1. Довговічність

    1. Граничні термостати

Граничні термостати треба випробовувати на довговічність 10000 циклів, відповідно до умов випробовування 4.5.7.3.3.1. Після закінчення випробовування їхня робота повинна відповідати вимогам 3.5.7.1 і 3.5.7.3.2.

  1. Пристрої вимикання за умов перегрівання й обмежувачі безпечної температури

Ці пристрої треба випробовувати на довговічність 4500 теплових циклів без навантаги і 500 циклів на блокування і перенавантагу відповідно до умов випробування 4.5.7.3.3.2.

Після випробовування їхня робота повинна відповідати вимогам 3.5.7.1 і 3.5.7.3.2.

Відповідно до умов випробовування 4.5.7.3.3.2, розривання зв'язку між датчиком і пристроєм, що очікує на цей сигнал, спричинить безпечне вимкнення.

  1. Пристрій відведення продуктів згоряння1)

    1. Загальні положення

Основні умови випробовування викладено в 4.5.8.1.

  1. Перешкоди за умови вимикання

Відповідно до умов випробовування 4.5.8.2, пристрій не буде працювати.

  1. Час вимикання

Відповідно до умов випробовування 4.5.8.3, захисний пристрій повинен спричинити вими­кання протягом максимального часу наближеного до нижченаведених даних:

Рівень блокування

Діаметр отвору в шайбі блокування

Максимальний час вимикання, хв

Qn

Qm

Повне блокування

Часткове блокування

0

0,6 D

2

8

2Ql Qm

-

Qn — номінальна теплова потужність;

Qm— мінімальна теплова потужність для модуляційних котлів або багатоступінчастих котлів; D внутрішній діаметр труби для відведення відпрацьованих газів.

Якщо відбувається аварійне вимикання, початок роботи буде можливий тільки після 10 хв часу чекання. Виробник повинен записати в технічній інструкції фактичний час повторного увім­кнення котла.

  1. Довговічність

Після випробовування 4.5.8.4 пристрій готовий працювати згідно з 3.5.8.3.

  1. Згоряння

    1. Оксид вуглецю

Відповідно до умов випробовування 4.6.1, вміст CO в сухих нерозведених продуктах зго­ряння не повинен перевищувати:

  • 0,10 %, коли котел працює на еталонному газі за нормальних або спеціальних умов;

  • 0,20 %, коли котел працює на граничному газі під час перевіряння на неповне згоряння.

На додаток до цього, якщо котел працює на граничному газі під час перевіряння на не­повне згоряння, не повинно утворюватися ніякої сажі, хоча допустимо утворення жовтого вістря полум'я.

  1. Інші викиди

Виробник визначає клас NOX котла з таблиці 14. Відповідно до випробовування і умов підра­ховування в 4.6.2, дозволена концентрація NOX для цього класу в сухих нерозведених продук­тах згоряння для кожного класу не повинна перевищувати обмежені концентрації NOX цього класу.

Таблиця 14 — Класи NO,

Клас NO,

Граничні значення вмісту NO, у мг/(кВттод)

1

260

2

200

3

150

4

100

5

70



  1. Коефіцієнт корисної дії

    1. Коефіцієнт корисної дії за номінальної теплової потужності

Відповідно до умов випробовування 4.7.1, коефіцієнт корисної дії за номінальної теплової потужності або за максимальної теплової потужності для котлів з регуляторами виражають у відсотках і він повинен бути принаймні не менше:

84 + 2 Ід Рп, де Рп — номінальна теплопродуктивність (максимальна теплопродуктивність для котлів з ре­гульованим номінальним діапазоном), виражена в кіловатах (кВт).

На додаток, для котлів з регульованим номінальним діапазоном коефіцієнт корисної дії за середнього арифметичного значення максимальної і мінімальної теплової потужності, вираже­ної у відсотках, повинен бути:

84 + 2 Ід Ра, де Ра — середнє арифметичне значення максимальної і мінімальної теплопродуктивності, за­значене виробником, виражене в кіловатах (кВт).

  1. Коефіцієнт корисної дії за часткового навантажування

Відповідно до умов випробовування 4.7.2, коефіцієнт корисної дії за навантаження, що відпо­відає ЗО % номінальної теплової потужності (або середньому арифметичному значенню мак­симальної і мінімальної теплової потужності для котлів з регульованим номінальним діапазо­ном), виражений у відсотках, повинен бути:

80 + 3 lg Pj, де Рі — або номінальна теплопродуктивність Рп, або середнє арифметичне значення мак­симальної і мінімальної теплопродуктивності Ра, як зазначено виробником для котлів з ре­гульованим номінальним діапазоном.

  1. Критерій для конденсації в димоході

У визначеному димоході виникає конденсація.

Конденсація в димоході має місце за одного з наступних критеріїв, залежно від вибору виробника:

  1. втрати димоходу складають менше ніж 8 %, відповідно до умов випробовування 4.8.1;

  2. температура продуктів згоряння менше ніж 80 °С відповідно до умов 4.8.2. ||

  1. Опір матеріалів тиску

    1. Загальні положення

Котли і (або) їхні елементи повинні пройти гідравлічні випробовування.

Випробовують відповідно до 4.9, якщо не випробовували згідно 4.2.3.

Антикорозійне покриття повинне бути без ознак пошкодження після випробовування тиском відповідно до 4.9.

  1. Котли класу 1

Відповідно до умов випробовування 4.9.2, до кінця випробовування не повинно бути ні витікання, ні будь-якого видимого ушкодження.

  1. Котли класу 2

Відповідно до умов випробовування 4.9.3, до кінця випробовування не повинно бути ні витікання, ні будь-якого видимого ушкодження.

  1. Котли класу З

    1. Котли, виготовлені з листової сталі або кольорових металів

Відповідно до умов випробовування 4.9.4.1, до кінця випробовування не повинно бути ні витікання, ні будь-якого видимого ушкодження.

  1. Котли з чавуну і литих матеріалів

    1. Корпус котла

Відповідно до умов випробовування 4.9.4.2.1, до кінця випробовування не повинно бути ні витікання, ні будь-якого видимого ушкодження.

  1. Опір розриву

Відповідно до умов випробовування 4.9.4.2.2, всі елементи повинні залишатися неушкод- женними.

  1. Анкерні болти

Відповідно до умов випробовування 4.9.4.2.3, анкерні болти повинні бути міцними і стійкими.

  1. Гідравлічний опір

Відповідно до умов випробовування 4.10, значення гідравлічного опору або крива доступ­ного тиску повинні відповідати вимогам, зазначеним виробником в технічних інструкціях з уста­новлювання.

  1. Конденсація у котлі і

Якщо в димоході виникає конденсація, то потрібно додатково випробовувати за критер­іями 3.8, для того, щоб перевірити наявність конденсації в котлі.

Відповідно до умов випробовування 4.11, перевіряють наявність конденсації в котлі.

Якщо конденсація в котлі наявна, треба виконати вимоги 2.1.2.1, 2.1.7, 2.5 і 5.2.1.

  1. Система захисту від морозу

Для котлів, призначених для установлення на відкритому повітрі в частково захищеному місці, система захисту від морозу, якщо така існує, повинна починати роботу до того, як тем­пература води в котлі знизиться нижче 0,5 °С. Крім того, для комбінованого котла система захисту від морозу також повинна починати роботу до того, як температура побутової води знизиться нижче 0,5 °С.

4 МЕТОДИ ВИПРОБОВУВАННЯ

  1. Загальні вимоги

    1. Характеристики еталонних і граничних газів

Котли розраховані на використовування газів з різними властивостями. Одне з призначень цього стандарту — перевіряння придатності котлів успішно працювати з кожним газом, гру­пою газу і тисками, на які вони розраховані, після регулювань, у разі потреби.

Характеристики еталонних і граничних газів подано в таблиці 9а.

  1. Вимоги до готування випробовуеальних газів

Склад газів, що їх використовують під час випробовування, повинен якнайбільше відпові­дати даним таблиці 9а. Під час готування треба дотримуватись таких правил:

  • число Воббе використовуваного газу повинне відрізнятись на ± 2 % від зазначеного в таблиці відповідного випробовувального газу (це припустиме значення містить у собі можли­ву погрішність вимірювальних приладів);

  • складові, використовувані для готування сумішей повинні мати щонайменше таку чистоту:

  • азот N2 99 %, об'єм у відсотках;

  • водень Н2 99 %, об'єм у відсотках;

  • метан СН4 95 %*, об'єм у відсотках;

  • пропилен С3Н6 95 %*, об'єм у відсотках;

  • пропан С3Н8 95 %*, об'єм у відсотках;

  • бутан С4Н10 95 %*, об’єм відсотках.

  • із загальним вмістом водню, оксиду вуглецю і кисню менше ніж 1 % й азоту і вуглекисло­го газу менше ніж 2 %.

Хоча ці умови не є обов'язковими для кожного з компонентів окремо, їхня остаточна суміш буде задовольняти вищевказаним умовам. Згідно з цим, формуючи суміш, треба починати з газу, що вже містить кілька складових планованої суміші у необхідних пропорціях.

Для газів другого сімейства:

  • для випробовування з еталонними газами, G20 і G25, природний газ, що відповідає або групі Н, або групі L, або групі Е, може бути використаний, навіть якщо його компоненти не відпо­відають перерахованим вище вимогам, якщо при додаванні пропану або азоту, як необхідно, остаточна суміш буде мати число Воббе, яке на 2 % відрізняється від зазначеного в таблиці для еталонних газів;

  • для готування граничних газів можна використовувати інший газ як основний, замість метану:

  • для граничних газів G21, G222, і G23 можна використовувати природний газ групи Н;

  • для граничних газів G27 і G231 можна використовувати природний газ групи Н або групи L, або групи Е;

  • для граничного газу G26 можна використовувати природний газ групи L.

В усіх випадках остаточна суміш, до якої додали пропан або азот, повинна мати число Воббе, яке на ± 2 % відрізняється від значення, поданого в таблиці 9а, для відповідних граничних газів, а вміст водню у остаточній суміші повинен відповідати зазначеному в таблиці 9а.

У суперечливих випадках треба перевіряти гази відповідно до таблиці 9а.

  1. Випробовування

    1. Вибір випробовуеальних газів

Якщо котел може використовувати кілька груп або сімейств газів, випробовувальні гази вибирають відповідно до таблиці 9а і категорії котла — згідно з даними таблиці 10.

Під час визначання коефіцієнта корисної дії використовують гази другого сімейства; пере­вагу надають G20, якщо в таблиці 10 подано кілька еталонних газів.

Якщо поширюваний газ дозволено використовувати під час визначених випробовувань, то цей газ повинен належать сімейству і групі, до якої належить еталонний газ, який його заміняє.

Таблиця 9а — Характеристика випробувальних1’ газів. Сухі гази за 15 °С і 1013 мбар

Сімейство газів

Випробовувальні гази

Познака

Склад і об’єм, %

IV МДж/м’

Ні МДж/м’

3

МДж/м’

не МДж/м3

d

Гази першого сімейства

Група а

Еталонний газ Граничний газ для неповного згоряння, відриву полум’я і са- жеутворення

G110

СН4 = 26

Н2 = 50

N2 = 24

21,76

13,95

24,75

15,87

0,411



Кінець таблиці 9а

Сімейство газів

Випробовувальні гази

Познака

Склад і об’єм, %

W, МДж/м3

Ні

МДж/м3

И4 МДж/м3

Hs МДж/м3

d


Граничний газ для обмеження проскакування полум’я

G112

СН4 = 17

Н2 = 59

N2 = 24

19,48

11,81

22,36

13,56

0,367

Гази другого сімейства

Група Н

Еталонний газ

G20

СН4 = 100

45,67

34,02

50,72

37,78

0,555

Граничний газ для неповного згоряння і сажеутворення

G21

СН4 = 87

С3Н8= 13

49,60

41,01

54,76

45,28

0,684

Граничний газ для проскакування полум’я

G222

СН4 = 77

Н2 = 23

42,87

28,53

47,87

31,86

0,443

Граничний газ для відриву полум’я

G23

СН4 = 92,5 N2 = 7,5

41,11

31,46

45,66

34,95

0,586

Група L

Еталонний газ і гранич­ний газ для проскаку­вання полум'я

G25

СН4 = 86

N2= 14

37,38

29,25

41,52

32,49

0,612

Граничний газ для неповного згоряння і сажеутворення

G26

СН4 = 80

С3Н8 = 7

N2= 13

40,52

33,36

44,83

36,91

0,678

Граничний газ для відриву полум'я

G27

СН4 = 82

N2= 18

35,17

27,89

39,06

30,98

0,629

Група Е

Еталонний газ

G20

СН4= 100

45,67

34,02

50,72

37,78

0,555

Граничний газ для неповного згоряння і сажеутворення

G21

СН4 = 87

С3Нв= 13

49,60

41,01

54,76

45,28

0,684

Граничний газ для проскакування полум’я

G222

СН4 = 77

Нг = 23

42,87

28,53

47,87

31,86

0,443

Граничний газ для відриву полум'я

G231

СН4 = 85

N2 = 15

36,82

28,91

40,90

32,11

0,617

Гази третього сімейства

Третє сімейст­во і групи ЗВ/Р іЗВ

Еталонний газ Граничний газ для неповного згоряння і сажеутворення

G30

П-С4Н10 ~ 50

нСдНю = 50

80,58

116,09

87,33

125,81

2,075

Граничний газ для відриву полум'я

G31

СзНв= 100

70,69

88,00

76,84

95,65

1,550

Граничний газ для проскакування полум’я

G32

СзН6 =100

68,14

82,78

72,86

88,52

1,476

Група ЗР

Еталонний газ Граничний газ для неповного згоряння, відриву полум’я і сажеутворення

G31

СзН8 = 100

70,69

88,00

76,84

95,65

1,550

Граничний газ для проскакування полум'я і сажеутворення

G32

СзНв = 100

68,14

82,78

72,86

88,52

1,476

” Для застосування національних або місцевих газів див. додаток В.1.