’ Бурильні рідини забезпечують підіймання зразків «із долота», підтримування бурової свердловини, доки йде буріння, змащування та охолоджування головки бура. Використання техніки, де потрібні бурильні рідини, може несприятливо вплинути на якість проб.



  1. Пробовідбірники з ручним управлінням

Зазвичай пробовідбірники мають вид бура чи труби. Трубчасті пробовідбірники складаються зі штанги перемінної довжини з порожньою камерою для проби (перемінної довжини та діаметра). Цей пристрій забивають у землю для отримання проби. Бури в їхньому нижньому кінці мають ріжучі леза, а прямо над ними камери для проб (відкриті внизу та вгорі). Пробовідбірник укручують у ґрунт уручну.

  1. Пробовідбірники з механічним керуванням

Для відбирання проб із ненасиченої вологою зони можна використовувати стандартне бурове устатковання. Але не треба використовувати установки для ударно-канатного буріння та роторні агрегати, тому що вони не потребують застосування бурильних рідин. Бурильні рідини допомагають підіймати зразки «з долота», підтримувати бурову свердловину, доки йде буріння, змащувати та охолоджувати головку бура. Ці рідини містять воду, бурову глину, піну й повітря. Уведення цих рідин у ґрунт та їхня циркуляція, часто під високим тиском, може потенційно впливати на якість проб, що їх відбирають, або вносити побічне забруднення. Використання водоповітряного буріння також треба уникати, якщо треба визначити леткі органічні сполуки та інші реакційноздатні хімічні компоненти. Проби великого діаметра, відібрані з використанням цих технічних засобів, може бути відібрано вдруге, щоб мінімізувати проблеми перехресного забруднення, яке спричиняє буріння.

Для відбирання проб можна використовувати бури із суцільним або порожнім наконечником. У разі використання бура із суцільним наконечником (шнеком) проби виштовхуються на поверхню під час обертальних рухів шнека. Це може призвести до перехресного забруднення та змішування проби. У разі використання бура з порожнім наконечником центральну штангу та ріжучі леза ви­лучають із бурової колонки та замінюють на тонкостінний стакан для відбирання непорушених проб. Трубчасті пробовідбірники для безперервного відбирання проб можна також використову­вати з буром, що має порожній стержень, для полегшення видалення проб.

Порові води витягають із відібраного твердого матеріалу центрифугуванням або механічним віджиманням якнайшвидше після відбирання твердої проби. Важливо, щоб пробу порової води було збережено до аналізування відповідно до ISO 5667-3.

  1. Відбирання проб порових вод

    1. Загальні положення

Щоб добути порову рідину безпосередньо з підповерхневого шару, можна використовувати два типи методів, а саме пробовідбірники з відфільтровуванням ґрунтової води або вакуумні пробовідбірники. Обидва мають переваги перед відбиранням твердої проби (див. 5.2.2) тому, що дають змогу здійснювати послідовне відбирання проб із встановлених місць у ненасиченій вологою зоні, щоб визначити тенденції. Переваги та недоліки обох методів наведено в таблиці 3.

  1. Вакуумні пробовідбірники

Ці пробовідбірники, установлені в ґрунті, використовують вакуум (який створюється на по­верхні), щоб тягнути порову воду до пробовідбірника. Вони складаються з поруватої чашки (або чогось подібного) у кінці пробовідбірної трубки, установленої в буровій свердловині. У їхній най­простішій формі вони мають обмежену максимальну глибину встановлення, але можна зробити багато модифікацій, щоб удосконалити відбирання проб та збільшити діапазон глибин, на яких можна використовувати пробовідбірники. Ці модифікації містять у собі поєднання газо-керованого пробо­відбірника (див. 4.3.3.5) із поруватою чашкою.

Таблиця 3 — Переваги та недоліки пробовідбірників порової води

Тип пробовідбірника

Переваги

Недоліки

Вакуумні пробовідбірники

  • Може бути встановлено до глибини 15 м;

  • Відносно легко встановлювати;

  • Мінімальне порушення проби під час уста­новлювання;

— Можливим є багаторівневе відбирання проб

  • Зайвий тиск зіпсовує пробовідбірники без запірних клапанів;

  • Порувата чашка може засмітитися та/чи адсорбувати хімічні складові;

  • Зміни окислювально-відновлювального потенціалу/pH можуть змінити хімічні по­казники;

  • Вакуум/тиск, необхідні для добування проб, можуть подіяти на леткі сполуки

Пробовідбірники для добування порових вод методом відфільтровування

  • Допустимо відбирання проб як із потоку через макропори, так і води з пор;

  • Можливе відбирання проб, великих за об'ємом;

  • Менше можливостей для випаровування органічних сполук;

  • Не потрібен безперервний вакуум

  • Важко встановлювати. Не завжди можливо на забруднених ґрунтах;

  • Установлення може змінити природний потік;

  • Зменшення контролю над процесом від­бирання проб;

  • Пробовідбірники типу чашки можна ви­користовувати тільки за умов підвищеної польової вологомісткості;

  • Використовування гніта, щоб затягти воду до пробовідбірника, може призвести до хро­матографічних ефектів, що у свою чергу призведе до збирання хімічно нерепрезента- тивних проб підземних вод



  1. Пробовідбірники для добування порових вод методом відфільтровування

Ці пробовідбірники, які охоплюють чашку та гніт, розраховано на гравітаційну та/або капілярну дію, щоб відібрати як матричну воду, так і воду, яка тече (наприклад крізь тріщини) у ненасиченій вологою зоні. Щоб відібрати ґрунтову воду, потрібно викопати траншею та тунель і встановити пробовідбірник у покрівлі тунелю. Пробовідбірник виготовляють із належного непоруватого інерт­ного матеріалу, він може мати гніт, щоб як затягувати воду (що перебуває під тиском) у пробовід­бірник, так і відбирати її на спадному русі.

  1. Моніторинг насиченої вологою зони

    1. Загальні положення

Будь-яку споруду, яка забезпечує досягнення.насиченої вологою зони, можна використову­вати для відбирання проб підземних вод. Використовують експлуатаційні бурові свердловини, колодязі та спостережні свердловини. Розвідувальні шурфи та траншеї також можна заглибити до рівня підземних вод, якщо поверхня ґрунтових вод знаходиться близько від поверхні землі. Крім того, можна відбирати проби води із джерел.

У той час як наявні колодязі можуть забезпечити попередню інформацію та свідоцтво того, що за­бруднення підземних вод відбулося, доступна мережа навряд чи буде відповідною, щоб характеризува­ти джерело та ступінь забруднення. Тому знадобиться додаткова споруда моніторингу для спеціаль­ного дослідження ділянки.

Методи, описані в цьому пункті, зазвичай застосовують для відбирання проб підвішених підземних вод (верховодки). Однак, якщо малі маси підвішеної води існують недовго, то устатко- вання свердловин для відбирання проб має бути скомбіновано зі всмоктувальним (ненасичена вологою зона) пристроєм для відбирання проб.

Якщо споруди моніторингу будують у місцях наявності підвішених підземних вод, то технічні засоби, які буде використано для досліджень, або встановлене устатковання моніторингу, повинні зменшити потенційну можливість виникнення штучних шляхів переміщення (див. 5.5), тому не треба споруджувати глибокі, відкриті, повністю проникні фільтрові бурові свердловини.

Конструкція споруд моніторингу також залежить від природи забруднювальних речовин, що їх досліджують. Там, де наявні забруднювальні речовини вільної фази типу DNAPLs та LNAPLs, під час будівництва пунктів моніторингу треба розглянути властивості цих забруднювальних речовин та можливість їхнього потенційного поширення в межах системи підземних вод.

  1. Споруди пунктів моніторингу

Є три головних типи споруд пунктів моніторингу для відбирання проб підземних вод (рису­нок 2). Це такі:

  1. однофільтрові/безфільтрові свердловини, бурові свердловини або п’єзометри;

  2. група п'єзометрів, скомпонованих в одній буровій свердловині;

  3. багаторівневі пробовідбірники.

Переваги та недоліки кожного наведено в таблиці 4.

  1. Типи устатковання для відбирання проб

    1. Загальні положення

Для відбирання проб підземної води від насиченої вологою зони існує широкий діапазон пристроїв, охоплюючи портативні пристрої, що їх можна швидко встановлювати, легко обслуговувати та де­монтувати, і постійні пристрої для спеціального відбирання проб. Нижче наведено пристрої, що їх зазвичай використовують. Настанови щодо придатності їх для відбирання проб із метою ви­значення різних хімічних параметрів наведено в таблиці 5. У цій таблиці наведено тільки загальні рекомендації, а методи, визначені як придатні, можливо і неприйнятні для всіх хімічних параметрів та в усіх об’єктах навколишнього середовища. Користувач повинен ретельно розглянути цілі досліджен­ня. У деяких випадках може бути необхідно використати більше ніж один тип пробовідбірного пристрою.



1 — відкрита бурова свердловина;

2 — бурова свердловина фільтрова/ п’єзометр;

З — група п'єзометрів;

4 — бурова свердловина з пакерами;

5— матеріал для ізолювання;

6 — рівень поверхні ґрунтових вод;

7 — обсадна труба;

S — відкритий колодязь чи бурова


9 — обсадка колодязя чи труба п’єзометра;

10 — гравійна засипка;

11 —свердловина з отворами або фільтр п'єзометра;

12— п'єзометр;

13— водотрив;

14— лінія наповнення пакера повітрям;

15— пакер;

16 — ізольована частина бурової свердловини.


свердловина;

Рисунок 2 — Головні типи споруд моніторингу

Таблиця 4 — Переваги та недоліки різних споруд пунктів моніторингу

Тип

Переваги

Недоліки

Одно-фільтрова /безфільтрова бурова свердло- вина/колодязь/ п'єзометр

  • Простий, може бути застосовано для всіх типів геологічних формацій;

  • Легко споруджувати;

  • Відсутні можливості для перехресного за­бруднення по вертикалі між точками від­бирання проб;

  • Допустимо широкий діапазон діаметрів сверд­ловини;

  • Нема обмежень щодо методу збирання про­бовідбірником;

  • Використовуючи нахилені свердловини, мож­на дістатися нижче від джерела забруднення та/або перехопити підземні води із верти­кальних шпарин;

— Велику кількість бурових свердловин різної глибини може бути споруджено на малій площі, щоб установити масив свердловин

  • Може призвести до короткої циркуляції сис­теми та обтяжувати проблему;

  • Неможливо отримати інформацію щодо змін по вертикалі у водоносному горизонті, на­приклад щодо стратифікації;

  • Незадовільне розташування фільтра може примусити забруднювальні речовини обми­нути свердловину;

  • Концентрації усереднюються по довжині філь­тра. Можуть знадобиться великі об’єми про­качування



Кінець таблиці 4

Тип

Переваги

Недоліки

На додаток до наведеного вище, Масиви бурових свердловин ма­ють такі додат­кові переваги та недоліки

  • Дають змогу досліджувати зміни по верти­калі;

  • Прості в установленні та обслуговуванні;

  • Унеможливлено перехресне забруднення між різними рівнями;

  • Діаметр свердловини обмежено тільки ме­тодом буріння;

  • Конструкцію масива можна пристосувати під повний охват по вертикалі

  • Може спричинити надмірне порушення ґрун­ту в щільно розташованих масивах;

  • Відносно дорогий

Група п'єзометрів

  • Дає змогу досліджувати зміни по верти­калі;

  • Менші діаметри/внутрішні діаметри потре­бують менше промивок;

  • Місця відбирання проб може бути точно визначено;

  • Дає змогу визначати зміни в гідрогео­логічних властивостях, що їх визначають, наприклад напір, гідравлічна проникність

  • Незадовільне встановлення та ізолювання можуть призвести до вертикальних витоків;

  • Кількість точок відбирання проб може бути обмежено діаметром бурової свердловини. Практично максимальна кількість становить три точки на бурову свердловину;

  • Менший діаметр п'єзометра може обмежити варіанти відбирання проб;

  • У зонах низької гідравлічної провідності низькі об’єми запасів можуть ускладнити відбирання проб достатнього об’єму

Багаторівневі пробовідбірники

— Дає змогу проводити дискретне відби­рання проб зі специфічних точок/гори- зонтів;

  • Обслуговування легше, ніж більшості ін­ших споруд;

  • Мінімальні об’єми прокачування;

  • Мінімальне порушення водоносного гори­зонту під час відбирання проб

  • Важко встановлювати;

  • Потребують спеціальних знань та можуть дорого коштувати;

  • Кількість точок відбирання може бути обме­жено діаметром бурової свердловини;

  • Незадовільне встановлення може призвести до перехресного забруднення;

  • Метод відбирання проб обмежено малою глибиною без залучення значних коштів