1. Порядок підготування зразків

Для випробування готують чотири зразки, вирізані з куска стрічки на відстані не менше ніж 100 мм від борта і не менше ніж 1 м від кінця стрічки.

Кожен зразок має бути вирізано з готової стрічки по основі завдовжки не менше ніж 750 мм та завширшки (150 ± 5) мм. Перед випробовуванням зразки стрічки кондиціюють у прямолінійному стані за температури (20 ± 5) °С не менше ніж 12 год.

  1. Порядок випробовування

Ретельно очищують поверхню сталевого барабана, видаляючи сліди іржі або залишки стрічки за допомогою абразивного паперу чи тканини. Потрібно стежити, щоб температура барабана не перевищувала ЗО °С на початку кожного випробовування.

Проводять чотири випробовування стрічки на займистість, з яких у двох випадках у контакті з барабаном перебуває робоча обкладка стрічки, а в інших двох — ходова обкладка.

Охоплюють випробний зразок сталевим барабаном. Кут охоплення барабана стрічкою ста­новить 180°. Потрібно упевнитися, що один кінець стрічки жорстко закріплено, а інший приєднано до системи навантаження. За допомогою важеля регулюють натяг для щільного прилягання стрічки до поверхні барабана.

Під час вмикання двигуна барабан починає обертатися зі швидкістю (200 ± 5) об/хв у напрямку від жорстко закріпленого кінця зразка. Одночасно з вмиканням двигуна подають на барабан потік повітря зі швидкістю (2,0 ± 0,1) м/с.

Прикладають навантагу 343 Н і зберігають її протягом 1 год або до розриву випробного зразка. Фіксують максимальну температуру поверхні барабана під час випробовування. Оглядають зразок на наявність полум’я або світіння.

Якщо через 1 год зразок стрічки не розірвано, необхідно, не зупиняючи обертання бара­бана, збільшити навантагу з 343 Н до 686 Н на наступні ЗО хв. Якщо випробний зразок не розірвано, збільшують навантагу на 343 Н до 1029 Н ще на ЗО хв або до розриву зразка. Якщо зразок не розірвано, збільшують навантагу ще на 343 Н до 1372 Н на 10 хв або до його розриву. Якщо випробний зразок і після цього не розірвано, то збільшують навантагу на наступні 343 Н до 1715 Н. Термін усього випробовування стрічки на займистість становить 2,5 год від початку на­вантаження або до її розриву. Якщо через 2,5 год стрічка залишилася нерозірваною, треба зняти її з барабана, оглянути зразок на наявність ознак полум’я або світіння.

Фіксують максимальну температуру поверхні барабана за кожної навантаги під час випробо­вування.

  1. Результати випробування

Результати випробування стрічки на займистість зазначають у протоколі, що має містити таку інформацію:

  • посилання на цей стандарт;

  • значення навантаги стрічки і часу її розриву (за наявності); якщо стрічка не розірвалася за наведеного значення навантаги, потрібно записати: «Стрічку не розірвано»;

  • наявність або відсутність полум’я або світіння під час випробовування;

  • значення максимальної температури поверхні барабана під час випробовування.

Стрічку вважають такою, що витримала випробування, якщо жодний зразок не має ознак займання, полум’я чи світіння, а температура барабана не перевищила значення показника 5.1 з таблиці 4 протягом 2,5 год за умови, що стрічка не розірвалася раніше.

ДОДАТОК Г
. (довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. ISO 22721:2007 Conveyor belts — Specification for rubber- or plastics-covered conveyor belts of textile construction for underground mining (Стрічки конвеєрні. Технічні умови для конвеєрних стрічок.з тканинним каркасом, вкритим гумою або пластиком, для підземних умов)

  2. International Register of Potentially Toxic Chemicals (Міжнародний реєстр потенційно токсичних хімічних речовин). United Nations Environment Program, Geneva, Switzerland, 1993

  3. Правила улаштування електроустановок (ПУЕ). — Вид. 3-є, перероб. і доп. — К., 2010. — 736 с.

  4. Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України. Затв. наказом Держбуду України 19.02.2002 № 37

  5. ISO 283:2007 Textile conveyor belts — Full thickness tensile strength, elongation at break and elongation at the reference load — Test method (Стрічки конвеєрні тканинні. Межа міцності для повної товщини, подовження під час розривання та подовження за встановленої навантаги. Метод випробовування)

  6. ISO 13344:2004 Estimation of the lethal toxic potency of fire effluents (Визначення летального токсичного потенціалу летких продуктів згоряння).

Код УКНД 53.040.20

Ключові слова: конвеєри, вимоги щодо пожежної безпеки, загальні технічні вимоги, стрічки конвеєрні гумотканинні, фізико-механічні показники.