Тиглі платинові № 100-7 або 100-9 згідно з ГОСТ 6563.

Кислота фтористоводнева згідно з ГОСТ 10484.

Кислота щавлева згідно з ГОСТ 22180 і насичений розчин.

Калій піросірчанокислий згідно з ГОСТ 7172 або натрій піросірчанокислий.

  1. Проведення аналізу

У платиновий тигель, доведений до сталої маси, вміщують наважку масою 0,5 г, додають 0,2—0,3 г щавлевої кислоти і 10 см3 розчину фтористоводневої кислоти.

Тигель ставлять на електроплитку зі слабким нагріванням. Випарюють, періодично помішуючи, до стану вологих солей. В остиглий тигель додають 5 см3 фтористоводневої кислоти і випарюють насухо.

Сухий залишок змочують 1 см3 насиченого розчину щавлевої кислоти і знову випарю­ють насухо до повного видалення нальоту щавлевої кислоти. Залишок прожарюють у му­фельній печі за температури (1000 ± 50) °С протягом 10—15 хв. Охолоджують у ексикаторі і зважують. Прожарювання та зважування повторюють до досягнення сталої маси. Залишок у тиглі сплавляють з піросірчанокислим калієм (натрієм), розчиняють гарячою водою з додаванням 20 см3 соляної кислоти (1:3) і використовують для визначення оксидів заліза, алюмінію, кальцію (розчин 3).

  1. Опрацювання результатів

    1. Масову частку оксиду кремнію (!V) Аз у відсотках обчислюють за формулою

(5)

де т — маса тигля з наважкою проби, г;

т- — маса тигля з прожареним залишком, г.

/772 — маса наважки, г.

тз — масова частка втрати маси під час прожарювання, % (визначають за ГОСТ 2642.2).

    1. Норми точності та нормативи контролю точності визначення масової частки оксиду кремнію (IV) наведено у таблиці 1.

  1. ГРАВІМЕТРИЧНИЙ МЕТОД ВИЗНАЧЕННЯ ОКСИДУ КРЕМНІЮ (IV) У ХРОМОВМІСНИ ВОГНЕТРИВАХ (за масової частки понад 2 %)

    1. Суть методу

Метод грунтується на розкладанні проби сумішшю кислот що містить хлорну кислоту, яка сприяє виділенню оксиду кремнію (IV). Хром видаляють у вигляді хлористого хромілу. Оксид кремнію визначають за різницею маси прожареного саду оксиду кремнію до і після його оброблення фтористоводневою та сірчаною кислотами.

  1. Апаратура, реактиви та розчини

Тиглі та чашки платинові згідно з ГОСТ 6563.

Шафа сушильна з автоматичним регулюванням температ ри.

Піч муфельна з терморегулятором, яка забезпечує нагрівання до температури 1000—1100 °С.

Натрій вуглекислий згідно з ГОСТ 83.

Кислота азотна згідно з ГОСТ 4461.

Кислота хлорна згідно з діючою нормативною документацією.

Кислота сірчана згідно з ГОСТ 4204.

Суміш кислот: 2440 см3 хлорної кислоти та 375 см3 азотнеє кислоти розводять 225 см3 води і перемішують.

Кислота соляна згідно з ГОСТ 3118, розведена 1:1 та 5:95.

Кислота фтористоводнева згідно з ГОСТ 10484.

Натрій хлористий згідно з ГОСТ 4233.

Натрій тетраборнокислий безводний: тетраборнокислий натрій 10-водний згідно з ГОСТ 4199 попередньо зневоджують у платиновій чашці на еле ктричній плиті, а потім у муфельній печі з поступовим підвищенням температури від 600 до (900 ± 50) °С. Одер­жаний плавлений тетраборнокислий натрій охолоджують, розтирають у порошок і збері­гають у банці для сипкого матеріалу в ексикаторі.

Суміш для сплавлення: вуглекислий натрій змішують з безводним тетраборнокислим натрієм у співвідношенні 2:1.

  1. Проведення аналізу

Спосіб розкладання проби залежить від виду аналізованих матеріалів та виробів.

В разі аналізу хромової руди і необпалених вогнетривких матеріалів та виробів на­важку проби масою 1,0 г вміщують у стакан місткістю 600 см3 додають 5 см3 азотної кислоти і кип’ятять.

В разі аналізу високообпалених виробів наважку проби масою 1,0 г опікають у плати­новому тиглі з 1,2 г вуглекислого натрію протягом 1 год за температури (1000 ± 50) °С. Вміст тигля переносять у стакан місткістю 600 см3 і обмивають тигель гарячою водою. Далі розкладання проби однакове для обох груп матеріалів.

У стакан доливають від ЗО до 50 см3 хлорної кислоти та 5 см3 сірчаної кислоти. Стакан накривають годинниковим склом і нагрівають на електричній плиті до утворення густого білого диму (початок розкладання проби). Злегка знижують температуру і нагрі­вання продовжують до повного розкладення проби. В кінці розкладання проби можна спостерігати виділення кристалічного ангідриду хрому, який уповільнює розчинення проби. Тоді вміст стакана охолоджують, додають 2—3 см3 води і знову продовжують нагрівання. Під час розкладання проби необхідний надлишок хлорної кислоти для утримування хрому шестивалентним. Якщо розчин зеленіє, треба додати 10 см3 хлорної кислоти і продовжу­вати розкладання.

Після закінчення розкладання проби хром видаляють у вигляді червоної леткої спо­луки хлористого хромілу. Не припиняючи нагрівання, у розчин тзодять невеликими пор­ціями хлористий натрій або соляну кислоту.

Одночасно з видаленням хлористого хромілу відбувається відновлення хрому, що суп­роводжується зміною кольору з оранжевого на зелений. Нову порцію хлористого натрію або соляної кислоти вводять тільки тоді, коли розчин знову забарвиться у оранжевий колір.

З огляду на сильну отруйність сполук хрому роботи, які пов язані з видаленням хло­ристого хромілу, допускається проводити тільки у шафах з доброю тягою.

Після видалення хрому (пари, які виходять, стануть безбарвними) розчин охолоджу­ють, додають 100—150 см3 гарячої води. Осад відфільтровують через фільтр середньої щільності, промивають теплим розчином соляної кислоти (5:95), а потім ретельно гарячою водою, особливо краї фільтру для запобігання вибуху в разі озолення його, що може при­звести до втрат кремнієвої кислоти. Фільтрат збирають у мірну колбу місткістю 500 см3 і зберігають. Фільтр з осадом вміщують у платиновий тигель, висушують, фільтр озолюють, осад прожарюють за температури (1100 + 50) °С у муфельній пеі:! від ЗО до 40 хв. Тигель з осадом охолоджують в ексикаторі і зважують. Прожарений осад зволожують кількома краплями води, додають 5 крапель сірчаної кислоти, 8—10 см3 фтористоводневої кислоти і обережно випарюють на електроплиті насухо, не доводячи до кипіння. Залишок прожа­рюють 10 хв за температури (1100 + 50) °С, охолоджують в ексикаторі і зважують. За­лишок у тиглі сплавляють з 1 г суміші для сплавлення, розчиняють в 25 см3 соляної кислоти (1:1) і додають до фільтрату у мірній колбі місткістю 500 см3. Цей розчин може бути вихідним для визначення інших компонентів.

  1. Опрацювання результатів

    1. Масову частку оксиду кремнію (IV) Ад у відсотках визначають за формулою

^ = 'ZL^L.1OO, (6)

де т — маса тигля з прожареним осадом оксиду кремнію (IV) до оброблення кисло­тами, г;

/77і — маса тигля після оброблення осаду кислотами і гоожарювання, г;

/772 — маса наважки, г.

    1. Норми точності та нормативи контролю точності визначення масової частки оксиду кремнію (IV) наведено в таблиці 1.

  1. ГРАВІФОТОМЕТРИЧНИЙ МЕТОД ВИЗНАЧЕННЯ ОКСИДУ КРЕМНІЮ (IV)

(за масової частки від 1 % до 90 %)

  1. Суть методу

Метод грунтується на розкладанні наважки проби з безводним вуглекислим натрієм або піросірчанокислим калієм або розчиненні в соляній кис юті залежно від матеріалу проби, зневодженні кремнієвої кислоти у солянокислому середовищі. В осаді масову част­ку оксиду кремнію (IV) визначають гравіметричним методом, з;. іишкову кількість її в фільт­раті — фотометричним методом.

  1. Апаратура, реактиви та розчини

Піч муфельна з терморегулятором, яка забезпечує іагрівання до температури 900—1000 °С.

Тиглі платинові згідно з ГОСТ 6563, № 100-7 і № 100-9

Спектрофотометр або колориметр фотоелектричний лабораторний.

Натрій вуглекислий згідно з ГОСТ 83.

Калій піросірчанокислий згідно з ГОСТ 7172 або натрій іросірчанокислий.

Кислота соляна згідно з ГОСТ 3118.

Срібло азотнокисле згідно з ГОСТ 1277, розчин з масог. ло часткою 1 %.

Кислота сірчана згідно з ГОСТ 4204, розведена 1:4 та € 125 моль/дм3.

Кислота фтористоводнева згідно з ГОСТ 10484, розчин масовою часткою 40 %.

Кислота аскорбінова згідно з діючою нормативною докук етацією.

Кислота лимонна згідно з ГОСТ 3652.

Кислота винна згідно з ГОСТ 5817.

Амоній молібденовокислий згідно з ГОСТ 3765, х. ч., роз ин з масовою часткою 5 %: 50 г молібденовокислого амонію розчиняють у 500—600 см3 зоди під час нагрівання, не доводячи до кипіння. Одержаний розчин фільтрують через фі. угр «синя стрічка», додають 100 см3 оцтової кислоти згідно з ГОСТ 61, розведеної 1:1, і доводять до 1000 см3. Якщо після додавання оцтової кислоти розчин стане каламутним, ще раз фільтрують, зберігають у посудині з темного скла протягом одного тижня.

Суміш відновлювальна: 5,0 г лимонної або 15,0 г винної кислоти та 1,0 г аскорбінової кислоти розчиняють на холоді у 100 см3 води; придатна протягом 4—5 діб.

Кислота кремнієва водна згідно з ГОСТ 4214, х. ч.Натрію гідроксид згідно з ГОСТ 4328, х. ч.

Стандартний розчин оксиду кремнію (IV) готують за 5.2 із оксиду кремнію (IV) або використовуючи стандартні зразки.

Градуювальний стандартний розчин з масовою концентрацією оксиду кремнію (IV) 0,00001 г/см3 готують за 6.2 (розчин Д),

  1. Проведення аналізу

    1. Для визначення основної кількості оксиду кремнію (IV) наважку проби масою 0,5 г змішують у платиновому тиглі з 5—7 г безводного вуглекислого натрію в разі аналізу алюмосилікатних та магнезіальних матеріалів та з піросірчанокиолим калієм (натрієм) в разі аналізу високоглиноземистих та хромовмісних матеріалів, вг/іщують у муфельну піч і сплавляють протягом ЗО хв.

В разі аналізу магнезіальних вогнетривів наважку масою 0.5 г вміщують у стакан місткістю 400 см3, розчиняють в ЗО см3 соляної кислоти (1:1) до повного розкладання проби. Розчин із стакана переносять у фарфорову чашку. Стінки стакана витирають па­личкою з гумовим наконечником (розчин 1).

Остиглий сплав з вуглекислим натрієм переносять у фарфорову чашку діаметром 12—15 см. Закривають чашку склом і обережно доливають 50 см3 соляної кислоти (1:1).

Залишки сплаву, які прилипли до стінок тигля, вимивають, прогріваючи тигель з цією самою кислотою на електричній плиті. Після повного розкладення сплаву скло знімають і обмивають гарячою дистильованою водою (розчин 2).

Остиглий сплав проби з піросірчанокислим калієм (натрієм) зміщують у стакан міст­кістю 400 см3, розчиняють гарячою водою з додаванням 20 см соляної кислоти і на­грівають у печі з слабким нагріванням до повного розчинення с лей. Розчин із стакана переносять у фарфорову чашку. Стінки стакана витирають палич* ою з гумовим наконеч­ником (розчин 3). Чашки з розчинами 1, 2, 3 випарюють на водя й бані насухо до вида­лення запаху соляної кислоти. Грудочки, що утворилися, оберех ю розтирають скляною паличкою з товкачиком. Висушений залишок змочують 10 см3 концентрованої соляної кислоти і знову випарюють до видалення соляної кислоти на вод іній бані.

Одержаний залишок витримують у сушильній шафі за температури 115—120 °С про­тягом 1 год.

Після охолодження сухий залишок змочують 20—25 см3 концентрованої соляної кис­лоти, витримують 10 хв, додають 100 см3 гарячої води.

Осад кремнієвої кислоти відфільтровують на фільтр «біла ст; чка» діаметром 9 см у мірну колбу місткістю 250 см3. Часточки осаду, які прилипли де чашки, переносять на фільтр за допомогою зволоженого шматочка фільтру.

Осад промивають на фільтрі гарячою водою (невеликою кіль.’ стю) до зникнення ре­акції на іон хлору з розчином азотнокислого срібла у промивних водах.

Фільтр з осадом вміщують у платиновий тигель, обережно висушують. Фільтр озо- люють і прожарюють осад у муфельній печі за температури 1000—1100 °С протягом 1 год, охолоджують в ексикаторі і зважують. Прожарювання повторюють го 10 хв до досягнення сталої маси.

Для одержання маси чистого оксиду кремнію (IV) до прожареного осаду доливають 1 см3 розчину сірчаної кислоти (1:4) і 10 см3 фтористоводневе’ кислоти. Вміст тигля випарюють насухо на закритій електроплиті, не доводячи до кипіння. Для повного вида­лення сірчанокислих солей і розкладання сірчаної кислоти тигель з залишком прожарюють за температури 1000—1100 °С протягом 15 хв, зважують. Прожарюють ще 10 хв до сталої маси, охолоджують в ексикаторі і зважують.

Залишок у тиглі сплавляють з 2—3 г піросульфату кал ю (натрію) у муфельній печі за температури 850—900 °С. Остиглий сплав розчиняють у 10 см3 соляної кислоти (1:1) і приєднують до основного фільтрату, доводять до позначки водою і перемішують (розчин А).

Вміст виділеного оксиду кремнію (IV) С у грамах обчислюють за формулою

(7)

де т — маса тигля з осадом оксиду кремнію (IV) до оброблення фтористоводневою кислотою, г;

ту — маса тигля з залишком після оброблення фтористоводневою кислотою, г.

  1. Для визначення фотометричним методом оксиду кремнію (IV), який залишився у розчині, 10 см3 розчину вміщують у мірну колбу місткістю 100 см3, додають 50 см3 0,125 моль/дм3 розчину сірчаної кислоти, 10 см3 розчину молібденовокислого амонію і за­лишають на 15—20 хв. Потім додають 5 см3 відновлювальної суміші, доводять до позначки водою, перемішують. Через 15—20 хв вимірюють оптичну густину розчину на фотоко­лориметрі з червоним світлофільтром (ділянка світлопропусксння 600—700 нм). Як розчин порівняння використовують розчин контрольного досліду, який містить усі застосовані реактиви у відповідних кількостях. Кількість оксиду кремнії" (IV) у грамах знаходять за градуювальним графіком.

  2. Для побудови градуювального графіка у мірні кс .би місткістю 100 см3 відби­рають аліквотні частини градуювального розчину оксиду кремнію (IV): 1,0; 2,0; 3,0; 4,0; 5,0 см3. У кожну колбу доливають 50 см3 0,125 моль/дм3 розчину сірчаної кислоти і далі проводять аналіз, як зазначено у 6.3.2.