Аварійні вимикачі мають надійно розмикати контакти, навіть якщо вони виявляються привареними. Аварійні вимикачі мають відповідати 5.8.1.6 та умовам, наведеним у таблиці 7.

Таблиця 7 — Умови для використання аварійних вимикачів

Пункт

Пристрої контролю

Вимикач

EN 954-1 Категорія системи керування

5.3.4.6

Контактний запобіжний перемикач, що контролює відстань

SC

1

5.5.2.1 і)

Запобіжні пристрої перевищення швидкості

SC

1

Кінець таблиці 7

Пункт

Пристрої контролю

Вимикач

EN 954-1 Категорія системи керування

5.11.1

Кінцевий перемикач, що обмежує робочий рух плат­форми

scr

в

5.11.2

Запобіжні вимикачі наприкінці робочого руху платформи

sc

1

Скорочення:

scr — вимикач аварійний з самоповертанням;

sc — вимикач аварійний в колі захисту.



  1. Системи керування

Система керування має відповідати вимогам EN 954-1, категорія 1, якщо інше не зазначено в таб­лиці 7. Це стосується електричних чи гідравлічних систем керування.

У колах, де наявна надмірність типів елементів та колах, де наявна різноманітність типів еле­ментів, мають бути вжиті запобіжні заходи, щоб максимально обмежити ризик появи дефектів, які є результатом однієї причини одночасно більше ніж в одному колі.

  1. Гідравлічні системи

    1. Вимоги до гідравлічних систем та їхніх складових визначено у EN 982 та цьому стандарті.

    2. Виробник має за розрахунками визначити, а також перевірити робочий тиск, який може ви­никнути у будь-якій частині кола гідравлічної системи.

    3. Кожне коло гідравлічної системи повинно в зручному місці мати з’єднувальний елемент (штуцер) для приєднання манометра.

    4. Гідравлічна система має бути сконструйована так, щоб були створені умови для виходу повітря, яке до неї потрапило.

    5. Будь-який гідравлічний бак, відкритий для атмосфери, має бути оснащено повітряним фільтром.

    6. Кожний гідравлічний бак має бути оснащено пристроєм, який контролює рівень робочої рідини та має познаку щодо щонайбільшого та щонайменшого рівня.

    7. Гідравлічна система має бути оснащена пристроєм регулювання тиску. Пристрої мають бути прості в обслуговуванні, не повинні бути легкодоступні та мають бути захищені від несанкціо­нованих дій, наприклад, регулювання має відбуватися тільки за допомогою спеціального інструмен­та. Пристрій для обмеження тиску має запобігати використанню гідравлічної системи, якщо тиск в ній перевищує не більше ніж 20 % від робочого тиску у робочому режимі з номінальним навантаженням. Якщо в гідравлічній системі використовують різний максимальний тиск, то має бути забезпечена і від­повідна кількість пристроїв регулювання тиску.

    8. Складові гідравлічної системи, які можуть зазнавати максимального надлишкового тиску, мають бути розраховані та витримувати без залишкової деформації щонайменше подвійний тиск від такого, якому їх піддають в процесі експлуатування і на який розрахований запобіжний обмежувач тиску (клапан скидання тиску).

    9. Гнучкі трубопроводи та їхні з’єднувальні частини мають бути такі, щоб розривний тиск був принаймні в чотири рази більший ніж максимальний тиск, якому їх піддають в процесі експлуатування і на який розрахований запобіжний обмежувач тиску (клапан скидання тиску).

    10. Усі інші складові гідравлічної системи мають бути розраховані щонайменше на максималь­ний тиск, якому вони можуть бути піддані.

    11. Усі пристрої регулювання та контролювання в гідравлічній системі мають бути сконстру­йовані та розташовані так, щоб небезпека через порушення постачання енергії була унеможливлена.

  2. Спеціальні вимоги до пристроїв безпеки допоміжних кіл та до обмежувачів наванта­ження

    1. Пристрої безпеки мають бути придатні для призначеного використання І сумісні з MCWP за її конструкцією та використанням.

    2. Пристрої безпеки мають відповідати вимогам EN 60204-1. В задані проміжки часу прова­дять функціональні випробування для перевірення функціональної здатності системи пристроїв без­пеки.

    3. У разі порушення постачання енергії вся інформація чи дані, а також калібрування індика­торів пристроїв безпеки мають бути збережені.

    4. Виявлення небезпеки системою запобіжних обмежувальних або індикаторних (інформатив­них) пристроїв безпеки має призвести до переривання кола керування за нормальних умов експлуа­тування.

  3. Обмежувачі робочого руху

    1. Кінцеві перемикачі, що обмежують робочий рух платформи, контактні елементи яких, згідно з вимогами розділу З EN 60947-5-1, мають бути спроможні та розташовані так, щоб автоматично зупи­нити робочу платформу, яка пересувається з номінальною швидкістю на найвищому чи на найнижчому рівнях. Процес зупинення робочої платформи на найнижчому рівні має розпочинатися до її контакту з амортизатором чи з запобіжним вимикачем наприкінці робочого руху платформи, що зупиняє її ро­бочий рух.

    2. Мають бути також встановлені запобіжні вимикачі наприкінці робочого руху платформи. Запобіжний вимикач наприкінці робочого руху платформи вгору має бути розташовано і бути спромож­ним повністю зупинити робочу платформу перш ніж вона досягне кінця щогли. Після спрацювання за­побіжного вимикача наприкінці щогли, рух платформи може відновитися тільки вниз. У цьому разі пе­ресування робочої платформи вгору має бути унеможливлено і може бути поновлено тільки після необхідного втручання компетентної особи.

Такий самий має бути запобіжний вимикач наприкінці робочого руху платформи вниз. Після спра­цювання запобіжний вимикач має припинити постачання енергії та зупинити рух платформи до її кон­такту з амортизаторами. Після спрацювання запобіжного вимикача наприкінці робочого руху платфор­ми вниз будь-яке пересування робочої платформи має бути унеможливлено і може бути поновлено тільки після необхідного втручання компетентної особи.

  1. Пристрої керування та контролювання кінцевими перемикачами, що обмежують робочий рух платформи та запобіжними вимикачами наприкінці робочого руху платформи, які використовують для зупинення робочого ходу робочої платформи, мають бути встановлені окремо і працювати неза­лежно один від одного.

Допускають для зупинення руху робочої платформи вгору чи вниз використовувати один запо­біжний вимикач.

  1. Засоби керування

    1. Для самохідної MCWP керування одночасно горизонтальним та вертикальним рухом має бути унеможливлено.

    2. Пристрій керування вертикальним рухом робочої платформи за нормальних умов експлуа­тування має бути розташовано тільки на самій робочій платформі. А пристрій керування горизонталь­ним рухом шасі MCWP не повинен бути розташований на робочій платформі.

    3. Якщо кілька пристроїв керування забезпечують виконання одного руху, будь-який ризик, пов’язаний із несумісністю команд, має бути унеможливлено. Система пристроїв керування має бути такою, щоб керування рухами відбувалося через один пристрій, який має пріоритет над іншими, а інші на цей час були б заблоковані.

    4. У разі, коли платформа оснащена пристроями ручного керування, вони мають бути скон­струйовані так, щоб усі рухи платформи відбувалися тільки під час натискання на контактний елемент пристрою керування. Як тільки на контактний елемент пристрою керування припинили натискати, він має повернутися до нейтрального положення. Всі пристрої керування мають бути сконструйовані так, щоб унеможливити виконання випадкових команд.

    5. Місця керування вертикальним рухом платформи мають бути розташовані так, щоб забез­печити оператору безпечне робоче положення, а також гарну оглядовість робочої зони. У цьому разі на місці керування робочою платформою має бути символ чи застережний напис, який чітко позна­чає, що керування вертикальним рухом платформи з інших місць керування, ніж на платформі, забо­ронено.

    6. Пристрої аварійного зупинення мають бути розташовані на робочій платформі І відповідати вимогам EN 60204-1.

    7. Початок чи відновлення роботи робочої платформи через порушення постачання енергії може статися тільки після необхідного втручання компетентної особи.

    8. Засоби керування мають відповідати вимогам EN 614-1 та забезпечувати відповідний рівень безпеки оператора через використання, за потреби, засобів індивідуального захисту, наприк­лад рукавичок.

6 ПЕРЕВІРЯННЯ ДОТРИМУВАННЯ ВИМОГ

ТА ЗАХОДІВ БЕЗПЕКИ

  1. Контроль та приймальні випробування кожної нової моделі MCWP

    1. Перевіряння документації щодо конструкції

Під час перевіряння дотримування вимог щодо конструкції необхідно переконатися щодо відпо­відності MCWP вимогам цього стандарту. У цьому разі перевіряють, зокрема, наступну документа­цію щодо конструкції:

  1. наявність креслень, що містять основні розміри MCWP;

  2. наявність інформації щодо технічних характеристик MCWP;

  3. наявність інформації щодо використовуваних матеріалів;

  4. наявність схем електричних, гідравлічних та пневматичних кіл;

  5. наявність настанов з експлуатування.

Зазначена документація має містити всю необхідну інформацію для перевірянь:

  • розрахунків щодо стійкості (див. 5.1.5);

  • розрахунків щодо конструкції (див.5.1.4).

6.1.2 Приймальні випробування

Під час приймальних випробувань визначають відповідність вимогам щодо:

  • стійкості MCWP;

  • наявності на MCWP звукових засобів попередження;

  • функціональної здатності та необхідних заходів безпеки.

Випробування провадять за умови що:

  1. MCWP встановлена автономно, як і щогла, яка має найбільшу висоту;

  2. MCWP прикріплена до споруди і має щонайменше два натяжних елемента, які встановлені з найбільшим допустимим інтервалом І які забезпечують прикріплення платформи на найбільшій до­пустимій відстані від споруди.

MCWP, які можна використовувати як автономно, так і прикріпленими до споруди, треба випро­бовувати і в тому, і в іншому варіанті компоновки та комплектації.

  1. Випробування щодо стійкості

Шасі з аутригерами (якщо їх використовують) MCWP мають бути встановлені з максимально допустимим нахилом, що визначено виробником, збільшеним на 0,5°. Випробування провадять за найбільш несприятливої комбінації навантажень та зусиль, як визначено в 5.1.5.

Випробування можна провадити на рівній поверхні, якщо випробувальне навантаження перера­ховано для створення ефекту максимально допустимого нахилу шасі, що визначено виробником, збільшеним на 0,5°.

Випробувальне навантаження може бути зосереджене, за потреби, у будь-якому придатному місці, щоб запобігти перевантаженню будь-якої частини MCWP.

Випробування мають повторити за найбільш несприятливих умов з висунутими подовжувачами основної платформи та/чи без них.

Вільна (без натяжних елементів) MCWP є стійкою, якщо вона не перекидається в стаціонарному положенні за різних комбінацій випробувальних навантажень на неї та зусиль.

  1. Випробування гальм шасі

Усі MCWP, оснащені колісним шасі, мають бути піддані випробуванню гальм шасі за найбільш несприятливих умов пересування платформи, яка є ненавантаженою. За цих умов гальма мають зу­пиняти та утримувати MCWP і спрацювання гальм не повинні призвести до втрати її стійкості.

  1. Випробування щодо надлишкового навантаження

Випробувальне навантаження має бути збільшене на 125 % порівняно з номінальним наванта­женням. Усі пересування робочої платформи з випробувальним навантаженням мають відбуватися з її пришвидшенням та уповільненням, що відповідає безпечності процесу контролювання навантаження.

Якщо можливі різні комбінації навантажень або компоновки та комплектації MCWP, треба прова­дити випробування з різними випробувальними навантаженнями. Всі пересування робочої платформи провадять зі всіма випробувальними навантаженнями, крім тих, де найбільш несприятливі умови мо­жуть бути достатньо відтворені під час контролювання експлуатаційних характеристик (експлуата­ційних випробувань).

Під час випробовування щодо надлишкового навантаження випробувальне навантаження має бути зосереджене в кожному місці, де створюється найбільше напруження навантаженої MCWP.

Під час випробовування щодо надлишкового навантаження гальма мають зупиняти та утриму­вати робочу платформу з випробувальним навантаженням, a MCWP має витримувати випробувальне навантаження без залишкової деформації.

Обмежувач навантаження, у разі використання, потрібно перевіряти відповідно до вимог 5.7.3—5.7.14.

  1. Функціональні випробування

    1. Загальні вимоги

Під час функціональних випробувань визначають:

  • здатність MCWP працювати у робочому режимі у всьому діапазоні рухів з номінальним на­вантаженням та з номінальною швидкістю;

  • надійність роботи всіх пристроїв безпеки;

  • що найбільші швидкості щоглової робочої платформи є в межах дозволених швидкостей.

  1. Випробування систем для захисту від випадкового падіння робочої платформи через перевищенні швидкості відповідно до 5.5.1.1 а) (запобіжний механізм).

Під час функціональних випробувань запобіжного механізму робоча платформа має бути наван­таженою. Маса вантажу має бути збільшена в 1,1 разу від номінального навантаження. Мають бути створені умови, коли робоча платформа є здатною пересуватися з швидкістю, що перевищує номі­нальну, щоб перевірити роботу обмежувача швидкості, а саме: