІДНІСТЬ

ідентифікація

Виробник

Назва марки

Номер секції:

Тип колектора: Незасклені Номер креслення:

Рік вироблення:

Розміри колектора Довжина: мм Площа абсорбера: м2

Ширина: мм Площа апертури: м2

Висота: мм Площа перетину (корпус): м2

Загальна специфікація Вага кг

Теплоносій

Питомі витрати теплоносія кг/с

Падіння тиску Па за питомих витрат теплоносія кг/с і (20 ± 2) °С

Робочий тиск кПа

Стала температура за 1000 Вт/м2 і за навколишньої температури 30 °С °С

Параметри теплової ефективності перевіряють на основі методів випробування:

6.1 Зовнішні


6.2.Внутрішні



6.3. Квазідинамічні (зовнішні)






Відносно площі абсорбера

По








Ь2




Ьи







Вихідна потужність колектора (Вт):

Випромінювання

т-Т = 10 К т в

400 Вт/м2

700 Вт/м2

1000 Вт/м2

U = 1 м/с




и = 1,5 ± 0,5 м/с




и = 3 ± 0,5 м/с






Колектор випробувано (включаючи/не включаючи протидію замерзанню), він відповідає мінімальним вимогам згідно з EN 12975-1.

Представницька група: Дата:

(Ім'я, адреса, номер телефона)

Відповідальна особа:

ДОДАТОК В
(інформаційний)

ОПИС МАТЕРІАЛІВ СОНЯЧНИХ КОЛЕКТОРІВ
І ЇХ ВИРОБЛЕННЯ

  1. Загальні положення

Спроможність і певний строк служби сонячних колекторів залежить від раціонального вибору відповідних матеріалів. Випробування матеріалів, включаючи пришвидшені випробування, є дуже важливим для створення нових колекторів та визначення строку служби. Відповідну літературу подано в додатку Е.

На сонячні колектори можуть впливати вогонь або радіаційний тепловий потік. Тому повин­но бути переважним використання незаймистих матеріалів. Колектори потрібно підпорядковувати Європейським правилам щодо пожежної класифікації.

Корпус колектора повинен бути водонепроникним для запобігання проникненню дощової води. Корпус колектора має бути сконструйовано таким чином, щоб сконденсована вода не аку­мулювалась у колекторі, оскільки може бути порушено функціональну спроможність і довго­вічність. Через це колектор необхідно проектувати з урахуванням забезпечення вентиляції по­вітря через корпус колектора.

Конструкція колектора повинна забезпечити неперевищення допустимих механічних напруг у покритті колектора навіть за максимальну сталу температуру. Матеріали компонентів колекто­ра слід вибирати та конструювати таким чином, щоб вони витримували максимальну сталу тем­пературу та перепади температури, які трапляються протягом літа. Матеріали колекторів повинні бути стійкими до УФ (ультрафіолетового) випромінювання, а в тих випадках, коли це неможли­во, необхідно їх захистити від прямого та відбитого УФ випромінювання.

Елементи ізоляції і труби, розташовані в корпусі колектора, має бути сконструйовано таким чином, щоб не було протікання внаслідок термічного розширення. Елементи ізоляції корпуса колектора не повинні становити ніякої небезпеки, якщо їх з’єднано пайкою. Конструкція колек­тора повинна забезпечити теплоізоляцію між корпусом та абсорбером.

Компоненти та матеріали колектора повинні витримувати механічні навантаження, які ви­никають від нагрівання та охолодження колектора. Вони також повинні бути стійкими до зовнішніх кліматичних чинників, таких як дощ, сніг, град, вітер, висока вологість та забрудненість повітря.

  1. Абсорбери

Абсорбери необхідно виготовляти з матеріалів, властивості яких повинні задовольняти меха­нічним, тепловим та хімічним вимогам використання. Необхідно також ураховувати вплив на вла­стивості абсорберів таких технологічних процесів виробництва, як розрізування, пайка і таке інше.